Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Telefon nou pana in 3600 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,003
  • Înscris: 15.04.2011
Lumea cumapara Apple si Samsung pentru ca sunt la moda si au un brand puternic nu pentru ca ar fi cele mai reusite. Eu am trecut de la S4 la OP3 pentru ca am vrut sa scap de mizeria aia de TouchWiz care vine la pachet cu bloatware si lag. Am butonat recent un S8 pentru ca il are un prieten si il tot lauda, ce sa vezi, acelasi lag prin setari,dialer, nu mi-a venit sa cred.

Eu zic sa iei OP5 daca vrei Android curat si rapid sau sa incerci LG V30.

#38
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008
Posted Image
Nu ai invatat ca noi suntem defecti sau de vina, fiindca vrem telefoane prea rapide? Nu Samsung e vinovat pentru ca nu stie sa optimizeze un amarat de software sau 2-3 linii de cod.

Edited by Hider141, 20 September 2017 - 14:33.


#39
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

View PostHider141, on 19 septembrie 2017 - 07:39, said:

la Samsung exista riscul ca dupa cateva saptamani sa te trezesti ca are lag.
Am S7 edge si nu a aparut nici un lag, chiar si dupa mai multe update uri care in mod normal ingreuneaza telefonul. Lag poate sa apara daca are telefonul vreo problema, dar la modul general mi e greu sa cred...

View PostParanoir, on 19 septembrie 2017 - 19:10, said:

Ce lag frate? Asta deja e un cliseu de care nu mai scapati.
Si mie imi e cam greu sa cred ca se mai vorbeste de lag in 2017 mai ales la un tel de peste 3000 lei. Mai ales ca la modele mai vechi eu nu am mai vazut lag...

View PostHider141, on 19 septembrie 2017 - 19:58, said:

Poate esti unul dintre fericitii care nu au intampinat lag, sau unul dintre cei care s-au obisnuit cu el.
Venind de la un Sony cu Snapdragon S4 si 2GB ram am cam ramas dezamagit sa vad ca Note 4-ul

Daca tu nu te-ai lovit de el, sau nu ai Samsung, nu inseamna ca nu exista. Mai ales cand lumea se plange in sus si-n jos si pe xda sau alte forumuri externe, nu doar pe Softpedia.
Totusi noi vorbim de Galaxy S8, nu are nici o legatura cu Note 4 decat ca pe ambele scrie samsung.
Culmea eu chiar invers am vazut ca de la S7 cel putin in sus, nu prea am mai vazut sa se planga lumea de lag. Si imi nu prea imi vine sa cred ca S7 nu a avut lag iar S8 are lag...

#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Lagul exista si pe telefon de 4500 lei :D Apare in mod random pe orice telefon.
Uite ca exemplu, la S7 pe A6 imi aparea lag la deblocare, imediat ce introduceam parola, avea un lag pana afisa homescreenul. La fel si pe un iPhone7.
Dupa upgradeuri au incetat sa mai faca asta, cel mai probabil era un bug pe undeva.

#41
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

View PostPapillon_, on 20 septembrie 2017 - 14:29, said:

Eu am trecut de la S4..... Am butonat recent un S8 pentru ca il are un prieten si il tot lauda, ce sa vezi, acelasi lag prin setari,dialer, nu mi-a venit sa cred.

Eee uite de asta nu prea crede nimeni postarea ta, deja sa compari S4 cu S8 sa spui ca are acelasi lag, este deja mai mult decat exagerata minciuna. Poate daca comparai un S4 cu un S5, dar sa compari un S4 cu un S8 si sa spui asta...

View Postsamebo, on 20 septembrie 2017 - 15:03, said:

Uite ca exemplu, la S7 pe A6 imi aparea lag la deblocare, imediat ce introduceam parola, avea un lag pana afisa homescreenul. La fel si pe un iPhone7.
Dupa upgradeuri au incetat sa mai faca asta, cel mai probabil era un bug pe undeva.
Probabil sa fi fost vreun bug de la un patch. Dar in mod normal eu nu am mai auzit ca lumea sa se planga de lag cel putin de la S7 in sus.

Oricum pe softpedia mereu apar oameni care "am avut eu samsung in 2011 si....", care nu inteleg ca nu mai au nici o relevanta experientele lor cu telefoane de acum 3 4 ani. Acum companiile fac schimbari majore de la un an la altul, adica si un an de zile deja este mult, dar sa mai vorbim de telefoane de acum 3 4 5 ani...deja o dam in balarii doar sa ne aflam in treaba.

Bineinteles ca mai sunt si aia care pentru ei un samsung o sa aiba lag chiar daca se misca ca un pc cu ultimu i7 si ultima nvidia 1080..."aaa ai vazut? a stat cu 0.0001 sec mai mult cand s a deschis...pffff ce lag are" :)))

Sa revenim la subiect.

Daca dai i7 nu are rost sa iei un i8/i7 cu sticla. Ori pastrezi i7 le ori iei cu adevarat altceva, iX, S8/Plus...

Edited by alin62, 20 September 2017 - 15:13.


#42
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
De la un patch banuiesc si eu... ca initial nu facea asa, ci dupa un patch de vreo cateva sute de MB am observant treaba... apoi a aparut A7 si am facut upgrade.
Cam la fel si la iOS...
Se mai intampla cazuri izolate.

#43
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,003
  • Înscris: 15.04.2011

View Postalin62, on 20 septembrie 2017 - 15:16, said:

Eee uite de asta nu prea crede nimeni postarea ta, deja sa compari S4 cu S8 sa spui ca are acelasi lag, este deja mai mult decat exagerata minciuna. Poate daca comparai un S4 cu un S5, dar sa compari un S4 cu un S8 si sa spui asta...
Am comparat S8 cu OP3-ul meu...m-a izbit imediat lagul de pe el, eu fiind obisnuit cu OP.  Daca vrei o integrare software/hardware ca la Apple atunci iei ceva cu Android curat gen OP5, Pixel, Nokia 8.

#44
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Integrare soft/hard ca la apple?? O gasesti pe mai toate flagshipurile cu android astea mai noi, samsung, lg, htc, huawei...de ceva ani nu mai este un plus asta pentru apple.
Mi am dat seama ca unii de pe aici cand vad numele samsung le vine ceva lag in ochi, asta e problema voastra, lumea este super multumita cel putin de la S7 in sus si nu doar ca se numeste samsung ci ca chiar au de ce. Daca inainte mai aveau lag si aveau plastic pe ele, acum chiar au scos telefoane foarte reusite, software/hardware plus materiale si design bunicel.

Disctutia asta poate sa tina si 10 ani, unii mereu vor vedea lag la samsung, repet este problema lor, nu inseamna ca neaparat este si adevarat.

View PostPapillon_, on 20 septembrie 2017 - 16:05, said:

Nokia 8.
Stai ca acum am vazut, pentru asta chiar nu mai meriti reply la mesaje, aici ai dat dovada maxima de haterism samsung.
Tu deja stii cum se misca un telefon pe care nu l ai vazut nici macar in magazine, si il compari cu unul existent de ceva luni...daca nici asta nu mai e haterism...

#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
@alin62 Nu mai vorbi de lagul din S8 daca ai S7. Sau poate ai Samsung demult si te-ai obisnuit atat de mult cu lagul incat nu il mai recunosti. In S8 dialer si mesaje au lag in functie de cat timp nu ai mai folosit. De exemplu daca nu ai mai dat un telefon 2-3 ore, cand il deschizi prima data ai lag maricel. Deschizi doua trei ori la rand dialerul si e mai bine, dar nu la fel de rapid ca whatsup sau Feisbuk. Eu am rezolvat asta schimband dialerul cu Drupe, dar cel putin eu nu am reusit sa il fac ca in timpul apelului sa nu treaca in Dialerul Samsung. Oricum macar Drupe se deschide instant cum ar trebui sa o faca orice dialer, ca doar e telefon dracu nu tableta sau orice altceva.

Edited by filipxxx, 21 September 2017 - 07:00.


#46
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,003
  • Înscris: 15.04.2011
Daca ii uram asa de mult numai imi cumparam un sistem audio de la ei... Cat despre lag asta deja e o "functie" la ei. Eu am un TV LG iar tatal meu un Panasonic si un Samsung toate din generatia 2016, Samsungul ala are un lag de iti vine sa il arunci... Nokia N8 are toate sansele sa mearga mai bine pentru ca are Android curat si ingineri cu experienta.

#47
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Salut!

Recomand Sony Xperia XZ Premium. E o frumusețe de telefon, are unul din cele mai bune display-uri ale anului, hardware bun, software optimizat și curat, de aia e și cel mai rapid din seria de flagship-uri din 2017.

De asemenea, Nokia 8 la precomanda la 2600 de lei la PCGarage e o afacere foarte bună. E ceea ce trebuia să fie de la bun început OnePlus 5. :)

Sau poți aștepta după V30, dar mie mi-e teamă de interfața LG, strică bunătate de telefon. Plus că LG e încet cu update-urile.

#48
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Dupa ce am mai vazut review-uri si am mai citit pareri am redus lista la urmatoarele modele:

1. LG V30 (daca va avea un pret apropiat de suma mea)
2. iPhone 8
3. Google Pixel 2 (daca va avea un pret apropiat de suma mea)
4. Nokia 8
5. LG G6

La Samsung am renuntat, dupa ce am butonat unul intr-un magazin Altex si sa fi fost coincidenta sau ghinion, telefonul avea lag si daca scriam un mesaj. Un baiat din magazin mi-a spus ca e din cauza ca e telefon expus si a fost butonat de multa lume, asta cu toate ca restul telefoanelor mergeau perfect, fara lag. Modelele din noua lista le-am ales si datorita camerei foto, care e foarte importanta pentru mine.

#49
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pe LG G6 uita-l. Ăla merită dacă ai un buget de 2000 de lei, nu 3000+.

Totuși, nu știu dacă ai văzut mesajul meu, XZ Premium?

Pixel 2 va fi peste bugetul tău și n-are mufă de căști.

#50
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

View PostAstroNut98, on 21 septembrie 2017 - 08:42, said:

Pe LG G6 uita-l. Ăla merită dacă ai un buget de 2000 de lei, nu 3000+.
Totuși, nu știu dacă ai văzut mesajul meu, XZ Premium?
Pixel 2 va fi peste bugetul tău și n-are mufă de căști.

Folosesc doar handsfree bluetooth si nu ascult muzica de pe telefon, deci lipsa mufei de casti nu ar fi o problema :)

Cat tine bateria la Sony XZ Premium si cum sta Sony in general cu update-urile la noile versiuni de Android?

#51
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostAstroNut98, on 21 septembrie 2017 - 08:30, said:

Recomand Sony Xperia XZ Premium. E o frumusețe de telefon
Treaba asta-i foarte subiectiva. Multora (inclusiv mie) nu le place acel bezel imens, suntem in 2017 totusi.

#52
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Ok, dar și OP5 are bezel-uri, și Nokia 8 are bezel-uri, și haifon are bezel-uri, etc. De alea nu zici nimic?

În schimb spre deosebire de alea măcar Sony are difuzoare stereo frontale în spațiul ăla, deci nu îs chiar degeaba bezel-urile.

@alin Sony sta foarte bine cu update-urile, cam cel mai bine exceptând Nexus și Pixel. Security updates lunar, în primele zile ale lunii, și în general toate update-urile mari au fost rapide. Plus că Sony a participat mult la dezvoltarea lui Android 8,deci așteaptă-te la un update rapid și stabil.

Iar bateria pe XZP e foarte ok, vezi și feedback-ul posesorilor de pe net.

#53
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

View Postfilipxxx, on 21 septembrie 2017 - 06:59, said:

@alin62 Nu mai vorbi de lagul din S8 daca ai S7. Sau poate ai Samsung demult si te-ai obisnuit atat de mult cu lagul incat nu il mai recunosti.
:))) Asta e buna, nu stiu cum se face ca sunt cam aceeasi de ani de zile care tot vad lag la samsung...
Am 7 edge, dar mi e greu sa cred ca modelul urmator s ar misca mai prost decat S7...plus ca am butonat cateva S8 ori si S8 plus si nu aveau probleme...

#54
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Dupa alte zile de review-uri si pareri am mai suplimentat putin bugetul pana in 4000 lei (daca e sa fie necesar) si am restrans lista la iPhone 8 si LG V30. Totusi parca as merge pe LG V30. Pe cand e estimat ca va aparea si pe la noi prin magazine V30-ul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate