Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Eficienta intr-o luptă stradală

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Saluuuut v-a fost dor de mine , stiu ca da Posted Image ca tot a inceput scoala m-am gandit sa vin pe forum sa mai pun o intrebare destul de neclară pentru mine, dar aici promit ca-i ultima si o sa va explic de ce .
După spusele voastre karate nu este eficient intr-o luptă stradală  si este doar pentru educare conditie fizică etc... ee aici aveti dreptate.
După mi-am pus intrebarea care este mai bun judo sau karate? O intrebare destul de stupidă pentru ca , judo se bazează pe proiectari fixari etc si karate blocaje etc.
Acum urmează sa se deschidă un nou club de arte martiale  Brazilian Jiu Jitsu , intrebarea mea este urmatoarea care este mai eficient intr-o luptă stradală stiu ca si judo si Bjj pot fii destul de utile intr-un conflict dar care este mai bun.
La judo este intrebarea daca vine o matahală la tine ce manevră ii mai faci ?
Acum sa vedem pareri despre BJJ , din ce am vazut pe youtube se descurcă destul de bine.
Dupe BJJ o sa se deschidă si o scoală de BOX si m-am gandit sa fac o combinatie.
Fara HATE.

Edited by Leoneladv, 16 September 2017 - 14:46.


#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
La cate neclaritati ai tu legat de 'batai', ce mai buna certitudine pentru tine este fuga.
Esti un troll micut, MAI, bine ai revenit.

#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View PostLeoneladv, on 16 septembrie 2017 - 14:45, said:

Saluuuut v-a fost dor de mine , stiu ca da Posted Image ca tot a inceput scoala m-am gandit sa vin pe forum sa mai pun o intrebare destul de neclară pentru mine, dar aici promit ca-i ultima si o sa va explic de ce .
După spusele voastre karate nu este eficient intr-o luptă stradală  si este doar pentru educare conditie fizică etc... ee aici aveti dreptate.
După mi-am pus intrebarea care este mai bun judo sau karate? O intrebare destul de stupidă pentru ca , judo se bazează pe proiectari fixari etc si karate blocaje etc.
Acum urmează sa se deschidă un nou club de arte martiale  Brazilian Jiu Jitsu , intrebarea mea este urmatoarea care este mai eficient intr-o luptă stradală stiu ca si judo si Bjj pot fii destul de utile intr-un conflict dar care este mai bun.
La judo este intrebarea daca vine o matahală la tine ce manevră ii mai faci ?
Acum sa vedem pareri despre BJJ , din ce am vazut pe youtube se descurcă destul de bine.
Dupe BJJ o sa se deschidă si o scoală de BOX si m-am gandit sa fac o combinatie.
Fara HATE.
uite ca sa stii si tu,judo printre multe altele se bazeaza pe forta adversarului si tehnica si rapiditatea ta in aplicarea procedeelor,ca sa intelegi mai bine buturuga mica rastoarna carul mare,asta in cazul in care matahala nu-ti trimite o racheta din fundul gradinii care sa-ti dea somn

#4
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017

View Postcris_ncs, on 16 septembrie 2017 - 14:59, said:

La cate neclaritati ai tu legat de 'batai', ce mai buna certitudine pentru tine este fuga.
Esti un troll micut, MAI, bine ai revenit.
Salutare  Posted Image

View Postsebastiansebi, on 16 septembrie 2017 - 15:04, said:

uite ca sa stii si tu,judo printre multe altele se bazeaza pe forta adversarului si tehnica si rapiditatea ta in aplicarea procedeelor,ca sa intelegi mai bine buturuga mica rastoarna carul mare,asta in cazul in care matahala nu-ti trimite o racheta din fundul gradinii care sa-ti dea somn
Tocmai de asta zic , sa fie bjj mai bun ca judo ?
Oricum salutare Posted Image

#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Eficienta in lupta stradala e sa dai cu pumnii in gura si stomac, sugrumi, impiedici, ii faci sa cada jos, eventual daca ai cutit sau briceag serios la tine pentru ceva ''insemnari''. Ce faci cu judo pe strada? Te inchini in fata adversarului si o faci pe Cechi Cean?

Edited by Erwin_Rommel, 16 September 2017 - 15:17.


#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cea mai eficienta este fuga.

#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postjegmihai, on 16 septembrie 2017 - 15:16, said:

Cea mai eficienta este fuga.
Si daca huliganii revin, ce faci? Fugi ca Forrest Gump?


[ https://thenypost.files.wordpress.com/2014/09/tomhanks.jpg?quality=90&strip=all - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Erwin_Rommel, 16 September 2017 - 15:19.


#8
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017

View PostErwin_Rommel, on 16 septembrie 2017 - 15:16, said:

Eficienta in lupta stradala e sa dai cu pumnii in gura si stomac, sugrumi, impiedici, ii faci sa cada jos, eventual daca ai cutit sau briceag serios la tine pentru ceva ''insemnari''. Ce faci cu judo pe strada? Te inchini in fata adversarului si o faci pe Cechi Cean?
Lasa judo ma refer la BJJ si cat de eficient este fată de judo . Aloha si tie

View Postjegmihai, on 16 septembrie 2017 - 15:16, said:

Cea mai eficienta este fuga.
In caz de alegi sa fugi , da in caz de vrei sa stai si sa te lupti se schimbă foaia.
AlohaPosted Image

View PostErwin_Rommel, on 16 septembrie 2017 - 15:19, said:

Si daca huliganii revin, ce faci? Fugi ca Forrest Gump?


[ https://thenypost.files.wordpress.com/2014/09/tomhanks.jpg?quality=90&strip=all - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate mai tare.
Aloha

Edited by Leoneladv, 16 September 2017 - 15:21.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bai batausule ia-ti un http://oferteshop.ro...stol-taser.html , dai o " salva " si apoi fugi ...

#10
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017

View PostBaxon, on 16 septembrie 2017 - 15:24, said:

Bai batausule ia-ti un http://oferteshop.ro...stol-taser.html , dai o " salva " si apoi fugi ...
O sa tin cont , aloha Posted Image

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostLeoneladv, on 16 septembrie 2017 - 15:09, said:

Salutare  Posted Image


Tocmai de asta zic , sa fie bjj mai bun ca judo ?
Oricum salutare Posted Image
Sa fie bjj mai bun ca judo...bate brusli pe vandam?Nu prea ai tangenta cu miscarea.Orice arta,nu neaparat autoaparare,este eficienta daca este invatata si aplicata bine.Restul e cancan si tine de liberul arbitru.

#12
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View PostBaxon, on 16 septembrie 2017 - 15:24, said:

Bai batausule ia-ti un http://oferteshop.ro...stol-taser.html , dai o " salva " si apoi fugi ...
oare la pescuit o fi bun?

#13
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017

View PostdaniMMM, on 16 septembrie 2017 - 15:29, said:

Sa fie bjj mai bun ca judo...bate brusli pe vandam?Nu prea ai tangenta cu miscarea.Orice arta,nu neaparat autoaparare,este eficienta daca este invatata si aplicata bine.Restul e cancan si tine de liberul arbitru.
Imi dau seama ca aproape orice artă martială este eficientă dar intre BJJ si JUDO care este mai eficientă.
Pune tu unu de la box sa se bată cu unu de la Shotokan Karate sa vedem cine batePosted Image
Salutare

Edited by Leoneladv, 16 September 2017 - 15:37.


#14
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostLeoneladv, on 16 septembrie 2017 - 14:45, said:


Acum urmează sa se deschidă un nou club de arte martiale  Brazilian Jiu Jitsu , intrebarea mea este urmatoarea care este mai eficient intr-o luptă stradală stiu ca si judo si Bjj pot fii destul de utile intr-un conflict dar care este mai bun.
La judo este intrebarea daca vine o matahală la tine ce manevră ii mai faci ?
Acum sa vedem pareri despre BJJ , din ce am vazut pe youtube se descurcă destul de bine.
Dupe BJJ o sa se deschidă si o scoală de BOX si m-am gandit sa fac o combinatie.
Fara HATE.
Trebuie să ştii că ambele au avantaje şi dezavantaje.
Sunt destule diferenţe tehnice între cele două şi chiar dacă teoretic ai putea să le parcurg ( informaţie de mai multe pagini de A4 ), practic când vei ajunge acolo totul ţi se poate părea diferit.

De asta nu prea sunt cu alesul sportului din citirea chestiilor teoretice. Realitatea de multe ori este total diferită şi nu te poţi pregăti pentru ea oricât de mult ai analiza teoretic.
Trebuie să experimentezi, să vezi cum ţi se adaptează corpul şi mintea.
Pe hârtie totul este una, dar la nivel individual fiecare percepe totul în mod unic.


Plus nu uita de ceva esenţial : du-te acolo unde instructorul este mai bun.

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pune tu unu de la box sa se bată cu unu de la Shotokan Karate sa vedem cine batePosted Image

Schimba shotokan cu kyokushin,si mai vorbim...

Edited by daniMMM, 16 September 2017 - 15:41.


#16
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Pentru bataie stradala box sau kickboxing, cu judo si arte martiene iti pierzi vremea degeaba, o sa te bata aia de te ia cu targa. Ca tot veni vorba, ia stai asa, cine sa se mai bata ca sunt toti feminizati. Banuiesc ca vii de pe alta planeta.

#17
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Intr-un conflict stradal cel mai eficient e cel care da primul, pe neveu, prin surprindere, dezastruos intr-atat incat adversarul sa isi piarda cunostinta. Trebuie sa ai tupeu maxim pentru asta, sa te bazezi pe forta si niste lovituri distructive plus pe rapiditate. Trebuie sa mai cunosti si cele mai vunerabile puncte cheie ale corpului uman, si trebuie sa te antrenezi Krav Maga. Karatele sunt pentru copiii de gradinita.
Ia de aici o mostra de krav maga, asta-ti foloseste pe strazi:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N-ss_OfxsgA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
@initiator Pune o poza cu tine. Chiar sunt curios daca fata ta cere pumni in asa hal de deschizi topic dupa topic.

PS: Ce ne-am smecherit ma nene, ma Posted Image. Toti is pe karate, judo, Krav maga, box etc. Unul nu mai da ciobaneasca din fundul curtii Posted Image.

Edited by Serafim606, 16 September 2017 - 16:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate