Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

iPhone X - Discuții generale

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#1747
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 18 mai 2018 - 02:38, said:

Cind or invata sa fac una laptop sau un desktop ca lumea.. ce zic eu, un sistem de operare, mai vorbim.
http://m.capital.ro/...-laptopuri.html

#1748
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,838
  • Înscris: 21.06.2016
Da, vax albina. Ca si cum eu n-as fi avut lenovo fara numar, trebuie sa-mi spuna altii ce e cu ei :)

#1749
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Îți fac poza la Thinkpad? Sa vezi cam cum arată un laptop?

Altfel, ce zici tu aici e ca și cum ai compara iPhone X cu Samsung J3.

#1750
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Sau cu un Lenovo Legion?

#1751
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
am avut pe mana chiar X1 carbon, aceeasi impresie de laptop low-cost in care nu poti sa ai incredere la transport / rezistenta in caz ca il presezi. Pe cand un macbook air il lasa in urma grav la capitolul constructie / rezistenta. nu mai vorbesc de performante / thermal management, ca acolo il ajuta si os x.

#1752
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

View Postcaesar_mc, on 17 mai 2018 - 20:13, said:

@tudor
Zi-mi și mie unde era exact in aeroport. Poate o iau când plec luna viitoare.

Imediat cum intri in terminalul de plecari internationale, pe partea dreapta. Nu ai cum sa il ratezi.

#1753
crixalis

crixalis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.10.2007
Si cu macbook ul ala, e mai mult numele si pretu de el. Daca intri tare in el il pui pe genunchi imediat, se incinge tabla pe el, iti faci 2 oua ochiuri si o cafea. Macbook e bun de facebook, sa scri o carte, are monitor bun si tine bateria mult. Pentru ceva serios e muci. Am avut si eu, air si pro, air e un fel de ipad, pro ul mai merge. Dar vesnica problema, spatiu prea putin de stocare. Daca vrei un macbook performant, platesti de iti vine rau, exagerat de scump.
Asa ca mi am luat un Legion, i7, 16gb dd4t, 1TB ssd m.2 si 2TB HDD, bate asta cu un macbook, probabil ar fi 5k euro.

#1754
caesar_mc

caesar_mc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.07.2005
Laptopurile lor nu sunt rele. Am un T540p la munca si e construit ca un tanc. La telefoane e alta poveste și încă mai au mult de munca.

Edited by caesar_mc, 18 May 2018 - 13:09.


#1755
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postcrixalis, on 18 mai 2018 - 12:07, said:

Si cu macbook ul ala, e mai mult numele si pretu de el. Daca intri tare in el il pui pe genunchi imediat, se incinge tabla pe el, iti faci 2 oua ochiuri si o cafea. Macbook e bun de facebook, sa scri o carte, are monitor bun si tine bateria mult. Pentru ceva serios e muci. Am avut si eu, air si pro, air e un fel de ipad, pro ul mai merge. Dar vesnica problema, spatiu prea putin de stocare. Daca vrei un macbook performant, platesti de iti vine rau, exagerat de scump.
Asa ca mi am luat un Legion, i7, 16gb dd4t, 1TB ssd m.2 si 2TB HDD, bate asta cu un macbook, probabil ar fi 5k euro.
Vrei sa îți spun cum am luat în toamnă pentru cineva Retina Pro 15", am dat 10.000 pe el și în secunda 2 am instalat W10? Că pe Mac OS mumu chestiile de care avea nevoie?

Atât doar ca vroia Mac, ca e frumos și ușor.

#1756
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Dacă aveți 4800$ puteți cumpăra iPhone X Tesla de la ruși :D
https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/la-soare-te-puteai-uita-dar-la-iphone-x-tesla

#1757
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,838
  • Înscris: 21.06.2016

View Postchris_t, on 18 mai 2018 - 09:03, said:

Îți fac poza la Thinkpad? Sa vezi cam cum arată un laptop?

Altfel, ce zici tu aici e ca și cum ai compara iPhone X cu Samsung J3.

Am Carbon X1, Yoga 2, Yoga 3 si un Thinkpad T430 pe care scriu mesajul asta. Mai am aproximativ 4-5 dektopuri (M91p in general) si un server.
Exceptind servererul care merge aproximativ ireprosabil de ani de zile, non stop, sint penibile pe linga ce face apple. Macar Yoga 3 a fost la juma de pret dar Carbon X1 cu ecran TN ca-n epoca de piatra? TN ma, serios??? Plastic? Windows? Touchpad inferirior celor de la Apple cu 5 ani mai devreme pe cel ma ieftin model? Superfish? Windows care si-a "pierdut" licenta si nu mai face updateuri? Suport zero? Cind se strica unde le trimit ca n-am vazut LenovoStore? T430 cit caramida, greu, mare, neprefomant, dar cu viata bateriei de rahat, ecran TOT TN tu-le muma lor, touchpad din epoca de piatra, cu 10 ani in urma datei de productie.
Citi ati avut vreodata ceva urgent de facut exact cind windows se apuca de facut un update? De exemplu vrei sa faci check in la avion. Mi s-a intimplat nu o data, de doua ori in viata.
Hai ma baeti plecati d-aici ca ma faceti sa rid Posted Image
Bineinteles ca toti ne luam echipamente cu OS depinzind de nevoile de software, dar daca resectivl software l-as gasi sub mac as converti toata reteaua la Mac miine.

PS: ma duc sa dau timpenia asta de T430 si sa-l schimb cu ceva mai adaptat timpurilor. Va dau de stire cum imi place Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 18 May 2018 - 20:11.


#1758
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Ce legatura au laptopurile cu iphone x?

#1759
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Ca tot ati dat-o in off topic, sunt multe programe care nu merg pe mac?

#1760
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostJm3k3ritza, on 18 mai 2018 - 22:37, said:

Ca tot ati dat-o in off topic, sunt multe programe care nu merg pe mac?
Fara numar Posted Image

#1761
crixalis

crixalis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.10.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 18 mai 2018 - 20:06, said:


Am Carbon X1, Yoga 2, Yoga 3 si un Thinkpad T430 pe care scriu mesajul asta. Mai am aproximativ 4-5 dektopuri (M91p in general) si un server.
Exceptind servererul care merge aproximativ ireprosabil de ani de zile, non stop, sint penibile pe linga ce face apple. Macar Yoga 3 a fost la juma de pret dar Carbon X1 cu ecran TN ca-n epoca de piatra? TN ma, serios??? Plastic? Windows? Touchpad inferirior celor de la Apple cu 5 ani mai devreme pe cel ma ieftin model? Superfish? Windows care si-a "pierdut" licenta si nu mai face updateuri? Suport zero? Cind se strica unde le trimit ca n-am vazut LenovoStore? T430 cit caramida, greu, mare, neprefomant, dar cu viata bateriei de rahat, ecran TOT TN tu-le muma lor, touchpad din epoca de piatra, cu 10 ani in urma datei de productie.
Citi ati avut vreodata ceva urgent de facut exact cind windows se apuca de facut un update? De exemplu vrei sa faci check in la avion. Mi s-a intimplat nu o data, de doua ori in viata.
Hai ma baeti plecati d-aici ca ma faceti sa rid Posted Image
Bineinteles ca toti ne luam echipamente cu OS depinzind de nevoile de software, dar daca resectivl software l-as gasi sub mac as converti toata reteaua la Mac miine.

PS: ma duc sa dau timpenia asta de T430 si sa-l schimb cu ceva mai adaptat timpurilor. Va dau de stire cum imi place Posted Image


Nu stiu ce laptopuri din 1999 ai tu, dar toata gama legion vine cu ecran IPS, boxe 2.1 JBL, constructie combinatie aluminiu si plastic.
Daca iti iei un macbook cu care sa stai la Starbucks la cafenea pe hipstereala, e ok, e cool. Un facebook, un film, un program doua. Daca vrei lucruri serioase, volum mare de munca, multitask, mac devine ceva f prost. De gaming nu vorbim, sa presupunem ca am trecut de etapa asta, dar chiar si asa, succes in a juca ceva decent pe un macbook. Sa nu mai vb de conectivitate, si de faptu ca trebuie sa cari dupa tine o sacosa de adaptoare la alte adaptoare cu un adaptor ca sa ajungi la un amarat de USB sau un hdmi ca tot omu, hmmm ai stick usb, succes, vrei sa scoti niste poze si e ntfs? Data viitoare, ai un telefon android si vrei sa scoti din el informatii ? ... mai bine lipsa

#1762
caesar_mc

caesar_mc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.07.2005
De la un coleg olandez, extrem de bun dev, citire: E bun MacBook proul asta cu touch bar. Mi-l plătesc ei. I-am luat adaptor cu 3 capete și padul se simte frumos pe google. Îl mai folosesc si ca rama pt pozele din Zeelanda. Nu știu cum, dar tot pe Lenovo face cod. Bine, mai are câteva servere pe Ansible.

Ca tot vorbeam de laptopuri serioase, fiecare cu visul lui:
https://betanews.com...nux-laptop/amp/

Edited by caesar_mc, 19 May 2018 - 00:36.


#1763
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Eu m-am intors in tara de joi seara dar am fost obosit rau. Abia azi am citit pe aici. Cand aveti chef, revenim la ics?

#1764
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,838
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Nu stiu ce laptopuri din 1999 ai tu, dar toata gama legion vine cu ecran IPS, boxe 2.1 JBL, constructie combinatie aluminiu si plastic.

Noi vorbim de laptopuri de oameni mari aici, nu plastice low cost pentru liceeni. Asa o sa faca si telefonul ala, plasticat, mare si gros.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate