Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cum se poate deplasa un obiect zburător pe Terra ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#37
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postloock, on 26 septembrie 2017 - 23:56, said:



Sunt lucruri diferite si nu e nimic ezoteric.

La gloante si obuze traiectoria balistica - pana la o distanta care depinde de caracteristicile balistice particulare ale munitiei si proiectilului, e mai dreapta decat curbura Pamantului. Daca tragi in directa de rotatie evident ca Pamantul se roteste si in timpul zborului proiectilului, si din cauza asta tinta coboara fata de traiectoria glontului, iar daca tragi contra directiei de rotatie, rotatia Pamantului urca tinta fata de traiectorie, e clara treaba.

La lumina e altceva.
Fotonii chiar daca au masa de miscare (nu si de repaus), atat datorita masei de miscare f mici cat si datorita vitezei f. mari, sunt mult mai putin influentati de atractia gravitationala, deci sufera  o curbare a traictoriei ( cadere balistica e prea mult spus) mult mai redusa fata de obiecte fizice (proiectile).


     Spui niste prostii de te doare mintea.
     Pistolul, glontzul si tinta se afla toate pe suprafata pamantului. Miscarea de rotatie este irelevanta.


#38
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Well
Dupã 2ooo de ani în care pãmîntu' era buricu'....s-a demonstrat cã suntem nimic...teorie nedemonstratã decît prin poze Șicîteva filmãri mai proaste ca cele fãcute cu primul model de telefon. Cine pune botu', ok!
Acum ai realtime de pe stația orbitalã, care la rîndul ei are o singurã camerã de o,ooo1 pixeli. Foarte performantã!
Probabil tot cu 14oo km/h se mișcã și aia funcție de nivelul nostru zero de cunoștințe astronomice, pãcãlit profesional de-a lungul timpului

Teoretic, înafara sistemului terrei, stai pe loc și el se rotește. Cel mai simplu mod de transport era ãsta! Nefiind implementat în sec 21, clar cã nu funcționeazã ceva...în explicații științifico-mincinoaso-fantastice

View PostNick_85, on 26 septembrie 2017 - 23:46, said:


daca nu ma insel si lumina se comporta diferit ca si cum nu ar fi parte din sitemul neinertial sau ceva de genul.
Absolut
Urmãrește unghiul razelor ce cad printre nori. Are aproape 7o grade. Parcã soarele ar desupra lor...nu la oareșce distanțã....

#39
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
... planeta SE DEPLASEAZA in jurul axei sale cu o viteza ....
pe ce traiectorie se deplaseaza, pentru ca faptic, in jurul axei SE ROTESTE si practic sta pe loc.
multimea aia de km/h este o viteza periferica si care variaza de la groapa marianelor puna la virful cionu'lu'gma in limite foarte largi.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrealduc, on 26 septembrie 2017 - 22:30, said:

"frumosa planeta albastra" are o circumferinta (pe linia ecuatorului) de 40.075 km.
"toti acesti" km, executa o rotatie completa in 24 de ore.
un calcul simplu arata ca planeta noastra se deplaseaza in jurul axei sale cu 1669,791 km/h.
daca un avion se deplaseaza pe linia ecuatorului in sens contrar miscarii de rotatie, cu
aceasta viteza, insemna ca "sta pe loc", nu ? Posted Image
va rog sa ma lamuriti unde este gresala !
recunosc, nu am cunostinte de fizica sau matematica,
in liceu, materia mea preferata a fost limba engleza ! Posted Image
merci tuturor


Ai facut o varza

Nu stau sa iti verific circumferinta pamantului, presupun ca e buna. Eu stiu doar ca raza e de 6,400km si stiu asta de cativa zeci de ani

Acu' ma iei la intors si ma duci la ecuator, apoi nu stiu de unde "calculezi" sau copiezi viteza TANGENTIALA, apoi o aplici avionului
vreau sa vad avionul ala care alearga cu viteza aia la altitudine ZERO si la ecuator.

Apoi imi spui ca avionul sta pe loc.
Ce puteai spune este ca nu se schimba ora, dar
Daca avionul zboara spre vest cu viteza aia la ecuator la 10km altitudine ii trebuie nitel mai mult mai mult cu 0.15%, deci ma numarul tau in loc de 1670, 1673, neglijabil

Acum asta se intampla la ECUATOR, pa masura ce mergi spre N sau S, raza se micsoreaza, si anume poti calcula la la latitudine avioanele care merg spre vest cu reactie, "stau pe loc", de fapt raman la aceeasi ora.
Sa zicem pentru simplitate ca avionul zboara cu 1000km/h
Asta inseamna ca are nevoie de o raza de 3831km, scazi altitudinea, 10km si ai nevoie de o raza la suprafata de 3,821km
Calculezi latitudinea.si-ti da 53.3°
Deci un avion care zboara la latitudinea aia DIRECT spre vest pe paralela 53, "sta" la aceeasi ora

"Linia" hamburg, manchester, Minsk, Edmonton,...

Daca zboara mai sus, castiga timp la 1000km/ora


Daca e sa fi si mai precis, viteza avionului e mai mica cnad mergi spre vest pentru ca "inoti" impotriva jet stream-ului, si deci as pune o viteza de vreo 820km/h

Sper ca nu esti inca la liceu pentru ca astea trebuiau cunoscute

#41
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Domnilor, ati luat-o pe aratura, ma scuzati sa va informez:P
Avioanele, se deplaseaza in aer, care este parte componenta a atmosferei Pamantului.Atmosfera se roteste odata cu pamantul, ca atare, viteza de rotatie a pamantului nu are nici o legatura cu viteza unui avion...

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postfqx, on 27 septembrie 2017 - 06:05, said:

Domnilor, ati luat-o pe aratura, ma scuzati sa va informez:P
Avioanele, se deplaseaza in aer, care este parte componenta a atmosferei Pamantului.Atmosfera se roteste odata cu pamantul, ca atare, viteza de rotatie a pamantului nu are nici o legatura cu viteza unui avion...

Daca un avion se misca cu viteza pamantului impotriva sensului de rotatie, se pune?
Ca asta s-a discutat aici, daca intelegi literele

#43
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Hai să modific eu un pic enunțul,ca să scot din ecuație factorii "arătură":

Dacă un obiect se deplasează împotriva sensului de rotație al unei planete fără atmosferă(dar fără să atingă suprafața planetei-să zicem la o distanță de 20m de suprafață),cu aceeași viteză pe care planeta o are când se rotește în jurul axei sale,obiectul va pare că stă pe loc față un punct de referință exterior?(deplasarea va fi la ecuator)

Sau altfel:
Mușchiul meu vrea să se bronzeze 24 de ore non-stop.
Dacă mă duc la ecuator să fac plajă pe helicarrier(să zicem că există și că mă protejez cu cremă de protecție factor 1000000),ce trebuie să facă helicarrierul?
Să se deplaseze contra sensului de rotație al Pământului cu aceeași viteză(sau un pic mai mare-în funcție de altitudine)?

Răspunsuri cu Da și Nu.
Detalii doar în caz de NU.

#44
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
dar daca planeta nu se misca si de fapt se misca tot sistemul solar ???
belea

#45
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Initiator: Nu-i crede, astia care vor sa te convinga fac parte din conspiaratie, sorososisti.

Uite adevarul aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ypRcl4x80U4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Crede si nu cerceta! Si mai ales nu cauta in carti alternative! Daca nu ma crezi intreaba-l pe Pop! Liviu Pop.

Edited by gelublabla, 27 September 2017 - 08:04.


#46
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002

View Postfqx, on 27 septembrie 2017 - 06:05, said:

Domnilor, ati luat-o pe aratura, ma scuzati sa va informez:P
Avioanele, se deplaseaza in aer, care este parte componenta a atmosferei Pamantului.Atmosfera se roteste odata cu pamantul, ca atare, viteza de rotatie a pamantului nu are nici o legatura cu viteza unui avion...

ai dreptate, atmosfera are aceasi viteza de rotatie cu a pamantului

View PostTsunnnami, on 27 septembrie 2017 - 06:29, said:


Daca un avion se misca cu viteza pamantului impotriva sensului de rotatie, se pune?
Ca asta s-a discutat aici, daca intelegi literele

ai diferenta de viteza intre atmosfera si suprafata pamantului? adica bate vantul la tine cu 1600km/h ?

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcspot, on 27 septembrie 2017 - 03:47, said:

Spui niste prostii de te doare mintea.
Pistolul, glontzul si tinta se afla toate pe suprafata pamantului. Miscarea de rotatie este irelevanta.


Nu spune prosii, nu stii tu d-astea.
Daca tragi cu tunul spre nord obuzul deviaza si nu cade la polul nord din cauza inertie, ci o ia inaintea rotatie pamintului. Miscarea de rotatie e foarte relevanta pentru obiece care se misca repede pe distante mari.

#48
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostTsunnnami, on 27 septembrie 2017 - 06:29, said:


Daca un avion se misca cu viteza pamantului impotriva sensului de rotatie, se pune?
Ca asta s-a discutat aici, daca intelegi literele
Ce zici tu poate face un satelit aflat in orbita, in nici un caz un avion. Practic, un avion, se roteste odata cu pamantul, motiv pentru care, viteza de deplasare e cam aceeasi, indiferent de directie.

#49
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postdadosh, on 27 septembrie 2017 - 08:41, said:

ai diferenta de viteza intre atmosfera si suprafata pamantului? adica bate vantul la tine cu 1600km/h ?

Cel mai bun argument pentru papagalii care "se rup" in fi(guri)zica pe-aici.

Edited by ursamajor, 27 September 2017 - 09:37.


#50
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014
am si eu o intrebare legat de subiect care imi da batai de cap: Cum se determina limitele unui sitem de referinta inertial? Daca circuli intr-un mobil cu viteza constanta si dai drumul unei bile aceasta va cadea in line dreapta din punctul tau de vedere, perpendicular cu solul nu? ok, cand aceasta bila se afla la jumatatea distantei, in aer, de unde "stie" bila carui sistem de referinta inertial apartine?! alfel, daca circuli in vid cu viteza constanta, scoti mana pe geam si dai drumul la bila aceasta cum va cadea?

View Postpetre69, on 27 septembrie 2017 - 07:42, said:

dar daca planeta nu se misca si de fapt se misca tot sistemul solar ???
belea
e adevarat intr-un fel.

View PostASCENDED, on 27 septembrie 2017 - 07:31, said:

Hai să modific eu un pic enunțul,ca să scot din ecuație factorii "arătură":

Dacă un obiect se deplasează împotriva sensului de rotație al unei planete fără atmosferă(dar fără să atingă suprafața planetei-să zicem la o distanță de 20m de suprafață),cu aceeași viteză pe care planeta o are când se rotește în jurul axei sale,obiectul va pare că stă pe loc față un punct de referință exterior?(deplasarea va fi la ecuator)


buna intrebare. cred ca fara atmosfera, acel avion nu mai face parte din sitemul de referinta inertial si va fi ca o persoana care alearga pe o banda rulanta de alergat.

Edited by Nick_85, 27 September 2017 - 10:45.


#51
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ca sa nu mai faca parte din sistem trebuie ca planeta sa fie nu doar lipsita de atmosfera ci si de gravitatie, adica fie o iluzie optica, o proiectie sau macar un balon subtire...

Atractia gravitationala  se manifesta vertical, nu este o coarda care se inclina dupa pamant ca sa traga avionul doar in directia de rotatie, se manifesta asemanator si daca avionul se deplaseaza in directia opusa rotatiei, existand doar o mica diferenta data de inertie care este denumita forta si efectul Coriolis.

Antrenarea atmosferei in jurul planetei se realizeaza si fizic, aerodinamic.

Edited by loock, 27 September 2017 - 11:37.


#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNick_85, on 27 septembrie 2017 - 10:54, said:

am si eu o intrebare legat de subiect care imi da batai de cap: Cum se determina limitele unui sitem de referinta inertial? Daca circuli intr-un mobil cu viteza constanta si dai drumul unei bile aceasta va cadea in line dreapta din punctul tau de vedere, perpendicular cu solul nu? ok, cand aceasta bila se afla la jumatatea distantei, in aer, de unde "stie" bila carui sistem de referinta inertial apartine?! alfel, daca circuli in vid cu viteza constanta, scoti mana pe geam si dai drumul la bila aceasta cum va cadea?
Pai bila are aceeasi viteza cu mana/masina. Cand o lasi sa cada in vid, va pica asa, mai oblic, rezultat din forta pe care i-ai imprimat-o tu + forta gravitationala.

#53
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Atractia gravitationala  se manifesta vertical, nu este o coarda care se inclina dupa pamant ca sa traga avionul doar in directia de rotatie, se manifesta asemanator si daca avionul se deplaseaza in directia opusa rotatiei, existand doar o mica diferenta data de inertie care este denumita forta si efectul Coriolis.

Antrenarea atmosferei in jurul planetei se realizeaza si fizic, aerodinamic, sau mai clar spus, din moment ce se roteste deja odata cu planeta, o incetinire a ei necesita consum de energie, atat pt invingerea inertiei cat si a frecari sau franarii aerodinamice relativ la suprafata planetei.

Inertia moleculelor de aer nu este foarte evidenta fizic (cu exceptia efectului Coriolis) deoarece suntem in acelasi sistem de referinta si ne deplasam si noi odata cu atmosfera si planeta.

Edited by loock, 27 September 2017 - 11:43.


#54
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014
bp

Edited by Nick_85, 27 September 2017 - 12:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate