Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Traim vremuri furtunoase dpdv stiintific

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Planeta noastra "experimenteaza" cel mai puternic uragan inregistrat vreodata de omenire... soarele tocmai a avut una din cele mai puternice explozii... cutremur de 8 grade pe scara Richter in Mexic...
Imaginea de mai jos, inregistrata zilele astea, este iarasi un unicat in dosarele meteo si parca asistam la un film apocalyptic:

Attached File  AArtjMB.jpg   52.59K   95 downloads

Lucrurile par sa merga din rau in mai rau de la un an la altul... Trecem cumva printr-o zona a spatiului ce ne influenteaza puternic? Imi tot vine in minte treaba cu Planeta X si ca poate e ceva adevar pe aici...

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,561
  • Înscris: 16.03.2004
Stai să vezi ce va fi când o da Kimiță cu bomba lui nou- nouță...

#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Eu cred ca, mai degraba, platim pentru nepasarea cu care taiem padurile si cu care poluam fiecare particica din aceasta planeta. In curand vom avea asa ceva si la noi in tara.

Cautam solutii si tratamente pentru dizolvarea norilor dar nu suntem in stare sa plantam un pom, indiferent de tipul lui.

#4
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017
1- SUA ca natie o sa fie distrusa
2- Terra isi regleaza singura imbecilitatea si prostia rasei umane

#5
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Normal, pentru ca vrem nu vrem, se va implini ce scrie in Apocalipsa pt. ca Biblia nu este o carte de povesti, ci adevarul pur .
S-a saturat si Dumnezeu de cat pacat vede pe planeta !

Edited by EmyBoss7, 08 September 2017 - 12:15.


#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Noi stam bine in Europa de Est.

Uragane, tsunami si cutremure au mai fost si or sa mai fie.

Edited by A-d-r-i-a-n, 08 September 2017 - 12:04.


#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Cutremurul și erupția solară sunt exterioare prostiei și autodistrugerii umane. Să nu le băgăm pe toate în aceeași oală. Suntem fragili pe bulgarele ăsta de piatră pe care-l numim Pământ și în fața naturii și cosmosului suntem neputincioși.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostA-d-r-i-a-n, on 08 septembrie 2017 - 12:03, said:

Noi stam bine in Europa de Est.
Crezi tu. Deja si la noi in tara apar mini-tornade, iar furtunile sunt din ce in ce mai violente.
Plus instabilitatea atmosferica, datorita careia se schimba prognoza meteo la minut, nu la cateva zile.

#9
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Nu cred ca omenirea are tehnologia necesara sa creeze arme ce pot produce cutremure, uragane sau explozii solare... asa ca hai sa o lasam balta cu "razboaiele" astea.

Ca avem o contributie la incalzirea globala e evident si probabil in mod indirect se poate sa fie influentata scoarta terestra sa produca cutremure... dar explozii solare cam greu.
Dar stim si e demonstrate ca un obiect spatial cu destula masa poate influenta puternic zona pe unde trece... ca o fi adevarat ca nu o fi... n-am idee, problema e ca eu unul nu sunt un mare fan al coincidentelor...

PS: poate un moderator face putina curatenie ca treaba cu razboaiele si inarmarea se discuta in alta parte...

Edited by Engineer_xxl, 08 September 2017 - 12:37.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
De vina pentru acele uragane este incalzirea globala. S-a incalzit apa in oceane, de aici rezulta mai multa apa evaporata, uragane mai puternice.

Cea mai proasta parte e ca nu stim exact daca/cu cat contribuim noi la incalzirea globala. Eu as vrea sa cred ca suntem reaspunzatori pentru ea si astfel o putem controla oarecum. Ca daca nu .... we are doomed!!!!!

#11
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Cutremure artificiale se pot produce in prezent cu bombe cu uraniu imbogatit si hidrogen - subpamantene. Probabil si cu bombe termobarice dar alea au fost testate deocamdata la suprafata.

#12
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
O incalzire globala venea oricum si fara omenire pe planeta, asta resping multi ''destepti''. Noi doar acceleram procesul.

#13
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017

View PostBursul, on 08 septembrie 2017 - 12:41, said:

De vina pentru acele uragane este incalzirea globala. S-a incalzit apa in oceane, de aici rezulta mai multa apa evaporata, uragane mai puternice.

Cea mai proasta parte e ca nu stim exact daca/cu cat contribuim noi la incalzirea globala. Eu as vrea sa cred ca suntem reaspunzatori pentru ea si astfel o putem controla oarecum. Ca daca nu .... we are doomed!!!!!
Conceptul de incalzire globala este o aberatie creata de bogatii lumii ca sa faca omul de rand sa plateasca "efectele de sera" cumparand  aparatura si masini eco.... iar ei sa-si continue marea poluare punand populatia de rand sa plateasca "poluarea"  Posted Image).  Asa zisul efect de sera este o nimica toata pentru planeta asta, inclusiv toate bombele nuclreare/termonucleare sunt o nimica toata pentru ea, ea in cateva zeci/mii de ani se REGENEREAZA, specia umana insa DISPARE

Edited by Dany_Darke, 08 September 2017 - 14:32.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu se opreste incalzirea globala, la anul americanii si asiaticii vor avea parte de uragane/musoni si mai puternici.

#15
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostEngineer_xxl, on 08 septembrie 2017 - 11:49, said:

Planeta noastra "experimenteaza" cel mai puternic uragan inregistrat vreodata de omenire... soarele tocmai a avut una din cele mai puternice explozii... cutremur de 8 grade pe scara Richter in Mexic...
Imaginea de mai jos, inregistrata zilele astea, este iarasi un unicat in dosarele meteo si parca asistam la un film apocalyptic:

Attachment AArtjMB.jpg

Lucrurile par sa merga din rau in mai rau de la un an la altul... Trecem cumva printr-o zona a spatiului ce ne influenteaza puternic? Imi tot vine in minte treaba cu Planeta X si ca poate e ceva adevar pe aici...
C el mai puternic uragan din ultima suta de ani ... Ca iniante nu prea erau masurari stiintifice!

#16
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostGhita_Bizonu, on 08 septembrie 2017 - 13:06, said:

C el mai puternic uragan din ultima suta de ani ... Ca iniante nu prea erau masurari stiintifice!

Reciteste prima propozitie, dar cu atentie...

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostEngineer_xxl, on 08 septembrie 2017 - 11:49, said:

Imaginea de mai jos, inregistrata zilele astea, este iarasi un unicat in dosarele meteo si parca asistam la un film apocalyptic:

Attachment AArtjMB.jpg
Mai e ceva până la cicloane ca în "The day after tomorrow", dar trebuie să fim conștienți că suntem abia la începuturi. Cum necazul ăsta cu încălzirea climatică va avea un efect galopant/aka exponențial, să vezi ce-o să fie peste vreo sută de ani.

Edited by ursamajor, 08 September 2017 - 13:20.


#18
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Mai terminati cu isteria asta "incalziare globala",uragane puternice au mai fost,la fel si cutremure,tsunami-uri, inundatii.....etc,toate astea sunt niste evenimente random,provocate in mare parte din cauze naturale.

Topic-ul asta ar fi mers pe aria Fun,auzi la unii,rusii controleaza vremea,aduc ger sau americani cu harrp-ul lor : )),mai sunt alti care cica sa ne intoarcem la dumnezo,chiar daca ar exista asa zisul dumnezeu,el nu da doua parale pe un punct dintr-un sistem solar ca atat suntem in sistemul nostru solar,un punct ( . ) mic,iar daca am privi galaxia nici macar nu ne-am mai vedea Pamantul,deci dragi crestini dati-va doua palme si treziti-va la realitate,ca in caz de cataclism nimeni nu ne mai salveaza.

Edited by Petran_Marius, 08 September 2017 - 13:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate