Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum îmi pot recupera salariul de la o firmă slovacă?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
emygiroem

emygiroem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.06.2005
salut!nu stiu daca am postat unde trebuie,dar ma framanta o problema.Am lucrat la o firma slovaca ca sofer profesionist pe camion,timp de 1 an si 8 luni,La un moment dat am primit o oferta de munca mai bine platita si am anuntat birourile ca o sa parasesc compania dar ce e drept ,cu 2 zile inainte sa plec acasa.Prestam servicii de transport in comunitatea europeana la patron belgian doar ca isi facuse firma pe Slovacia pentru a evita taxele si impozitele din Belgia.Problema e ca muncisem pe luna august 12 zile,,,care trebuiau platite cu 45 euro pe zi conform contractului,plus salariul pe Slavacia aprox juma de luna,si bineinteles patronul nu mi-a mai dat nici un ban,paguba fiind cam de 750 euro.Ce mai pot face pentru a imi recupera banii?Va multumesc!

Edited by emygiroem, 19 September 2017 - 16:36.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
tu ti-ai dat demisia in 2 zile si l-ai lasat pe om fara angajat si mai ai si pretentii la bani. Ai cel putin 1 luna perioada de demisie, nu 2 zile. Omul poate sa spuna ca tu i-ai produs pagube, pentru ca l-ai lasat fara sofer 1 luna de zile perioada in care isi putea cauta pe altcineva.

Eu zic sa stai in banca ta.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postemygiroem, on 19 septembrie 2017 - 16:36, said:

Ce mai pot face pentru a imi recupera banii?Va multumesc!

Exact ce scrie in contractul de munca,incheiat intre tine si patronul belgian,la capitolul demisie si/sau demitere.
Daca n-ai contract,sa-ti fie invatatura de minte ca alta data sa nu pleci pe nepusa masa.

#4
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
in alta parte se lua toate bonurile de masa pe luna respectiva si procent din salariu 10-20%

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postemygiroem, on 19 septembrie 2017 - 16:36, said:

salut!nu stiu daca am postat unde trebuie,dar ma framanta o problema.Am lucrat la o firma slovaca ca sofer profesionist pe camion,timp de 1 an si 8 luni,La un moment dat am primit o oferta de munca mai bine platita si am anuntat birourile ca o sa parasesc compania dar ce e drept ,cu 2 zile inainte sa plec acasa.Prestam servicii de transport in comunitatea europeana la patron belgian doar ca isi facuse firma pe Slovacia pentru a evita taxele si impozitele din Belgia.Problema e ca muncisem pe luna august 12 zile,,,care trebuiau platite cu 45 euro pe zi conform contractului,plus salariul pe Slavacia aprox juma de luna,si bineinteles patronul nu mi-a mai dat nici un ban,paguba fiind cam de 750 euro.Ce mai pot face pentru a imi recupera banii?Va multumesc!
In tara il reclamai la ITM.Tu trebuie sa vezi care e procedura/legile in slovacia.

#6
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Zi mersi ca nu te-a dat in judecata.

Edited by luci_flash, 19 September 2017 - 17:53.


#7
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postluci_flash, on 19 septembrie 2017 - 17:53, said:

Zi mersi ca nu te-a dat in judecata.
de ce sa il dea in judecata? ai vazut tu contractul si nu stim noi?
raspuns tipic de patron de magazin la parterul blocului

Edited by adicontakt, 19 September 2017 - 18:34.


#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cat a fost preavizul?

#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postadicontakt, on 19 septembrie 2017 - 18:34, said:

de ce sa il dea in judecata? ai vazut tu contractul si nu stim noi?
raspuns tipic de patron de magazin la parterul blocului
Ce? Ai impresia ca in contract e permisa demisia fara preaviz? Ai vazut tu contract de munca fara preaviz pentru un asemenea job?!
Raspuns tipic pentru un angajat neserios.

#10
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Sa mori tu, angajat neserios ai? De patroni care iti trec in cartea de munca 6 ore desi tu muncesti 12 ai auzit?(normal ca ai auzit ,poate esti unul din ei dar nu zici ,deh afacerea noastra munca noastra)

Edited by adicontakt, 19 September 2017 - 22:03.


#11
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Tu nu lucrezi unde trebuie prietene.
Alege o firma unde superiorul tau e un director/administrator, nu patron. Alege o firma cu mai mult de 20-30 de angajati, si verifica daca ti se platesc toate taxele dupa primul salariu.
Ca idee, numarul de angajati neseriosi este muuult mai mare decat cel de firme neserioase.

#12
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postluci_flash, on 19 septembrie 2017 - 22:16, said:

Ca idee, numarul de angajati neseriosi este muuult mai mare decat cel de firme neserioase.
Asta ai zis-o.
O firma neserioasa trage in teapa zeci-sute de angajati.
Pe langa asta, un angajat neserios va "da teapa" doar la 1-2 firme pana se arde.
Si pana la urma gandeste-te cine castiga mai mult din "neseriozitate". O firma sau un angajat?

#13
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postluci_flash, on 19 septembrie 2017 - 22:16, said:

Tu nu lucrezi unde trebuie prietene.
Alege o firma unde superiorul tau e un director/administrator, nu patron. Alege o firma cu mai mult de 20-30 de angajati, si verifica daca ti se platesc toate taxele dupa primul salariu.
Ca idee, numarul de angajati neseriosi este muuult mai mare decat cel de firme neserioase.
Nu era vorba de mine,eu lucrez unde trebuie, stai tu linistit

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postadicontakt, on 19 septembrie 2017 - 18:34, said:

de ce sa il dea in judecata? ai vazut tu contractul si nu stim noi?
raspuns tipic de patron de magazin la parterul blocului

exista o lege europeana nu am chef sa o caut, fara preaviz ai voie sa iti dai demisia doar atunci cand te afli in luna de proba la o companie. Daca ai un contract ai in general 1 luna preaviz.

#15
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
14 zile

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadicontakt, on 20 septembrie 2017 - 10:18, said:

14 zile
Așa e uzual, dar nu e impus de Codul muncii.  

Quote

Art. 81 (4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postadicontakt, on 20 septembrie 2017 - 10:18, said:

14 zile

in functie de grupa colectiva si de contractul de munca. Demisia ti-o poti da in general pana in data de 15 a unei luni sau la sfarsitul lunii. Daca ti-ai dat-o pana pe 15, poti parasii compania pe 15 urmatoare (dau demisia pe 14. martie, pot pleca pe 15 aprile). Imi dau demisia pe 25 iunie, plec pe 31 iulie.

Daca a lucrat mai mult de 1 an de zile in companie fara intrerupere 2 luni preaviz, daca a lucrat mai mult de 5 ani sunt 3 luni preaviz.

Quote

Durata perioadei de preaviz depinde de motivul rezilierii și de durata contractului de muncă. Perioada de preaviz începe din următoarea lună calendaristică de la data notificării de reziliere. Perioada de preaviz de bază este de o lună.
tradusa din slovaca

#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

exista o lege europeana nu am chef sa o caut, fara preaviz ai voie sa iti dai demisia doar atunci cand te afli in luna de proba la o companie. Daca ai un contract ai in general 1 luna preaviz.
nu exista asa o lege cum nu exista "luna de proba".
fara preaviz poti pleca cand cealalta parte a incalcat contractul in mod susbstantial si nu mai e rezonabil sa ti se pretinda sa lucrezi acolo. de exemplu un sef a sarit la bataie, ti s-a cerut sa-l calci pe unu cu masina etc. etc. Daca chiar nu ti se mai putea cere sa lucrezi acolo, in cel mai rau caz va decide un judecator.
In situatia asta nu e cazul.
avand in vedere ca initiatorul a puscat un thread aici, fara sa ne spuna ce-i de fapt relevant (conditile de contract) sa presupunem ca perioada de preaviz e de 1 luna cu anuntare in 15 respectiv ultima zi a lunii. Amu, firma-i datoreaza salariul pe 12 zile, iar el le datoreaza luna de preaviz + cat mai era pana in 15 august din ziua in care s-a carat. Ce-i drept ei n-au voie sa-i retina salariul pe primele 12 zile in schimbul unor alte pretentii, ca aia-i contravaloarea timpului deja lucrat. Daca-i da in judecata, o sa castige.
Numa ca atunci si aia probabil au cheful necesar sa-l dea in judecata pentru despagubire. In cel mai bun caz costurile unui extern minus salariul lui pe perioada de preaviz. in cel mai rau caz penalitati achitate de firma clientilor ca n-a ajuns marfa la timp, profit pierdut etc. Iar de executat, daca au timp si suficient drive, pot executa si in Romania, daca exista masa. daca-i realist sau nu, n-avem de unde sa stim. probabil nici initiatorul n-are de unde sa stie, dar o sa vada el, daca-i cazul.

Edited by Pengoon, 20 September 2017 - 12:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate