Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Eficienta intr-o luptă stradală

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
IgnoreMe86

IgnoreMe86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.03.2017
Eu cred ca atunci cand stapanesti un stil de bataie-autoaparare destul de bine, orice individ care se apropie de tine si nu are pregatire ci este doar agresiv, il poti dobora cu anumite tehnici din oricare sport din acest domeniu!
Nu am o pregatire si consider ca daca atac in clipa asta un luptator de judo profesionist, prin anumite tehnici m-ar pune poate chiar relaxat la pamant! Exact cum a spus si daniMMM.
Uite-l aici pe Mikhail Ryabko, un expert in arte martiale. De exemplu...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tHiNRRFbRcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostIgnoreMe86, on 16 septembrie 2017 - 16:07, said:

Eu cred ca atunci cand stapanesti un stil de bataie-autoaparare destul de bine, orice individ care se apropie de tine si nu are pregatire ci este doar agresiv, il poti dobora cu anumite tehnici din oricare sport din acest domeniu!

Consider la fel.
Mă amuză când cineva zice chestie precum "acele arte marţiale nu te pregătesc de luptă, alea sunt bune doar de disciplină " - Doar. De parcă ar fi un lucru atât de minor Posted Image

Disciplina este baza concentrării.
Odată ce ţi-ai pierdut concentrarea, adversarul tău câştigă.

Acele specimene care se dau mari că ei au învins până acum pe oricine fără disciplină şi pregătire zero, ăia au avut doar adversari la fel de nedisciplinaţi şi cu pregătire zero :lol:
Degeaba te baţi cu 100 de persoane, dacă toţi 100 sunt maimuţoi.

Edited by AL_DRAGON, 16 September 2017 - 16:16.


#21
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Mie judo mi se pare foarte bun. O proiectare si linistesti pe multa lume.

#22
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
in plus fata de ce au zis toti cei de mai sus, daca esti atacat de mai mult de 1 individ deja ai pierdut.

#23
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,975
  • Înscris: 29.07.2017

View Postandroholic, on 16 septembrie 2017 - 16:00, said:

Intr-un conflict stradal cel mai eficient e cel care da primul, pe neveu, prin surprindere, dezastruos intr-atat incat adversarul sa isi piarda cunostinta. Trebuie sa ai tupeu maxim pentru asta, sa te bazezi pe forta si niste lovituri distructive
Corect. Si sa-ti asumi ca victima poate in urma unor astfel de lovituri sa si moara. Deci sa fii pregatit sa-ti petreci cativa ani buni in puscarie. Cum altfel fac multi tineri care pentru un moment in care-si pierd controlul isi distrug viata.

#24
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Cred ca m-am facut inteles gresit , eu v-am cerut o parere despre BJJ daca este mai bun ca judo sau invers nu ce consecinte poate avea un conflict.
Sau alte chestii despre Krav Maga.
Eu cred ca este mai bun judo ca are proiectari , acum nu stiu voi ce ziceti?

#25
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
BJJ combina tehnici din mai multe stiluri de lupta, inclusiv din Judo.

Pentru strada nu e bun niciunul. Risti sa ajungi in pamant sau la bulau. Cel mai bine e sa eviti conflictele.

Edited by baliosss, 16 September 2017 - 17:02.


#26
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostLeoneladv, on 16 septembrie 2017 - 16:52, said:


Eu cred ca este mai bun judo ca are proiectari , acum nu stiu voi ce ziceti?

Exact ce am zis şi până acum.

Degeaba "crezi" orice.
Vei ajunge acolo şi vei vedea.

#27
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Doamne fereste, iar incepe ???

#28
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Nu ai nevoie de nici un antrenament ca sa plasezi bine un pumn la timpul potrivit!

#29
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postlil debul, on 16 septembrie 2017 - 17:30, said:

Doamne fereste, iar incepe ???
Incepe clar.Oricum e o treaba in care intre teorie si practica e diferenta clara de ochi vanat.Te stergi la cur cu centura neagra daca iei o leoafa peste cap  de la ciobanul Ghita.Conteaza mult psihicul si evaluarea situatiei,si de la inceput se stie ca "multimea biruie curajul"sau daca te apuca dai in cel mai mare dintre ei,asa ca in loc sa fii erou ,de multe ori"fuga e rusinoasa,dar e sanatoasa",cu tot cu gagica,ii poti prinde pe rand pe jmekeri,after.
Si ,oricum,nu pui o bubuiala regizata gen meiueater sau morosanu,Astia au luni inainte in care invata miscarile  si punctele slabe ale adversarului,nu se compara cu o bataie de strada.Bataie de strada asta e,dat la ochi sau coae,sau un punch norocos la plexul solar,cu consecinte,sorry,pus jos cat mai rapid,batai de gen Ip Men de treij' de minute sunt filme.

Edited by daniMMM, 16 September 2017 - 18:12.


#30
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si ce conteaza cel mai mult,si trebuia sa o scriu prima, e rezistenta fizica.Adica din doi-trei pumni dati cu "sete" ampulea  ,fara cap,obosesti de nu-ti mai tii cacatul in tine.La fel si cei luati,dar deja e chestie de antrenament si de respiratie.

Edited by daniMMM, 16 September 2017 - 18:34.


#31
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017

View Postlil debul, on 16 septembrie 2017 - 17:30, said:

Doamne fereste, iar incepe ???
Aloha si tie Posted Image

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,680
  • Înscris: 24.10.2015

View PostIgnoreMe86, on 16 septembrie 2017 - 16:07, said:

Eu cred ca atunci cand stapanesti un stil de bataie-autoaparare destul de bine, orice individ care se apropie de tine si nu are pregatire ci este doar agresiv, il poti dobora cu anumite tehnici din oricare sport din acest domeniu!
Nu am o pregatire si consider ca daca atac in clipa asta un luptator de judo profesionist, prin anumite tehnici m-ar pune poate chiar relaxat la pamant! Exact cum a spus si daniMMM.
Uite-l aici pe Mikhail Ryabko, un expert in arte martiale. De exemplu...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tHiNRRFbRcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Grasanul ala nu-i expert in arte martiale, e un expert in sarlatanie. Am vazut filmulete cu el, de tot rasul. Avea niste seminarii in care efectiv prostea lumea, oamenii necunoscatori dau cu banul si il asculta cu atentie. De fapt ce-i de comentat, se vede pe el ca-i soldat adevarat, dupa constitutie, nu ca Dos Santos Junior..

#33
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017

View Postvinciun, on 16 septembrie 2017 - 19:53, said:

Grasanul ala nu-i expert in arte martiale, e un expert in sarlatanie. Am vazut filmulete cu el, de tot rasul. Avea niste seminarii in care efectiv prostea lumea, oamenii necunoscatori dau cu banul si il asculta cu atentie. De fapt ce-i de comentat, se vede pe el ca-i soldat adevarat, dupa constitutie, nu ca Dos Santos Junior..
Aloha

#34
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Aloha si tie, scrii din Hawai sau care e treaba ???
Deci fii atent, eu am.inceput azi antrenamentul de forta pe la ora 7 (ora Germaniei) si am de gind sa o tin tot inainte inca vre-o ora, e antrenament de forta-rezistenta.
Inainte sa adorm imi dau in tibii cu o sticla (de sticla), cit timp zac letargic si vad juma' din orice la televizor.

Tu ce ai facut azi ?

#35
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,680
  • Înscris: 24.10.2015
El se bate in mortal combat :)

#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Lupta pe stradă nu prea are nimic în comun cu sportul, pentru că nu e "sportivă". Nici un sport nu te pregătește pentru un cap zdravăn într-o bordură care te poate lăsa acolo definitiv.

Cea mai bună bătaie e aia în care nu ești implicat.

Pentru autoapărare, boxul e cam cel mai eficient pentru că îți formează instinctele directe. Evitarea loviturilor și aplicarea lor. Dar nu te învață să te ferești de neprevăzut, cum ar fi o piatră în căpățână, un picior în testicule. Poveștile alea ca în clipul de mai sus cu "vine cuținul, sucești mâna așa, îi aplici o mișcare de-asta, etc" fac parte din dans sincron mai mult decât din autoapărare. Bătăile pe stradă sunt, în general, câștigate de ăla care lovește primul. Îți dă una din spate, cazi, te mai lovește cât ești la pământ, a terminat cu tine. Nu ai tu timp să dansezi sau să aplici ce ai învățat în sală.

Eu sunt dintr-o generație și niște împrejurări în care ne băteam când eram copii. Iar unii prieteni din copilărie au rămas cu probleme din cauza asta, probleme medicale sau deformări fizice. Eu am rămas cu nasul strâmb, de exemplu, iar un coleg a avut un rinichi rupt. Trăgând linie, nu am câștigat niciunul ceva cu bătaia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate