Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Seat Toledo = rezistent la accident serios

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe nasu l-a pocnit in lateral o duba care nu a acordat prioritate in intersectie. S-au indoit stalpii de rezistenta in zona de impact. Bora a fost tarata pe lateral si izbita de treptele unei case. Masina ta arata chiar bine....

Sanatate multa tie si prietenei.

PS: acum masina e in circulatie :) ... la alt proprietar.

Edited by bumpocbum, 20 September 2017 - 09:08.


#20
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
nu este accident în care se moare, dar în orice moment putea să devină. ai avut noroc cu desfășurarea lui.
Eu zic să mergi la spital să se uite un medic la tine. datorită adrenalinei, poate nu simți anumite dureri care ulterior pot să devină afecțiuni grave.

a fost decizia ta să nu mergi mai departe să le facă dosar penal.

#21
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Tocmai am terminat conversatia cu Call Centerul Generali si am decis sa deschid un dosar de daune prin regres, ceva de genul asta, acum astept un constatator sa ma sune, sa mergem la Porche Vest sa constate.

Am sunat si la Porche Vest si mi-au spus ca desi e in incinta parcului auto, n-au ce sa faca pana nu vine nu agent constatator.

Asa ca astept :)

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAlexaLesby, on 20 septembrie 2017 - 07:41, said:

Din poza nu pare asa grav. Te-ai speriat si acum exagerezi.
Sunt accidente in care masina a fost facuta acordeon si oamenii tot au supravietuit.

View PostOctavian_SK, on 20 septembrie 2017 - 08:23, said:

Parca mai normal ar fi sa te interesezi de sanatatea ta si a prietenei in loc sa faci apologia grupului VAG; accidentul nu a fost asa serios cum vrei sa para Posted Image

Nu e nimic normal sau anormal dupa astea, pe mine doar m-a pupat unul ca am oprit la portocaliu cu daune minore la mine (de fapt nu ca n-am reparat dar nici macar vopsit bara si usa de la portbagaj ulterior) si tot mai eram afectat psihologic si in dimineata urmatoare.
Dar da, accidentul din punct de vedere al securitatii pasive (i.e. cum se indoaie tablele) nu a fost mare chestie. Masinile sint facute sa se se comprime (in special in partea din fata) fara a afecta habitaclul (ceea ce aici nu s-a intimplat, nefiind un impact cu ceva fix atit de puternic, din fericire). A se vedea video-urile de pe euroncap si cum arata masina dupa.

#23
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View Postf300, on 20 septembrie 2017 - 09:29, said:


Nu e nimic normal sau anormal dupa astea, pe mine doar m-a pupat unul ca am oprit la portocaliu cu daune minore la mine (de fapt nu ca n-am reparat dar nici macar vopsit bara si usa de la portbagaj ulterior) si tot mai eram afectat psihologic si in dimineata urmatoare.
Dar da, accidentul din punct de vedere al securitatii pasive (i.e. cum se indoaie tablele) nu a fost mare chestie. Masinile sint facute sa se se comprime (in special in partea din fata) fara a afecta habitaclul (ceea ce aici nu s-a intimplat, nefiind un impact cu ceva fix atit de puternic, din fericire). A se vedea video-urile de pe euroncap si cum arata masina dupa.
da....aici a fost norocul. vinovații i-au lovit dar fără să le îi oprească pe loc.dacă încerca să traverseze șoseaua și se producea reducerea vitezei de la 70km/h la 0 ar fi fost alte vătămări. așa mașina a continuat să ruleze și reducerea vitezei s-a produs pe o distanță mai mare. noroc că mașina avea viteză mică la contactul cu copacii că acele lovituri sunt cele mai periculoase. protecția este minimă la impact lateral.

#24
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Ai avut zile, du-te pe la biserica sa-i multumesti lu' Dumnezeu

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
pai daca nu avea de ce sa ajunga la spital, de ce s-ar fi dus? numai de dragul unui dosar penal pentru celalalt?
Io am trecut prin doua daune totale, masini mai terminate, fata praf la amandoua, si nu a ajuns nimeni la spital.

#26
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View Postslai, on 20 septembrie 2017 - 10:16, said:

pai daca nu avea de ce sa ajunga la spital, de ce s-ar fi dus? numai de dragul unui dosar penal pentru celalalt?
Io am trecut prin doua daune totale, masini mai terminate, fata praf la amandoua, si nu a ajuns nimeni la spital.

De invatatura de minte pentru acei soferi (indiferent de etnie). Ca aia sunt un pericol pe roti si probabil nu au invatat nimic din toata treaba asta.
@initiator - bine ca esti sanatos, dar un control medical atat tie cat si prietenei nu strica (un ecograf nu a omorat pe nimeni).

#27
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Da, multumesc de ganduri.

#28
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Eu totusi nu inteleg de ce sa NU te duci la spital, mai ales cand iti sar toate pungile din pasina.. arsuri, vanatai, eventuale lovituri interne etc. Nu te duci atunci (inteleg ca erati cu bagaje/lucrurei peronale), dar a doua zi esti acolo, politia consemneaza in p-v ca te duci si asta e..
De aia te ia oricune pe capota inclusiv pe trecere si zice apoi ca "bos, n-ai nimic, nu? las' ca trece cu spirt..". De aia au toti tupeu, ce prioritate, ce semafoare.. "amiabila, nu?"....
In fine, nu e rostul sa comentez aiurea, e strict decizia ta, insa daca ai deschis topicul, fiecare si-a zis punctul de vedere.
Oricum, bine ca ati scapat teferi, e totul ok si sa treceti cu bine peste trauma

#29
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Sa fim seriosi, la 75 km/h si un Logan te salva.Eu zic, ca mai degraba te-ai salvat tu evitand intrarea pe contrasens, si apoi pomii respectivi.Daca ajungeai pe contrasens si te lovea unul cu 100 km/h poate nu mai postai asa fericit...

#30
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
La intoarcere cand eram pe platforma, nu stiu in ce localitate, fusese un accident cu 2 sau 3 masini imprastiate pe ambele sensuri, am vazut o femeie imobilizata pe bancheta din spate si cu protectii la gat plus toata lumea tipand, atunci cred ca m-am speriat mai tare si am devenit mai recunoscator. Cel mai probabil ala a fost dat la televizor sau pe internet.

#31
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
A contat foarte mult reactia ta.Tin minte un eveniment de anul trecut, pe un drum cu asfaltul lasat de la tiruri, mergeam undeva la 100 km/h.A inceput sa ploua usor, apoi am intrat intro zona cu plaoie torentiala iar santurile respective erau pline cu apa.Masina a inceput sa danseze, am lasat acceleratia si sia revenit.Cel din spate  s-a speriat si a franat puternic, pierzand controlul.

#32
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ia zi ti-au dat dauna totala? Asta e un semn pt opelul ala 😀😀😀

#33
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
M-au sunat mai devreme, mi-au zis ca maine se va duce constatatorul, va vedea in service ce si cum si pe urma ma suna sa imi spuna ce acte am nevoie. Am insistat sa ma vad inainte cu el dar a zis ca nu se poate si ca trebuie sa astept sa ma sune.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Ce sa zic , nu-i chiar o acrosare. Dar din cate poze ai pus, toate geamurile sunt intacte, cupola intacta.
Oprirea nu a fost brusca sa se degaje toata energia cinetica la un impact brusc cu un obstacol dur. Daca nimereai un cap de pod era mult mai nasol, sau un stejar mai gros.
Io zic ca ai avut bafta ca nu te-au lovit in cabina obiectele transportate. E foarte important sa  ai marfa asigurata.  Imagineaza-ti sa ai sub luneta un topor sau ceva de genu, care la o frana puternica iti zboara fix tie in cap sau ceafa.

#35
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Ce verdict ti-a dat constatatorul?

#36
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
A fost astazi si a vazut masina, a facut poze, a luat procesul verbal de l-am lasat facut de politie, parca autorizatia de mers pe drumurile publice si a ramas sa ma duc maine la biroul dumnealui sa deschid dosarul de dauna plus mai multe acte pe care trebuie sa le duc.

Dupa etapa asta, un service se va ocupa de verificarea masinii din toate punctele de vedere si vedem ce se intampla, nu stiu prea multe acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate