Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Cpu Fan error!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
- același ventilator funcționează în alte porturi FAN ?
- alt ventilator funcționează în portul CPU_FAN? unul care știi ca a funcționat anterior...

Măcar elimini posibilitatea ca CPU_FAN sa fie defect acum.

Folosești cumva un splitter sau FAN HUB legat la CPU_FAN? Dacă da, leagă direct ventilatorul acolo

PS. spune și ce ventilatoare sunt cele noi

PS2. Văd în manual că ai 2 mufe alăturate pentru ventilator CPU
- CPU_FAN
- CPU_OPT

Pe care o folosești?

Edited by nei-k, 16 January 2024 - 08:53.


#20
bajenu

bajenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.09.2009
Racirea lichidă este asta
https://www.coolmod....argb-lcd-negro/

Noile ventilatoare sunt astea
https://www.pccompon...argb-pwm-negros

Ventilatoarele sunt conectate in CPU_FAN cum erau cele ce veneau inițial.

Cu ventilatoarele inițiale nu aveam nici o eroare, functionau perfect in portul CPU_FAN. Deci portul funcționează.

Mai precizez încă o data ,sistemul este nou, fiecare componentă este nouă.

Nu folosesc nici un hub, ventilatoarele sunt legate direct la CPU_FAN.

Am încercat și in CPU_OPT, același lucru.

Am încercat si să setez Cpu lower rpm in bios la 200 , același rezultat.

Dacă setez in bios Cpu fan pe ignore, pot intra in windows, dar nu am acces la rpm de la ventilatoare, si merg la o viteză constantă destul de mare.

#21
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
Alea nu sunt ventilatoare, sunt orga de lumini. Și pe site-ul indicat de tine sunt comentarii legate de calitatea slabă a firelor/conectorilor.

De preferat da-le retur și cumpără ceva de calitate (Arctic, In Win, Scythe, Lian Li, Fractal etc)

Dacă vrei să le păstrezi, cumpără un FAN HUB care să permită reglarea turației. Oricum, suspectez ca sunt legate greșit firele din fabrică, dacă nici nu poți boota cu ele legate la placa de bază

#22
bajenu

bajenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.09.2009
Ma gandesc ca daca ar fi legate firele gresit din fabrica, nici macar nu ar functiona, dar nu au nici o problema, si conectorii sunt perfecti.

De curiozitate pe carcasa am niste ventilatoare corsair si anume : https://www.pccompon...es-120mm-negros

Le-am conectat in portul CPU_FAN, si ce sa vezi, aceeasi eroare! Sau si astea sunt orga de lumini?

Am conectat ventilatorul original cu care vine racirea, si il recunoaste imediat!

Concluzia: Eu cred ca nu poti conecta orice ventilator in portul CPU_FAN, ci trebuie special sa ii poata fi citit rpm-ul.

Oricum, o sa ma mai documentez pe tema asta, si daca o sa gasesc solutia o sa postez aici. Pana atunci o sa montez ventilatoarele originale la loc.

#23
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
conectezi mai multe ventilatoare odata sau doar unul? E posibil ca să nu aibă suficientă putere pentru 3-4 ventilatoare acea mufa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate