Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Foita de ploaie pentru mers cu bicicleta. Sau doar vesta?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostBaxon, on 15 octombrie 2017 - 15:07, said:

Eu am luat http://www.decathlon...ts=220#/1-200-s
nu ma ud nici pe pantaloni ,nici pe manusi , dpmdv e ok .
De unde ai luat? ca e fara stoc in toate magazinele

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am luat mai demult ...

#21
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu merg de vreo 2 ani cu bicicleta zilnic in toate anotimpurile. Am prins nenumarate zile de ploaie si folosesc asa ceva:

- pantaloni de ploaie care se trag direct peste pantalonii cu care esti imbracat:
https://www.amazon.c...ords=rain pants (nu sunt aceeasi marca - eu am SIOPOR - dar fac acelasi lucru)

- jacketa Helly Hansen de ploaie: https://www.amazon.c... hansen seven j

Ambele au nanocoating water repellent technology. O picatura de apa nu trece prin ele, poa' sa tina masina de pompieri jetul pe tine.

Pentru temperaturi foarte scazute cand inca mai ploua (gen 2-3-4 grade celsius) de ingheata ficatii in tine, am o geaca Helly Hansen izolata, deasemenea water resistant: https://www.amazon.c...lly hansen crew

Asta din urma merge pana la -10 grade fara niciun fel de problema. E subtire, usoara, izolatie sintetica, venturi de aerisire. Nu mai zic ca sunt extrem de durabile.

Evident, zero probleme cu vantul.

Edited by izometric, 15 October 2017 - 15:26.


#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pantaloni din aceia care se trag peste ceilalti eu , unul , nu pot sa-i recomand pt ca ti se uda de la condens pe interior si cand  ii dai jos sa ramai in pantalonii ( de servici sa zic asa ) arati ca si cum te-ai fi pisat pe tine . Dpmd trebuie sa existe  mereu ventilatie sub pelerina altfel este inutila purtarea ei , poti sa te lasi plouat ca la fel arati ...
Am avut si eu pantaloni din aceia si i-am aruncat . La deplasare pe jos am un poncho lung ( fara maneci ca un cerceaf cu  o gaura in mijloc cu gluga ) sub care pot purta si ruxacul .

Edited by Baxon, 15 October 2017 - 15:56.


#23
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostBaxon, on 15 octombrie 2017 - 15:53, said:

Pantaloni din aceia care se trag peste ceilalti eu , unul , nu pot sa-i recomand pt ca ti se uda de la condens pe interior si cand  ii dai jos sa ramai in pantalonii ( de servici sa zic asa ) arati ca si cum te-ai fi pisat pe tine . Dpmd trebuie sa existe  mereu ventilatie sub pelerina altfel este inutila purtarea ei , poti sa te lasi plouat ca la fel arati ...
Am avut si eu pantaloni din aceia si i-am aruncat . La deplasare pe jos am un poncho lung ( fara maneci ca un cerceaf cu  o gaura in mijloc cu gluga ) sub care pot purta si ruxacul .


Iar ca sa inteleaga lumea, tu vorbesti din ce ti se pare, eu vorbesc din experienta. Cand ajung la birou nu arat pisat pe mine. De fapt pe sub hainele de ploaie sunt perfect uscat.

Edited by izometric, 15 October 2017 - 17:39.


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Izometric , ti-am spus ce am patit eu si ca eu nu-i pot recomanda , din experienta mea . Nu mi se pare deloc . Chiar nu se ventileaza si implicit se face condens pe intra-dosul pantalonilor .
Daca tie-ti folosesc , foarte bine ( poate ti-ai luat cu 7 numere mai mari si astfel se ventileaza .. )

#25
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Prietene, nu condenseaza nimic, nu se uda nimic. Ai nimerit tu o protectie de doi lei prin care a trecut apa.

Edited by izometric, 15 October 2017 - 17:47.


#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Amice , nu trece apa prin pantalonii aia daca despre ei vorbim . Au un soi de pelicula plastifiata pe interior . Daca la astia te referi si tu atunci e clar ca nu i-ai folosit in viata ta si-ti place sa scrii aiureli . Aia fac condens pe interior ! dar asa cum am zis e posibil ca tu sa-ti fi cumparat o pereche cu 7 numere mai mari astfel ca circulatia aerului e facila .
Fa un test si imbraca-i direct pe piele fara alt pantalon intermediar si stai cu ei pe tine 2 ore , cand ii dai jos vor fi uzi pe interior ; la fel si cand ai pantalon intermediar , aceia preiau acea umiditate . Abtine-te sa contrezi aiurea si mai ales sa sustii prostii !!

Edited by Baxon, 15 October 2017 - 18:00.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred că vorbiți de produse total diferite. Și suprapantalonii, ca și jachetele, pot fi din mai multe materiale, unele care să condenseze și altele nu. Dacă sunt doar din membrană de plastic, sigur vor condensa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate