Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Executorul judecatoresc tergiverseaza lucrurile

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Salut, un executor judecatoresc poate fi reclamat la CEJ (Brasov in cazul meu) sau unde?

Tatal meu are de recuperat o suma de bani de la o persoana. A demarat procedura de executare silita, dar imdeiat se fac 2 ani si nu a recuperat nici macar un leu.

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Pai si ce vrei sa faca executorul? De unde sa-i ia la ala bani daca n-are de unde?

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Nu merge sa "schimbi" executorul asta ? Probabil asteapta si el o spaga consistenta ( poate a dat celalalt o spaga sa nu-l execute ).

Edited by modoran, 30 September 2017 - 18:55.


#4
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Crezi ca ala daca a furat banii ii tine prin vreun cont asa la vedere sau acasa prin vreun sac numai bine ca sa mearga executorul sa-i ia?

#5
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View PostTestosteron, on 30 septembrie 2017 - 17:55, said:

Pai si ce vrei sa faca executorul? De unde sa-i ia la ala bani daca n-are de unde?

Persoana respectiva are unapartament de 4 camere impreuna cu sotia lui.

Chestia e ca persoana respectiva a fost la executor la inceput, cand a fost citat si a dat o declaratie scrisa in care spunea ca isi ia angajamentul ca va plati 300 de lei pe luna.

Suma nu e una mare 7000 lei + dob care se calculeaza conform legii.

Edited by MihaiF16, 01 October 2017 - 14:48.


#6
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostMihaiF16, on 01 octombrie 2017 - 14:44, said:

Persoana respectiva are unapartament de 4 camere impreuna cu sotia lui.

Chestia e ca persoana respectiva a fost la executor la inceput, cand a fost citat si a dat o declaratie scrisa in care spunea ca isi ia angajamentul ca va plati 300 de lei pe luna.

Suma nu e una mare 7000 lei + dob care se calculeaza conform legii.

Dar uite ca nu vrea s-o plateasca nici pe aia. Pai trebuie sa-i vanda apartamentul ca sa-ti dea tie 7000 lei?

#7
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2017 - 15:11, said:

Dar uite ca nu vrea s-o plateasca nici pe aia. Pai trebuie sa-i vanda apartamentul ca sa-ti dea tie 7000 lei?

Si cum recuperez banii daca el nu are venituri si nici alte bunuri ce pot fi valorificate?

#8
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostMihaiF16, on 01 octombrie 2017 - 15:20, said:


Si cum recuperez banii daca el nu are venituri si nici alte bunuri ce pot fi valorificate?

Pai vezi, deci devine problema ta si nu a executorului....

#9
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2017 - 16:10, said:

Pai vezi, deci devine problema ta si nu a executorului....

Cum devine problema mea daca eu l-am platit sa rezolve problema, pentru ca prin lege trebuie sa apelez la un executor judecatoresc?

Tu vezi ce scrii, am impresia ca citesti pe alte topicuri si scrii unde nu trebuie. Iti sugerez sa-ti folosesti creierul chiar daca e week-end si sa dai un raspuns pertinent sau sa te abtii de la trolling.

#10
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostMihaiF16, on 01 octombrie 2017 - 16:40, said:


Cum devine problema mea daca eu l-am platit sa rezolve problema, pentru ca prin lege trebuie sa apelez la un executor judecatoresc?

Tu vezi ce scrii, am impresia ca citesti pe alte topicuri si scrii unde nu trebuie. Iti sugerez sa-ti folosesti creierul chiar daca e week-end si sa dai un raspuns pertinent sau sa te abtii de la trolling.

Pai si iti rezolva executorul problema?

#11
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007

View PostMihaiF16, on 01 octombrie 2017 - 16:40, said:


Cum devine problema mea daca eu l-am platit sa rezolve problema, pentru ca prin lege trebuie sa apelez la un executor judecatoresc?

Tu vezi ce scrii, am impresia ca citesti pe alte topicuri si scrii unde nu trebuie. Iti sugerez sa-ti folosesti creierul chiar daca e week-end si sa dai un raspuns pertinent sau sa te abtii de la trolling.
Daca suma de recuperat, incluzand si eventuala dobanda, nu depaseste 10000 lei, executorul nu are voie sa-i puna casa in vanzare. Este vina executorului care trebuia ca sa te informeze de acest lucru, dar a preferat sa-ti ia banii, cu riscul ca nu te va rezolva.

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Bah ce nemernici....

#13
Attic

Attic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.05.2007

View PostCousteau, on 02 octombrie 2017 - 07:52, said:

Daca suma de recuperat, incluzand si eventuala dobanda, nu depaseste 10000 lei, executorul nu are voie sa-i puna casa in vanzare. Este vina executorului care trebuia ca sa te informeze de acest lucru, dar a preferat sa-ti ia banii, cu riscul ca nu te va rezolva.

Art. 812 alin (5) ar trebui sa raspunda mai bine :)
În cazul titlurilor executorii privitoare la creanţe a căror valoare nu depăşeşte 10.000 lei, vânzarea bunurilor imobile ale debitorului poate fi făcută numai dacă acesta nu are alte bunuri urmăribile sau dacă are bunuri urmăribile, dar nu pot fi valorificate. Refuzul nejustificat al debitorului de a furniza executorului judecătoresc informaţiile, lămuririle şi dovezile necesare, precum şi furnizarea cu rea-credinţă de informaţii incomplete în legătură cu existenţa şi valoarea unor bunuri mobile ori a unor venituri de natură a fi valorificate în vederea acoperirii integrale a creanţei permit declanşarea urmăririi silite imobiliare chiar dacă valoarea creanţei nu depăşeşte 10.000 lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate