Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#253
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Îmi spune și mie cineva dacă am înțeles corect. Cam asta e ce vreau să fac eu; din contul de dolari să platesc catre Revolut. Plata se v-a face ci cardul atașat contului, deci ca o plată la comerciant așa că are comision zero. Odata ajunși dolarii in contul Revolut îi schimb în lei la cursul BNR sau apropiat. Lei îi pot transfera cu cost zero din partea Revolut catre un cont de lei românesc sau îi pot cheltui de pe cardul lor. Este așa sau procesul funcționează altfel și sunt ceva costuri?

#254
mynet

mynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 26.11.2007

View Postgumball3000, on 13 ianuarie 2018 - 15:33, said:

Hmm, ti-ai cumparat si card (virtual) secundar si e Visa?
Aveam impresia ca ofera doar mastercard.
Am luat initial un card virtual si era Visa, l-am sters cand am comandat cel fizic (ca sa platesc doar 27 lei) crezand ca si acesta merge in PayPal.

#255
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMaterium, on 13 ianuarie 2018 - 15:55, said:

Îmi spune și mie cineva dacă am înțeles corect. Cam asta e ce vreau să fac eu; din contul de dolari să platesc catre Revolut. Plata se v-a face ci cardul atașat contului, deci ca o plată la comerciant așa că are comision zero. Odata ajunși dolarii in contul Revolut îi schimb în lei la cursul BNR sau apropiat. Lei îi pot transfera cu cost zero din partea Revolut catre un cont de lei românesc sau îi pot cheltui de pe cardul lor. Este așa sau procesul funcționează altfel și sunt ceva costuri?
Acela e procesul.
Daca vrei mura-n gura, da pot fi costuri. Citeste cu atentie conditiile, testeaza cu sume mici, nu fa schimburi valutare in week-end.
Pt lei alege ING, BT sau Libra, cu altele s-ar putea sa ai surprize, vezi prin topic ce au mai folosit si altii.

Edited by gumball3000, 13 January 2018 - 16:31.


#256
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Nu vreau mura în gură dar nu văd unde e explicat destul de clar. La BT daca iti intră Lei cel puțin din țară te comisionează. Evident că testez cu sume mici, ideea e să știi la ce sa te aștepți ptr că daca e prin OP mai ales in valută nu e bancă să nu te taxeze, vroiam să știu clar cum se trimit banii către Revolut.

#257
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
La BT iti ia 5 lei comision incasare OP.

#258
readonly

readonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.11.2006

View PostMaterium, on 13 ianuarie 2018 - 15:55, said:

Îmi spune și mie cineva dacă am înțeles corect. Cam asta e ce vreau să fac eu; din contul de dolari să platesc catre Revolut. Plata se v-a face ci cardul atașat contului, deci ca o plată la comerciant așa că are comision zero. Odata ajunși dolarii in contul Revolut îi schimb în lei la cursul BNR sau apropiat. Lei îi pot transfera cu cost zero din partea Revolut catre un cont de lei românesc sau îi pot cheltui de pe cardul lor. Este așa sau procesul funcționează altfel și sunt ceva costuri?

View PostMaterium, on 13 ianuarie 2018 - 17:01, said:

Nu vreau mura în gură dar nu văd unde e explicat destul de clar. La BT daca iti intră Lei cel puțin din țară te comisionează. Evident că testez cu sume mici, ideea e să știi la ce sa te aștepți ptr că daca e prin OP mai ales in valută nu e bancă să nu te taxeze, vroiam să știu clar cum se trimit banii către Revolut.
Daca ai card in dolari, foloseste-l pentru a face top-up. Nu sunt sigur ca nu vei avea comisioane, dar daca ai incercat si asa e, foarte bine. Nu recomand varianta transferului bancar pentru ca vei plati comisioane SWIFT. Pentru transferul leilor inapoi din Revolut in tara, confirm si eu ca in ING iti ajunge toata suma pe care ai transferat-o, nu sunt comisioane.

#259
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ați observat la crypto ca pe RON comisionul tinde sa fie mai mare?

Am avut 2 exchangeuri relativ fixe (100 RON) din RON și EUR către LTC/ETH. La RON a fost aproximativ 5% pe când la EUR 3%


#260
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Am văzut asta în weekend

#261
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostLex404, on 14 ianuarie 2018 - 08:32, said:

Ați observat la crypto ca pe RON comisionul tinde sa fie mai mare?

Am avut 2 exchangeuri relativ fixe (100 RON) din RON și EUR către LTC/ETH. La RON a fost aproximativ 5% pe când la EUR 3%
Ciudat, cand l-au lansat scriau ca e doar de 1% comisionul pt crypto.

#262
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu chiar. Al lor e 1% dar exista altele mai dubioase. E explicat pe forumul lor. Undeva la 3-5%

#263
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmynet, on 13 ianuarie 2018 - 13:23, said:

Din PayPal nu se poate face withdraw pe cardul fizic (Mastercard) din ce vad, desi l-am validat nu apare in lista de la withdraw. In schimb pe cel virtual (Visa) merge.
Sau, cum s-a mai spus, se poate folosi contul de EUR dar daca folositi USD nu-i cea mai buna idee.
Pe ce tara ai contul de Paypal creat?
Pe UK am incercat si nu au optiune in cont sa retragi pe card.

Quote

At present it's not possible to withdraw money from a UK PayPal account balance to a credit or debit card.
Instead, you can withdraw money to your UK bank account.
https://www.paypal.c...it-card-faq1955

#264
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pe PayPal România am reușit sa bag doar Visa virtual. Niciun MasterCard nu o mers (dar îs cu BIN de UK)

Pentru UK poți folosi contul GBP i guess

Edited by Lex404, 19 January 2018 - 15:02.


#265
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, merge contul, dar dureaza si 72 ore uneori pana imi verifica PayPal-ul transferul, ca sa nu fiu tepar.
Ma gandeam ca retragerea pe card poate s-o face instant.

In contul de RO am bagat Mastercardul, dar e inutil, nu poti retrage pe el, poti doar plati.

Edited by gumball3000, 19 January 2018 - 14:41.


#266
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nici la retragerile pe card nu e instant (cel puțin in România). Durează “pana la 5 zile” de obicei 2-3. Dar am pățit și 5.
O alta chestie e comisionul la retragerile pe card. In banca e moca.


In alta dezordine de idei, mi-o vint și mie cardul într-un final sfârșit...


#267
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ptr cei interesați, la Unicredit pe card lei Visa ptr 50Lei cei de la Bancă au tras 51,4Leii, practic am schimbat 10.9E la un curs de schimb de 4.69Lei. Urmează sa vad cm se comporta si cardurile de la Raiffeisen și BT și evident ce ma doare pe mine cardul in $.

#268
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postbv01, on 23 noiembrie 2017 - 14:19, said:

Încă o bancă incompatibilă, UniCredit.

Deci până acum ar fi așa:
1. OTP
2. UniCredit

Dacă alimentați cu carduri de la aceste bănci o să aveți surprize neplăcute la decontarea tranzacțiilor respective.

ING OK
Raiffeisen OK

#269
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
Și BCR ok. Testat de mai multe ori :)

#270
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Da se pare si ca Raiffeisen e ok, nu au comisionat pe lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Vijai47

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate