Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Parere achizitie receiver 5.1 + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Ce parere aveti despre achizitia urmatorului sistem: receiver 5.1 Marantz NR1506 (1700 lei) + boxe Heco Victa Prime 702 (1600 lei). Ulterior urmeaza sa achizitionez si satelitii spate+centru. (Heco 202 + 102 cca. 1000 lei).
Sistemul va fi folosit pentru filme, dar si muzica stereo. Filmele si muzica (flac) sunt stocate pe un NAS. Daca nu voi fi multumit de partea stereo a receiverului, exista posibilitatea conectarii unui aplificator stereo dedicat (nou sau sh) la iesirea pre-out a receiverului.

#2
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 puzzlewood, on 07 septembrie 2017 - 10:53, said:

Ce parere aveti despre achizitia urmatorului sistem: receiver 5.1 Marantz NR1506 (1700 lei) + boxe Heco Victa Prime 702 (1600 lei). Ulterior urmeaza sa achizitionez si satelitii spate+centru. (Heco 202 + 102 cca. 1000 lei).
Sistemul va fi folosit pentru filme, dar si muzica stereo. Filmele si muzica (flac) sunt stocate pe un NAS. Daca nu voi fi multumit de partea stereo a receiverului, exista posibilitatea conectarii unui aplificator stereo dedicat (nou sau sh) la iesirea pre-out a receiverului.
Excelentă alegere, dar dacă nu vei fi mulțumit de bas (deși eu cred că acest Marantz împreună cu boxele de podea de la  Heco se vor descurca admirabil), decât să mai investești și într-un amplificator pe lângă acest receiver, mai bine vei investi într-un subwoofer (de care oricum vei avea nevoie în viitorul multicanal). Eu cred că sunetul scos te va face să nu mai simți nevoia unui amplificator stereo. După părerea mea HIFI-ul este supra evaluat, mai ales având în vedere sursa predilectă a muzicii ascultate în ziua de azi.

Edited by cutinastefan, 07 September 2017 - 12:40.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand, pretul marantz-ului mi se pare putin mare, asteapta black friday. eu am cumparat modelul asta acum 2 ani de black friday cu 1400 de lei. in al doilea rand, are o putere relativ mica, comparativ cu alte receivere din gama lui de pret. eu il folosesc exact la fel, pt filme si muzica stereo, pe un set de dali zensor 1, si sunt foarte multumit - insa eu stau la bloc si oricum nu simt nevoia de mai multa putere, dar intr-o camera mai mare se simte.

#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De ce nu mergi pe Denon x1300? Este inca la reducere. Marantz fac amplificatoare bune, dar am o banuiala ca receiverele entry level de la ei sunt cam anemice comparativ cu produse similare la pret de la Denon sau Yamaha.

#5
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Oarecum offtopic: sper doar ca nu locuiesti la bloc. Pentru filme e okay. Muzica nu, decat daca vecinii tai asteapta cu nerabdare basul tau in timpane.

#6
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Locuiesc la casa, sistemul va fi folosit intr-un living de 25 mp, nu ar trebui sa am probleme cu vecinii :) Sa inteleg ca un Denon x1300 ar fi mai bun decat  Marantz NR1506? Sau exista un alt receiver mai bun in aceeasi gama de pret?

Edited by puzzlewood, 08 September 2017 - 13:05.


#7
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
La receivere prefer Denon/Onkyo/Yamaha.

#8
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 Mr. Incredible, on 08 septembrie 2017 - 16:13, said:

La receivere prefer Denon/Onkyo/Yamaha.
În cazul în care te hotărăști pentru un receiver Yamaha, subwooferul este obligatoriu ! Am Receiver Yamaha, și știu ce spun. De fapt receiverele în heneral au nevoie de subwoofer, dar la Yamaha acst lucru este ceva foarte evident !

Edited by cutinastefan, 08 September 2017 - 16:53.


#9
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Unde ai gasit Marantz NR1506 la 1700 lei?
Si eu vreau sa cumpar un receiver in scurt timp, poate astept reducerile de Black Friday, si sunt interesat de acest model.
Vreau sa inlocuiesc un sistem home-cninema all-in-one, mai vechi (din 2004). As pastra boxele satelit (30W, 6ohmi), subwooferul insa nu-l pot pastra fiindca nu are pre-out si nici sursa de curent proprie, se alimenteaza la fel ca boxele satelit.

As aprecia orice parere legata de achizitia si „asamblarea” un ui sistem 5.1.

#10
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Daca tot ti-ai propus un upgrade, lasa cutiutele alea deoparte si ia-ti niste boxe cum trebuie. Este important sa stabilesti si un buget in care vrei sa te incadrezi.

#11
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
oricum vreau sa inlocuiesc satelitii pe care ii am, dar ceva mai tarziu, ca sa-mi pot lua ceva de doamne-ajuta.
Ideea e ca nu vreau boxe de marimi mari. Nu-mi plac, vizual.As prefera tot boxe mici dar mai performante.
Bugetul meu e cam asa:
aprox. 2000 lei pt. reciever
aprox. 1000 subwoofer
aprox. 2000 un set de 5.0

Imi place sa ascult muzica si sa vizionez filme la un volum mai degraba moderat, iar uneori, cand vizionez filme, sunt nevoit sa dau volumul mic pt. ca am imi trimitcopilul la culcare in timpul saptamanii.

#12
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007

 Calinuus, on 17 septembrie 2017 - 08:16, said:

Unde ai gasit Marantz NR1506 la 1700 lei?


Era pe un site din Germania, aprox. 1700 lei inclusiv taxe livrare in RO, dar nu mai e valabil, nici eu nu am mai prins oferta, cred ca o sa astept si eu Black Friday

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 Calinuus, on 17 septembrie 2017 - 18:00, said:

oricum vreau sa inlocuiesc satelitii pe care ii am, dar ceva mai tarziu, ca sa-mi pot lua ceva de doamne-ajuta.
Ideea e ca nu vreau boxe de marimi mari. Nu-mi plac, vizual.As prefera tot boxe mici dar mai performante.
Bugetul meu e cam asa:
aprox. 2000 lei pt. reciever
aprox. 1000 subwoofer
aprox. 2000 un set de 5.0

Imi place sa ascult muzica si sa vizionez filme la un volum mai degraba moderat, iar uneori, cand vizionez filme, sunt nevoit sa dau volumul mic pt. ca am imi trimitcopilul la culcare in timpul saptamanii.
Bugetul este ok, iti recomand configuratia pe care o am si de care sunt foarte multumit: Sistem boxe 5.1 Indiana Line Nota (boxe fata Indiana Line Nota 250, boxa centrala Indiana Line Nota 740, boxe spate Indiana Line Nota 240, subwoofer Indiana Line Basso 830). Boxele suna foarte bine si pe muzica nu doar la filme si arata superb.
Le gasesti la vanzare aici: http://www.jack-fi.r...indiana-line-2/

La o configuratie in genul celei de mai sus adaugi un receiver AV Denon/Onkyo/Yamaha/Marantz si ai un pachet de care vei fi multumit pentru o perioada lunga de timp.

Attached Files


Edited by Mr. Incredible, 18 September 2017 - 15:20.


#14
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Multumesc Mr.Incredible.
Imi depasesc bugetul aceste boxe, dar le luam in considerare. Eventual o sa astept o reducere la ele.
Ce zici de Indiana Line Nano 2, acestea sunt mai mici (asa cum imi place mie, dar si fiindca pe spate trebuie sa pe prind de perete pe niste suporti) si m-as incadra in buget daca as lua doua perechi pentru fata si spate ori, eventual, doar spate.
Pentru subwoofer pot face un efort bugetar daca iau Av receiverul la pret bun

#15
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Ce alte configuratii exista in bugetul dat?

In afara de filme voi asculta muzica, de preferinta clasica. Caut un sunet echilibrat cat mai apropiat de experienta unui concert simfonic.

La actualul sistem ii lipsesc sunetele medii. Are bass si inalte dar reda prost mediile. Asta as vrea sa evit la noul sistem.

#16
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Scuze pentru exprimare in postul de mai sus. Eram pe telefon si am reformulat de cateva ori.

#17
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 Calinuus, on 19 septembrie 2017 - 06:51, said:

Ce alte configuratii exista in bugetul dat?

In afara de filme voi asculta muzica, de preferinta clasica. Caut un sunet echilibrat cat mai apropiat de experienta unui concert simfonic.

La actualul sistem ii lipsesc sunetele medii. Are bass si inalte dar reda prost mediile. Asta as vrea sa evit la noul sistem.
Orice receiver cu boxe serioase (chiar și de raft) are medii mult mai bune decât răgălia aia cu boxe cât pumnu'... Problemele la receivere apar la redarea basului, de aceea de obicei sunt necesare subwoofere la receiverele .1 ...

#18
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am incercat sa atasez o schita. Nu reusesc. Nu stiu cum se ataseaza imagini cu URL.
Incerc sa descriu spatiul. Livingul are 4 m latime si 4 lungime, dar se continua cu un hol in partea din spate a canapelei, care prelungeste spatiul cu 3 m, rezulta o suprafta de 4 x 7 m. In partea dreapta am perete cu fereastra si usa de sticla, iar in partea stanga e casa scarii si o deschidere spre hol de vreo 3-4 m.
Tinand cont de configuratia spatiului si de faptul ca sistemul vreau sa-l folosesc in primul rand la home cinema, care dintre configuratiile de mai jos ar fi mai potrivita pt. 5.1?
1. Indiana Line 240 in toate cele 4 colturi + 740 centru +subwoofer
2. Indiana Line 250 in fata + 240 spate + 740 centru +subwoofer
3. Indiana Line 250 in fata + Indiana Line Nano 2spate + 740 centru +subwoofer
4. Indiana Line Nano 2 in cele 4 colturi + 740 centru +subwoofer

C:UsersCalinPicturesMP%20Navigator%20EX2017_09_19

Edited by Calinuus, 19 September 2017 - 13:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate