Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#8983
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postflp014, on 11 mai 2019 - 08:37, said:

Din fericire nu stau in cei 20-30 de lei de care povestesti. Momentan timpul meu este ceva mai pretios decat aceasta suma Posted Image si prefer sa nu il pierd stand sa fac transferuri.Mai mult as pierde...
Cand se va schimba situatia, probabil ca voi face si eu ca tine si voi incerca sa elimin orice leut cheltuit suplimentar.
Si cam cat timp pierzi tu in plus cu revolut fata de metoda pe care o folosesti acum? Spune-ne si noua ce metoda folosesti ca mi-e greu sa cred ca dureaza mai putin decat cateva minute pe revolut....

#8984
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postmaladetz, on 11 mai 2019 - 17:52, said:

Si cam cat timp pierzi tu in plus cu revolut fata de metoda pe care o folosesti acum? Spune-ne si noua ce metoda folosesti ca mi-e greu sa cred ca dureaza mai putin decat cateva minute pe revolut....
acum am direct debit deci nici macar nu mai stau sa fac transfer.
Nu neaparat de timp este vorba, intr-adevar 5 minute sa faci top-up, transfe-plata online nu sunt un capat de tara.
Eu am spus ca nu ma ajuta pe mine in mod special si economia aia asa zisa de 20 de lei nu o vad chiar asa.
Nu sustin ca am dreptate neaparat, pentru mine functioneaza ce zic, poate pentru alti utilizatori nu.
La plati externe folosesc din plin Revolut fara probleme. Eu nu vad sensul sa folosesc rev in RO. Dealtfel, de asta si folosesc destul de mult pentru ca am multe plati externe. Daca ar fi fost cazul sa folosesc in RO, atunci eu personal nu vedeam utilitatea acestei aplicatii.
Repet, sunt motive personale si nu toata lumea trebuie sa agreeze ideile.

#8985
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008

View Postghitapg2, on 10 mai 2019 - 16:10, said:

Ar trebui actualizat la Credit Europe pt cardul de credit. Din testele personale am vazut ca nu mai permite top-up (alti cunoscuti spuneau ca inca functioneaza; posibil sa fie o chestie graduala). Poate un fundal galben Posted Image)))

Confirm si eu ca acum merge din nou sa faci top-up prin Card Avantaj catre Revolut fara dubla conversie sau comision. Am postat acum cateva zile in urma ca nu merge dar se pare ca si-a revenit acum. Am facut top-up si prin BRD via VISA Gold (debit) si surpriza mare Posted Image nu se face dubla conversie sau comision. Un mare like pentru BRD. Dar atentie ... tot prin BRD via MasterCard GOLD (debit) aici suma decontata de banca este inca mai mare decat suma de top-up deci comision sau dubla conversie.

Edited by ajaccio, 11 May 2019 - 22:34.


#8986
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Top up din card de credit de la Banca romaneasca este inca fara comision?

#8987
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postajaccio, on 11 mai 2019 - 22:32, said:

Confirm si eu ca acum merge din nou sa faci top-up prin Card Avantaj catre Revolut fara dubla conversie sau comision.
Eu tot nu inteleg de ce ai face top up din card avantaj. Care este "avantaju"?

#8988
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
bonus-ul Posted Image

Edited by ajaccio, 12 May 2019 - 21:51.


#8989
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008

View PostVirguros, on 09 mai 2019 - 19:40, said:

Sa fie macar jumatate implinite!

Cert este ca, transferuri din Revolut in conturi in EUR din Romania, banii au ajuns in aceiasi zi la orele 17:00. Am incercat cu transfer in Libra si respectiv in Idea. Evident, transferul fara niciun cost.
Spre deosebire de Revolut, la un transfer de 5000 din Libra (EUR) in alt cont (tot al meu la alta banca) mi s-au retinut de Libra 20+15 EUR.
Deci, prefer Revolut!

Azi, o perioada de 30-60 de minute mie nu mi-a functionat Revolut. Cu toate acestea, a doua oara cand am cerut Live Agent in 'istoricul' meu cu Revolut, si asta in aceasta perioada de latenta mare si imposibilitate de a efectua anumite operatiuni, Agentul Viu a raspuns in 5 minute (nu in 3 minute cum se estima) si mi-a spus ca intampina probleme generale in zona. Prima data, acum cateva zile, a raspuns in 2 minute. Sau poate intervalul de raspuns creste logaritmic la fiecare solicitare? Posted Image Sau poate creste in functie de suma 'pierduta' in nori? Posted Image

Salut,

Am si eu o intrebare, exista o limita de transfer euro din contul meu Revolut in contul meu in euro de la o banca din Romania (sa zicem ING)?

Mersi,

#8990
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Sunt 'incepator' Revolut si nu pot sa-ti raspund.

Dar, in Profile, la Price plan - Standard zice doar ca:
1 Retrageri ATM pot face gratuit pana la 800 lei (echivalent) pe luna, dupa care cu o taxa de 2%;
2 Schimburi valutare pot face gratuit in limita a 20.000 lei pe luna, dupa care cu o taxa de 0,5%;
3 Tranzactii cu cardul fara taxe;
4 Transferuri globale fara taxe.

#8991
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Am vazut ca ziceai ceva de 5000 de euro si suma  convertita in lei depaste 20.000 lei / luna. Am un coleg care vrea sa isi faca cont Revolut pt a cumpara ~~ 10.000 euro si dupa sa ii scoata. Si m-am gandit la transferul bancar dar din descrerea planurilor tarifare nu se intelege exact.
A mai facut cineva transfer de genul acesta?

Edited by crazyalex86, 13 May 2019 - 14:49.


#8992
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Va avea contul blocat în secunda doi.

#8993
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Imi putet enumera pe scurt avantaj Revolut numai in Romania ? Adica operatiuni numai in tara.Transfer de bani , conversii valutare
Multumesc

#8994
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcrazyalex86, on 13 mai 2019 - 14:30, said:

Am vazut ca ziceai ceva de 5000 de euro si suma  convertita in lei depaste 20.000 lei / luna. Am un coleg care vrea sa isi faca cont Revolut pt a cumpara ~~ 10.000 euro si dupa sa ii scoata. Si m-am gandit la transferul bancar dar din descrerea planurilor tarifare nu se intelege exact.
A mai facut cineva transfer de genul acesta?
Transfer bancar - se lasă cu comisioane SWIFT. Mai bine face top-up cu cardul.
Dar într-adevăr, dacă e prima tranzacție fie nu va fi lăsat să trimită suma asta, fie îl vor lăsa după care vor bloca contul. Ar fi bine să aibă documentele justificative - extrase bancare, contract de muncă, ceva - pregătite să fie trimise către Revolut.

P.S. - ce înțelege prin "să îi scoată"?

#8995
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postcrazyalex86, on 13 mai 2019 - 14:30, said:

Am vazut ca ziceai ceva de 5000 de euro si suma  convertita in lei depaste 20.000 lei / luna. Am un coleg care vrea sa isi faca cont Revolut pt a cumpara ~~ 10.000 euro si dupa sa ii scoata. Si m-am gandit la transferul bancar dar din descrerea planurilor tarifare nu se intelege exact.
A mai facut cineva transfer de genul acesta?

Poate, dar nu va avea de unde sa-i scoata, daca ii transfera intr-un cont curent de euro, ii va scoate cu comision de la casierie. Mai bine ii cumpara direct de la casierie.
Revolut nu e facut pentru operatiuni din astea.. vanturat sume mari si scos imediat din conturi.

View Postalex321, on 13 mai 2019 - 15:40, said:

Imi putet enumera pe scurt avantaj Revolut numai in Romania ? Adica operatiuni numai in tara.Transfer de bani , conversii valutare
Multumesc

Pai.. transfer de bani, plati cu cardul si conversii valutare, altceva nu ai ce sa faci cu Revolut.

Edited by Kres, 13 May 2019 - 16:35.


#8996
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View PostKres, on 13 mai 2019 - 16:36, said:

Poate, dar nu va avea de unde sa-i scoata, daca ii transfera intr-un cont curent de euro, ii va scoate cu comision de la casierie. Mai bine ii cumpara direct de la casierie.
Revolut nu e facut pentru operatiuni din astea.. vanturat sume mari si scos imediat din conturi.



Pai.. transfer de bani, plati cu cardul si conversii valutare, altceva nu ai ce sa faci cu Revolut.
Conversiile valutare sunt la cel mai bun curs ...(mai bun ca la orice banca) ?
Transfer de euro si usd din revolut in banca ce comision are ?
Multumesc

#8997
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postalex321, on 13 mai 2019 - 16:57, said:

Conversiile valutare sunt la cel mai bun curs ...(mai bun ca la orice banca) ?
Transfer de euro si usd din revolut in banca ce comision are ?
Multumesc

Depinde de fiecare banca, nimic nu e batut in cuie dar majoritatea bancilor nu aplica comision la incasarea in euro, doar la retragerea banilor din cont.
Cursul de schimb la care se poate face conversia in Revolut e mai bun decat la casele de schimb ale bancilor.

In general schimburile valutare nu se fac pentru a obtine Euro sau USD in numerar ci pentru plata unor rate, chirii.. etc.

#8998
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008

View PostKres, on 13 mai 2019 - 16:36, said:

Poate, dar nu va avea de unde sa-i scoata, daca ii transfera intr-un cont curent de euro, ii va scoate cu comision de la casierie. Mai bine ii cumpara direct de la casierie.
Revolut nu e facut pentru operatiuni din astea.. vanturat sume mari si scos imediat din conturi.


Din ce am inteles de la el nu cred ca vrea sa ii scoata instant, zicea in decursul catorva luni. De acte se descurca el.

Edited by crazyalex86, 13 May 2019 - 19:25.


#8999
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
daca doar pentru asta vrea cont de revolut iese mai avantajos cu un cont genius la unicredit si depozit pe 1 luna in euro.

#9000
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Cred ca am inteles de ce Revolut nu are leva bulgareasca ca moneda si nici nu o vor baga prea curand : am fost prin Varna azi si la aproape 50% din procesatori nu mi-a acceptat Revolut. Deasemenea nici un ATM din cele incercate de mine nu a vrut sa elibereze bani. Unde nu s-a putut plati cu Revolut am platit cu Libra.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate