Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teapa cu extraoptiune de 7EUR pentru roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postf300, on 21 septembrie 2017 - 14:11, said:

Cind am mentionat anterior ca Vodafonila mai face chestii de-astea sa nu mearga vocea si sa mearga datele in roaming faza tare era ca nu mergeau nici sms-urile. Primeam welcome sms-uri din zilele trecute dupa ce ajungeam inapoi acasa, in fine nebunie.

Exact asta e si situatia mea. Datele merg, SMS si voce si chestii de genul care nu necesita internet, nu.

Acuma ca mi-ai dat ideea sa imi verific in cont, m-am enervat maxim. Deci, scurta recapitulare
Miercurea trecuta, am incarcat 7E pentru serviciul de roaming. Mi-au luat banii, mi-au dat alta oferta, aparent.
Azi, dupa 8 zile angajata in loc sa-mi schimbe optiunea asta in alta de roaming, i-a luat 6euro tatalui meu si mi-a scos optiune de 7e si a inlocuit-o cu cea de 6. Practic, am pierdut 7 euro. Nu i-am consumat (nu a mers sa folosesc serviciul, remember?) si acum nu ii mai am.
In cont am doar: Extraopţiune Oferta 6 cu Roaming Cost:  6 €

Macar inainte aveam vreo 2GB de net. acum, mai am 400 MB ca aparent azi am cheltuit 100. (nu stiu pe ce, au trecut 3 ore de cand s-a intamplat activarea asta, moment in care sunt la servici...)

WHAT?

#20
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,088
  • Înscris: 27.09.2005
Cand ti a activat optiunea 6 cu roaming automat ti a anulat orice optiune anterioară inclusiv resursele ei.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Corect, nu te lasa sa ai o optiune cu roaming si una nationala pe cont. Iti anuleaza una din ele automat... sistemul VF :)

#22
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,647
  • Înscris: 06.03.2004
Cum rahat sa anulezi niste benfeficii pe care un client le-a platit?
Mi se pare normal sa se cumuleze.Deja asta e furt pe fata!

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Intrebare de baraj: inainte sa activezi optiunea de 6 mergeau datele pe aia de 7?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postclader, on 21 septembrie 2017 - 14:35, said:

Cum rahat sa anulezi niste benfeficii pe care un client le-a platit?
Mi se pare normal sa se cumuleze.Deja asta e furt pe fata!

:)
Attached File  Screenshot_20170921-153743.png   338.28K   71 downloads

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta e super-cool (NOT), din cauza reglementarilor EU - nu pot sa-ti dea si optiunea nationala pentru ca toate beneficiile trebuie sa fie automat disponibile si in roaming.

Edited by f300, 21 September 2017 - 14:43.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, asa ca platesti 6 euro pentru 500 MB si 200 de unitati. :lol:

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu datele iti recomand:
- nu conecta laptopul prin telefon (hotspot/tethering) - ala maninca "fara numar"
- daca ai Android activeaza prin optiuni "data saver" si lasa pe undeva pe la exceptii doar ce aplicatii vrei tu sa mearga in fundal (mail, whatsapp, etc). Si celelalte o sa aibe acces la net dar doar cind le ai in foreground
- daca navighezi mult pune Opera si activeaza Data Savings/video&image quality le pui pe minim.

Evident instalare de programe, update-uri, etc numai pe wifi (munca, hotel, etc).
Pe termen lung o cartela locala e preferabila - daca nu e una dintre tarile "naspa" - fie ca sint mult prea scumpe fie ca trebuie tot felul de documente, rezidenta acolo, etc.

Edited by f300, 21 September 2017 - 14:49.


#28
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Post[ady], on 21 septembrie 2017 - 10:24, said:

In cursul saptamanii trecute, miercuri mai exact, in timp ce imi incarcam in mod normal, online, cartela Vodafone am vazut ca pot alege si o alta optiune direct la incarcare. Intrucat urma sa plec din tara am considerat ca fiind momentul perfect sa beneficiez ce acest aspect.
Initiator
Greșeala este a ta! Nu te-ai informat ce contine oferta aleasă de tine săptămâna trecută! Are/nu roaming! Vodafone a scos roamingul de peste două săptămâni la toate optiunile naționale indiferent de valoare, creând altele doar pentru roaming. Vina îți aparține în totalitate.

View Postf300, on 21 septembrie 2017 - 14:43, said:

Asta e super-cool (NOT), din cauza reglementarilor EU - nu pot sa-ti dea si optiunea nationala pentru ca toate beneficiile trebuie sa fie automat disponibile si in roaming.
Corect. Se "acoperă" cu "renunțarea forțată' a clientului la dezactivarea opțiunii naționale, înainte de activarea celei pentru roaming!!!

View PostSommerby, on 10 septembrie 2017 - 07:57, said:

....la "alegerea forțată" a unei optiuni pentru roaming -1-8 € se va dezactiva orice extraoptiune nationala existentă. Apoi, la întoarcere în țară, clientul va plăti altă opțiune nouă, că deh..
Am găsit și explicația "dezactivarii forțate" a oricarei opțiuni naționale când "alegi forțat" o opțiune cu roaming: Ca să nu poți reclama că deși aveai o opțiune națională activă, NU POTI FOLOSI BENEFICIILE NATIONALE IN UE CONFORM DIRECTIVEI UE care spune clar că BENEFICIILE NATIONALE SE POT UTILIZA IN ROAMING!!!!!!!

Edited by Sommerby, 21 September 2017 - 14:52.


#29
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postf300, on 21 septembrie 2017 - 14:36, said:

Intrebare de baraj: inainte sa activezi optiunea de 6 mergeau datele pe aia de 7?
Da. Si aveam mult mai mult de 500MB. (nu stiu cat, dar ceva de ordinul miilor. Gen 6000 sau ceva)

View PostSommerby, on 21 septembrie 2017 - 14:54, said:

Initiator
Greșeala este a ta! Nu te-ai informat ce contine oferta aleasă de tine săptămâna trecută! Are/nu roaming! Vodafone a scos roamingul de peste două săptămâni la toate optiunile naționale indiferent de valoare, creând altele doar pentru roaming. Vina îți aparține în totalitate.
Am explicat de 2 ori, deja. M-am informat si asta este exact motivul pentru are am ales optiunea de 7E. Pentru roaming. 2000 ce vreua eu in roaming EU. Asta arata website-ul vodafone la momentul respectiv.
Daca nu, as fi ramas cu ce aveam. cum zicema, oricum folosesc 50 de minute pe luna, nu aveam nici un motiv sa iau alta oferta daca nu era marcata "roaming".

#30
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Ady
Nu te-ai informat săptămâna trecută.
Schimbarea ofertelor pe site-ul vodafone (singurul abilitat să iți confirme asta, relatiile clienti sau vanzatorii in magazine sunt mai slab informati!!) este de peste doua săptămâni.

View PostGif2D, on 07 septembrie 2017 - 13:20, said:

https://forum.softpe...page__st__11862
Pe 7 septembrie erau schimbate pe siteul vodafone!!
Azi suntem in 21, fix două săptămâni, iar tu ne spui că te-ai documentat săptămâna trecută înainte să alegi opțiunea!
Greșeala este a ta exclusiv, nu te-ai informat pe site-ul Vodafone săptămâna trecută. Are destule probleme cauzate clienților Vodafone, dar ca un client nu se informează pentru ce optează e strict vina lui!!
Topicul ăsta este inutil!! Nu e nicio țeapă în cazul tău.

L.E.
Sper să nu te gândești că sunt fanul lor:

View PostSommerby, on 08 septembrie 2017 - 17:22, said:

Aveam dreptate. Dacă activezi o optiune cu roaming îți anulează orice alta opțiune avută:
Niște cretini!!!
Câte zile durează portarea în altă rețea??? Mai mult de 2-3?

Edited by Sommerby, 21 September 2017 - 16:31.


#31
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostSommerby, on 21 septembrie 2017 - 16:13, said:

Ady
Nu te-ai informat săptămâna trecută.
Schimbarea ofertelor pe site-ul vodafone (singurul abilitat să iți confirme asta, relatiile clienti sau vanzatorii in magazine sunt mai slab informati!!) este de peste doua săptămâni.

https://forum.softpe...page__st__11862
Pe 7 septembrie erau schimbate pe siteul vodafone!!
Azi suntem in 21, fix două săptămâni, iar tu ne spui că te-ai documentat săptămâna trecută înainte să alegi opțiunea!
Greșeala este a ta exclusiv, nu te-ai informat pe site-ul Vodafone săptămâna trecută. Are destule probleme cauzate clienților Vodafone, dar ca un client nu se informează pentru ce optează e strict vina lui!!
Topicul ăsta este inutil!! Nu e nicio țeapă în cazul tău.

L.E.
Sper să nu te gândești că sunt fanul lor:

Cred ca nu am fost clar: pana saptamana trecuta nici macar nu am stiut ca poti activa o optiune cand incarci. In plus, cu siguranta nu stiam cum e treaba cu roamingul fiind prima oara plecat din tara de cand cu noul sistem.
Deci da, nu puteam sa fi citit ALTCEVA in alte saptamani cand atunci cand mi-am activat optiunea a fost prima oara cand am citit respectivul text.
Poti sa spui ca a fost caching si am vazut o versiune veche, ca a fost un glitch in sistemul VF si pentru scurt timp au aratat optiuni vechi sau orice alta eroare tehnica, dar nu ma fa chior, te rog.

Da, poti sa imi spui ca nu m-am documentat in afara site-ului VF, nu m-am uitat pe forum si nu am vorbit cu un consultant. De acord cu asta. Dar nu am crezut ca e necesar, intrucat optiunile afisate pe site mi s-au parut clare si cu siguranta nu am verificat daca s-a schimbat ceva in ultimele C saptamani.

#32
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Este imposibil tehnic, ca după o săptămâna de la schimbarea ofertelor pe site-ul vodafone, DOAR ție să îți apară pe site ofertele de acum două săptămâni!
Nu stă în picioare motivarea ta, cu glich-uri si alte prostii!!
Actualizarea unui site nu durează o săptămâna pentru niciun device existent!
Singura explicație plauzibilă în cazul tau ar fi fost că ai citit/văzut oferta încă valabilă cu roaming în urmă cu ceva timp (înainte de data de 7 septembrie), iar săptămâna trecută, ai activat-o fără să mai verifici ce arată!!!
Greșeala este a ta!!
Nici urmă de țeapă in cazul tău!


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, pe vremuri era obiceiul sa citestio bine-bine-bine-bine, orica hartie care dadea impresia ca te vei imbogati subit. Dar asta se intampla püe vremea cand nu erau probleme cu invatamantul, cartile se foloseau cativa ani, pe rand...
Asa se intampla cad citesti doar titlul ofertei. Daca aprofundai, fugeai de ea ca de dreaq´!

#34
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
Ce ma bucur ca am plecat de la ei. Nu va spun unde ca va enervati! Posted Image

#35
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View PostAlex871, on 21 septembrie 2017 - 11:18, said:

Dar decat sa nu imi functioneze apelurile mai bine stiu pentru ce platesc!
Lasa ca si la Digi se poate intampla sa nu functioneze, au putini parteneri de roaming si poti fi intr-o zona unde reteaua aia nu are semnal insa altele au.

#36
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Si tu esti cel mai afectat de asta.
Stim, nu ai back-up.
Ce tragedie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate