Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

la ce instrumente muzicale se cântă?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Îmi poate spune cineva care sunt toate instrumentele la care să cântă în melodiile astea?:
August burns Red - Carol of the Bells  ceva chitară electronică, tobe..?
Etno - Nu mă lasă,  în special de la 0:34
Celtic Music - Wolf Blood, asta cred că e doar pe calculator
Bang La Decks - Zouka (Official Audio) în special de la 0:50
Zdob și Zdub - Ciobănaș  de la 2:14
Phoenix - Fata verde de la 0:20
Tarkan - Kiss

#2
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 dannyetlv, on 08 septembrie 2017 - 11:04, said:

Îmi poate spune cineva care sunt toate instrumentele la care să cântă în melodiile astea?:
August burns Red - Carol of the Bells  ceva chitară electronică, tobe..?
Etno - Nu mă lasă,  în special de la 0:34
Celtic Music - Wolf Blood, asta cred că e doar pe calculator
Bang La Decks - Zouka (Official Audio) în special de la 0:50
Zdob şi Zdub - Ciobănaş  de la 2:14
Phoenix - Fata verde de la 0:20
Tarkan - Kiss
tzambal cu frane si la clavicula

#3
lars_vis_a_vis

lars_vis_a_vis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.07.2008
August burns Red - Carol of the Bells orga pt clopotei si zurgalai, tobe, chitara electrica (2 probabil) si chitara bass
Etno - Nu mă lasă - Probabil ii facuta toata pe orga de nunti
Celtic Music - Wolf Blood- tobe, vocile probabil pe calculator, fluier, cimpoi si probabil viori sau orga
Bang La Decks - Zouka - Calculator sau sintetizator
Zdob şi Zdub - Ciobănaş strict de la 2:14 intra un track de tobe drum'nbass, chitara electrica, tobe clasice, fluier, chitara bass si ceva trompeta parca
Phoenix - Fata verde este inregistrata impreuna cu o orchestra simfonica, insemnand ca ai ceva instrumnte pe acolo, afara de tobe, chitara acustica, bass si voara Posted Image
Tarkan - Kiss beat-ul pare facut pe calculator(sintetizator) si are niste interventii cu ceva viori si ceva percutie orientala Posted Image

Edited by lars_vis_a_vis, 08 September 2017 - 11:58.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Qupidqu: 257 de postări ai adunat scriind numai tâmpenii de genul ăsta?

@dannyetlv: doar 3 melodii din cele citate de tine am ascultat.
În general, trupele serioase cântă la instrumente "adevărate": chitare, tobe, vioară (Fată verde), fluier, sau instrumente specifice culturii respective (Wolf Blood).

În prezent, deoarece muzica este mai puţin artă şi mai mult industrie, şi instrumentele muzicale s-au adaptat. PC-ul este acum instrumentul muzical de bază, dotat cu pachete de sunete, sample-uri, loop-uri şi template-uri. Eventual, se bagă în ecuaţie şi o claviatură MIDI, pentru cei care au vagi noţiuni de teorie muzicală (acorduri, arpegii). Câteva click-uri de mouse şi melodia e gata. Eu "mă chinui" cu un Korg M3-M.

#5
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 PSC, on 08 septembrie 2017 - 12:04, said:

@Qupidqu: 257 de postări ai adunat scriind numai tâmpenii de genul ăsta?
Acum fac 258 bagandu-te in seama

Quote

@dannyetlv: doar 3 melodii din cele citate de tine am ascultat.
În general, trupele serioase cântă la instrumente "adevărate": chitare, tobe, vioară (Fată verde), fluier, sau instrumente specifice culturii respective (Wolf Blood).
trubadurii canta cu ce li se da

Quote

În prezent, deoarece muzica este mai puţin artă şi mai mult industrie, şi instrumentele muzicale s-au adaptat. PC-ul este acum instrumentul muzical de bază, dotat cu pachete de sunete, sample-uri, loop-uri şi template-uri. Eventual, se bagă în ecuaţie şi o claviatură MIDI, pentru cei care au vagi noţiuni de teorie muzicală (acorduri, arpegii). Câteva click-uri de mouse şi melodia e gata. Eu "mă chinui" cu un Korg M3-M.
Ar trebui sa te ocupi de o meserie serioasa , ca si rromul de foame canta  si fara orga sau instrumente

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 PSC, on 08 septembrie 2017 - 12:04, said:

În prezent, deoarece muzica este mai puţin artă şi mai mult industrie, şi instrumentele muzicale s-au adaptat. PC-ul este acum instrumentul muzical de bază

Nu prea ai dreptate. Este mai ușor ca oricând să cânți, să înregistrezi ce cânți, ba chiar să vinzi muzica pe care o produci. Industria era în anii 70-90, când, fără o casă de discuri erai efectiv mort. Îți era imposibil să-ți faci muzica cunoscută. Acum ai o grămadă de artiști care îți pot prezenta creațiile lor.

Muzica "pe PC" nu se face fără artist. Poți face un track din câteva click-uri, dar asta nu înseamnă că va suna a ceva. Cineva tot trebuie să vină cu ideea și teoria muzicală. Tehnologia a făcut unele lucruri mai simple, dar nu a furat artiștii adevărați. Faptul că eu îmi pot înregistra o piesă cu un basist din Argentina și un toboșar din Spania, fără a ne vedea la față și o putem face profesional, e extraordinar. Faptul că nu am nevoie de un studio pentru a-mi înregistra chitara și o pot face printr-un laptop, iarăși, este un avantaj. Creația muzicală e într-un punct mai bun decât a fost vreodată. Ai o groază de artiști tineri care cântă de te lasă cu gura căscată, își pot face cunoscută muzica pe spinarea lor, nu au nevoie de o casă de producție, e unde ar trebui să fie.

La radio nu a fost niciodată muzică pentru pasionați. Nici în anii 60, nici în 80, niciodată. Nu are rost să cauți muzică la radio și să aștepți să găsești creații de valoare. Muzica de la radio trebuie să placă majorității și nu pasionaților.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate