Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#145
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdanut_ps, on 08 septembrie 2018 - 16:09, said:

In concluzie prohill nu poți sa tragi nicio concluzie despre babanovac. Recomandarea ta e sa mergi cu un structurist, valabil pentru orice ansamblu, inclusiv la cele dezvoltate de prohill.

In concluzie, legat de BNR nu pot trage o concluzie clară pana nu analizez in detaliu proiectul și partea de execuție (și nu e vb doar de structura, ci și de partea de instalații, unde sunt multe lucruri la care se fac compromisuri, chiar și la case mari).

Legat de recomandare, da, asta e ceea ce recomand.

Legat de proiectele pe care le promovez, in primul rând nu sunt dezvoltatorul lor, sunt proiectant general sau măcar de structura, iar dezvoltatorii sunt, cel puțin pentru mine, de încredere.
Așadar, inclusiv la proiectele promovate de mine recomand acest lucru, de ce nu?! La urma urmei, nu trebuie sa ma creadă clientul pe cuvânt! Am avut destui clienti care ne-au verificat, cu investiții mari, majoritatea lor (peste 90%) au cumpărat, unul chiar cu plata integrala 120000 eur in avans 1 an, altul plata Cash 178000 eur, și ăștia sunt doar dintre clienții mei, neavând in general exclusivitate pe vânzarea proiectelor respective (dacă aveam, ma puteai numi dezvoltator pana acum).

#146
marinn-ionn

marinn-ionn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.08.2018
ProhilRezidential - Toată stima și tot respectul că ești sincer. Eu în locul tău, ca fost patron de agenție imobiliară care am tâmpit, mințit și jefuit în ultimul hal cumpărătorii, mințeam pe aici de îi făceam pe toți să creadă că sunt ca hotelul Intercontinental toate blocurile noi.

Mai rar un om onest ca tine în imobiliare unde trebuie să fii javră, mincinos și escroc ca să păcălești cumpărătorii. Te asigur că dacă UIȚI ce este moralitatea și cinstea faci mult mai mulți bani decât faci acum (cred eu, poate tu ești mulțumit).

Edited by marinn-ionn, 08 September 2018 - 18:45.


#147
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmarinn-ionn, on 08 septembrie 2018 - 18:36, said:

ProhilRezidential - Toată stima și tot respectul că ești sincer. Eu Ă®n locul tău, ca fost patron de agenție imobiliară care am tâmpit, mințit și jefuit Ă®n ultimul hal cumpărătorii, mințeam pe aici de Ă®i făceam pe toți să creadă că sunt ca hotelul Intercontinental toate blocurile noi.

Mai rar un om onest ca tine Ă®n imobiliare unde trebuie să fii javră, mincinos și escroc ca să păcălești cumpărătorii. Te asigur că dacă UIȚI ce este moralitatea și cinstea faci mult mai mulți bani decât faci acum (cred eu, poate tu ești mulțumit).

Într-un fel, mulțumesc!



#148
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postmarinn-ionn, on 08 septembrie 2018 - 18:36, said:


Te asigur că dacă UIȚI ce este moralitatea și cinstea faci mult mai mulți bani decât faci acum.

Afirmatia ta este valabila pt afaceri mici de tp tunulet. Cand ajungi sa faci cu adevarat afaceri mari, lumea dintrodata devine mica si incepi sa te impiedici de kkturile pe care le-ai facut in trecut, te poticnesti si te intorci la tunulete, daca ai fost onest, nu te deranjeaza ca arealul tau a devenit mai aglomerat.

#149
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Fastless - Ai perfectă dreptate că așa este, poate nu știi dar cei 2 evrei care au dat mega-țeapa cu Planorama Colentina de zeci de milioane au avut din start în cap asta și te asigur că unul e la Miami și celălalt este în Israel de unde nu poate fi extrădat în alte cauze deoarece statul Israel nu-și extrădează cetățenii. Și caută dacă știi unde, nu departe de Universitate, o altă țeapă dată tot de 1 evreu de unde a scos vreo 14 milioane și a zburat direct în Elveția. Ăștia au fost deștepți și nu au dat tunulețe, ăștia au fost ADEVĂRAȚII țepari iar românii nu sunt în stare nici măcar să se apropie de ei ca țepe, țepele date de români sunt de 2 lei ca vânzătorii ăia de cartofi din Obor care fură la cântar. Și eu sunt mulțumit cu ce am, sunt curios ce o să ai tu pe la 45 de ani.

Sunt tare curios dacă și mega țeparii ăștia s-au gândit atunci că li se îngustează arealul ăla de care zici tu sau dacă acum duc grija cumărătorilor din cele 2 blocuri neridicate din cele 4 câte trebuiau să fie în Colentina sau în cealaltă parte unde s-a ridicat o parte din clădire până a încasat toți banii și a dispărut din peisaj și ăla și te asigur că în Bucutești sunt multe terenuri mari-mari (foste societăți) centrale nu la periferie în proprietatea unora care nu construiesc că nu iese socoteala cu țeapa și nu rentabilitatea să construiască și să vândă. Ca să dai o țeapă adevărată nu de 2 lei cum mai dau unii români, trebuie să vinzi groapa cu cash după care să dispari din peisaj și nu mai merge în ziua de azi iar cu credit, adică să construiești blocul și după aia să-l vinzi la cei cu credit nu e rentabil pentru niște mari proprietari de terenuri din București.

Edited by marin_vasile, 15 September 2018 - 07:11.


#150
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
În esență ai dreptate, dar pe acest principiu, toți oamenii de afaceri sunt potențiali tepari. Eu nu mă refeream la fenomen în sine văzut din exterior. Mă refeream la ce simte fiecare în conștiința sa legat de moralitate, pentru că interlocutorul de mai sus îmi lasă impresia că ne îndeamnă să fim repari daca vrem so ducem bine, iar legat de evrei nu sunt tepari doar că legile de la noi nu sunt complete, pt că ei construiesc în general pe banii băncilor, iar daca nu merge abandonează proiectele și pleaca, este un comportament normal in afaceri.. - incerc sa fac o afacere, daca nu merge, declarat faliment și asta e. In toată lumea e la fel. Evident, însă,daca toate afacerile cuiva se termina cu falimente, înseamnă că e țepar, dar asta o poate constata doar un judecător.

Edited by Fastless, 15 September 2018 - 10:11.


#151
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostProhilRezidential, on 08 septembrie 2018 - 13:12, said:

... dar nu este aici locul unor astfel de exemple.

De ce nu, eu chiar vreau sa invat de la cineva care stie ce vorbeste?!

#152
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPiscopescu, on 15 septembrie 2018 - 18:45, said:



De ce nu, eu chiar vreau sa invat de la cineva care stie ce vorbeste?!

Nu este locul aici pt ca ar fi off-topic (deja este intr-o anumită măsura).

Cine vrea sa vadă ceea ce am proiectat, poate urmări destule topicuri pe aici in care sunt discutate proiectele noastre, sau poate intra pe site-ul meu și trage singur concluziile, bune sau rele, după caz.

Edited by ProhilRezidential, 15 September 2018 - 19:16.


#153
Cosmincx

Cosmincx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2015
Salut,

Sunt interesat sa achizitionez un apartament in complex. Am mers la fata locului pentru a discuta si a mi se prezenta oferta si ulterior a ramas sa ma decid la tipul de apartament care imi place si sa revin pentru vizionare. Am sunat la cateva zile distanta pentru a merge la o vizionare...ajung acolo si dupa o discutie de cateva minute intram pe santier sa mergem la locul cu pricina...cand surpriza o tanti de pe santier imi spune ca nu se pot vedea apartamentele ca tocmai ce s-a pus gresia...Intr-un final vorbesc cu agentul sa ma contacteze cand intr-adevar pot viziona iar dupa 4 zile timp in care n-am primit niciun semn din partea lui ma decid sa-i dau un msg sa-i reamitnesc ceea ce vorbisem la care raspunsul lui "cand putem vedea cateva ap. te sun".

Voi cum interpretati toata chestia asta?

#154
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
ca le merge prea bine agenților - semn ca e aproape vârful  bulei

#155
Cosmincx

Cosmincx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2015

View Postgmanu, on 28 septembrie 2018 - 18:29, said:

ca le merge prea bine agenților - semn ca e aproape vârful  bulei


Nu te contrazic insa personal as vrea sa imi investesc banii pe care ii am anul asta..:)

Ma poate ajuta cineva dintre cei care au cumparat cu un contact al dezvoltatorului ?

#156
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Vizionarile doar cu baietii de acolo cred ca le vei face .. stiu sigur ca nu li se permite accesul pe santier cand vor ei si pana la urma nu cred ca se supara daca ii “deranjezi” cu vreun telefon sa reusesti sa stabilesti o zi anume si eventual sa dai un telefon inainte de a pleca spre ei. Si la mine a durat o saptamana pana am facut o vizionare pentru ca luna iulie a fost cu multe ploi si era cam mult noroi

#157
Cosmincx

Cosmincx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2015
Ti se pare normal ca sa-i contactez eu dupa ce am stabilit ca ma va suna el ? :)

#158
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Nu știu cum as fi procedat in locul tau, multe nu sunt normale in România. Eventual încearcă sa discuți cu alt agent. Pe reprezentantul dezvoltatorului îl vezi la notar când semnați, pana atunci ai interfața cu agenții imobiliari care sunt angajați sa vândă. Eu am fost prin Septembrie 2017 la ei și fiind in prima faza răspundeau promt la orice întrebare. Din ce vezi nu se modifica nimic, dacă vrei ceva in plus sau in minus te anunț de pe acum ca nu se poate; se respecta planul (spun ei).

#159
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,581
  • Înscris: 09.09.2017
Nu e normal, dar in Romania tu trebuie sa fii cel care lasa orgoliile deoparte ca sa obtii ce vrei. Agentul evident ca da dovada de neprofesionalism, dar pe termen lung asta nu va mai conta, e doar zgomot de fond. Suna, insista, cere o programare cat mai rapid posibil si concentreaza-te strict pe interesul tau.

#160
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Cam ce a spus leausteanul doream sa zic si eu .. daca te intereseaza insista si vezi-ti interesul .. asta daca chiar te intereseaza un apartament in acest ansamblu .. si asa cum zicea danut_ps, daca nu s-au facut modificari/reduceri din septembrie pana acum .. nici de acum incolo nu cred ca se vor aplica

#161
Cosmincx

Cosmincx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2015
Got it ! Thanks

Referitor la reducere/negociere...cam cat credeti ca pot obtine in daca dau un avans de 50% acum si apartamentul va fi gata in septembrie anul viitor?

#162
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostCosmincx, on 28 septembrie 2018 - 17:10, said:

Salut,

Sunt interesat sa achizitionez un apartament in complex. Am mers la fata locului pentru a discuta si a mi se prezenta oferta si ulterior a ramas sa ma decid la tipul de apartament care imi place si sa revin pentru vizionare. Am sunat la cateva zile distanta pentru a merge la o vizionare...ajung acolo si dupa o discutie de cateva minute intram pe santier sa mergem la locul cu pricina...cand surpriza o tanti de pe santier imi spune ca nu se pot vedea apartamentele ca tocmai ce s-a pus gresia...Intr-un final vorbesc cu agentul sa ma contacteze cand intr-adevar pot viziona iar dupa 4 zile timp in care n-am primit niciun semn din partea lui ma decid sa-i dau un msg sa-i reamitnesc ceea ce vorbisem la care raspunsul lui "cand putem vedea cateva ap. te sun".

Voi cum interpretati toata chestia asta?


Eu cred ca universul iti transmite sa NU cumperi acum, sa mai astepti un an,simplu!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate