Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Traim vremuri furtunoase dpdv stiintific

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
La școală cat și în mass-media se ascunde adevarul despre zbuciumata viața pe Pământ.

Milenii intregi au fost valuri multe de ciuma bubonica, iar in 1914 gripa spaniola. Intre timp, au mai aparut si alte boli urate  ultima fiind Zika si west nile, probabil urmeaza inca vreo 2-3, apoi gripa spaniola sau alt val de ciuma, daca nu cumva o Zika mutanta ne va aduce in pragul extinctiei. Poate va fi pesta africana.

Altfel oricand poate exploda un supervulcan, iar un mic asteroid cazut in ocean poate sterge de pe fata planetei peste 1 miliard de oameni.

O furtuna solara violenta ar putea lasa umanitatea in evul mediu cateva decenii, iar daca ar fi deosebit de violenta ne vom intoarce pe vecie la vestul salbatic fara pic de tehnologie electrica.

In fine capitalismul e bazat pe crestere infinita ceea ce natura nu permite, dar nici umanitatea nu poate suporta asa ceva, asa ca ne vom intoarce la sectiuni economice regionale autointretinute.



#20
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostPetran_Marius, on 08 septembrie 2017 - 13:34, said:

Mai terminati cu isteria asta "incalziare globala",uragane puternice au mai fost,la fel si cutremure,tsunami-uri, inundatii.....etc,toate astea sunt niste evenimente random,provocate in mare parte din cauze naturale.


Si tu stii de asta ca ai fost acolo? Toti spun ca omenirea nu a inregistrat uragan la magnitudinea asta... Poate ca or fi fost, nu te contrazic, dar care erau sansele sa ai atat de multe fenomene in acelasi timp? Eu aici vreau sa ajung!!!

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPetran_Marius, on 08 septembrie 2017 - 13:34, said:

Mai terminati cu isteria asta "incalziare globala",uragane puternice au mai fost,la fel si cutremure,tsunami-uri, inundatii.....etc,toate astea sunt niste evenimente random,provocate in mare parte din cauze naturale.

Topic-ul asta ar fi mers pe aria Fun,auzi la unii,rusii controleaza vremea,aduc ger sau americani cu harrp-ul lor : )),mai sunt alti care cica sa ne intoarcem la dumnezo,chiar daca ar exista asa zisul dumnezeu,el nu da doua parale pe un punct dintr-un sistem solar ca atat suntem in sistemul nostru solar,un punct ( . ) mic,iar daca am privi galaxia nici macar nu ne-am mai vedea Pamantul,deci dragi crestini dati-va doua palme si treziti-va la realitate,ca in caz de cataclism nimeni nu ne mai salveaza.
Nu e nici o vrajeala. Datele masurate spun clar ca apa oceanelor se incalzeste si de aici uragane puternice.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostEngineer_xxl, on 08 septembrie 2017 - 13:40, said:

Toti spun ca omenirea nu a inregistrat uragan la magnitudinea asta...
Unii nu prea inteleg fraza asta. O mai fi fost un uragan muuuuult mai puternic, dar cine sa-l inregistreze? Pieile rosii? Posted Image

#23
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostPetran_Marius, on 08 septembrie 2017 - 13:34, said:

Mai terminati cu isteria asta "incalziare globala",uragane puternice au mai fost,la fel si cutremure,tsunami-uri, inundatii.....etc,toate astea sunt niste evenimente random,provocate in mare parte din cauze naturale.
Așa proști or fi sumedenie de oameni de știință și te-ai găsit tu deștept în România?
Normal, au fost catastrofe (climatice) și în trecut, necazul e că acum se repetă mult mai des. E deja dovedită științific creșterea de temperatură medie globală. Oare unde se va duce acea energie în surplus?

Edited by ursamajor, 08 September 2017 - 13:49.


#24
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostBursul, on 08 septembrie 2017 - 13:43, said:

Unii nu prea inteleg fraza asta.

Oricat m-am straduit nu am reusit...

Problema cu mult mai puternic e ca un uragan de categoria 5 este maximul posibil calculat de oamenii de stiinta... ceva peste ar fi peste parametrii planetei...

#25
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

View PostEngineer_xxl, on 08 septembrie 2017 - 13:40, said:

Si tu stii de asta ca ai fost acolo? Toti spun ca omenirea nu a inregistrat uragan la magnitudinea asta... Poate ca or fi fost, nu te contrazic, dar care erau sansele sa ai atat de multe fenomene in acelasi timp? Eu aici vreau sa ajung!!!

Candva inainte de despartirea continentelor,in vastul ocean ce era pe'a atunci,vedeai uragane de 10 poate 15 ori mai puternice,in anumite secvente de timp,veneau pe banda rulanta,deci nu e o noutate,ce vezi tu recent,de vina e mass-media care indobiceste creiere,scopul lor e sa aiba audienta si sa faca tam-tam din orice.

View PostBursul, on 08 septembrie 2017 - 13:41, said:

Nu e nici o vrajeala. Datele masurate spun clar ca apa oceanelor se incalzeste si de aici uragane puternice.

Stiu,dar nu-mi spune ca din vina omului se incalzeste oceanu',va cam tot place sa vorbiti de asa zisa incalzire globala,de parca in trecutul planetei n-a fost asa ceva,am mai zis ca toate evenimentele astea se petrec random,nu doar omul in sine e de vina pentru ce se intampla ci si "Sistemul" cu mecanismele lui,orice lucru in lumea asta nu ii perfect,mai da cate-un rateu.


View Postursamajor, on 08 septembrie 2017 - 13:49, said:

Așa proști or fi sumedenie de oameni de știință și te-ai găsit tu deștept în România?
Normal, au fost catastrofe (climatice) și în trecut, necazul e că acum se repetă mult mai des. E deja dovedită științific creșterea de temperatură medie globală. Oare unde se va duce acea energie în surplus?

Oameni de stiinta,ii apreciezi si eu,ba chiar eii reprezinta evolutia speciei umane,dar uneori si acei oameni mai dau gres,sa nu facem din tantar harmasar,cand planeta va suferi o racire aici cine va fi de vina ? pe cine vor da eii vina ? de ce omul nu intelege ca aceste lucruri inca il depasesc ? ne mai trebuie inca vreo 300 de anii (daca ii mai prindem),sa intelegem mecaninsmele terrei,abia atunci vom stii de ce se intampla astea,dar de prevenit tot nu vom putea.

Edited by Petran_Marius, 08 September 2017 - 14:01.


#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPetran_Marius, on 08 septembrie 2017 - 13:55, said:

Stiu,dar nu-mi spune ca din vina omului se incalzeste oceanu',va cam tot place sa vorbiti de asa zisa incalzire globala,de parca in trecutul planetei n-a fost asa ceva,am mai zis ca toate evenimentele astea se petrec random,nu doar omul in sine e de vina pentru ce se intampla ci si "Sistemul" cu mecanismele lui,orice lucru in lumea asta nu ii perfect,mai da cate-un rateu.
Tot ce se stie e ca s-a cam accelerat incalzirea asta in ultimii ani. Ca e mana omului, ca nu, nimeni nu e 100% sigur. Insa nu putem sta cu mana in buzunare pana aflam ca omul nu are de-a face cu incalzirea globala. Unde putem, dam la pila.

Edited by Bursul, 08 September 2017 - 14:11.


#27
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostPetran_Marius, on 08 septembrie 2017 - 13:55, said:


Candva inainte de despartirea continentelor,in vastul ocean ce era pe'a atunci, vedeai uragane de 10 poate 15 ori mai puternice,in anumite secvente de timp,veneau pe banda rulanta,deci nu e o noutate,ce vezi tu recent,de vina e mass-media care indobiceste creiere,scopul lor e sa aiba audienta si sa faca tam-tam din orice.


Sa inteleg ca tu esti din Clanul McCloud? Inca nu se poate spune 100% ca un asteroid a dus la disparitia dinozaurilor si tu vorbesti de uragane de dinaintea despartitii placilor tectonice... ba mai dai si cifre... Hai sa nu o dam in ridicol si sa vorbim de realitate, sau cel putin pune ceva articole ce sustin afirmatiile tale...

#28
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostEngineer_xxl, on 08 septembrie 2017 - 13:08, said:


Reciteste prima propozitie, dar cu atentie...

Da de ce sa recitesc ? Mai bine copiez : Planeta noastra "experimenteaza" cel mai puternic uragan inregistrat vreodata de omenire.

Daca p[rin inregistrat intelegi masurat stiintific, admit ca ma gresit.
Daca prin inregstrat intelegi scris in cronici "si in anul al treilea la domniei lu XXXXXX fu vant tare cum nu s-a pomenit in veci si fu dobaorata toata padurea in care XXXXX vana"  ... scuze  ... nu ai de unde stii ce e aia "cum nu s-a pomenit in veci" .. ca nu aveau pur si simplu cum sa stbileasca viteza vandt5ului ...

#29
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostPetran_Marius, on 08 septembrie 2017 - 13:55, said:

Stiu,dar nu-mi spune ca din vina omului se incalzeste oceanu',va cam tot place sa vorbiti de asa zisa incalzire globala,de parca in trecutul planetei n-a fost asa ceva,am mai zis ca toate evenimentele astea se petrec random,nu doar omul in sine e de vina pentru ce se intampla ci si "Sistemul" cu mecanismele lui,orice lucru in lumea asta nu ii perfect,mai da cate-un rateu.
Stimabile, informează-te mai bine. Ceea ce se petrece acum nu e din cauza ciclurilor multimilenare terestre (activitate solară + modificări subtile în înclinarea/orbita Pamântului etc. etc.), ci din cauza bioxidului de carbon din atmosferă, care este măsurabil cantitativ. Și la fel de măsurabile sunt și efectele lui asupra climei. Cine oare a produs acel CO2 în plus?

#30
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostPetran_Marius, on 08 septembrie 2017 - 13:55, said:

Candva inainte de despartirea continentelor,in vastul ocean ce era pe'a atunci,vedeai uragane de 10 poate 15 ori mai puternice,in anumite secvente de timp,veneau pe banda rulanta,deci nu e o noutate,ce vezi tu recent,de vina e mass-media care indobiceste creiere,scopul lor e sa aiba audienta si sa faca tam-tam din orice.



Stiu,dar nu-mi spune ca din vina omului se incalzeste oceanu',va cam tot place sa vorbiti de asa zisa incalzire globala,de parca in trecutul planetei n-a fost asa ceva,am mai zis ca toate evenimentele astea se petrec random,nu doar omul in sine e de vina pentru ce se intampla ci si "Sistemul" cu mecanismele lui,orice lucru in lumea asta nu ii perfect,mai da cate-un rateu.




Oameni de stiinta,ii apreciezi si eu,ba chiar eii reprezinta evolutia speciei umane,dar uneori si acei oameni mai dau gres,sa nu facem din tantar harmasar,cand planeta va suferi o racire aici cine va fi de vina ? pe cine vor da eii vina ? de ce omul nu intelege ca aceste lucruri inca il depasesc ? ne mai trebuie inca vreo 300 de anii (daca ii mai prindem),sa intelegem mecaninsmele terrei,abia atunci vom stii de ce se intampla astea,dar de prevenit tot nu vom putea.

View PostPetran_Marius, on 08 septembrie 2017 - 13:55, said:

Candva inainte de despartirea continentelor,in vastul ocean ce era pe'a atunci,vedeai uragane de 10 poate 15 ori mai puternice,in anumite secvente de timp,veneau pe banda rulanta,deci nu e o noutate,ce vezi tu recent,de vina e mass-media care indobiceste creiere,scopul lor e sa aiba audienta si sa faca tam-tam din orice.



Stiu,dar nu-mi spune ca din vina omului se incalzeste oceanu',va cam tot place sa vorbiti de asa zisa incalzire globala,de parca in trecutul planetei n-a fost asa ceva,am mai zis ca toate evenimentele astea se petrec random,nu doar omul in sine e de vina pentru ce se intampla ci si "Sistemul" cu mecanismele lui,orice lucru in lumea asta nu ii perfect,mai da cate-un rateu.




Oameni de stiinta,ii apreciezi si eu,ba chiar eii reprezinta evolutia speciei umane,dar uneori si acei oameni mai dau gres,sa nu facem din tantar harmasar,cand planeta va suferi o racire aici cine va fi de vina ? pe cine vor da eii vina ? de ce omul nu intelege ca aceste lucruri inca il depasesc ? ne mai trebuie inca vreo 300 de anii (daca ii mai prindem),sa intelegem mecaninsmele terrei,abia atunci vom stii de ce se intampla astea,dar de prevenit tot nu vom putea.


Pai draga Pangeea aia era inaintea dinozaurilor cu vreo 30 mil ani. Si dinozaurii au iesit din decor in urma cu vreo 75 milioane de ani. Primele hominide se pare ca au aparut doar de cca 5 mil ani (ipoteza optimista) iar H Sapiens de max 80.000 ani

#31
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostGhita_Bizonu, on 08 septembrie 2017 - 14:04, said:


Da de ce sa recitesc ? Mai bine copiez : Planeta noastra "experimenteaza" cel mai puternic uragan inregistrat vreodata de omenire.

Daca p[rin inregistrat intelegi masurat stiintific, admit ca ma gresit.
Daca prin inregstrat intelegi scris in cronici "si in anul al treilea la domniei lu XXXXXX fu vant tare cum nu s-a pomenit in veci si fu dobaorata toata padurea in care XXXXX vana"  ... scuze  ... nu ai de unde stii ce e aia "cum nu s-a pomenit in veci" .. ca nu aveau pur si simplu cum sa stbileasca viteza vandt5ului ...

Suntem totusi pe area de stiinte si cam greu de crezut ca m-as referi la vreun citat din letopisetul lui Grigore Ureche (cu toate ca si astfel de documente au importanta lor).. oricum, ideea principal vroiam sa fie simultaneitatea acestor fenomene...

#32
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
v-ati dati in petec abuzand efectiv de arie si ca nu v-a supravegheat nimeni, asa ca e prima si ultima atentionare pe topic vizavi de discutiile ce nu au treaba nici macar cu aria, nu numai cu topicul sau subaria. topicul dezbate dpdv stiintific anumite aspecte, va rog sa discutati despre acestea, nu despre orice alte prostii.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Poluarea, efectul de sera, incalzirea globala erau peste tot in dialogul public in anii 2000, dupa care, odata cu acapararea corporatiilor mass-media de mafie si coruperea guvernelor de catre marile banci si corporatii... s-a asternut treptat tacerea.  Escrocul de Trump macar a zis clar ca il intereseaza profitul nu incalzirea globala si a scos cu surle si trambite SUA din acordul de la Paris.  Acest act a fost unul reprezentativ pentru preocuparea mondiala cu privire la problemele majore ale omenirii.

Romania, in loc sa aiba o voce in lupta impotriva incalzirii globale se apuca si cumpara armament de miliarde de euro, turnand astfel cu manutza ei apa la radacina imperialismului.

Edited by rosix, 08 September 2017 - 14:45.


#34
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostEngineer_xxl, on 08 septembrie 2017 - 14:08, said:

Suntem totusi pe area de stiinte si cam greu de crezut ca m-as referi la vreun citat din letopisetul lui Grigore Ureche (cu toate ca si astfel de documente au importanta lor).. oricum, ideea principal vroiam sa fie simultaneitatea acestor fenomene...
E mica normal. Katia, dupa predictii nu ajunge in US, se pare. Cu Irma e rau, deja multi evacueaza zona in Florida. Preventiv. Cu Jose....mai e. Dupa Harvey, mai pot lovi inca doua, Irma care e deja clasat categoria 4, si Jose, care capata putere. Poate fi severely bad sau nu.

Attached Files



#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostBursul, on 08 septembrie 2017 - 13:00, said:

Daca nu se opreste incalzirea globala, la anul americanii si asiaticii vor avea parte de uragane/musoni si mai puternici.
Saptamana viitoare, de ce la anul?

#36
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostEngineer_xxl, on 08 septembrie 2017 - 14:08, said:


Suntem totusi pe area de stiinte si cam greu de crezut ca m-as referi la vreun citat din letopisetul lui Grigore Ureche (cu toate ca si astfel de documente au importanta lor).. oricum, ideea principal vroiam sa fie simultaneitatea acestor fenomene...


Ei bine daca esti atat5 de stiintfic poate ai auzit ca Soarele a intrat intr-o perioada mai "activa" . Si ca in parioadele astea radiaza mai multa caldura... Nu este vorba despre nici o planeta X care este SF .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate