Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Prevederi legale - garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ferrer

Ferrer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.07.2006
Buna ziua,

Ma pregatesc sa negociez un contract de vanzare cumparare pentru un imobil (apartament) finisat si doresc sa acord o atentie suplimentara capitolului de garantii.

Am rugamintea, ca cineva in cunostinta de cauza, sa imi indice sediul materiei pentru un astfel de subiect, atat pentru catagoria bunurilor imobile (daca exista prevederi legale in acest sens), cat si a celor mobile. O cautare pe google imi intoarce foarte multe izvoare de drept in materie, insa nu stiu daca si cand au fost modificate.

De asemenea, tind sa cred ca finisajele precum gresie, faianta, parchet si la fel si obiectele sanitare sunt bunuri imobile prin destinatie. Corect? Avand insa in vedere ca imobilitatea lor este data de integrarea intr-un imobil si nu de natura lor, garantia aplicabila nu ar trebui sa fie cea a bunurilor mobile?

Achizitia se va face pe persoana fizica.

Va multumesc frumos pentru orice recomandare.

Cu multumiri,
H

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Exista prevederi legale clare care reglementeaza astfel de situatii, printre care Codul Civil si Legea 10/1995.
Chiar daca nu in toate contractele de vanzare-cumparare sunt stipulate clar garantiile acordate, existand dezvoltatori-vanzatori si constructori care au falsa impresie ca, daca nu le mentioneaza, nu sunt raspunzatori, aceasta ipoteza este falsa

Legea 10/1995 aici;
http://www.dreptonli...consolidata.php

#3
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Omule, una este să cumperi o motopompa pentru udat gradina și alta este achiziționarea unui bun imobil. O investiție pe viață de 70-100.000 euro este de o importanta majora pentru oricare familie. M-am tot minunat pe acest forum de oameni care s-au aruncat cu capul înainte în precontracte sau contracte imobiliare de zeci de mii de euro și au avut o reacție furibundă când i-am sfătuit să consulte un avocat pentru 200-300 de euro. În pofida acestor reacții, vă sfătuiesc cu mâna pe inimă să consultați un avocat. 200-300 de euro vă pot salva o investiție pe viață. Mult succes !

#4
Ferrer

Ferrer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.07.2006
Salut, Doru,

Pleci de la premisa eronata ca nu voi consulta un avocat. Este primul lucru pe care il voi face atunci cand primesc draftul de contract.Asta nu inseamna ca nu ma documentez la randul meu. Eu negociez contract si nu avocatul, acesta imi interpreteaza cluzele si ma sfatuieste acolo unde prevederile contractuale par a fi abuzive sau incorecte.

Faptul ca cercetez materia si in particular, nu exclude consultanta de specialitate, ci imi aduce mie un plus de informatie.

Din punctul meu de vedere si tinand cont ca nu aveai informatii in ceea ce priveste situatia in fapt, eu as fi raspuns, astfel: "Salut, actele normative unde gasesti informatii sunt: ...." (sau) "Salut, nu sunt jurist si nu iti pot raspunde la intrebare" si as fi continuat cu "Dar, te sfatuiesc sa consulti si un avocat (in cazul in care nu ai facut-o deja)"

Era greu?

Hai sa nu mai prezumam, da?

Best,
H

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
S-ar putea sa fie o idee buna sa negocieze avocatul - are cunostinte pe care tu nu le ai, reactioneaza mai iute si are argumente la care tu nu te-ai gindi.
Sau macar sa fie prezent la negocieri linga tine.
In plus partea cealalta se va comporta diferit cind va discuta (si) cu un avocat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate