Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum se poate deplasa un obiect zburător pe Terra ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#1
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"frumosa planeta albastra" are o circumferinta (pe linia ecuatorului) de 40.075 km.
"toti acesti" km, executa o rotatie completa in 24 de ore.
un calcul simplu arata ca planeta noastra se deplaseaza in jurul axei sale cu 1669,791 km/h.
daca un avion se deplaseaza pe linia ecuatorului in sens contrar miscarii de rotatie, cu
aceasta viteza, insemna ca "sta pe loc", nu ? Posted Image
va rog sa ma lamuriti unde este gresala !
recunosc, nu am cunostinte de fizica sau matematica,
in liceu, materia mea preferata a fost limba engleza ! Posted Image
merci tuturor

Edited by realduc, 26 September 2017 - 22:33.


#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
"Sta pe loc", raportat la care punct de referinta? Orice miscare se observa doar raportata la un punct de referinta. In Univers nu exista un punct de referinta absolut, deci putem lua orice punct de referinta la alegere.

Tocmai din cauza asta, niciodata nu putem spune despre un corp din Univers ca este cu desavarsire static, pentru ca avem continuu nenumarate puncte de referinta fata de care el este in miscare.

Deci avionul tau, putem spune ca sta pe loc, dar si se deplaseaza, in acelasi timp, si ambele variante sunt adevarate. Posted Image

Edited by Phobos, 26 September 2017 - 22:38.


#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca luam ca referinta Soarele ?
este prea mare ptr "punct", recunosc ! Posted Image

Edited by realduc, 26 September 2017 - 22:39.


#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 realduc, on 26 septembrie 2017 - 22:38, said:

daca luam ca referinta Soarele ?
este prea mare ptr "punct", recunosc ! Posted Image

Nici atunci avionul nu sta pe loc, pentru ca Pamantul are o miscare si de rotatie si de revolutie.

Am impresia ca ti se va sterge topicul asta, caci ai postat pe aria gresita.  Zi repede ceva vorbe de duh, inainte sa apuce sa-l inchida. Posted Image

Edited by Phobos, 26 September 2017 - 22:41.


#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu sunt fizician,dar cred că avionul va rămâne în același loc față de un punct de referiță din spațiu(de exemplu),doar dacă Rulează pe suprafața Pământului.
Nu dacă este în aer,la înălțime.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 ASCENDED, on 26 septembrie 2017 - 22:44, said:

Nu sunt fizician,dar cred că avionul va rămâne în același loc față de un punct de referiță din spațiu(de exemplu),doar dacă Rulează pe suprafața Pământului.
Nu dacă este în aer,la înălțime.

Tare ma indoiesc de asta... Posted Image

Ia. sa zicem ca avionul e punctul ala verde. Roata e Pamantul, se invarte si in jurul axei, si in jurul Soarelui. Fata de care punct din spatiu, avionul este static?

Eventual daca luam un punct de referinta care si el este intr-o miscare care o copiaza pe cea a avionului, altfel nu-mi pot imagina...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wFACJ9FXT8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 26 September 2017 - 22:48.


#7
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014

 realduc, on 26 septembrie 2017 - 22:30, said:

"frumosa planeta albastra" are o circumferinta (pe linia ecuatorului) de 40.075 km.
"toti acesti" km, executa o rotatie completa in 24 de ore.
un calcul simplu arata ca planeta noastra se deplaseaza in jurul axei sale cu 1669,791 km/h.
daca un avion se deplaseaza pe linia ecuatorului in sens contrar miscarii de rotatie, cu
aceasta viteza, insemna ca "sta pe loc", nu ? Posted Image
va rog sa ma lamuriti unde este gresala !
recunosc, nu am cunostinte de fizica sau matematica,
in liceu, materia mea preferata a fost limba engleza ! Posted Image
merci tuturor

Posted Image

se numeste sistem de referinta inertial ce trebuie sa intelegi. daca pamantul nu s-ar roti in jurul axei sale cu viteza constanta atunci da am avea o problema cu acel avion dar din momemt ce viteza este constanta atunci este ca si cum pamantul ar sta pe loc. fa niste experimente cand circuli cu masina cand ai viteze constanta si cand accelerezi si ai sa observi ca atunci cand ai viteza constanta lucrurile din interior se comporta ca si cum ai sta pe loc.

le. ca sa te bag si mai mult in ceata tu de exemplu acum circuli cu o viteze de 220 de kilometri pe secunda in jurul centrului galaxiei Calea Lacteei dar nu simti Posted Image

Edited by Nick_85, 26 September 2017 - 22:50.


#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Phobos, on 26 septembrie 2017 - 22:41, said:

...am impresia ca ti se va sterge topicul asta, caci ai postat pe aria gresita.  Zi repede ceva vorbe de duh, inainte sa apuce sa-l inchida. Posted Image
o intrebare "intrebatoare! ca a mea va poate pune la indoiala toate cunostintele "solide" dobandite in scoala ! ...
este clar un subiect de Poiana lu' Iocan ! :)

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 realduc, on 26 septembrie 2017 - 22:30, said:

un calcul simplu arata ca planeta noastra se deplaseaza in jurul axei sale cu 1669,791 km/h.
daca un avion se deplaseaza pe linia ecuatorului in sens CONTRAR miscarii de rotatie, cu
aceasta viteza, insemna ca "sta pe loc", nu ? Posted Image
merci tuturor
Pai dacă avionul se deplasează în sens contrar înseamnă că are o viteza de 1669,761 km/h plus vo câteva sute cat poate el.Posted Image
Cu placere.

#10
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Nick_85, on 26 septembrie 2017 - 22:46, said:

Posted Image

se numeste sistem de referinta inertial ce trebuie sa intelegi. daca pamantul nu s-ar roti in jurul axei sale cu viteza constanta atunci da am avea o problema cu acel avion dar din momemt ce viteza este constanta atunci este ca si cum pamantul ar sta pe loc.

le. ca sa te bag si mai mult in ceata tu de exemplu acum circuli cu o viteze de 220 de kilometri pe secunda in jurul centrului galaxiei Calea Lacteei dar nu simti Posted Image
merci ptr raspuns !
fizica "functioneaza" pe ce simtim noi ? ... ma indoiesc !

#11
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 ddaannii, on 26 septembrie 2017 - 22:48, said:

Pai dacă avionul se deplasează în sens contrar înseamnă că are o viteza de 1669,761 km/h plus vo câteva sute cat poate el.Posted Image
Cu placere.
Cacat!
Cu iertare....

Ambramburiti omu'....

#12
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 ddaannii, on 26 septembrie 2017 - 22:48, said:

Pai dacă avionul se deplasează în sens contrar înseamnă că are o viteza de 1669,761 km/h plus vo câteva sute cat poate el.Posted Image
Cu placere.
adica planeta se invarte cu tot cu avioane, sateliti, pasari , etc ?

Edited by realduc, 26 September 2017 - 22:54.


#13
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
https://www.quora.co...Earths-rotation

Now, let's move back to our corapșăn.

#14
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014

 realduc, on 26 septembrie 2017 - 22:50, said:

merci ptr raspuns !
fizica "functioneaza" pe ce simtim noi ? ... ma indoiesc !

m-am referit la faptul ca nu simti acea viteza.

#15
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
Un avion care zboara in sens contrar miscarii de rotatie a Pamantului nu "sta pe loc" "lasand pamantul sa treaca pe sub el" pentru ca la fel cum atmosfera se invarte cu aproape aceeasi viteza cu Pamantul (neexistand forte de frecare in spatiu care s-o incetineasca), la fel si avionul, chiar si cand e parcat la sol, nu sta pe loc decat raportat la punctul in care se afla, raportat la planeta se misca cu aproximativ aceeasi viteza ca viteza de rotatie a Pamantului, adica aprox 1600 km/h (cu mici diferente in functie de latitudinea la care se afla). Cand decoleaza, la viteza de decolare se adauga practic aceeasi viteza pe care o are la sol, adica viteza de rotatie a pamantului; e ca si cand, aflandu-te intr-un tren care se deplaseaza cu viteza, arunci o minge in aer, in plan vertical, iar mingea continua sa se deplaseze cu aceeasi viteza pe care o are trenul, nu sta pe loc decat raportat la pozitia ta, ca daca n-ar avea viteza ar zbura si s-ar izbi de peretele din spate al vagonului. Pentru a zbura spre est, un avion isi mareste viteza raportat la suprafata Pamantului aflat in rotatie si incepe sa "il depaseasca" pentru a se deplasa in directia respectiva; cand zboara spre vest, vectorul vitezei e in sens contrar vitezei de rotatie a Pamantului, practic isi reduce viteza raportat la suprafata planetei, care astfel, "aluneca" de sub el si permite deplasarea in directia respectiva.

#16
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014

 realduc, on 26 septembrie 2017 - 22:51, said:

adica planeta se invarte cu tot cu avioane, sateliti, pasari , etc ?
exact.

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Satelitii geostationari fac chestia asta de ani de zile. Fara ei n-am avea TV prin satelit :P

Si da, ei pare ca stau pe loc fata de suprafata Pamantului (de-aia se si cheama geostationari) dar se misca fata de un observator extern.

#18
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 Bean, on 26 septembrie 2017 - 22:51, said:

Cacat!
Cu iertare....

Ambramburiti omu'....
Bre' dacă era în același sens de rotatie cu aceeași viteza avea sens, ca sta pe loc, înțelegi?
Cum a expus el în sens contrar nici atât nu pușcă.
Eu sunt prost dar ala e mai prost ca mine, ceva de genu.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate