Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Monitor IPS 5ms sau TN 1ms ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Intr-o secunda sunt 1000 msec.
La 1ms incap 1000 de imagini si la 5ms incap 200.
La o prima vedere ar putea aparea ghosting peste 200FPS la monitorul de 5ms.

Cum zice @andreic mai sus, depinde ce fel de ms sunt : G2G sau B2W.
Dar. Daca joci la 60Hz (n-am urmarit restul de specificatii), inseamna ca ai o imagine la 16.6ms.
Daca monitorul reuseste un B2W in 16ms, poti sa ai tu ochi de vultur sau de bufnita, nu vezi ghosting. Dar poti sa vezi o eventuala schimbare de luminozitate la cadrele miscate repede. Si asta pe marginile cu contrast. De pilda un scris deplasat cu scroll isi schimba un pic luminozitatea - scrisul este aproape tot o "margine". Daca la scroll prin browser nu sesizezi o schimbare de luminozitate a scrisului, nici macar acest defect nu apare.

5ms e bun. E suficient pt. un monitor de 60Hz.
Si eu as alege un IPS de 5ms in fata unui TN de 1ms.

Panourile de acum sunt ok ca viteza. Imi amintesc de cele de prin 2000. Am jucat ceva pe un LCD al unui prieten si aveam impresia ca sunt beat. Vai de capu' meu ce rau era la jocuri. Totusi, in ultimii ani aceasta problema nu mai exista si e aproape un moft toata treaba cu milisecundele.

ps - exista posibilitatea ca un scris gri pe un fond alb sau negru sa-si schimbe culoarea in directia opusa fondului (pe fond alb sa devina mai negru si pe fond negru sa devina mai alb) la miscare cursiva; asta-i din cauza "overdrive"; adica pixelii sunt fortati sa-si schimbe culoarea mai rapid decat pot ei de fapt si sare nuanta lor mai mult decat ar fi cazul; dar revin, nici macar aceasta problema n-am mai intalnit-o, si overdrive-ul merge mai cu cap acum; adica nu cred sa fie vreo problema sub nici o forma cu acesti 5ms.

#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Atunci cand ai monitor de 60 Hz si placa grafica care are minime de fps si mai mici, sigur ca ai tendinta sa inghiti ce ai si sa ignori ca se poate mult mai bine, si 100 fps, 120 fps, lag mai mic, latenta mai mica, etc.

Poate ca 144 fps e exagerat - mai ales ca diferentele care se vad la LCD-uri sunt datorate mai multor fenomene, insa pana la 120 Hz sau macar 100 Hz se poate urca justificat.
Pt 3D se poate urca justificat pana la 200-240 Hz daca sunt si reali, nu din backlight blinking.

Nu exista TN comercial cu latenta mai mica de 11 ms b2w, si w2b.
Nu exista VA/IPS/PLS comercial cu latenta constant mai mica de 14 ms b2W si w2b, chiar si la cele specificate 4 ms si 1 ms.
Sunt cazuri exceptionale care au minime de 3,8 ms, dar au maxime de peste 14ms, si ajung si pe la 25+ ms aceleasi monitoare cu minime de 3,8 ms.

Si dincolo de asta, monitoarele contemporane sufera si de input lag care uzual este de 23-25-27-29 ms si cu monitor de gaming setat pe mod gaming.
Asta anuleaza orice performanta de refresh ar avea monitorul.
Poate sa fie si AMOLED sau microLED sau trueQdot, fara LCD, fara latenta LCD, dar atat timp cat are lag de la interfata, procesare si TFT ( thin film transistor) degeaba au latenta mica.
Eizo se lauda ca are cateva monitoare de gaming (Foris) cu input lag infim fata de alte branduri, cu procesoare dedicate mult mai rapide, si chiar daca in practica este intradevar mai mic, tot este mare fata de cat aveau CRT-urile fara procesare ( Eizo avea procesare si la CRT-uri, chiar 3 procesoare...)

Edited by loock, 28 September 2017 - 19:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate