Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Creste ROBOR

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 utopium, on 25 septembrie 2017 - 11:18, said:

In rest sa fim seriosi, ROBOR a scazut mult prea mult ... eu am avut in unele luni dobanda in lei de 2.5% (am 1.9% + ROBOR), efectiv penibila dobanda.

Ai incercat o negociere cu banca, in sensul scumpirii creditului? Suspectez ca ai fi avut sanse de reusita.

Nu da nicio banca credite de consum fara o DAE de 8%-10%.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

 paco rabanne, on 26 septembrie 2017 - 08:10, said:

Ai incercat o negociere cu banca, in sensul scumpirii creditului? Suspectez ca ai fi avut sanse de reusita.
Ce vrei sa zici, ca o dobanda de 2.5% in lei nu e penibila? Da-mi 100.000 de lei cu 2.5% dobanda si ii iau pe loc :)

Edited by utopium, 26 September 2017 - 11:21.


#21
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
la 3 luni avem 1.14% astazi. A crescut 0.03% intr-o zi. Fain

#22
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 utopium, on 26 septembrie 2017 - 11:20, said:

Ce vrei sa zici, ca o dobanda de 2.5% in lei nu e penibila? Da-mi 100.000 de lei cu 2.5% dobanda si ii iau pe loc Posted Image

Tinand cont ca ai diverse comisioane lunare aferente creditului, cumulat insemnand un cost pt. clientul bancii de 8%-10%, chiar nu este.

Nu-mi pasa ca ma taxeaza 2.5% dobanda, plus 7.5% comisione.

Ma intereseaza costul final al creditului.

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

 paco rabanne, on 26 septembrie 2017 - 12:35, said:

Tinand cont ca ai diverse comisioane lunare aferente creditului, cumulat insemnand un cost pt. clientul bancii de 8%-10%, chiar nu este.
Nu exista comisioane lunare la creditul meu ... exista intr-adevar chestia aia anuala de la Prima Casa, care insa nu mareste dobanda reala cu mai mult de 0.5 puncte procentuale.

#24
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Domnule, am spus, credite de consum.

Referitor la Prima Casa....ciclurile economice se repeta.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
Creditele de consum pot fi aduse la dobanzi/comisioane foarte mici daca folosesti credit carduri cu plata in X rate fara dobanda, insa de obicei e greu sa depasesti 12 rate. Eu imi cumpar o gramada de chestii in rate cu dobanda zero, iar comisioanele sunt nesemnificative (de genul 60 de lei pe an). Banca isi ia comisioanele de la vanzator. Ba unele iti mai dau si puncte bonus, eu de exemplu fac puncte bonus (Wizzair) la unul din carduri cat sa merg cu toata familia cu avionul de 2 ori pe an dus-intors in strainatate. Iar banca ia comisioane de la mine 60 de lei pe an si dobanzi zero, doar puncte bonus fac de 40-50 de ori mai mult decat imi iau ei comisioane. Sigur, daca nu iti platesti la timp datoriile dobanda e foarte mare, penalitatile la fel. Aia tine de disciplina financiara a fiecaruia. Si esti limitat pe la vreo 25.000-40.000 de lei/card de obicei la un card de credit non-premium, dar de cele mai multe ori e suficient pentru credite tipice de consum.

Oricum, la ROBOR de 1% e cam stupid sa de plangi, chiar daca candva a fost si 0.5-0.6%. Cand o sa fie ROBOR-ul 4-5% dar inflatia/cresterea salariilor va fi sub 2% atunci pot sa inteleg nemultumirile legate de cresterea ROBOR ... pana atunci insa mai este mult.

In rest nu stiu la ce cicluri economice te referi ... crezi ca o sa ajunga ROBOR iar la peste 100%?

Edited by utopium, 26 September 2017 - 15:01.


#26
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 un_dac, on 26 septembrie 2017 - 11:26, said:

la 3 luni avem 1.14% astazi. A crescut 0.03% intr-o zi. Fain

azi e 1.25, a crescut cu 0.11% intr-o zi, si mai fain :)

#27
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Sus sus, tot mai sus.
Sa creasca dobanzile la banutii mei din banca.
Poate ajungem iar la nivelul de acum 10 ani, cand incasam si peste 20% dobanda la banii din banca.

#28
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Stiu

http://www.bankingne...dite-banci.html

panica, panica, panica Posted Image Posted Image Posted Image

#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ce titlu idiot, cica nivel maxim atins acum 2 ani...
Astia ori sunt retardati ori traiesc viata pe credit... oricum ar fi, ma bucur ca iau teapa.
Hai cu 2,5 sau cum ar spune retardatii: nivelul maxim atins acum 3 ani :D

#30
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 samebo, on 27 septembrie 2017 - 12:40, said:

Sus sus, tot mai sus.
Sa creasca dobanzile la banutii mei din banca.
Poate ajungem iar la nivelul de acum 10 ani, cand incasam si peste 20% dobanda la banii din banca.

sau dau chix toate creditele, intra bancile in insolventa, confisca depozitele si ramai fara banutii tai cu tot cu dobanda :))

vezi ca acum 4 ani se dadeau grecii cu capu' de bancomante

#31
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E garantate de stat, ca s-a gandit statul ca s-a umplut tara de paraziti ce traiesc pe credit si e risc mare sa nu le mai plateasca... asa ca s-a gandit sa garanteze banii deponentilor in cazul in care parazitii vor fi dispusi sa renunte la viata pe credit.
Slabe sanse oricum, romanul mai degraba isi taie o mana decat sa traiasca cu cat are si fara credit :D

#32
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 samebo, on 27 septembrie 2017 - 12:55, said:

E garantate de stat,

Aham, la fel ca sanatatea, educatia...

si statul de unde ia banii sa-ti dea tie in caz ca dau bancile ortu'?

#33
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Hahahaha! Cam pana la 3% e nivelul dobanzilor la orice credit in SUA si voi va plangeti ca-s prea mici in Ro?Posted Image

Ma rog, cresterile aberante de preturi, mai ales la imobiliare si modul cum creditarea faciliteaza acest lucru e o alta poveste...

#34
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 22.07.2005

 shiva, on 27 septembrie 2017 - 13:08, said:

Hahahaha! Cam pana la 3% e nivelul dobanzilor la orice credit in SUA si voi va plangeti ca-s prea mici in Ro?Posted Image

Ma rog, cresterile aberante de preturi, mai ales la imobiliare si modul cum creditarea faciliteaza acest lucru e o alta poveste...

N-as zice...
poate fi si 4.0% mortgage fix 30 year.
Ce se vede pe oferte nu este DAE.
In Ro poti lua din multe locuri cu 4.0%... acum

#35
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 samebo, on 27 septembrie 2017 - 12:40, said:

Sus sus, tot mai sus.
Sa creasca dobanzile la banutii mei din banca.
Poate ajungem iar la nivelul de acum 10 ani, cand incasam si peste 20% dobanda la banii din banca.

Da da, super. Mai mulți bani, valoare mai mică. OLE

#36
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

 utopium, on 26 septembrie 2017 - 14:59, said:

Creditele de consum pot fi aduse la dobanzi/comisioane foarte mici daca folosesti credit carduri cu plata in X rate fara dobanda, insa de obicei e greu sa depasesti 12 rate. Eu imi cumpar o gramada de chestii in rate cu dobanda zero, iar comisioanele sunt nesemnificative (de genul 60 de lei pe an). Banca isi ia comisioanele de la vanzator. Ba unele iti mai dau si puncte bonus, eu de exemplu fac puncte bonus (Wizzair) la unul din carduri cat sa merg cu toata familia cu avionul de 2 ori pe an dus-intors in strainatate. Iar banca ia comisioane de la mine 60 de lei pe an si dobanzi zero, doar puncte bonus fac de 40-50 de ori mai mult decat imi iau ei comisioane. Sigur, daca nu iti platesti la timp datoriile dobanda e foarte mare, penalitatile la fel. Aia tine de disciplina financiara a fiecaruia. Si esti limitat pe la vreo 25.000-40.000 de lei/card de obicei la un card de credit non-premium, dar de cele mai multe ori e suficient pentru credite tipice de consum.

Oricum, la ROBOR de 1% e cam stupid sa de plangi, chiar daca candva a fost si 0.5-0.6%. Cand o sa fie ROBOR-ul 4-5% dar inflatia/cresterea salariilor va fi sub 2% atunci pot sa inteleg nemultumirile legate de cresterea ROBOR ... pana atunci insa mai este mult.

In rest nu stiu la ce cicluri economice te referi ... crezi ca o sa ajunga ROBOR iar la peste 100%?
Ai incercat sa cumperi ceva de 30.000 lei in 6/12 rate? Daca da, ce?

Oare o rabla mi-or da astia in rate pe cardu de cumparaturi? Ma incadrez la ceva dacii, clio, etc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate