Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Caine la garsoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poate daca ai lua un caine de talie mica, trecut de 5-6 ani. Acesta cred ca s-ar putea adapta cu conditia ca la sosirea acasa sa-l scoti la plimbare, sa-i acorzi timp, sa interactionezi cu el. Eu am luat o catelusa matura,  abandonata, metis de chihuahua. E foarte cuminte, nu rupe, nu strica, nu s-a scapat niciodata prin casa in cei 8 ani de cand e la mine. Dar latra la orice zgomot. Daca ai gasi asa ceva si pe cineva care sa scoata cainele pentru pishu-kk, poate ca ar merge. Dar te complici, va fi greu si pentru tine si pentru catel. Te-au sfatuit bine colegii: mai bine o pisica. Inainte sa-mi pice prima pisica in curte, asa ziceam si eu dar acum ca le-am cunoscut.....am ajuns sa am 5 pisici. La garsoniera ar merge o pisica linistita, ar trebui sa iei tot o pisica adulta ca puii fac multe nazdravanii si daca nici nu esti acasa poti sa ai surprize.

#20
Mikeysno

Mikeysno

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.09.2017

 Freddy12, on 09 septembrie 2017 - 22:50, said:

Poate daca ai lua un caine de talie mica, trecut de 5-6 ani. Acesta cred ca s-ar putea adapta cu conditia ca la sosirea acasa sa-l scoti la plimbare, sa-i acorzi timp, sa interactionezi cu el. Eu am luat o catelusa matura,  abandonata, metis de chihuahua. E foarte cuminte, nu rupe, nu strica, nu s-a scapat niciodata prin casa in cei 8 ani de cand e la mine. Dar latra la orice zgomot. Daca ai gasi asa ceva si pe cineva care sa scoata cainele pentru pishu-kk, poate ca ar merge. Dar te complici, va fi greu si pentru tine si pentru catel. Te-au sfatuit bine colegii: mai bine o pisica. Inainte sa-mi pice prima pisica in curte, asa ziceam si eu dar acum ca le-am cunoscut.....am ajuns sa am 5 pisici. La garsoniera ar merge o pisica linistita, ar trebui sa iei tot o pisica adulta ca puii fac multe nazdravanii si daca nici nu esti acasa poti sa ai surprize.

Multam frumos pentru raspuns Freddy.

#21
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 Mikeysno, on 09 septembrie 2017 - 22:37, said:

De aceea am intrebat si am cerut opinii.
Am beagle!
Luati din provincie, de pui, tinuti o vreme la bloc pana i-am dus la tara (asta si aveam in plan, dar a durat doua saptamani pana am reusit sa ajung acolo), la casa si curte. La bloc ziceai ca's buimaci, umblau bambleci. Erau jucausi, ca orice pui, dar zidurile de aici ii sufocau (retine: pui fiind). Ajunsi la curte, au explodat - la figurat, desigur :)
Si sa ii vezi cand iesim pe dealuri, prin padure cu ei Posted Image  Asa iti dai seama ca si curtea aia este o inchisoare pentru ei.

Zicea cineva de caine de talie mica. Am in familie ruda cu pekinez, la bloc. Cand ajunge la noi la curte (in vizita) zici ca a inebunit, nu-i ajunge ditamai curtea, sperie si beagle-ii :) .


Vad in Bucuresti beagle (dar nu numai) obezi, diformi din cauza ca sunt tinuti la bloc, desi sunt scosi regulat in parc (Tineretului).

#22
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
In plus, o sa incerce sa se tina ca sa nu faca in casa 12 ore, ceea ce mai mult ca sigur ca in timp o sa-i faca probleme.

Ia o pisica, e autonoma iar seara cand ajungi acasa, daca are chef de tine te baga in seama, daca nu, nu.

#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Am trecut prin asa ceva si nu-ti recomand, o data ca bietul animal e chinuit si nu are nicio vina si apoi cat esti plecat o sa urle si o sa rontzaie tot c eprind de plictiseala. Deci no way!

#24
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
E o chestie de noroc. Eu posed o corcitura mica si alba, flocoasa. O cheama Dolly si are 14 ani. Sta singura de la 8 si pana pe la 16-17.
Ne asteapta sa venim acasa si stie ca prima regula este sa iasa afara, cel putin jumatate de ora.
In rest e cuminte, nu roade, nu-si da importanta. Cand te vede asezat, vine la tine si se baga sub mana s-o scarpini. Daca n-ai chef, te lasa in pace. Doarme pe presul ei, nu deranjeaza pe nimeni.
Singura conditie este sa iasa afara cand apare cineva in casa, dupa amiaza, Daca neglijezi treaba asta, in baie risti sa ai o surpriza :)
Cea mai mare problema este cu concediul. Eu o rezolv cu soacra. Dar trebuie sa te gandesti foarte bine daca te inhami la chestia asta, dureaza 15-18 ani cel putin si este pacat sa-ti bati joc de un animal, daca nu esti in stare sa-l pastrezi.

#25
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Lasa cainele, ia o pisica.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Mikeysno, on 09 septembrie 2017 - 22:03, said:

Ma gandeam sa angajez un fel de bona cat timp sunt eu plecat, sa-i dea sa manance, sa-l scoata afara insa mi-e teama ca o va recunoaste pe bona drept stapan, si nu pe mine. Dat fiind faptul ca bona va petrece mai mult timp cu el/ea decat cu mine.
deci asa se agata fetele in ziua de azi....

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Fa-ti o gagica, e cam acelasi lucru.. doar ca ocazional mai dai si din buci.

Edited by laffin, 10 September 2017 - 02:42.


#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ia si un caine si o pisica,isi vor consuma energia pana vii tu de la lucru.

#29
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
O femeie care are câine ..

#30
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Cu programul tau îți recomand să-ți iei un câine care să-l tii la serviciu.

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
PE care Posted Image

 Mikeysno, on 09 septembrie 2017 - 22:03, said:

Salut,

Lucrez de la 8:00 la 20:00 in fiecare zi de luni pana joi.
De vineri pana duminica sunt acasa zilnic. Oarecum muncesc 7/7 avand un program relativ haotic.

Imi doresc enorm de mult un caine, insa nu stiu cum l-as putea integra in programul meu.

Ma gandeam sa angajez un fel de bona cat timp sunt eu plecat, sa-i dea sa manance, sa-l scoata afara insa mi-e teama ca o va recunoaste pe bona drept stapan, si nu pe mine. Dat fiind faptul ca bona va petrece mai mult timp cu el/ea decat cu mine.

Cum as putea sa-l integrez in programul meu haotic?
Dar de ce si-ar dori cineva sa lucreze 12 ore/zi, 5-7 zile/saptamana?! Ce beneficii ar merita un astfel de efort?
Just saying.....

 yo9hrb, on 09 septembrie 2017 - 22:43, said:

Nu mai chinuiti cateii la bloc. Ei au nevoie de spatiu. O plimbare in lesa din cand in cand nu-I va satisfice aceasta nevoie. Pantru a tine un caine (sau mai multi) ai nevoie de curte.
Ei hai, acu sa nu exageram! Se poate foarte bine creste un caine la bloc, cu conditia sa ii oferi atentia si timpul de care are nevoie.


Si ca sa fiu ontopic: NU LUA NICIUN PET, DE NICIUN FEL, IN CONDITIILE ASTEA! Nu unul activ cel putin. Poate ceva exotic, tarantula, sarpe, vreo soparla, sau broasca testoasa sa fie ok, dar nu cred ca vrei ceva decorativ anyway....

Edited by richelieu, 10 September 2017 - 12:20.


#32
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
O bona fara caine nu te coafeaza? :)

#33
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Octavian_SK, on 10 septembrie 2017 - 13:26, said:

O bona fara caine nu te coafeaza? Posted Image
ce dracu sa faca acasa 12 ore? se plictiseste de moarte, cu tot cu suleiman sau ce mai ruleaza pe tv

#34
Mikeysno

Mikeysno

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.09.2017

 Octavian_SK, on 10 septembrie 2017 - 13:26, said:

O bona fara caine nu te coafeaza? Posted Image

Ba, esti rau :)

#35
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Ia-ti un Saint-Bernard, si va imbatati amandoi din butoiasul lui cu rom, cand ajungi acasa.

Fara gluma, cam greu cu un caine cand ai un program asa incarcat. Daca iti cumperi unul mai energic, nu te vad bine cand ajungi acasa obosit.

Pisica e cea mai buna optiune

#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
desi este o idee mai neobisnuita, ai putea sa devii tu "bona" pentru un caine, al carui stapani obisnuiesc sa plece de-acasa in week-end.
sau te poti oferi sa lucrezi voluntar pentru un hotel/o pensiune canina, un cabinet veterinar care salveaza caini abandonati sau care colaboreaza cu vreo fundatie/ong pentru protectia animalelor, oricand e bine-venit ajutorul cuiva, pentru a plimba sau a se juca cu cainii lasati temporar acolo.
in felul acesta iti satisfaci dorinta de a "avea" un caine, fara a te complica inutil sau a-ti asuma niste responsabilitati carora mai apoi sa nu le poti face fata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate