Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cursuri de programare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Salut, am terminat liceul in anul 2015 si din mai multe motive nu am mers la o facultate de specialitate(IT).In momentul de fata lucrez la un supermarket si am timp suficient cand vin de la munca sa invat programare.Eu stiu bazele in C++ si java.In anul 2018 vreau sa ma inscriu la facultatea de informatica din Cluj(specialitate informatica) insa pana atunci vreau sa invat programare bine.Imi place sa fac siteuri in HTML, CSS si PHP(sunt incepator, insa ma descurc).Eu m-am gandit sa fac un curs de programare doar pentru diploma ce o da acolo(deoarece vreau ca anul viitor daca se poate si ma descurc sa ma pot angaja in domeniu ca junior).Nu vreau sa fac vreo greseala sau ceva de aceea va intreb pe cei de aici care stiu ca se pricep sa-mi dea un sfat.M-am gandit sa invat html,css,php,java script si SQL iar in paralel si C++.Ma puteti ajuta cu un sfat sau o sugestie ? Timpul nu imi permite sa invat decat vreo 5-7 ore pe zi...

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-ti ajuta diploma aia la nimic. Doar cea de la facultate are o valoare.
In rest, invata, invata si iar invata. Orice. Din orice sursa.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
nici eu nu iti recomand sa arunci banii pe fereastra, daca doresti sa te angajezi ca junior, atunci vei folosi ca argumente ca studiezi facultatea de IT + cunostiintele tale in HTML, CSS, PHP si ce mai stii tu. In practica o sa se dovedeasca know-how-ul tau nu sub forma de diplome.

Pana atunci foloseste tot timpul necesar pentru a invata, tutoriale, youtube + multa practica.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
un prim sfat util ar fi: javascript nu java script

#5
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Uite niste cursuri gratuite si interesante aici:

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 RazvanQR, on 20 septembrie 2017 - 16:08, said:

M-am gandit sa invat html,css,php,java script si SQL iar in paralel si C++.Ma puteti ajuta cu un sfat sau o sugestie ? Timpul nu imi permite sa invat decat vreo 5-7 ore pe zi...
Lasa vorbaraia si pune burta pe carte. 5-7 ore pe zi inseamna 35-49 ore pe saptamana, daca reusesti 40 esti bine.

Singurul lucru care te poate trage in jos e sa nu te tii de acest orar fix. Totul depinde de tine. Invata de peste tot, dar mai important, nu te lua dupa ce fac incepatorii, gen wordpress sau alte balarii.

Invata sa folosesti un framework pentru inceput, nu pentru ca ar fi o mecca ceva, ci ca sa vezi cum fac alti programatori unele lucruri.

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
N-o sa inveti veci pururi 5 ore pe zi, cu atit mai putin 7 ore pe zi, in timp ce lucrezi, mai ales la supermarket. O sa inveti poate o saptamina, doua, pina treci de chestiile usoare, dup-aia apare oboseala si iti bagi picioarele...

"Cursu de programare" e fix pix, ca si diploma aia. Mai bine iei banii aia si ii azvirli in Somes, daca tot esti din Cluj. Mai mult, stii povestea cu vinatoru care a fugit dupa toate ratzele si in final a mincat un pui de somn? Deci poti sa uiti de invatatu a 17000 de rahaturi deodata, in capul tau se va crea o varza care va exploda...

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci vrei sa inveti si java si pop si c++. S-a spus mai sus ca o sa iasa o varza in capul rau. +1.
     Alege un limbaj si mergi pe ala. Incearca sa creezi un project propriu.
      Fie faci un site cu html , php si java.
       Fie un project in C++.
       Dupa ce stapanesti un limbaj bine, treci la altul.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Fa-ti cont pe siteurile de freelancing si ia proiecte usoare.

#10
Alexander002

Alexander002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.07.2017
La munca voi sta pana în februarie.După aceea nu mai ma duc deoarece vreau sa mă ocup de admiterea la facultate + programare.

#11
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
pt inceput e bine ca folosesti 2 conturi pe softpedia, ai putea sa te gandesti cum se face asta programatic :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate