Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Durere genunchi

  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postexydos, on 18 septembrie 2017 - 15:22, said:

Traiesc singur si nu am bani de ortoped, nici macar de genunchiera care ii vreo 25 euro la mine in oras. Bandaje port mereu.
Daca nici bani nu ai atunci de ce risti prosteste , repetat ?  Vrei sa faci miscare , alearga si bineinteles incalzeste bine articulatiile inainte de efort .

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostKarhu, on 18 septembrie 2017 - 16:17, said:

Mergi la medicul de familie sa te examineze, posibil sa ai o leziune meniscala sau de ligamente incrucisate. Daca exista o asftfel de suspiciune, un RMN ar fi extrem de util.


Dupa simptomatologie pare clar leziune  ligamentara/ meniscala, la gonartroza nu ai hidrops care apare dupa efortul articular.
Plus ca gonartroza la varsta asta e extrem de rara....
Gonartroza poate debuta cu Hidrartroză.
Dacă are genunchii în acoladă, poate dezvolta această boală pe la 30 și ceva de ani.

Edited by dark, 18 September 2017 - 17:12.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdark, on 18 septembrie 2017 - 17:11, said:

...
Nu-i ce zici tu, las-o balta...

Nu aI citit ca e vorba de un debut prin traumatism sportiv?

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostKarhu, on 18 septembrie 2017 - 17:44, said:

Nu-i ce zici tu, las-o balta...

Nu aI citit ca e vorba de un debut prin traumatism sportiv?

Ba da, dar nu mă refeream la acest caz. Acum mi-e clar și mie că băiatul are ceva cu ligamentele.
Mulțumesc pentru atenție!

#23
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai...daca joci din an in paste...Ia o pauza, apoi ceva antrenament inainte, nu direct.Cate kg ai?Nu juca direct daca esti supraponderal sau picioarele nu pot sustine greutate facuta la sala(de toate, mai putin picioare).Sunt 3 variante:

1: nu ai facut ceva incalzire, o pasa , un ceva acolo
2: esti supraponderal, la 100 kg fara antrenament mai serios stiu si eu persoane cu genunchi beliti
3: ai ceva pbl de sanatate....

Regula de aur, esti mai "mare", incalzire mai intai, corpul nu e pregatit in prima faza, te distrugi!Intareste la sala , altfel o sa ai mereu pbl (accidentari).Apoi, o sa topai ca fulgul pe acolo Posted Image

Eu am usor belita incheietura mainii stangi, dupa pauza de o saptamana de sala, m-am mancat sa bag cu cat bagam inainte de bauza.Asa si la tine, ce nu intretii , se beleste la efort.Apare accidentarea...e pacat , poti ramane cu pbl.

Edited by ionutz_joe2009, 18 September 2017 - 19:14.


#24
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
La 35 de ani multi cred c pot face ce faceau la 15 ani.Nu zic ca nu se poate, se poate, dar cu antrenament, e vb de greutate plus intretinere...35 am si eu, pot face ce faceam la 15 sau pot depasi(manca) clar pusti de 15 , dar cu antrenament zdravan...Probabil ca de asta se si retrag fotbalistii la max 42-43.Se simte, tineretea greu o recastigi , macar o parte sau 90%.Fara sport permanent, se ajunge clar la accidentari.FACETI SPORT!

Edited by ionutz_joe2009, 18 September 2017 - 19:51.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postexydos, on 18 septembrie 2017 - 14:59, said:

Pe la începutul lui august,pe cind jucam fotbal, mi-am sclintit genunchiul drept.La început,s-a umflat.Apoi,peste citeva zile,a inceput sa se dezumfle si tototadă ungeam cu un fel de cremă.Pe la sfârșitul lui august mi se parea că mi-a trecut complet la care am jucat fotbal si inca odata l-am sclintit dar nu asa de tare ca prima dată.Apoi iar mi sa dezumflat si ungeam cu crema.Iar astăzi la educația fizică am alergat și din nou l-am sclintit,piciorul umflindu-se. Ce sa fac ?

Neaparat la doctor sa-ti faca radiografie. Nu se recomanda scrantirea repetata a piciorului mai ales daca ai antecedente. Cu fiecare scrantire noua, practic agravezi situatia ligamentelor la genunchi, iar cu ligamentele chiar nu e de joaca. E posibil sa suferi ani intregi. Deci grija mare si cu sportul asta... daca nu poti sa-l faci in conditii de siguranta, mai bine citesti o carte.

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcorinadaniela, on 18 septembrie 2017 - 15:05, said:

corect se spune/scrie "scrantit".

Și varianta ”sclintit” este la fel de corectă.
https://www.dictio.ro/dex/sclinti

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
N-are rost sa facem gramatica, ideea este ca afectiunea ligamentelor genunghiului, cotului, gleznei, etc... se trateaza greu si trece doar pana revine durerea...

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdark, on 18 septembrie 2017 - 18:28, said:

Acum mi-e clar și mie că băiatul are ceva cu ligamentele.
Aha, i-ai facut Appley si McMurray si ti-au iesit negative, pe cand Lachman si testul sertarului ti-au iesit pozitive.Posted Image

View Postrosix, on 18 septembrie 2017 - 20:48, said:

Neaparat la doctor sa-ti faca radiografie
Tu nu citesti inainte sa-ti dai cu parerea? S-a facut radiografie si nu a iesit nimic patologic. Pt leziunile de ligament si cartilaj se face RMN, eventual endoscopie exploratorie. Radiografia nu are valoare diagnostica.

Astia care sunteti varza, mai bine v-ati abtine...

Edited by Karhu, 19 September 2017 - 07:24.


#29
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Salutare tuturor!
Am fost si eu de mi-am facut 2 RMN-uri la ambii genunchi si am fost si la doctor dar as mai vrea sa aud si o alta parere. Cineva care ma poate ajuta daca ii dau ce am pe CD si screen la fisa scrisa ?! Multumesc anticipat :)

#30
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salutare! Acum 2 seri, deodata, au inceput sa ma doara genunchii, sa oboseasca. Urmatoarea zi observ ca nu pot indoi genunchiii (bilateral) mai deloc si se observa aparitia unor "umflaturi" desupra genunchilor. Durerea apare doar la incercarea de a indoi piciorul (fara succes a-l indoi). Astazi am facut o radiografie sa vad daca este ceva suspect, insa doctorul a spus doar nu sunt leziuni osoase. Ideea este ca ceva este suspect pe acolo, a aparut din senin, fara a lovi picioarele sau altceva, ma gandesc la faptul ca in urma cu 2 saptamanani am jucat un tenis de picior, dar fara nici un fel de incident... Aveti habar de asa ceva?
Am atasat cateva poze (umflatura care se vede in poza la genunchi acum este mai mica, pentru a va da seama cat a fost multiplicati cu 3 marimea ei)

https://postimg.org/gallery/2hiyb4gfa/

#31
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
Nu este normal sa-ti apara dureri dupa doua saptamani de la activitatea sportiva, timp in care nu ai mai facut nimic. Putea fi o simpla febra musculara, dar se manifesta imediat a doua zi dupa activitatea sportiva, nu dupa 2 saptamani.

Edited by Cherubim, 25 September 2017 - 17:41.


#32
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007

View PostCherubim, on 25 septembrie 2017 - 17:28, said:

Nu este normal sa-ti apara dureri dupa doua saptamani de la activitatea sportiva, timp in care nu ai mai facut nimic. Putea fi o simpla febra musculara, dar se manifesta imediat a doua zi dupa activitatea sportiva, nu dupa 2 saptamani.
Exact, febra s-a instalat a 2-a zi... nu inteleg de ce s-a umflat asa tare, deodata, bilateral...

#33
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
Deci sa inteleg ca pe tine te dor ligamentele, nu muschii.

Edited by Cherubim, 25 September 2017 - 21:00.


#34
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,917
  • Înscris: 31.03.2003
Cati ani ai? Ce greutate ai?
Analize ai facut in ultimul timp?

#35
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007

View Postoaspetele, on 25 septembrie 2017 - 21:02, said:

Cati ani ai? Ce greutate ai?
Analize ai facut in ultimul timp?
Scuze pentru intarziere. Am 28/73kg. Analizele le fac de 2 ori pe an si sunt ok. :D

#36
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,917
  • Înscris: 31.03.2003
Ai făcut factorii reumatoizi, VSH, acid uric, proteina C reactiva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate