Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zeci de mii de copii sunt violati in fiecare an, Dumnezeu ce face? ii place sa vada asta? nu il intereseaza? nu are puterea sa intervina?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 18 septembrie 2017 - 13:20, said:

Vrei ca Dumnezeu sa pedepseasca pacatul sau doar ce consideri tu ca merita pedepsit?
Cu alte cuvinte, vrei ca Dumnezeu sa aplice standardele Lui de sfintenie acum, sau vrei sa-I dictezi tu niste standarde mai lejere, adica sa nu pedepseasca orice mincinos, ci doar "de la violatori in sus" ?

Tu pretinzi ca stii ceva despre Dumnezeu, asa ca te-as ruga, asa ca aplicatie, sa te gandesti la ce crede El despre curvie si sa te intrebi daca ai vrea sa intervina si sa pedepseasca pe toti curvarii de pe pamant. Iti poti inchipui ce ar insemna asta?



Ideea e urmatoarea: nu vreti ca Dumnezeu sa intervina. De fapt, e o dovada de har faptul ca are rabdare si nu intervine acum...
Ne limitam sa discutam doar despre violatori, da ?  Daca vrei sa luam si alte situatii atunci se impune alta actiune. Spre exemplu regele David curveste cu Bathseba, deci Dumnezeu trece cu vederea, apoi trimite pe barbatul ei la moarte sigura, si aici trece cu vederea Dumnezeu. Iar apoi spune despre David ca e om dupa inima Lui. Dar in cazul lui Anania si Safira care sarmanii aduc jumatate din agoniseala si hotarasc sa minta despre restul, ce face Dumnezeu ? Ucide pe amandoi.  


Daca Dumnezeu ar interveni in situatii violente atunci lumea s-ar indrepta incet incet. Faptul ca nu intervine face ca si cei care inca mai erau cat de cat credinciosi sa recunoasca ori un Dumnezeu neputincios ori inexistenta Lui.  Oricum ar fi se face vinovat de pasivitate, findca trebuie sa judece lucrurile punctual. Nu poti pedepsi un hot de paine la fel ca pe un hot de masini. Oricum, pedeapsa pentru violator ar trebui sa fie insutit mai mare si ea pentru a nu se produce  Dumnezeu trebuie sa intervina instantaneu inainte ca violatorul sa-si puna nelegiuirea in aplicare. Pasivitatea asta e condamnabila.

Edited by pacopaco1967, 18 September 2017 - 13:33.


#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 18 septembrie 2017 - 13:31, said:

Ne limitam sa discutam doar despre violatori, da ?  Daca vrei sa luam si alte situatii atunci se impune alta actiune. Spre exemplu regele David curveste cu Bathseba, deci Dumnezeu trece cu vederea, apoi trimite pe barbatul ei la moarte sigura, si aici trece cu vederea Dumnezeu. Iar apoi spune despre David ca e om dupa inima Lui. Dar in cazul lui Anania si Safira care sarmanii aduc jumatate din agoniseala si hotarasc sa minta despre restul, ce face Dumnezeu ? Ucide pe amandoi.  


Daca Dumnezeu ar interveni in situatii violente atunci lumea s-ar indrepta incet incet. Faptul ca nu intervine face ca si cei care inca mai erau cat de cat credinciosi sa recunoasca ori un Dumnezeu neputincios ori inexistenta Lui.  Oricum ar fi se face vinovat de pasivitate, findca trebuie sa judece lucrurile punctual. Nu poti pedepsi un hot de paine la fel ca pe un hot de masini. Oricum, pedeapsa pentru violator ar trebui sa fie insutit mai mare si ea pentru a nu se produce  Dumnezeu trebuie sa intervina instantaneu inainte ca violatorul sa-si puna nelegiuirea in aplicare. Pasivitatea asta e condamnabila.
Prietene, ce vrei tu aici e ca Dumnezeu sa nu pedepseasca pacatul ci sa inlature consecintele lui ca sa nu mai deranjeze atat de rau. Ca si cum i-ai cere lui Dumnezeu sa elimine mahmureala de dupa betie, dar sa te lase sa bei in continuare.

Biblia spune (iar tu ar trebui sa poti vedea) ca toata creatia sufera si asteapta sa fie scapata de pacat si de consecintele lui. Asta ar insemna si judecarea pacatosilor, iar Dumnezeu nu face asta inca din mila pentru ei.

Edited by kruger, 18 September 2017 - 13:54.


#21
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostAndrei3001, on 16 septembrie 2017 - 11:45, said:

Zeci de mii de copii sunt violati in fiecare an, Dumnezeu ce face? ii place sa vada asta? nu il intereseaza? nu are puterea sa intervina?

nu e dovada de fapt ca nu exista zeul?
Da pai au murit aia de la-au inventat pe Dumnezeu si astia de azi, urmasii lor directi ce au ajuns sa isi spuna in parte si pe alocuri LGBT, au uitat de mult de inventia inaintasilor lor.
Si pana la urma, nu se stie cum de a facut zeul oameni, poate era LGBTP-ist, aka pe linie pedofilica (daca nu i-o fi facut din laba, adica cu labele; sau poate avea maini de ia facut din lut); grele tare astea.

#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 18 septembrie 2017 - 13:53, said:

Prietene, ce vrei tu aici e ca Dumnezeu sa nu pedepseasca pacatul ci sa inlature consecintele lui ca sa nu mai deranjeze atat de rau. Ca si cum i-ai cere lui Dumnezeu sa elimine mahmureala de dupa betie, dar sa te lase sa bei in continuare.

Biblia spune (iar tu ar trebui sa poti vedea) ca toata creatia sufera si asteapta sa fie scapata de pacat si de consecintele lui. Asta ar insemna si judecarea pacatosilor, iar Dumnezeu nu face asta inca din mila pentru ei.
Pacatul nu e ceva obiectiv ce il separa de om ci omul trebuie sa se debaraseze din a comite pacatul . Una e viata actuala in care cei rai trebuiesc opriti intr-un fel unde omul nu poate interveni insa Dumnezeu da. Cum a intervenit in cazul  lui Anania si Safira o poate face si astazi tocmai pentru a proteja pe altii. Faptul ca astazi nu intervine cum altadata a intervenit aberant, ar trebui sa-si repare greseala si sa intervina cand e nevoie.

Creatia sufera findca a fost lasata la voia intamplarii si Dumnezeu s-a ascuns facand pe nevinovatul.  Trebuie sa-si repare greseala caci din cauza (pasivitatea) Lui s-a ajuns la situatia actuala. Ateii il cauta furibund sa ne demonstreze ca nu exista si eu chiar ma intreb cat mai are de gand sa se ascunda ? Intre timp omul a propus legi de protectie insa ele sunt tardive si de multe ori ineficiente findca raul a fost comis. Una e sa pedepsesti nelegiuitul si altceva sa repari suferinta victimei. Protectia sau interventia divina ar scapa atat victima cat si infractorul. Astfel nelegiuitul se vindeca iar potentiala victima capata incredere totala. Faptul ca nu exista astazi interventia divina produce dezamagire in constinta oricarui viitor credincios. Cum un Dumnezeu al dragostei ingaduie ca nelegiuitul sa-si implineasca nelegiuirea facand astfel mai multe victime odata ?  

Dragule, impacarea ce ni se cere cu Dumnezeu comporta si raspunsuri pe moment, altfel pier nu doar nelegiuiti ci si nevinovati exact ca la potop. Nu poti cere perfectiune de la omul care mosteneste pacatul inca de la scurt timp a creatiei . Daca dorea perfectiune atunci nu trebuia sa inzestreze omul cu darul procreerii si astfel Adam si Eva ar fi fost singurii oameni pacatosi care pana la urma ar fi disparut . Faptul ca pacatul se perpetueaza din aproape in aproape atunci vina e impartita. A pus la dispozitia omului sursa cunoasterii binelui si raului, doi oameni au fost neascultatori iar dumnezeu pedepseste la suferinta miliarde si miliarde de oameni care mostenesc pacatul, le cere sa fie perfecti chiar daca ei sunt "defecti" .
Ori . . . .  trebuie sa ai o alta viziune despre Dumnezeu astfel incat sa realizezi ca interventia lui inseamna imixtiune in libertati , findca a pretins ca ne elibereaza, a promis ca va pune in inima oamenilor Legea Sa. Eu astept sa se produca asta de mult timp chiar in cazul meu . . . . ma intreb daca nu cumva a vorbit la vrajeala .

#23
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostAndrei3001, on 16 septembrie 2017 - 11:45, said:

Zeci de mii de copii sunt violati in fiecare an, Dumnezeu ce face? ii place sa vada asta? nu il intereseaza? nu are puterea sa intervina?

nu e dovada de fapt ca nu exista zeul?
Si tu de ce intrebi? Iti faci curaj?

#24
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 18 septembrie 2017 - 15:12, said:

Eu astept sa se produca asta de mult timp chiar in cazul meu . . . . ma intreb daca nu cumva a vorbit la vrajeala .
Cica o baba, citind versetul care spunea: "daca ati avea credinta cat un bob de mustar si ati spune muntelui acesta: ridica-te si arunca-te in mare, asa va face va face" , s-a uitat la muntele care despartea satul ei de oras si s-a rugat seara inainte de culcare: "Doamne, fa ca muntele asta sa dispara pana maine". Dimineata s-a uitat pe geam si muntele era tot acolo, la care baba: "Stiam eu ca nu se intampla nimic".

Cam asta esti tu, paco. Si mi-e teama ca mai multe nu am ce sa-ti spun pentru ca tu vorbesti de alt dumnezeu decat cel din Biblie, deci n-avem cum sa ne intelegem.
Ar trebui sa te interesezi cine e Dumnezeu si ce Il caracterizeaza. Si daca la un moment dat te va apuca o frica de el, sa stii ca abia atunci incepi sa dai semne de intelepciune.

#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 18 septembrie 2017 - 15:46, said:

Cica o baba, citind versetul care spunea: "daca ati avea credinta cat un bob de mustar si ati spune muntelui acesta: ridica-te si arunca-te in mare, asa va face va face" , s-a uitat la muntele care despartea satul ei de oras si s-a rugat seara inainte de culcare: "Doamne, fa ca muntele asta sa dispara pana maine". Dimineata s-a uitat pe geam si muntele era tot acolo, la care baba: "Stiam eu ca nu se intampla nimic".

Cam asta esti tu, paco. Si mi-e teama ca mai multe nu am ce sa-ti spun pentru ca tu vorbesti de alt dumnezeu decat cel din Biblie, deci n-avem cum sa ne intelegem.
Ar trebui sa te interesezi cine e Dumnezeu si ce Il caracterizeaza. Si daca la un moment dat te va apuca o frica de el, sa stii ca abia atunci incepi sa dai semne de intelepciune.
Dragule omul e dator sa creada la inceput si sa puna in aplicare ce crede. Daca isus spune faza cu mutatul muntelui atunci trebuie si sa fie adevarata, daca nu atunci e ori bagata la vrajeala de cineva ori isus e mincinos. Nu merge cu interpretari pe sub maneca. Daca in biblie scrie ca Dumnezeu a zis (promis) ca "voi pune Legea Mea in inima lor" atunci e musai sa fie adevarat. Dar isus vine si arata ca trebuie sa-i " mancam trupul si sa bem sangele Lui" daca vrem sa avem viata. Ok , sa zicem ca are dreptate pe moment, insa oamenii habar n-au cum sa-i bea sangele si sa-i manance trupul pentru ca ei sa fie nascuti din nou . Eu zic ca orice faptura omeneasca daca ar fi avut relatie directa cu Dumnezeu atunci nu ar fi existat violuri si crime, si nici hotii, curvarii si alte nenorociri, nu ar fi existat daca Dumnezeu nu s-ar ascunde . Nu neg ca a creat insa trebuie sa fie prezent in viata omului EL. Cum ar fi ca un copil sa creasca fara tatal lui si apoi vine un strain si i-ar zice " eu sunt tatal tau deci mie mi te supui altfel te pedepsesc " ?

Ma gandesc ca nu intelegi ce spun si deaia continui sa spui altceva . Eu nu concep ca un copil sa creasca fara proprii parinti insa si acestia trebuie sa fie parinti adevarati in sensul ca trebuie sa-si iubeasca odraslele, insa daca sunt niste lichele ce au odraslit la un chermez si copii sunt povara in calea fericirii lor atunci si Dumnezeu se comporta aidoma unor parinti nesabuiti. Nu pui niste porunci si pleci de acasa ci arati dragostea parinteasca la orice clipa , ajuti sa ia decizii bune si opresti pe nelegiuiti din caile lor. Din prisma asta Dumnezeu s-a cam fofilat din atributiile si obligatiile sale , deci e vinovat de absenta . Banuiesc ca va veni sa ma condamne insa argumentele mele nu sunt de lepadat, inaintea mea sau inaintea lui eu sunt cel ce are dreptate si odata cu mine miliardele de oameni ce au suferit de neglijenta parinteasca. Asa ca nu se poate scuza cu povesti de genul "Eu sunt cu voi  si in valea mortii" .
Aici e important si nu la inviere sa-si faca prezenta, sa lucreze in constinta oamenilor in felul stiut de el insa cu rezultate palpabile, si astfel sa nu mai existe nenorociri pe lume findca toate se petrec din cauza ca EL lipseste, iar cei mai aroganti , cei mai nelegiuiti cred deja ca nici nu exista.

#26
Andrei3001

Andrei3001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.01.2010
pe http://www.bibliapentrusceptici.ro si http://bibliapentrus...zeu-din-biblie/ gasesti foarte multe cazuri in care zeul a intervenit. deci daca exista si e asa plin de iubire cum spun crestinii,ar fi trebuit sa vedem asta prin faptul ca ar interveni incat oamenii sa afle ca o persoana vrea sa violeze un copil, sau sa fie pedepsit dupa ce se intampla fapta. ma astept sa intervina cel putin , minim cat ar interveni un om in mod normal pentru a salva copilul. avand in vedere ca biblia zice ca e omniprezent, ar afla usor ca se intampla violul, si atotputernic ar insemna ca numai cat a clipit s-a rezolvat treaba.
"iar Dumnezeu nu face asta inca din mila pentru ei." pai cred ca ar trebui sa aibe mila fata de copiii violati decat de pacatosi. oricum, dupa cate milioane a ucis, e pro-activ si pedepseste pacatosii.
ca sa dau si exemplu concret: Exodul 12- "29. La miezul noptii, Domnul a lovit pe toti intaii nascuti din tara Egiptului, de la intaiul nascut al lui faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pana la intaiul nascut al celui inchis in temnita, si pana la toti intaii nascuti ai dobitoacelor.
30. Faraon s-a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti egiptenii; si au fost mari tipete in Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort."
deci nu numai ca a omorat copiii  , a omorat pana si puii dobitoacelor. iar tu zici ca e un zeu care iarta pacatosii, si e foarte milos. e nevoie sa te mai informezi Kruger.  
mai sunt cazuri in care ucide copii.

Edited by Andrei3001, 19 September 2017 - 09:33.


#27
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostAndrei3001, on 19 septembrie 2017 - 09:14, said:

ca sa dau si exemplu concret: Exodul 12- "29. La miezul noptii, Domnul a lovit pe toti intaii nascuti din tara Egiptului, de la intaiul nascut al lui faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pana la intaiul nascut al celui inchis in temnita, si pana la toti intaii nascuti ai dobitoacelor.
30. Faraon s-a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti egiptenii; si au fost mari tipete in Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort."
deci nu numai ca a omorat copiii  , a omorat pana si puii dobitoacelor. iar tu zici ca e un zeu care iarta pacatosii, si e foarte milos. e nevoie sa te mai informezi Kruger.  
mai sunt cazuri in care ucide copii.


stii vorba aia : "ce se naste din pisica soareci mananca" stie El cand si unde sa intervina

#28
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Ati ajuns sa-l faceti pe Dumnezeu un fel de paznic. Dupa mintea unora de pa aici El ar trebui sa stea cu bata pregatita non-stop si cum il vede pe unul ca face un pas gresit (violator, hot, criminal etc) poc ar trebui sa-l pocneasca pe ala in cap, ca sa salveze victima.
Iar daca ar face asta, s-ar gasi unii, aceeasi, care ar plange biata "victima" dand vina tot pe Dumnezeu. Ar gasi ei motive, nu- i bai.



#29
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostAndrei3001, on 19 septembrie 2017 - 09:14, said:

oricum, dupa cate milioane a ucis, e pro-activ si pedepseste pacatosii.
ca sa dau si exemplu concret: Exodul 12- "29. La miezul noptii, Domnul a lovit pe toti intaii nascuti din tara Egiptului, de la intaiul nascut al lui faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pana la intaiul nascut al celui inchis in temnita, si pana la toti intaii nascuti ai dobitoacelor.
Inainte sa le omoare intaii nascuti le-a mai dat inca vreo noua motive sa creada ca vorbeste serios si nu glumeste. Dar ei nu intelegeau decat una si buna: "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte". Atunci le-a vorbit pe limba pe care o intelegeau. Si au inteles.... o bucata de timp.
Mai mult, Ingerul mortii nu a intrat in casele vopsite cu sanage de miel. Cine i-a oprit pe egipteni sa taie un miel si sa-si vopseasca usiorii usii? Sa nu-mi zici ca mila...

#30
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostAndrei3001, on 19 septembrie 2017 - 09:14, said:

iar tu zici ca e un zeu care iarta pacatosii, si e foarte milos. e nevoie sa te mai informezi Kruger.  
mai sunt cazuri in care ucide copii.
Eu n-am caracterizat niciodata pe Dumnezeu ca fiind doar dragoste sau doar milos. De fapt, primul lucru pe care ar trebui sa il afli despre Dumnezeu e ca nu sufera pacatul, nu se lasa batjocorit si va judeca lumea asta cu dreptate.
Ateii/agnosticii se uita in Vechiului Testament si cumva gasesc acolo motive sa-si bata joc de Dumnezeu, in loc sa li se faca frica de El. N-are niciun sens... si de asta Biblia spune ca "frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii". Daca nu ti-e frica de Dumnezeu, degeaba te crezi intelept.

#31
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostNea_Voicu, on 16 septembrie 2017 - 12:05, said:

Ai auzit despre Liberul arbitru ? si nu este ala de la fotbal...
Dar Liberul Arbitru al copiilor traumatizati unde este? Posted Image

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostAndrei3001, on 16 septembrie 2017 - 11:45, said:

Zeci de mii de copii sunt violati in fiecare an, Dumnezeu ce face? ii place sa vada asta? nu il intereseaza? nu are puterea sa intervina?

nu e dovada de fapt ca nu exista zeul?

De unde știi că nu intervine?

#33
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postpacopaco1967, on 16 septembrie 2017 - 12:08, said:

Nu intervine pentru ca vrea ca voi sa aveti dovada caracterului uman fara credinta si moralitate divina. Retine ca nazistii au ucis milioane de femei, copii . . .  oameni in general nevinovati.  


Pai sper sa nu intervina nici in cazul tau.

#34
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
violul nu este cel mai rau lucru in opinia mea chiar si pentru copii..gandeste-te la tortura..sunt oameni care pun fecale in mancare sau bautura pe care le ofera apoi unor oameni..sau..pun sobolani, soareci in gura sau in fundul altor oameni...si Dumnezeu nu intervine, nu a intervenit când fiul lui a fost batjocorit..insa niciunul dintre protejatii sai nu cade in mana tartorilor fara voia sa si actiunile lor sunt limitate

Edited by legit10, 15 October 2017 - 11:45.


#35
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Sau alta; cand dumnezeu/... a explodat, intr-un tarziu tot din el au iesit si violatorii si violatii, aka toti fiind El, practic si-o trage singur si ce sa faca acuma, sa se mai si autoflageleze?

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpacopaco1967, on 16 septembrie 2017 - 12:08, said:

Retine ca nazistii au ucis milioane de femei, copii . . .  oameni in general nevinovati.  

Numai ei?

Retine la randul tau, prietene vechi, ca Dumnezeu a intervenit doar cand a fost vorbe de evrei!

View Postaltnume, on 21 octombrie 2017 - 20:03, said:

Sau alta; cand dumnezeu/... a explodat, intr-un tarziu tot din el au iesit si violatorii si violatii, aka toti fiind El, practic si-o trage singur si ce sa faca acuma, sa se mai si autoflageleze?
Ori...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate