Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Google Pixel 2 XL "Taimen" (LG)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3474 replies to this topic

#2827
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Cand ceva este prea frumos sa fie adevarat... este suspect

#2828
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
salut,

am google pixel 2 rootat si am instalat modulul VoLTE & VoWiFi Enabler din magisk. mi-a aparut in meniu enhanced 4g lte mode - enabled insa dupa reset telefon nu pare a si merge.
aveti idee, tine si de operator? a reusit cineva sa-l faca functional pe digi sau pe alt operator?

#2829
mar1uscal1n

mar1uscal1n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 13.04.2011
Nu am auzit sa meargă în vreo rețea VoLTE(vb de pixel aici)

#2830
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
VoLTE Enabled mi-am tot pus si eu pe telefon inca de cand a aparut modulul in Magisk. SIM-ul insa nu e provizionat (sunt in Digi) asa ca oricum nu sunt sanse. Plus ca ar toebui umblat si in setarile de APN, etc. Din cate stiu eu nu exista Pixel 2 / 2 XL care sa disputa de VoLTE/VoWifi (cel putin in Digi). Si (din pacate) nici suport pentru eSIM nu avem in Romania... Pacat!

#2831
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Pixelatu' este un telefon de nișă, pt. cunoscători Posted Image   Nu cred că va intra prea curând în atenția operatorilor din RO.
Asta este, se poate trăi și fără VoLTE/VoWifi.

#2832
mar1uscal1n

mar1uscal1n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 13.04.2011
Am trăit noi cu Nexus, da păi cu pixel

#2833
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Exact. Imi ajunge ca am 2 XL. Pot sa traiesc si fara VoLTE/VoWifi... Doar n-o sa-mi iau Sammy doar pentru asta Posted Image

Edited by danmerezeanu, 27 January 2019 - 21:57.


#2834
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postvibecatalin, on 24 ianuarie 2019 - 20:53, said:

Intr-adevar, bateria tine bine, pana acum n-am simtit nevoie de fast charging, are multe alte plusuri incat sa ma mai gandesc la asta. O sa-mi comand totusi un dock pentru el cand il pun noaptea la incarcat. Ce ma mai deranjeaza la el este ca atunci cand fac poze pe Portrait mode, camera face cate un folder pentru fiecare poza facuta cu modul portrait, folosesc GCam Tools pentru a inlatura folderele, dar nu functioneaza 100% corect, putea sa puna Google o setare prin care sa se renunte la crearea de foldere.

Si pe mine ma seaca chestia asta... :|

#2835
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
Am cumparat GCam Tools de pe playstore, dupa o saptamana de cand il folosesc, pot sa zic ca e ok, mai da rateuri, treaba buna este i-am dat cateva mailuri celui care a facut aplicatia si vad ca e deschis la sugestii.
Oricum, ma repet, o companie asa mare precum google sa faci asemenea tampenie, sa creezi cate un folder pentru fiecare poza facuta in portrait mode. Am un prieten bun care are un pixel de ceva timp, sunt curios, la el , cum arata folderul DCIM-Camera :).
Lasand la o parte aceasta problema, am 2 saptamani de cand am telefonul,sunt foarte multumit de el, bateria tine foarte bine, camera e foarte buna, designul un pic diferit ( am versiunea Panda). Il recomand celor care stau pe ganduri :).

#2836
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Si totusi.... pare ca se poate VoLTE / VoWIFI si pe 2 XL. S-au postat detalii pe threadul de Digi Mobil - VoLTE (vezi aici). Mesajul respectiv da si link-ul de pe XDA si are in plus si ceva informatii despre ".mbn"-ul care a functionat pe Digi (ceilalti... cautati si spuneti-ne si noua :) ). Cand o sa gasesc timp.... o sa incerc (e drept ca trebuie sa imi provizionez SIM-ul intai Posted Image ).

Edited by danmerezeanu, 04 February 2019 - 09:10.


#2837
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Patch de securitate Februarie 2019: https://developers.g...d/images#taimen

Attached File  Screenshot_20190204-202710.png   191.42K   24 downloadsAttached File  Screenshot_20190204-202719.png   195.25K   26 downloadsAttached File  Screenshot_20190204-202735.png   175.53K   25 downloads

Done! Posted Image

Edited by Lesbianu, 04 February 2019 - 20:39.


#2838
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
Nu prea am experienta cu Nexus,Pixel, daca i-am facut si eu root cum ii fac update? OTA? sau prin TWRP?
Adica se intampla ceva daca ii dau update de pe telefon?
Cum ma sfatuiti sa fac?

Edited by vibecatalin, 06 February 2019 - 14:19.


#2839
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
O parte din noi folosim metoda asta (necesita un PC):

Quote

Updating to a new release (factory image):

Download the latest factory image from Google's website.
Reboot into the bootloader:
adb reboot bootloader
Unzip the factory image.
Inside you will see a bootloader image, a radio image, an image zip file, and a couple of flash scripts.
If you are on Windows, open the "flash-all.bat" file in a text editor. If you are on Mac or Linux, open the "flash-all.sh" instead.
Remove the "-w" flag before the fastboot command towards the end of the file. This will prevent fastboot from formatting your device.
Run the flash all script! Open a command prompt, navigate to the folder with the script, and run one of the following commands:

Windows:
flash-all

Mac/Linux:
./flash-all.sh
Reboot once it is finished!

Folosind intreaga imagine de fabrica, ai avantajul ca o poti flashui peste root.
Pentru OTA sideload trebuie sa faci intai unroot.

Arunca un ochi si pe topicul de pe XDA: https://forum.xda-de...l-2-xl-t3702418
Mai ai si varianta lui John Wu (Magisk) de a face update cu Magisk instalat: https://github.com/t...ta-installation
N-am testat-o ca n-am avut rabdare, m-am obisnuit sa folosesc PC-ul.

Daca ai nelamuriri, intreaba aici.

L.E. - Dupa update, trebuie sa refaci root-ul cu flash Magisk din TWRP (exista si o varianta fara TWRP daca vrei, tot pe XDA).

Edited by Lesbianu, 06 February 2019 - 14:56.


#2840
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
Topic-ul acela l-am citit si eu, asa mi-am deblocat bootloaderul si am facut root.
Pe mine ma intereseaza sa nu mi se reseteze telefonul.
Sper sa-mi iasa partea cu Remove the "-w" flag before the fastboot command towards the end of the file. This will prevent fastboot from formatting your device. :)))
Deci daca fac asa, va trebui sa rerootez telefonul, dar raman cu datele intacte?

#2841
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cu -w sters din scriptul flash-all.bat datele si setarile raman la locul lor. Root-ul trebuie refacut pentru ca se face update la partitia de boot... Boot temporar in TWRP, flash cu arhiva de la Magisk si esti 'back in business'! :P

Daca folosesti modulul Active Edge din Magisk, este bine sa il dezinstalezi inainte de update. Luna asta nu a fost nevoie, dar nu strica sa o faci preventiv (la update-urile viitoare).

#2842
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
Am rezolvat, totul a mers foarte repede si fara probleme.

#2843
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Prima data este mai greu, apoi merge super repede. Eu in 15-20 minute de la aparitia imaginilor eram gata 'updatat' si cu root-ul refacut.
Pana la jumatatea lui Martie cand apare primul DP de Android Q, n-am de gand sa fac reset sau re-flash de la zero. Atunci... o sa fie obligatoriu! Posted Image

#2844
redman76

redman76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 18.04.2008
Buna dimineata!
    Stimati colegi, ajutati-ma va rog cu niste link-uri de unde pot achizitiona folii de sticla care sa se potriveasca cat de cat. Sa incerc cu Alien  surface?Ideea este sa se potriveasca si cu majoritatea huselor.In toata tarisoara noastra nu am gasit husa UAG.Daca are cineva mai multe accesorii, huse , folii si doreste sa mai de din ele, astept pm.
     Va doresc o zi buna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate