Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Teapa cu extraoptiune de 7EUR pentru roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
rioachim

rioachim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 07.07.2003
Ca..utz?

#38
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdanutz1, on 21 septembrie 2017 - 21:22, said:

Si tu esti cel mai afectat de asta.
Stim, nu ai back-up.
Ce tragedie...
Pai uite tocmai deasa ai nevoie de back-up in roaming. Sau defapt de unul in plus.

#39
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Normal, mai ales cand nu iesi deloc din tara asa cum e cazul tau.
Dar trebuie sa ai back-up pentru ca nu se stie niciodata, mai bine sa fie acolo...

Edited by danutz1, 21 September 2017 - 23:07.


#40
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Ce treaba are ca ies sau nu eu din tara? Apoi si tu ai back-up, hai sa recunoastem.

Apropo, acum ceva ani am iesit din tara si am avut costuri de cateva zeci de euro cu roamingul, doar pana am apucat sa imi cumpar cartela locala + in tranzit. Costurile doar cu roamingul s-au cam apropiat de costurile totale ale unei excursii in tara.

#41
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Deci merge internetul in roaming cu extraoptiunea 7 promo? 🤓

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La Vodafone am activat oferte care nu mai apareau in lista, e muci site-ul si clar partea de marketing cu prezentarea ofertelor si ce e in interiorul interfetei unde chiar le selectezi sint editate (sau macar "comandate") de echipe diferite. Chiar si cu el insusi intr-un singur loc deseori nu e consistent, am vazut oferte expirate la care spuneau explicit ca mai sint disponibile un numar negativ de zile.

La optiunile fara roaming nu ai internet, nu ai nimic in afara acoperirii nationale (era si inainte optiune de dezactivare roaming din interfata, acum destul timp).

In ceea ce priveste o cartela de backup eu sint intotdeauna cel care vrea sa administreze si sa care cit mai putine lucruri dar care intotdeauna vrea cel putin doua din fiecare. Cel putin doua carduri, doua acte (adica buletin si pasaport), inainte aveam si un al doilea telefon ieftin, trei (!) perechi de casti ca alea sint cele mai importante, etc. Bineinteles puse in locuri diferite (in alt bagaj, lasate jumatate la hotel, in poseta la altcineva, etc). Dar de cind cu timpenia asta cu uite roaming-ul nu e roamingul devine mai complicat. Si oricum am lasat-o balta de ceva timp, de fapt backupul era Vodafone prepay dar mi-au omorit doua cartele (nu de-astea promotionale fara credit sau alte smecherii, cartele folosite cu anii, inregistrate pe nume real, etc) calculind nu se stie cum (sigur gresit) perioada de gratie. A fost thread pe aici acu' ceva timp ca au scos perioada de gratie din noua interfata, "imbunatatita". Asa ca m-am lasat pagubas. In Austria pina si Billa si Aldi aveau wifi gratis (nu zic de Mac sau orice alt birt). Harti offline, wikipedia offline (DA!, kiwix), ceva carti, muzica, ce vrei tu sa ai la tine si e suficient - oricum e posibil sa n-ai acoperire la fel de bine si pe backup.

#43
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

View Post[ady], on 21 septembrie 2017 - 13:34, said:

nu mai poti nici primi macar sms-uri and stuff (urmand ca, la apel, sa platesti, desigur)
Daca n-ai roamingul activat, nu te poti inregistra in alta retea decat pentru apelurile de urgenta. Deci nu poti primi SMS-uri, chiar daca sunt gratuite.
Acum depinde de operator daca iti activeaza roamingul fara extraoptiune sau nu.

View Postf300, on 21 septembrie 2017 - 14:11, said:

Oricum SMS-ul e paf ca 2FA
Praf sau nu, bancile din Romania au inceput sa-l implementeze. Acum cativa ani autentificarea o puteam face un un dispozitiv token, iar pentru plati online aveam o parola. Acum majoritatea au trecut pe varianta cu SMS.
Poate vom avea si varianta cu un token sub forma unei aplicatii de smartphone (asa cum are de exemplu BCR pentru autentificarea la internet banking).

#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postfaracreier, on 22 septembrie 2017 - 12:48, said:

Praf sau nu, bancile din Romania au inceput sa-l implementeze. Acum cativa ani autentificarea o puteam face un un dispozitiv token, iar pentru plati online aveam o parola. Acum majoritatea au trecut pe varianta cu SMS.

Da, e nebunie completa peste tot. Cred ca pe aici https://media.ccc.de...racking_Project am vazut mentionat prima data trendul asta prin care se trece de la token-uri mult mai sigure la SMS care e nesigur (anul era 2007 si de atunci atacurile s-au inmultit, plus ca independent de problemele tehnice cu SMS-ul multe companii de telecomunicatii din vest au o securitate doar de forma si se poate obtine si activa un SIM pentru orice numar doar cu un minim de informatii, toate usor de aflat).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate