Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Monitor IPS 5ms sau TN 1ms ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Azi cam toata ziua am avut un prieten care are un monitor Phillips 27 cu TN la 1080p si timp de raspuns de 1ms.
Si m-a barait toata ziua ca 1ms face diferenta si ca trebuia sa imi iau mai bine un monitor TN cu 1ms decat IPSul meu cu timp de raspuns de 5ms.
Eu i-am zis ca pe vremea cand foloseam Acer de 20 cu 1600x900 si timp de raspuns 5ms nu aveam probleme in niciun joc.
Asa ca pentru un IPS cu timp de 5ms nu cred ca e o problema.
Voi ce parere aveti ?
Chiar merita 1ms TN decat 5ms IPS ?
Eu cred ca NU...

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Prietenul tau are ochi de bufniță?

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 slai, on 25 septembrie 2017 - 21:25, said:

Prietenul tau are ochi de bufniță?
Nu stiu Posted Image
Ne vedem mai rar.
Ca suntem ocupati cu joburile.
Dar cand ne vedem lasam familia deoparte si facem gaming, teste, curiozitati IT, chestii d'astea.

Edited by notrust, 25 September 2017 - 21:37.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 notrust, on 25 septembrie 2017 - 21:21, said:

Chiar merita 1ms TN decat 5ms IPS ?
Eu cred ca NU...
Raspunsul la intrebarea ta este:
depinde de om !

Unii oameni sunt capabili sa sesizeze diferenta la 5ms, altii nu.
Pt. cei care pot sesiza diferenta la 5ms le sunt recomandate monitoarele TN cu 1ms si 120-144 Hz caci au culori ceva mai bune fata de TN-urile cu 60 Hz.
Cei care nu sesizeaza diferenta de 5ms le sunt recomandate monitoarele VA ori IPS cu 5, 8 sau 12 ms.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
E ca ala care o are mica si subtire si ca sa se laude si el cu ceva: "uite ce frumos atarna!"
Ips sta mai bine la culori si unghiuri, lucruri care chiar le sesizezi. Diferenta dintre 1 si 5 e practic insesizabila, marketing, si oricum  ca termen de reactie uman, un 250ms e excelent, asa ca alea 4 ms diferenta chiar nu ar conta.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ai avut cam toata ziua un prieten? Nu-l mai ai, dupa toata discutia asta? :)

Pentru un gamer ocazional si nu numai, diferentele nu sunt usor vizibile intre 1-5ms, dar intre culorile/contrastul/unghiurile de la TN si IPS, da. Evident, in favoarea IPS.
Pe care l-as alege in orice clipa, chiar si pentru gaming. Mai exista si alte panouri mai bune decat TN care sunt ok pentru jocuri, precum VA.

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
IPS 5ms.

#8
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Faza e ca el si-a luat acum cateva luni un Phillips pe la 800 lei cu TN si 1ms de 27 si 1080p.
Eu mi-am luat ieri un LG 27 IPS 1080p si 5ms.
Si azi a venit sa-l vada si a zis ca se vede bine, dar ca 1ms si luminozitatea frontala fac diferenta.
I-a placut imaginea, dar m-a tot frecat cu 1ms, si eu ii spuneam ca acum cativa ani cand foloseam un monitor TN cu 5ms nu mi se parea nimic aiurea, deci care e problema azi cu 5ms s-a schimbat ceva la privirea umana ?

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Luminozitatea frontala? Huh?

Da, ai facut o achizitie buna in alta ordine de idei. Ce model e mai exact? :)

#10
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 d4m4g3, on 25 septembrie 2017 - 22:00, said:

Da, ai facut o achizitie buna in alta ordine de idei. Ce model e mai exact? Posted Image
Al meu e asta:
https://mediagalaxy....aMaAqzhEALw_wcB
Al lui e asta:
https://mediagalaxy....7-full-hd-negru

#11
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Am avut monitor de 19" TN de 2ms (GTG, Samsung 931BF) o gramada de timp si m-am jucat in draci pe el. Am dat o caruta de bani pe el, cand aparuse, am zis sa nu ma limiteze la CS. Apoi am luat unul de 23" IPS cu 5ms timp de raspuns (AOC i2360s). Aceleasi jocuri, nicio diferenta, n-am vazut ghosting sau alte probleme.

Dar am vazut culori mult mai bune, unghiuri de vizualizare mult mai mari (ma invart pe scaun din orice pozitie si imaginea e la fel)  - la cel vechi daca il miscam putin pe verticala sau nu stateam cu scaunul la aceeasi inaltime imi dadeam seama instant si trebuia sa il reglez, la cel nou pot sa ma uit putin din jos sau de sus si nu vad diferenta mare. Cel TN avea luminozitate mult mai mare, pe care o tineam pe la 20% ca altfel ma dureau ochii, deci "foloseam" o cincime din ea. Cel nou il tin la 50% ca mai mult nu suport. Plus ca daca ma uit la un film nu am bleeding ca pe TN sau cum am la televizor.

Daca zici ca ai avut si inainte unul cu panou de 5ms si n-ai suferit din cauza timpului de raspuns, de ce te mai stresezi?

#12
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 daemon, on 25 septembrie 2017 - 22:06, said:

Daca zici ca ai avut si inainte unul cu panou de 5ms si n-ai suferit din cauza timpului de raspuns, de ce te mai stresezi?
Am avut intre timp si un TV 3D de 81 cm cu 15ms si nu ma deranja, dar a trebuit sa-l pun in alta camera...

Am copilarit cu el,(prietenul meu), si testam PCuri de cand aveam Pentium 3 800Mhz si el avea Barton 2500+
El era incantat ca era nou, dar avea probleme cu temperaturile, eu eram incantat de Pentium 3 ca veneam de la un PC de 200 Mhz (pentium I)....
Si de atunci cand luam ceva tehnologie, cum o comparam o testam Posted Image
Probleme de copii batrani Posted Image

Edited by notrust, 25 September 2017 - 22:12.


#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

 notrust, on 25 septembrie 2017 - 21:50, said:

, deci care e problema azi cu 5ms s-a schimbat ceva la privirea umana ?
Doar pretentiile. E fitza sa fii la zi cu ultimele noutati in domeniu iar daca nu esti updatat, esti invechit. Da-i bataie cu monitorul ala daca iti place si nu mai pierde timpul chiar cu toate chichitele spuse de unii prieteni

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 notrust, on 25 septembrie 2017 - 21:50, said:

Eu mi-am luat ieri un LG 27 IPS 1080p si 5ms.
Eu zic sa ramai cu IPS-ul intrucat are uniformitate de culori mai buna pe unghiuri si se vede practic mai bine din cauza asta.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Toate monitoarele LCD cu sau fara backlight LED au latenta si lag.
Sunt lucruri diferite.

1. Lagul e cauzat de mai multe lucruri, interfata, procesare si TFT - si absolut toate au TFT, inclusiv AMOLED-urile si viitoarele microLED.
Thin Film Transistor este in spatele panelului si controleaza dedicat fiecare subpixel.
Procesarea de asemenea este prezenta la toate LCD-urile pt ca tehnologic informatia digitala trebuie distribuita catre TFT.
Lagul este de ~ 27 ms la majoritatea monitoarelor, inclusiv cele de gaming, inclusiv cele de 240 hz si pret de +/- 6000 lei, si chiar si la cele la care fabricantul specifica 0,5 ms in practica este de zeci de ori mai mare...

2. Latenta LCD este tot un lag, atat separat dar si adaugat la cel amintit ami sus.
Cristalele lichide au masa si asta inseamna inertie la miscarea fizica, iar forta cu care sunt miscate este limitata tehnologic de dimensiuni, de electronica, de consum, de fiabilitate, de pret, de tehnologie.

La cele specificate 1 ms in practica este de 11+ ms si chiar cu maxime si mai mari.

Se gasesc si VA-uri specificate cu BS de marketing la 1ms, inclusiv la Samsung, dar la Samsung sunt deocamdata toate curbate (si e oricum BS de marketing pt ca sunt paneluri de 4 ms care in practica au +/- 14+ ms real, latenta este variabila si in f. de ce reda poate varia de la 11ms la peste 25 ms pe acelasi panel.
La ele pt a sustine pretentia de 1 ms se foloseste backlight blinking la frecventa mare care e stroboscopica si foarte obositoare.

Cele de 4ms deja am amintit mai sus in practica au +/- 14ms, cu valori intre 11 si 25+.

Cele de 5 ms sunt tot cam asa, dar latenta variabila atinge valori maxime si mai lente.

Exista desigur si modele specificate cu 6-8- etc., etc. ms.
La unele asta inseamna peste 20 real, iar altele sunt chiar mai rapide decat cele uzuale specificate 4 - 5 ms, in f de brand si seriozitatea lui...

Daca vrei lag si latenta minima folosesti un CRT profesional la 100-120 hz.
Un CRT de 130 Khz poate reda 2048X1536 @ 80 Hz, 1600X1200 @ 100+ Hz, 1440 X 900 @ 120+++ Hz insa nu se recomanda peste 120 pt ca e stroboscopic si te paleste fara sa realizezi...
Cele de 137 Khz redau 2048X1536 la 85 Hz dar fortat cam la maxim.
Exista si de 140-142-147 Khz dar mie nu-mi plac pt. ca au subpixelii mai mari.

La redare utilizatorul se confrunta cu ambele, si cu lagul si cu latenta.
Lagul e mai mare decat latenta.

La 14 ms cat au ideal real cele specificate 4 ms, la 1000 de ms ( 1 sec) ai maxim 71 fps posibile.
Insa lagul de 27 ms taie din elan si in practica le reda degeaba pe cele ~ 70, pt ca e ca si cum ai vedea maxim 37 fps datorita lagului.

37 fps nu e sacadat, insa pt shutere si simulatoare de viteza mare este putin.

Latenta umana difera de la om la om in limite f mari.
Si ea e compusa din latenta de receptie si latenta de reactie.
In practica se masoara uzual latenta totala care include atat receptia cat si raspunsul de feedback motric.
Se poate masura doar receptia in conditii deosebite cu echipamente performante, insa nu e ceva uzual.

Latenta totala cu tot cu feedback motric este uzual de ~ 10 ms la majoritatea oamenilor.
Cea de receptie poate sa fie sub 1ms, si cat de sub variaza de la om la om.
Unii oameni au latenta totala pe la 12 ms.
Sunt cazuri care au si 20 ms fara sa fie in stare de ebrietate...
Pe de alta parte, exista demonstrat si dovedit oameni cu latenta de quick-draw care au latenta totala mult mai mica, unii de 2 ms cu tot cu feedback motric, unii chiar de 0,2 ms cu tot cu feedback motric, si ei au evident o latenta de receptie infima - muuuuuuuult sub 1 ms, ajungand si la 0,02 ms.

Edited by loock, 25 September 2017 - 23:16.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Latenta umana este limitata in general de transmiterea neuronala care este de natura electrochimica in cascada inlantuita, si semnalul electric in general nu ajunge direct ci prin sinapse si axoni si apare o limitare chimica, electrochimica in cascada inlatuita, sau din sinapsa in sinapsa.

Latenta de receptie e oricum mult mai mica decat cea totala deoarece ochiul este atasat prin nervul optic direct la centrul optic din creier, si traseul neuronal este mult mai scurt decat cel motric, plus ca receptia necesita mai putina procesare care este oricum si dedicata.

Cei care au latenta de quick draw ( si care sunt putini dar exista) ating aceste performante prin mai multe metode, unele diferite, altele combinate.
Pot avea o stare mentala si un nivel de utilizare a centrilor optici si motori care sa lucreze mai rapid atat prin interconexiuni neuronale mai performante, cat si prin calibrarea centrilor amintiti de asa natura incat sa performeze instinctiv cu procesare dedicata ultrarapida si cat mai redusa.
Pot avea un impuls nervos natural la o diferenta de potential mai mare natural.
Pot avea chiar si sinapse preexcitate sau cu alt echilibru electrochimic care sunt mai sensibile si mai rapide.
Intrand mai departe pe taram mai ezoteric, pot transmite impuls prin corpul eteric suntand corpul fizic si sinapsele nervoase.
Si mai adanc ezoteric, pot sunta direct prin corpul astral.
Si mai adanc ezoteric, pot transmite telekinetic.

Motivul pt care in retea nu apare o diferenta catastrofala intre cei cu CRT si cei cu LCD este ca reteau are si ea latentele ei...
In single player insa, sau cu un singur computer si doi gameri, sau chiar si cu doua calculatoare alaturate intr-o retea scurta si rapida, daca unul are LCD si unul are CRT, cel cu LCD este defavorizat.
Chiar si asa, diferentele sunt mari doar daca cel cu CRT are si latenta lui umana deosebit de mica.

Edited by loock, 25 September 2017 - 23:51.


#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Domnu' pasionat de tehnologia CRT... Mai citiți un pic despre monitoarele LCD din ziua de azi...

http://www.tomshardw...tor,4428-7.html

25ms input lag total la un monitor extrem de apreciat în lumea gaming.
Timpul de răspuns este de 8ms.
Alți parametri importanti sunt motion blur sa fie cât mai mic și refresh rate-tul sa fie undeva peste 120Hz...

Edited by ro_explorer, 25 September 2017 - 23:45.


#18
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
poate sunt eu "special" dar diferenta de la 15ms TV la monitorul acer de 144hz 1ms s mare si se simnte , dar ca timp de raspuns intre vechiul monitor cu 5ms si cel cu 1ms abea se simnte , mai mult e din cauza la 144hz , unde imaginea e mult mai clara , inclusiv cand misc mouse s-au dau scroll la pagini , e muuult mai fluent.

Dar fac pariu ca intre un TN 1ms de 60hz si 5ms IPS  60hz e fix pix , si eu as merge pe IPS la orice ora

Edited by antrax_beta23, 26 September 2017 - 00:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate