Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie casa de marcat cu jurnal electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alinaemi

alinaemi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.06.2008
Buna,

Trebuie sa schimb casa de marcat si as vrea neaparat sa achizitionez una cu jurnal electronic astfel incat sa nu fiu nevoita sa cumpar o alta peste 1 an cand intra in vigoare noile reglementari in domeniu. Problema este ca nu gasesc un furnizor, inteleg ca ei vor fi autorizati pe comercializarea noilor tipuri de case abia din ian 2018 ! ? ! Deci, de unde pot achizitiona o astfel de casa de marcat, imi trebuie acum si vreau sa fie compatibila cu cerintele care vor intra in vigoare in august 2018. Aveti vreo recomandare ? Sunt din Bucuresti, sector 4

#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
https://www.google.r...0.0.6Jor3mD7hg4

Gasesti cate vrei.

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
@A-d-r-i-a-n - nu stiu de ce va mai obositi sa postati daca nu spuneti nimic concret. Crezi ca ea nu a cautat pe google???

@alinaemi - eu am luat o casa de marcat in august si cei de la firma mi-au spus ca de la anul vor fi disponibile la vanzare - asta daca nu se mai schimba regulile. Inca nu sunt autorizati sa vanda aceste case de marcat.

#4
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Nu au inca disponibile modelele noi, nu se stie nimic Si eu stau in stand-by.

Poti incerca o varianta second hand pana atunci. Eu ultimele trei asa le-am luat, doua chiar luna asta, Datecs MP55, in asteptarea urmatoarelor. Nu o sa dau bani pe unele noi acum, si sa-i arunc pe geam in nici 8 luni.

Edited by chris_t, 11 September 2017 - 21:14.


#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Si revenim la aceeasi bătaie de joc din partea statului îndreptată spre privat. Asa cum risipește el banii ar trebui să o facem si noi dupa el...
Eu am luat noua ca a trebuit imperecheata cu un program de facturare si nu am gasit nimic sh compatibila.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postchris_t, on 11 septembrie 2017 - 21:05, said:

Nu au inca disponibile modelele noi, nu se stie nimic Si eu stau in stand-by.

Întreabă-l pe Gogu de Datecs DP 05, Datecs DP25, Datecs DP55 doar ca exemplu.
Eu am Datecs DP 05 de mai mult de un an de zile. Confirm că are jurnal electronic, fără rolă jurnal și am înregistrat-o la ANAF fără nici o problemă.

#7
catalinmezei

catalinmezei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 19.06.2008
novitus mg 500

#8
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View PostDaculScoril0, on 11 septembrie 2017 - 23:14, said:


Întreabă-l pe Gogu de Datecs DP 05, Datecs DP25, Datecs DP55 doar ca exemplu.
Eu am Datecs DP 05 de mai mult de un an de zile. Confirm că are jurnal electronic, fără rolă jurnal și am înregistrat-o la ANAF fără nici o problemă.
Serios? Eu am în uz vreo 30 de case de marcat. Unele din ele DP25. Altele MP55. Unele Sapel Euro. Breaking news: poți să-l mulgi de jurnal electronic, încă nu sunt aprobate normele pentru noile AMEF, până mai încolo. Iti dau scris ca nici una din cele enumerate de tine nu o sa fie "conformă".

#9
Gabyone2007

Gabyone2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2017
Jurnalul electronic la casele de marcat actuale : casa de marcat cu o singura rola de hartie si cu reimprimarea tuturor vanzarilor la inchiderea zilnica Z. Rola jurnal , rola cu toate vanzarile imprimate pe hartie, rola martor trebuie arhivata la sediul firmei cel putin 2 ani.
Jurnalul electronic la casele de marcat viitoare: case de marcat cu o singura rola si raportul de vanzari se va stoca pe o memorie interna de mare capacitate , intr-un format securizat, criptat, cu posibilitatea de a putea extrage aceste datele memorate si transmise catre ANAF.
Legal se pot folosi ACUM numai casele de marcat AVIZATE pentru punere pe piata dupa legea in vigoare , legea actuala.....
Cele viitoare se vor putea folosi numai dupa ce va exista o lege publicata oficial...casele sa fie avizate tehnic conform legii viitoare ( care inca nu este oficiala ).
NU EXISTA acum pe piata case de marcat care sa fie avizate pentru o lege care nu exista...
Nu va mai lasati pacaliti de reclamele inselatoare....

#10
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Mai repeta asta, cu litere mari, sa inteleaga toti cei ce recomanda inca DP25. Va invit pe toti seara la inchidere sa scoateti un Z de 300 de bonuri de pe un DP25. Pizza si berile le dau eu, ca stam cam o ora.

#11
alinaemi

alinaemi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.06.2008
Multumesc tuturor celor care au raspuns fara a se afla doar in treaba ! Confirm, in urma unor discutii avute in piata, ca nu exista la vanzare momentan modele garantat conforme.  O mare bataie de joc, noi acceptam ca oile...

"chris_t" un sh pare cea mai buna solutie in aceasta situatie, imi recomanzi un loc de unde as putea lua rapid un Datecs MP55 la un pret decent ? Mersi frumos

#12
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Cu mare drag, dar sunt din Baia Mare, nu cred ca te ajută cu nimic :)

Încearcă la firmele care se ocupă de case de marcat, eu cu ei am rezolvat.

#13
alinaemi

alinaemi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.06.2008
Din Bucuresti stie cineva unde gasesc urgent un Datecs MP55 reconditionat ? eu pe net nu gasesc, furnizorul de la care am cumparat-o pe prima nu mai vinde reconditionate. Vreo recomandare ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate