Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Telefon nou pana in 3600 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Salutare,

Momentan inca folosesc un iPhone 7 cu 128Gb memorie. Deoarece am primit o oferta buna pentru el, urmeaza sa-l dau, deci caut un telefon nou :)

Am pus pe lista urmatoarele telefoane:

- LG G6, 32Gb, 4Gb Ram
- Samsung Galaxy S8, 64Gb, 4Gb Ram
- Samsung Galaxy S8 Plus, 64Gb, 4Gb Ram
- Huawei P10 Plus, 128Gb, 6Gb Ram
- Huawei Mate 9 Pro, 128Gb, 6Gb Ram
- iPhone 8, 64Gb

Telefonul il folosesc strict pentru aplicatii office/chat/social media/camera foto&video (fara jocuri).

Ceva recomandari/pareri/propuneri justificate?

Multumesc!

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Oneplus 5, fara ifone 8 (e acelasi cu ifone 7) in rest as alege S8 normal sau Huawei P10 Plus/Mate 9 Pro.

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
iPhone 8 este doar un  simplu iphone 7 cu sticla pe spate.

#4
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Recomand S8 Plus in bugetul tau cu toate increderea ! ;)

#5
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Nu stiu ce sa iti recomand exact dintre modelele de mai sus, stiu ce sa nu-ti recomand. Si anume Huawei. Da bine pe foaie, da bine recomandarile detinatorilor care nu au avut telefoane performante, da oarecum bine la pret. Tinand cont ca vrei sa treci de la un terminal premium la altul care sa se ridice la asteptarile tale, ia ceva de la Samsung sau Apple. Ultimele aparitii, bineinteles.

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
daca ai bani de aruncat i-a Iphone Posted Image

LE eu de cand am descoperit nivelul de calitate la care a ajuns Huawei nu cred ca m-ar interesa altceva; tre sa precizez ca nu merg in Bamboo si nu-mi fac concediile la Mamaia, deci n-am nevoie de ele Posted Image

Edited by Octavian_SK, 18 September 2017 - 22:46.


#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 alin0685, on 18 septembrie 2017 - 22:31, said:

Momentan inca folosesc un iPhone 7 cu 128Gb memorie. Deoarece am primit o oferta buna pentru el, urmeaza sa-l dau, deci caut un telefon nou Posted Image
Ce oferta buna pentru el ai primit?

Eu as merge pe iPhone 8 strict pentru valoare de revanzare (care pare sa fie in lucru ce il doresti), cand o sa te plictisesti de el o sa primesti oferta mai buna pentru el comparativ cu restul, care sunt cautate si sigilate cu discounturi de 50% de doritorii acelor branduri.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
7 plus .

#9
ViKKKy

ViKKKy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.09.2017
mergi tot pe iphone daca te-ai obisnuit cu iOS'ul. Posted Image

#10
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
LG V30  ,  e cam peste tot ce ai in lista  , P10 plus iarasi e misto  sau asteapta urmatorul Huawei in iarna . Am butonat S8 , e execrabil cu ecranul ala rotunjit si aspectul de telecomanda .  Iphone daca nu te intereseaza vreun program mai specializat , pe android le gasesti pe majoritatea gratis , pe iphone  nu prea sau deloc.

#11
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
tot ios

#12
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

 samebo, on 18 septembrie 2017 - 22:46, said:

Ce oferta buna pentru el ai primit?

2500 lei (aspect ca nou, cu garantie pana in 16 februarie 2019 la Altex)

 ct10dre, on 19 septembrie 2017 - 01:56, said:

LG V30, e cam peste tot ce ai in lista, P10 plus iarasi e misto sau asteapta urmatorul Huawei in iarna. Am butonat S8, e execrabil cu ecranul ala rotunjit si aspectul de telecomanda. Iphone daca nu te intereseaza vreun program mai specializat, pe android le gasesti pe majoritatea gratis , pe iphone  nu prea sau deloc.

As putea incerca cateva zile un S8 de la emag sa vad daca ma impac cu acel ecran rotunjit, daca nu ii pot face retur. Am achizitionate deja cam toate aplicatiile ce le folosesc atat pe iOS cat si pe Android. Mai folosesc in paralel un Honor 7 Lite (strict pentru GPS auto). LG V30 pare interesant dar din cate vad ajunge pe la 4000 lei la precomanda.

 Al3xandru35, on 18 septembrie 2017 - 22:38, said:

Oneplus 5

Am sa-l iau in calcul si pe Oneplus 5. Am vazut niste video-uri cu el si pare interesant.

-------------------------

Cineva mi-a mai recomandat sa mai astept putin pana apare Nokia 8. Ce parere aveti, merita de luat in calcul?

#13
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017
Galaxy S8 ... nu cred ca e nevoie de plus, ca e maricel si asta... lasa chinezariile gen oneplus...

#14
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
A folosit cineva Samsung DEX cu S8?

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am S8 dar nu recomand. L-am luat dupa sfaturile unor fan boys Samsung si sunt nemultumit. Dialerul si mesajele se misca foarte greu, lag enorm. Senzorul de amprenta e o gluma proasta, se misca mult mai rau decat la Huaweiul meu cumparat acum doi ani. Face unlock merge si el destul de greu. Iris unlock e inutilizabil la cat dureaza sa faci un unlock. Ecranul e punctul forte, poze excelente dar celelalte probleme sunt mai importante pentru mine.
P.S. S8-ul meu e luat de la Oranj cu factura, deci nu se pune problema sa fie un telefon problema de pe OLX.

Edited by filipxxx, 19 September 2017 - 06:50.


#16
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

 filipxxx, on 19 septembrie 2017 - 06:48, said:

Eu am S8 dar nu recomand. L-am luat dupa sfaturile unor fan boys Samsung si sunt nemultumit. Dialerul si mesajele se misca foarte greu, lag enorm. Senzorul de amprenta e o gluma proasta, se misca mult mai rau decat la Huaweiul meu cumparat acum doi ani. Face unlock merge si el destul de greu. Iris unlock e inutilizabil la cat dureaza sa faci un unlock. Ecranul e punctul forte, poze excelente dar celelalte probleme sunt mai importante pentru mine.
P.S. S8-ul meu e luat de la Oranj cu factura, deci nu se pune problema sa fie un telefon problema de pe OLX.

De lag si erori imi e cel mai frica la Android. Ma gandeam ca S8 fiind un telefon de top nu sunt sanse sa apara lagul sau erori de genul "unfortunately google play services has stopped".

Prin review-uri si video-uri pe YouTube sunt foarte multi care iau in calcul si recomanda LG V30. Insa la cat va costa V30, probabil mai ok as vedea un Google Pixel 2.

#17
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Vezi daca mai e valabila oferta de la Samsung (adica direct de la ei) pt S8 la 2650 de lei. Au avut un buy back pt orice telefon...

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 IllusiveMan, on 19 septembrie 2017 - 05:54, said:

Galaxy S8 ... nu cred ca e nevoie de plus, ca e maricel si asta... lasa chinezariile gen oneplus...
Parerea mea e ca telefonul care dupa cateva saptamani are lag la greu si necesita o interventie serioasa de debloat e chinezarie, nu unul care si dupa 3-4 luni se misca la fel ca-n prima zi.
la Samsung daca nu il lasi exact cu ce vine din fabrica incepi sa vezi cum dureaza cateva secunde pana il deblochezi, iarasi cateva secunde pana intri in dialer sau aplicatia de mesaje, cum iti suna telefonul si numai dupa 2-3 secunde apare si imagine pe ecran, etc.

 alin0685, on 19 septembrie 2017 - 05:45, said:

Am sa-l iau in calcul si pe Oneplus 5. Am vazut niste video-uri cu el si pare interesant.
Pentru ca vrei sa utilizezi mai ales aplicatii de social media (ce consuma baterie la greu) ti-as recomanda sa te uiti la telefoanele ce au 'endurance rating' cat mai mare pe gsmarena.
Dintre cele amintite in subiectul asta, Galaxy S8+, LG V30 si Huawei Mate 9 Pro ar avea cea mai buna autonomie, urmate de Galaxy S8 si OnePlus 5.
Dar asa cum s-a mentionat deja, la Samsung exista riscul ca dupa cateva saptamani sa te trezesti ca are lag.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate