Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Teapa cu extraoptiune de 7EUR pentru roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
In cursul saptamanii trecute, miercuri mai exact, in timp ce imi incarcam in mod normal, online, cartela Vodafone am vazut ca pot alege si o alta optiune direct la incarcare. Intrucat urma sa plec din tara am considerat ca fiind momentul perfect sa beneficiez ce acest aspect. Astfel:
  • Opresc optiunea curenta (de 6$)
  • Aleg incarcare cu suma de 7$
  • De la extraoptiuni aleg optiunea de 7$ care includea XXXX ce vreau eu (minute/MB) de oriunde din UE
De precizat ca am trecut de la ceea ce foloseam de X luni de zile (optiunea de 6$) la una de 7$ strict pentru faptul ca urma sa plec intr-o tara din UE si doream sa beneficiez sa minute/internet.

Totul bine si frumos, plec din tara. La sosire, internetul merge. Voice insa, nu.
Neputand sa sun la 222 (cum ziceam, vocea era deconectata complet), le trimit un email pe website. Bineinteles, fara raspuns dupa cateva zile.

Imi rog tatal sa mearga pana la Vodafone, azi - dupa 8 zile de cand am incercat - ca sa vada unde-i buba. Ehi, aici incepe partea distractiva.

Intrucat scopul era sa evitam confuzia, am folosit un call pe Whatsapp spre telefonul tatalui meu astfel incat am putut discuta direct cu operatoarea din magazin.


So, operatoarea imi spune ca am nevoie de o optiune de 6$ cu minute in UE. Ii explic ca am activat optiunea de 7 tocmai din cauza asta. Motiv pentru care am internet, insa nu am voce
Cucoana imi spune optiunea incarcata de mine nu mai este disponibila de la inceputul saptamanii curente.
Ii raspund ca nu e nici o problema, eu imi vreau doar optiunea pe care am platit-o saptamana TRECUTA. Adica, nu vreau nimic altceva, doar serviciul pentru care am platit ATUNCI si care era disponibil ATUNCI.
Cucoana atunci verifica cand am incarcat si vede ca incarcasem cu o saptamana in urma. Imi zice ca probabil nu am vazut eu bine ce am incarcat.
Ii explic ca nu are rost sa-si puna cuvantul ei vs al meu, din moment ce ea a zis ca optiunea nu mai exista de saptamana aceasta, iar eu incarcasem saptamana trecuta.
Cucoana continua ca, in cazul asta, optiunea nu mai era disponibila nici atunci. Ii explic ca din moment ce a fost pe site-ul lor si am platit-o, nu ma intereseaza de cand nu mai e activa.
Imi zice ca nu are rost, ca eu sunt chior si ca daca vreau imi da optiunea de 6.
Ii explic ca vrea numele ei si cum pot face o reclamatie superiorilor ei si totodata, vreau sa-mi schimbe atunci optiunea de 7 deja incarcata si nefolosita cu cea de 6 cu 200 de minute sau ceva (in loc de 2000 ce vreau eu).
Operatoarea imi da datele cerute, confirma si inchide.

10 minute mai tarziu, ma suna tatal meu ca defapt dupa ce am inchis, operatoarea i-a cerut inca 6$ sa imi reactiveze ALTA optiune, iar cea de 7.. well, sunt doar 7$, pot sa renunt la ei, nu? Nu-i pasa nimanui

==

Tot comportamentul asta penrtu mine este de neacceptat, motiv pentru care as vrea niste pareri despre ce pot face in situatia aceasta.
De mentionat faptul ca, intradevar, dupa ce am incarcat eu (nu stiu daca a trecut 1 zi sau 3) au scos optiunea aceea de pe website. De asemenea, am (re) verificat email-ul din momentul incarcarii, insa acesta nu spune decat ca am platit 7$ la vodafone.
Evident, screenshot nu am ca nu ma gandesc mereu ca mereu cand incarc ceva cineva imi poate da o teapa. Insa e foarte probabil sa fie si altii in situatia asta.

P.S. Desi eu am pus $ peste tot, e vorba de EURO. Nu e mare diferenta, oricum. Si am platit echivalentul in lei.

Edited by [ady], 21 September 2017 - 10:52.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, Vodafone a scos optiunile nationale care includ roaming, acum trebuie sa activezi altele, mult mai neavatajoase. Se discuta deja...

Singura solutie iti ramane sa scapi de Vodafone si sa mergi la alt operator.

https://www.vodafone...index.htm#tab-1

#3
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 MembruAnonim, on 21 septembrie 2017 - 10:27, said:

Da, Vodafone a scos optiunile nationale care includ roaming, acum trebuie sa activezi altele, mult mai neavatajoase. Se discuta deja...

Singura solutie iti ramane sa scapi de Vodafone si sa mergi la alt operator.

https://www.vodafone...index.htm#tab-1
Sa scoata ce vor ei, dar nu pot sa scoata un serviciu deja platit si sa-mi ceara bani pentru altul. Sau pot face asta?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa cum vezi... pot. :D

https://forum.softpe...page__st__12150

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Suna dubios, esti sigur ca n-ai optiunea, nu ti-o arata pe interfata web sau la *100# sau cit o fi (daca mai merge)?
Am mentionat si eu de mai multe ori la Vodafonila nu mergea vocea in roaming.

Edited by f300, 21 September 2017 - 11:01.


#6
Alex871

Alex871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 04.01.2012
Astia vor pierde multi clienti pe prostia care au facut-o...cu roamingu!
Eu la Digi am cu 5 euro ce ai tu la vodafone cu 7 euro...+3000 internationale...(scuze ca ma laud)

#7
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Treaba e clara, Vodafone o mizerie de corporatie.
Eu in locul tau as face reclamatie la ANPC.


Pe un alt forum legat de ce dau la retentie : "Oferta de genul asta mi-au facut si mie acum cateva luni, tot abonament hibrid cu beneficii "gen cartela", pe 6 luni, roaming inclus, si cand primesc contractul pe mail, ce sa vezi, nici vorba de roaming. O sun inapoi pe tantica cu care vorbisem, se balbaie, imi spune ca verifica si ma resuna. M-a resunat si mi-a confirmat ca asa e, e fara roaming, iar ea mi-a prezentat telefonic in mod eronat oferta ca avand roaming pentru ca tocmai se schimbase si ei nu fusesera informati, sau ceva in sensul asta.
Motiv pentru care s-au lipit si de o plangere la ANPC pentru practici incorecte, soldata cu amenda. Am trecut la cartela, logic, iar acum ma gandesc sa portez numarul cu totul...."

Deci nu doar la cartela dau tepe, au trecut si pe unele abonamente.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Alex871, on 21 septembrie 2017 - 11:04, said:

Eu la Digi am cu 5 euro ce ai tu la vodafone cu 7 euro...+3000 internationale...(scuze ca ma laud)

Usor cu pianul pe scari, digi a fost autorizat sa taxeze roamingul EU de la prima unitate, adica daca la ceilalti ai inclus roaming "ca acasa" (asta daca AI roaming, pentru ca nu toate planurile au acum roaming) la digi te costa suplimentar 0.031 euro/minut cind suni, 0.0108 euro/minut cind esti sunat si 6.37 euro/GB datele.

#9
Alex871

Alex871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 04.01.2012

 f300, on 21 septembrie 2017 - 11:12, said:


Usor cu pianul pe scari, digi a fost autorizat sa taxeze roamingul EU de la prima unitate, adica daca la ceilalti ai inclus roaming "ca acasa" (asta daca AI roaming, pentru ca nu toate planurile au acum roaming) la digi te costa suplimentar 0.031 euro/minut cind suni, 0.0108 euro/minut cind esti sunat si 6.37 euro/GB datele.
Dar decat sa nu imi functioneze apelurile mai bine stiu pentru ce platesc!

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Total ironic ca tocmai cei cu erdesh se lauda cu reteaua care merge brici dar da, principial sint 100% de acord: inainte cind puneai mina pe telefon in roaming aveau tot interesul sa mearga, curgea cel mai bine banul de acolo direct in pusculita, chiar si cu ultimele limitari tot erau in general cele mai scumpe minute fata de planurile nationale de citiva euro. Acum au tot interesul sa nu-ti mearga, nu e o chestie buna.

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
vodafone cand a renuntat la roaming la oferte si a trosnit-o si retroactiv,aici a dat dovada de firma de cartier sau mai rau(nici alea nu-si permit asa ceva)
cand a plecat indianul,chiar s-a facut topic pe acest subiect si mai toti aveau chef sa faca stoveala de turbanul lui,nah acum bociti dupa el

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
relax, ti-au facut un bine, oricum si daca mergea iti taiau macaroana dupa cateva zile pe motiv de utilizare abuziva a serviciului.

#13
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Aceeași situație mi s-a întâmplat și mie și unei prietene, măcar eu și prietena mea am primit creditul inapoi! RUȘINE VODAFONE

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 slai, on 21 septembrie 2017 - 12:04, said:

relax, ti-au facut un bine, oricum si daca mergea iti taiau macaroana dupa cateva zile pe motiv de utilizare abuziva a serviciului.

S-a intimplat cuiva asta, la numai citeva zile? Bine nu ma refer la vorbit mai mult de 24h pe zi sau alte minuni.

#15
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 slai, on 21 septembrie 2017 - 12:04, said:

relax, ti-au facut un bine, oricum si daca mergea iti taiau macaroana dupa cateva zile pe motiv de utilizare abuziva a serviciului.
Cu putin noroc, vorbesc 50 de minute la telefon. Pe luna....

 mircea_kevin, on 21 septembrie 2017 - 12:33, said:

Aceeași situație mi s-a întâmplat și mie și unei prietene, măcar eu și prietena mea am primit creditul inapoi! RUȘINE VODAFONE
Cum? Caci macar asta am crezut si eu ca se intampla.

#16
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

 Alex871, on 21 septembrie 2017 - 11:18, said:

Dar decat sa nu imi functioneze apelurile mai bine stiu pentru ce platesc!
Chestia a ca, fara roaming, nici macar nu mai poti intra in contul tau de online banking sau sa faci plati online cu cardul deoarece nu mai poti primi SMS-urile de autentificare. De asta mai bun roaming scump decat zero roaming.

Aici Uniunea Europeana a cam dat-o in bara. Cred ca era mai avantajoasa pentru toti o reglementare prin care operatorii sa ofere obligatoriu "roaming ca acasa" doar la abonamentele peste X Euro, iar la cele mai ieftine sa poata ramane sistemul vechi.

#17
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 faracreier, on 21 septembrie 2017 - 13:17, said:

Chestia a ca, fara roaming, nici macar nu mai poti intra in contul tau de online banking sau sa faci plati online cu cardul deoarece nu mai poti primi SMS-urile de autentificare. De asta mai bun roaming scump decat zero roaming.

Aici Uniunea Europeana a cam dat-o in bara. Cred ca era mai avantajoasa pentru toti o reglementare prin care operatorii sa ofere obligatoriu "roaming ca acasa" doar la abonamentele peste X Euro, iar la cele mai ieftine sa poata ramane sistemul vechi.
Stai, ce?
Credeam ca la mine nu mai merge sa primesc SMS-uri ca am gafat eu ceva. Vrei sa spui ca daca nu mai ai optiunea de X euro, nu mai poti nici primi macar sms-uri and stuff (urmand ca, la apel, sa platesti, desigur)

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 faracreier, on 21 septembrie 2017 - 13:17, said:

Chestia a ca, fara roaming, nici macar nu mai poti intra in contul tau de online banking sau sa faci plati online cu cardul deoarece nu mai poti primi SMS-urile de autentificare.

Oricum SMS-ul e paf ca 2FA, asa ca sa nu zici ca-i o simpla parola acolo (si pe linga faptul ca SMS-urile in sine nu sint sigure mai e si faptul ca il primesti pe device-ul de pe care e posibil/probabil sa browsanesti). Dar pentru plata cu cardul (la "magazine" online, nu transfer bancar) in general nu-i nevoie de cod sms (depinde desigur de card/banca, in ce e inrolat, etc). Bine nu-i mare lucru daca ai net sa rogi pe cineva sa-ti transfere credit/incarce de pe abonament/de la magazin/etc. Daca asta e singura problema, daca n-ai cont myvodafone din care sa-ti activezi optiunea atunci e show.

 [ady], on 21 septembrie 2017 - 13:34, said:

Credeam ca la mine nu mai merge sa primesc SMS-uri ca am gafat eu ceva. Vrei sa spui ca daca nu mai ai optiunea de X euro, nu mai poti nici primi macar sms-uri and stuff (urmand ca, la apel, sa platesti, desigur)

Daca ai optiune fara roaming atunci nu-ti merge nimic (decit poate cel mult 112). Dar nu-ti merg nici datele (si tu spui ca merg).
Cind am mentionat anterior ca Vodafonila mai face chestii de-astea sa nu mearga vocea si sa mearga datele in roaming faza tare era ca nu mergeau nici sms-urile. Primeam welcome sms-uri din zilele trecute dupa ce ajungeam inapoi acasa, in fine nebunie. Recomand sa vezi exact ce optiune ai in contul online si sa confirmi daca-ti merg datele si daca poti de unde iti maninca MB. Este foarte posibil sa ai exact optiunea pe care o vrei dar pur si simplu sa nu mearga voce si SMS (ca probleme tehnice).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate