Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#9037
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.12.2012
fara comision
poate
cand vor avea cei de la Revolut
propriile ATM uri in RO

#9038
holyday

holyday

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.09.2013
Va salut.Am o intrebare pentru posesorii de Revolut :Din cardul-contul Transferwise se poate transfera instant euro in contul Revolut? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

#9039
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postholyday, on 15 mai 2019 - 18:55, said:

Va salut.Am o intrebare pentru posesorii de Revolut :Din cardul-contul Transferwise se poate transfera instant euro in contul Revolut? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Da, am incercat eu.

#9040
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007

View Postrz, on 15 mai 2019 - 17:35, said:

Uite ca eu am retras (in Romania) hartii in euro... din contul de euro TransferWise am retras euro via bancomant Euronet.
A fost doar un test deoarece Euronet percepe comisioane extrem de mari!
Vad ca se face o confuzie in continuare intre un ATM si un automat de schimb valutar. La ATM se retrag banii gratuit+ comisionul emitentului cardului (iar in unele cazuri si un taxa FIXA/operatiune a proprietarului aparatului - Euronet in cazul celor din Romania sau aproape toate ATM din tari ca Filipine, Vietnam sau Tailanda).
“Hartiile” alea nu sunt retrace de la un bancomat ci de la un automat de schimb valutar. Valuta aia ce iese din aparat provine dintr-un cont de lei la cursul de schimb valutar euronet. Identic cu ce se intampla la orice casa de schimb clasica, singura diferenta e ca se face fara operator.
Se pot extrage euro cu card de lei, dolari, ruble sau yeni pentru ca nu are importanta ce bagi in aparat el iti va oferi mai departe acelasi curs leu-euro pentru toate cardurile. Mai departe suma in lei ce trebuie platita pentru euro doriti se va retrage de pe cardul propriu eur/usd/gpb. Aici se poate alege mai departe cursul propriu al emitentului cardului sau conversia dinamica oferita de proprietarul aparatului, care e din nou dezavantajos. Si asa se finalizeaza o operatiune de dubla conversie valutara eur/usd/gbp - lei - eur. Lucrul asta se poate face la orice casa de schimb valutar/banca la un curs mai bun decat cel practicat de automatele de schimb valutar. Avantaj 0 pentru automat, in afara cazului in care cineva are nevoie de valuta in miez de noapte sau are un fetis cu scoaterea valutei dintrun aparat.
Bancile ofera si retragere la caserie prin intermediul POS dar ele taxeaza operatiunea proprietarului cardului care isi recupereaza costurile mai departe de la client. Verificati comisioanele de retragere numerar in strainatate la POS de la orice banca din Romania. Astfel de comisioane pot avea si cardurile straine care incearca sa retraga numerar in Romania, bancile romanesti taxeaza automat operatiunea, depinde doar de emitentul cardului daca suporta costurile sau nu. Deci nu este o raspuns sigur pentru nicio banca in avans, fiecare trebuie sa verifice ce costuri au cardurile lor in strainatate. (Revolut ofera serviciul asta gratuit in limita lunara alocata, e posibil sa ofere facilitatea asta si alte banci online cu retrageri gratuite- Sterling, N26)

Si fara nicio legatura cu subiectul de mai sus, cardul Curve se poate inrola si folosi la topup. Cine a incercat pana acum topup cu carduri in valute diferite prin Curve in Revolut?




#9041
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,182
  • Înscris: 05.05.2003
Nu se face confuzie... Euronet are o rețea independenta de bancomate (în jur de 500).
Au colaborari cu băncile mici... care bănci nu își permit inca să aibă propriile bancomate.
Este un bancomat ca toate celelalte doar că este dual valuta (asa cum sunt și cele ING).

Intrați pe site la ei, daca vreți să aflați istoria Euronet...

Când te duci la Patria Bank, Intesa sau Leumi (doar câteva din lista) dai acolo peste atm-uri Euronet, nu aparate de schimb valutar

Edited by rz, 15 May 2019 - 20:05.


#9042
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postsmylle2u, on 15 mai 2019 - 19:42, said:


Si fara nicio legatura cu subiectul de mai sus, cardul Curve se poate inrola si folosi la topup. Cine a incercat pana acum topup cu carduri in valute diferite prin Curve in Revolut?

Nu vad fe ce n-ar merge, top-up-ul nu se face din Curve ci din cardul aflat in spate.

#9043
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,182
  • Înscris: 05.05.2003
Se poate face și cu selecția pe cardul Curve dar trebuie sa ai bonusuri de cel cel puțin 50 Lei mai exact doua bonusuri adică 10 lire.


#9044
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Ca fapt divers am lucrat intr-o banca care are contract cu Euronet...
ATM de eliberare numerar e una, multifunctionalul cu eliberare numerar+schimb valutar e altceva. Poti sa il numesti si bancomat daca vrei, la fel cum sunt numite bancomate si MFM Raiffeisen si Unicredit, dar tot automat de schimb valutar este. Contrar a ceea ce cred unii operatiunea de retragere euro e un schimb valutar nu o simpla retragere de numerar cu conversie valutara, cum ar fi la un bancomat din Roma de exemplu.
Vezi ca sunt niste poze in topic mai in urma cu ecranul de la multifunctional si o "retragere" aka schimb valutar. De asemenea e publicata si explicatia de la callcenterul unei banci unde se precizeaza ca suma in euro se deconteaza doar din contul de lei si nu direct din disponibilul in valuta de pe card. Explicatia tehnica e mai lunga si plictisitoare dar callcenterul Euronet  te poate lamuri care e fluxul si comisioanele daca esti interesat.

#9045
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 12.09.2011
https://www.startupc...ndator.htm?hpHN interviu cu yatsenko

#9046
username2

username2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.05.2007
Am de platit o factura de vreo 600E intr-un cont eurola Banca Transilvania.
Intrebarea 1: daca platesc din Revolut in acel cont, Rrevolut imi ia comosion?
Intrebarea 2: cand incerc sa platesc din aplicatia Revolut plati>transfer bancar> adauga beneficiar> afacere>tara moneda>imi cere iban si BIC/SWIFT, tel si email. Parca mai demult era o optiune cu SEPA, sau asa ceva, dar acum nu gasesc. Ce ar trebui sa scriu acolo?

Edited by username2, 16 May 2019 - 10:21.


#9047
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Ar trebui să ai toate detaliile pe factură (IBAN, telefon, BIC/SWIFT). Dacă nu ai, caută pe google codul Swift de la BT.

#9048
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Nu stiu sa-ti raspund, dar, eu am facut plati cu utilizarea SWIFT/BIC (nu SEPA, nici nu stiu cum s-ar putea face din Revolut) si nu mi s-a perceput niciun comision. E adevarat ca suma nu era de 600 EUR.
Dar, din cate inteleg din documentatia Revolut, daca ai facut top-up de o suma echivalenta a 600 EUR in LEI, dupa care ai facut un schimb valutar in EUR, transferul este gratuit. Dar, daca banca ta/banca ce receptioneaza suma nu vrea sa te taxeze pentru incasari in cont!

Spre exemplu, este OK sa platesti intretinerea prin transfer bancar.
Dar, unele asociatii de proprietari au contract cu banci care percep un comision de 'incasare'. Deci, primesti 4 lei si ti se iau din cont 5 lei! Tradus, la fiecare incasare de 4 lei ai o diminuare cu 1 leu a contului curent. Sa te fereasca Dumnezeu de multe incasari! Sau, poti sa obligi platitorul sa-ti achite si comisionul.

Viva las Bankas!

Edited by Virguros, 16 May 2019 - 10:31.


#9049
username2

username2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.05.2007
Eu vreau sa platesc un avans pentru vacanta, agentia mi-a facut o factura in euro(cu specificarea in lei a contravalorii la un curs care l-au vrut ei), pe factura sunt specificate ambele conturi, si de lei si de euro. La un calcul rapid, daca platesc euro din revolut platesc cu 40 lei mai putin. Ma intrebam daca pentru a platii 600 E catre agentie Revolut imi va lua 600E+,,,% comision, sau daca BT ii trage agentiei o suma din cei 600E, ca ma trezesc ca imi cer aia inapoi comisionul platit si tot eu dau mai mult.
Stiam ca transferul SEPA presupune ca nu sunt comisioane la incasare, dar nu mai vad aceasta optiune in aplicatia Revolut

#9050
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postusername2, on 16 mai 2019 - 10:42, said:

Eu vreau sa platesc un avans pentru vacanta, agentia mi-a facut o factura in euro(cu specificarea in lei a contravalorii la un curs care l-au vrut ei), pe factura sunt specificate ambele conturi, si de lei si de euro. La un calcul rapid, daca platesc euro din revolut platesc cu 40 lei mai putin. Ma intrebam daca pentru a platii 600 E catre agentie Revolut imi va lua 600E+,,,% comision, sau daca BT ii trage agentiei o suma din cei 600E, ca ma trezesc ca imi cer aia inapoi comisionul platit si tot eu dau mai mult.
Stiam ca transferul SEPA presupune ca nu sunt comisioane la incasare, dar nu mai vad aceasta optiune in aplicatia Revolut

Nu are legatura cu SEPA.. Discuta intai cu agentia daca e ok sa platesti in EURO si fa plata, efectiv in contul IBAN.. Nu cred ca sunt comisioane de incasare.  Codul SWIFT al BT este BTRLRO22

View PostVirguros, on 16 mai 2019 - 10:37, said:

Spre exemplu, este OK sa platesti intretinerea prin transfer bancar.
Dar, unele asociatii de proprietari au contract cu banci care percep un comision de 'incasare'. Deci, primesti 4 lei si ti se iau din cont 5 lei! Tradus, la fiecare incasare de 4 lei ai o diminuare cu 1 leu a contului curent. Sa te fereasca Dumnezeu de multe incasari! Sau, poti sa obligi platitorul sa-ti achite si comisionul.

Din cate stiu Asociatiile de Proprietari au pachete de cont dedicate si nu au comsion de incasare in contul Asociatiei cand plateste omul intretinerea.
Eu platesc lunar intretinerea din contul curent Revolut spre contul la BCR al Asociatiei de Proprietari si ajunge suma intreaga in cont la ei.. Important e sa treci detaliile complete sa apara in extras cine a a facut plata (nume, prenume, scara, apartament) si luna pe care o platesti.

Edited by Kres, 16 May 2019 - 11:06.


#9051
cretu01

cretu01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.06.2014
Transfer din Revolut in Raiffeisen in lei, ajuns in 6 minute ! Am ramas surprins. (0 comisioane)


View Postusername2, on 16 mai 2019 - 10:09, said:

Am de platit o factura de vreo 600E intr-un cont eurola Banca Transilvania.
Intrebarea 1: daca platesc din Revolut in acel cont, Rrevolut imi ia comosion?
Intrebarea 2: cand incerc sa platesc din aplicatia Revolut plati>transfer bancar> adauga beneficiar> afacere>tara moneda>imi cere iban si BIC/SWIFT, tel si email. Parca mai demult era o optiune cu SEPA, sau asa ceva, dar acum nu gasesc. Ce ar trebui sa scriu acolo?
Revolut nu ia comision la transferuri. Transferurile in EUR in UE  din Revolut se fac prin SEPA.  Banca Transilvania nu percepe comision la incasarile EUR, cel putin pentru persoanele fizice.

Edited by cretu01, 16 May 2019 - 11:15.


#9052
1c3man

1c3man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.05.2007
O intrebare putin mai ciudata poate.
Am un card de credit care imi ofera posibilitatea de plati in rate fara dobanda pentru orice suma mai mare de o anumita limita.
Totusi are un comision cam mare la schimb valutar, deci daca fac cumparaturi externe e putin cam scump.
Credeti ca s-ar putea sa emit un link de plata din Revolut, sa platesc in lei de pe cardul de credit, apoi sa schimb in euro si sa fac plata produsului cu cardul revolut?
Oare ar comenta cei de la banca unde am cardul de credit?

Edited by 1c3man, 16 May 2019 - 11:17.


#9053
IceC

IceC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 13.01.2007

View Postusername2, on 16 mai 2019 - 10:42, said:

Eu vreau sa platesc un avans pentru vacanta, agentia mi-a facut o factura in euro(cu specificarea in lei a contravalorii la un curs care l-au vrut ei), pe factura sunt specificate ambele conturi, si de lei si de euro. La un calcul rapid, daca platesc euro din revolut platesc cu 40 lei mai putin. Ma intrebam daca pentru a platii 600 E catre agentie Revolut imi va lua 600E+,,,% comision, sau daca BT ii trage agentiei o suma din cei 600E, ca ma trezesc ca imi cer aia inapoi comisionul platit si tot eu dau mai mult.
Stiam ca transferul SEPA presupune ca nu sunt comisioane la incasare, dar nu mai vad aceasta optiune in aplicatia Revolut
Agentia nu poate sa iti dea link de plata in euro? Si asa este cel mai simplu

#9054
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Post1c3man, on 16 mai 2019 - 11:16, said:

O intrebare putin mai ciudata poate.
Am un card de credit care imi ofera posibilitatea de plati in rate fara dobanda pentru orice suma mai mare de o anumita limita.
Totusi are un comision cam mare la schimb valutar, deci daca fac cumparaturi externe e putin cam scump.
Credeti ca s-ar putea sa emit un link de plata din Revolut, sa platesc in lei de pe cardul de credit, apoi sa schimb in euro si sa fac plata produsului cu cardul revolut?
Oare ar comenta cei de la banca unde am cardul de credit?

Teoretic merge.. ar trebuie sa incerci .. numai sa-ti dea posibilitatea de rate, adica sa poti selecta in cate rate ii dai ianpoi... apoi, dupa ce ii ai in Revolut, faci ce vrei cu ei.

View PostIceC, on 16 mai 2019 - 11:22, said:

Agentia nu poate sa iti dea link de plata in euro? Si asa este cel mai simplu

Nu cred ca agentia se complica cu din astea.. Plata in cont IBAN e cel mai simplu.. dar trebuie discuta intai cu aia, sa fie de acord.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate