Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Distorsiuni/clipping player auto

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
Buna ziua,

Scurt si la obiect, datele problemei:
VW Golf 5
playere: Blaupunkt / JVC
difuzoare (cate trei doar pe portierele fata) scoase de pe masina si verificate pe rand: nu miros a ars, nu "freacă" bobina.
Inaltele si mediile sunt cele de pe masina, cele de joase le-am schimbat. (Initial am zis ca problema e de la difuzoare, dar nu era asa).
pseudo-filtre (daca pot sa le numesc asa) pt fiecare portiera : pe inalte-condensator nepolarizat de 2uF in serie cu dif, pe medii-doua condensatoare polarizate de 100uF (legate in serie  - + + -) in serie cu dif, pe joase-patru condesatoare polarizate de 400uF (cate doua legate in serie -++- ) puse in paralel pe dif. Toate condesatoarele 25V.
impedanta "pe portiera" ~8.3 ohmi (mai mare decat cea a player-ulu).
cabluri player - difuzoare destul de groase.

Problema:
Totul e in regula pana in momentul in care cresc volumul pana pe la 18 - 20 (din 40) atunci cand incepe sa distorsioneze destul de puternic odata cu cresterea volumului.
Nu sunt distorsiuni mecanice ale dif-urilor. Le-am ascultat/vazut pe fiecare in parte pe masina si scoase de pe masina. E un fel de "gâjâială".
Am schimbat playerul (de la Blaupunkt la JVC): aceeasi problema.
Player-ele sunt de nivel mediu: JVC KD-X230, iar Blaupunkt-ul nu mai stiu ce model e, dar e mai mult decat decent ca si setari. Ambele testate pe alta masina, nu au probleme.
Am testat player-ele alimentate de la masina cu un (singur) difuzor oarecare de medii-joase conectat direct la mufa player-ului: problema a cam disparut.

Maine "sarbatorim" doua saptamani de cand ne batem capul cu problema asta fara niciun rezultat. Masina nu e a mea, e a unui prieten care a crezut in abilitatile mele de "electronist" si a cumparat si dif noi si player nou la indicatiile mele. Sunt sigur c-o sa-mi vopseasca masina cu lichid de frana daca nu gasesc problema.

Are cineva macar o vagă idee... ?

Edited by gabriel10, 28 September 2017 - 21:53.


#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Alimentarea cum sta?
Nu scade in sarcina?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 gabriel10, on 28 septembrie 2017 - 21:52, said:

    impedanta "pe portiera" ~8.3 ohmi (mai mare decat cea a player-ulu).
Pe masina se pun difuzoare de 2 sau 4 ohmi, nu se lucreaza cu 8 ohmi intrucat la 12V intri in limitare cu tensiunea necesara puterii mari.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011

 gabriel10, on 28 septembrie 2017 - 21:52, said:


pseudo-filtre (daca pot sa le numesc asa) pt fiecare portiera : pe inalte-condensator nepolarizat de 2uF in serie cu dif, pe medii-doua condensatoare polarizate de 100uF (legate in serie  - + + -) in serie cu dif, pe joase-patru condesatoare polarizate de 400uF (cate doua legate in serie -++- ) puse in paralel pe dif. Toate condesatoarele 25V.
    




Adica ai condensatoare de 400uF direct la bornele de iesire ale playerului ?  Scoate-le cat mai repede, n-am auzit aberatia asta pana acum.  Si schimba difuzoarele cu unele de 4 ohmi ( sau mai putin ) si cu SPL cat mai mare.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bai bine concentreaza-te la drum, lasa muzica in timp ce conduci.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 gabriel10, on 28 septembrie 2017 - 21:52, said:

pseudo-filtre (daca pot sa le numesc asa) pt fiecare portiera : pe inalte-condensator nepolarizat de 2uF in serie cu dif, pe medii-doua condensatoare polarizate de 100uF (legate in serie  - + + -) in serie cu dif, pe joase-patru condesatoare polarizate de 400uF (cate doua legate in serie -++- ) puse in paralel pe dif. Toate condesatoarele 25V.
Si inca ceva, condensatoarele alea nu au sens... daca la inalte pui trece sus ceea ce e oki, la medii daca faci la fel bagi si inaltele in ele iar la bass e fara sens condensatorul, acolo se face cu bobina/filtru filtru trece jos.

Edited by andreic, 29 September 2017 - 08:43.


#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si la medii se pune trece banda.

#8
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010

 alexa32, on 28 septembrie 2017 - 22:04, said:

Alimentarea cum sta?
E aprox. constanta chiar cu mai multi consumatori (pe langa player).

 Ion_de_la_Raion, on 29 septembrie 2017 - 08:24, said:

Bai bine concentreaza-te la drum, lasa muzica in timp ce conduci.
Cred ca majoritatea dintre noi asculta radio/muzica in timp ce conduc.

 andreic, on 28 septembrie 2017 - 23:16, said:

Pe masina se pun difuzoare de 2 sau 4 ohmi, nu se lucreaza cu 8 ohmi intrucat la 12V intri in limitare cu tensiunea necesara puterii mari.
Stiam ca daca impedanta e mai mare, nu e nicio problema pt amplificator, doar ca nu se mai incinge si ca se aude mai incet.

 modoran, on 29 septembrie 2017 - 05:30, said:

Adica ai condensatoare de 400uF direct la bornele de iesire ale playerului ?
Da, ai dreptate sunt direct pe bornele de iesire. Posted Image
Verificam si revin cu detalii. Multumesc pt observatie!

#9
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
Rezolvat!
Pana la urma am scos tot de pe usi si am refacut totul ca la carte: verificat fiecare dif separat, pozat firele frumos cu clipsuri si zip-ties, inlocuit condesatoarele cu filtre pe 3 cai (de ord 2 pe 8 ohmi).
Nu-mi dau seama exact care era problema. Cu siguranta ar fi putut fi oricare din cele enumerate de voi mai sus.

 andreic, on 28 septembrie 2017 - 23:16, said:

Pe masina se pun difuzoare de 2 sau 4 ohmi, nu se lucreaza cu 8 ohmi intrucat la 12V intri in limitare cu tensiunea necesara puterii mari.
Inca nu inteleg daca e chiar o problema reala diferenta intre 4/8 ohmi pe playere auto (in afara de faptul ca se aude mai incet), dar o sa incerc sa analizez problema expusa de tine.

Va multumesc tuturor pentru informatii si ajutor!

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Ai doua fire groase , rosu si galben, interschimbabile - ambele sunt plus + dar unul este pentru mentinere setari celalalt pentru alimentare de forta , inverseaza-le si verifica .
JVC si Bk nu sunt un etalon in materie de HU , se pot lua de mana cu Sony , dar asta discutam daca te va interesa calitate nu zgomot .
andreic@ a expus faptul ca nu se produc amplificatoare montate in HU cu acea impedanta din motivul mai sus expus. Ca tu doresti sa montezi dif de 8 ohmi in loc de 4 e treaba ta dar se va auzi mai incet . La partea de audio auto nu se merge pe regula 2,5 ori mai mari ca amplificatorul (la difuzoare ma refer) ci cat mai apropiat de ce scoate ampliful din HU , adica in jurul valorii de 20-22W rms/canal , daca pui amplif dedicat este eltceva, se tine cont de ce stie el plus alte o gramada de chestii .

Edited by ldpe, 30 October 2017 - 14:56.


#11
jonathan98

jonathan98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2018
Buna seara am si eu o problema cu un cd player auto Marca Pioneer deh4000... Nu se mai aprinde...mentionez ca din greseala am conectat firele invers plus si minus...apoi a iesit putin fum...vreau sa il repar oare se mai poate face ceva???

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Trebuie desfacut si vazut ce s-a prajit , 90% e IC amplificare care fiind dedicat are 2 metehne 1 - e scump, 2 - greu de gasit .
Este o scula foarte buna , radio ok, sunet cu setari de te plictisesti , usb fata/spate, dar deja de 8-9 ani , considera ca meriti unul nou Posted Image
HU nu se mai construiesc cu simt de raspundere ca Blaupunkt-urile vechi ce aveau deparazitare, diode pe pozitiv ca in caz de legare inversa sa nu lase tensiunea sa intre in aparat , acum sunt pe direct , 12v intra 12v ies , ai legat invers ...firma abia asteapta sa mai vanda unul , economie de consum . Doar la seria de varf P de la Pioneer se regasesc acele protectii , restul la ghici.
Atentie altadata , te uiti de 3 ori si legi odata . Tensiunea la auto e mica intradevar dar amperajul e enorm la scurt circuit.

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu aveau dioda pe plus deoarece aveai cadere de tensiune aiurea pe ea care limita performantele.
Era dioda antiparalel care punea intrarea in scurt la legare inversa si dadea siguranta afara.
Numai ca de multe ori pusca dioda inaintea sigurantei si lua cu ea si aparatul.
Greseala se plateste.Altul nou.Ala nu cred ca mai merita facut.Finalul ca finalul dar mai mult ca sigur ai busit si alte ic-uri care se ocupa de procesare si n-ai cum face rost de ele.

#14
jonathan98

jonathan98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2018
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.aveti dreptate o sa cumpar altul nou.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate