Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

Achizitie teren + fundatie deja turnata

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Catalina_z

Catalina_z

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2017
Buna ziua,
Urmeaza sa achizitionez un teren concesionat (300m2) cu fundatia deja turnata. Proprietarul a zis ca primim si proiectul si toate actele. Am cateva nelamuriri:
1. Proiectul va fi trecut pe numele nostru si cu ce costuri?
2. Mai pot schimba compartimentarea interioarelor? Ce costuri presupune? As vrea sa adaug o camera tehnica/ o debara sub scara si dresinguri la dormitoare. Pe cat posibil as evita modificarea structurii de rezistenta.
3. Trebuie sa merg la acelasi arhitect (cel care a facut proiectul) sau la oricine doresc?
4. Prelungirea autorizatiei de constructie se face automat la momentul cumpararii sau o pot face dupa modificarea proiectului?  
5. Terenul este concesionat, zona este in dezvoltare (gazele curentul canalizarea sunt la poarta) urmeaza asfaltarea drumului. Care ar fi pasii de urmat pt finalizarea constructiei?
Atasez poze cu proiectul. Va muktumesc pentru raspunsuri.
P.s. proiectul este pt duplex (obligativitate primarie)

Attached Files


Edited by Catalina_z, 06 September 2017 - 13:49.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,199
  • Înscris: 19.09.2005
casa aia e o tampenie, are prea multe ferestre

eu as ignora fundatia aia si as face alta.

terenul il cumperi sau "preiei concesiunea"?

Edited by arg, 06 September 2017 - 13:57.


#3
Catalina_z

Catalina_z

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2017
Da, si asta as vrea sa modific...mai putine ferestre...
Terenul este dat  de primarie prin legea 13 ( vu titlu de folosinta gratuit) , eu il cumpar de la respectivul si voi plati concesiune. Asteptam sa faca actele..cartea funciara.

Edited by Catalina_z, 06 September 2017 - 14:01.


#4
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 17.02.2016

 Catalina_z, on 06 septembrie 2017 - 13:37, said:

Urmeaza sa achizitionez un teren concesionat

Nu inteleg cum vine asta. Concesiune este o inchiriere pe termen lung care-ti da posibilitatea sa construiesti sau sa exploatezi terenul respectiv. Tu de la cine achizitionezi terenul?

1. Nu trebuie schimbat proiectul. Se face o cesiune intre vanzator si cumparator.
2. Da. Proiect modificator, pentru costuri discuti cu un proiectant.
3. Nu, dar de obicei este mai indicat.
4. Nu se face nici o prelungire automata a AC. Ai dreptul la o prelungire cand perioada expira, daca lucrarile nu sunt terminate.
5. Te duci la proiectant, finalizeaza modificarile la proiect, cauti constructor cu RTE, diriginte de santier. Presupun ca s-a facut instiintarea la ISC ca s-a apucat de treaba si taxa a fost platita (ai spus ca fundatiile sunt turnate).

 arg, on 06 septembrie 2017 - 13:55, said:

casa aia e o tampenie, are prea multe ferestre

N-am vrut s-o spun eu ;). Arhitectural mi se pare de doi bani, dar e chestie de gusturi pana la urma.

 arg, on 06 septembrie 2017 - 13:55, said:

eu as ignora fundatia aia si as face alta.

Solutia cea mai indicata. Costa ceva, dar macar se stie ca faci un lucru cum trebuie de la inceput.

#5
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Sa nu cumperi cumva blana ursului din padure

#6
Catalina_z

Catalina_z

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2017
Cum adica sa ignor fundatia? Sa o stric si sa o iau de la 0?
Este foarte bine turnata .. tocmai pentru ca bugetul este limitat am ales aceasta optiune cu teren+fundatie.
Proiectul nu este tocmai pe placul meu (nu e ce visam) dar cu cateva modificari m-am gandit ca ar iesi ceva mai frumos.. terenul este mic, iar CU ne conditioneaza destul de mult.
In ce masura pot modifica proiectul fara sa stric fundatia? Tevile de evacuare a apei sunt bagate prin fundatie


 tiupedix, on 06 septembrie 2017 - 14:12, said:

Sa nu cumperi cumva blana ursului din padure
Sper sa nu. Se practica acest gen de cumparari in acel cartier (de tineret) am mai intrebat imprejur si toti spun ca fundatia e foarte bine turnata.

#7
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

 Catalina_z, on 06 septembrie 2017 - 14:20, said:

Sper sa nu. Se practica acest gen de cumparari in acel cartier
Se practica nu zic nu, dar riscurile sunt ale cumparatorului, nu ale vanzatorului.
Buza umflata la tine ramane, nu la vanzator.

#8
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 17.02.2016

 Catalina_z, on 06 septembrie 2017 - 14:20, said:

Cum adica sa ignor fundatia? Sa o stric si sa o iau de la 0?
Este foarte bine turnata .. tocmai pentru ca bugetul este limitat am ales aceasta optiune cu teren+fundatie.

Nu ai de unde sa-ti dai seama daca nu ai fost la turnare. Din cauza asta fazele determinante la care participa ISC de exemplu sunt cele de cofrare, armare fundatii, si nu aspect beton dupa turnare.

 Catalina_z, on 06 septembrie 2017 - 14:20, said:

In ce masura pot modifica proiectul fara sa stric fundatia? Tevile de evacuare a apei sunt bagate prin fundatie

Poti sa modifici proiectul exact cat te lasa proiectantul de rezistenta. In functie de modificari, o sa-ti spuna proiectantul daca ai nevoie de re-autorizare.

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,478
  • Înscris: 29.07.2013
Nu e achizitie ci preluare concesiune :)

Pe fundatia existenta deja te poti duce cu un arhitect sa-i explici ce vrei si se rezolva. Iti explica el ce se poate face. (nu stiu cu ce costuri)

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,199
  • Înscris: 19.09.2005

 Catalina_z, on 06 septembrie 2017 - 14:20, said:

toti spun ca fundatia e foarte bine turnata.
cine sunt acesti toti?
cartier "de tineret" ... adica de fraieri fara experienta....

daca-mi zici ce e comuna pantelimon chiar ma prapadesc de ras...

era faza aia ca la o luna dupa mutare s-au oprit gazele, si cand a intrebat vecinii daca au gaze, i-au zis ca or sa vina peste 5 ani, ca nu sunt trase pe strada, era doar o butelie bagata in perete...

Edited by arg, 06 September 2017 - 14:39.


#11
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 08.12.2001
La prelungirea autorizatiei de construire mai platesti o suma destul de consistenta. Nu chiar ca la eliberarea ei, dar pe acolo. Ia si asta in calcul.

#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca e concesionat cel mai probabil nu poate fi instrainat asta daca nu cumva a trecut perioada aia de interdictie, ceea ce nu cred dat fiind ca nici nu a apucat sa faca casa pe el :D
Prelungirea autorizatiei nu se face automat ci la cerere, bineinteles cu taxele aferente.

#13
Catalina_z

Catalina_z

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2017

 arg, on 06 septembrie 2017 - 14:36, said:


cine sunt acesti toti?
cartier "de tineret" ... adica de fraieri fara experienta....

daca-mi zici ce e comuna pantelimon chiar ma prapadesc de ras...

era faza aia ca la o luna dupa mutare s-au oprit gazele, si cand a intrebat vecinii daca au gaze, i-au zis ca or sa vina peste 5 ani, ca nu sunt trase pe strada, era doar o butelie bagata in perete...

Doamne fereste! Sper sa nu...
Suntem din Slobozia, Ialomita. Orasu-i mic..ne cam stim unii pe altii.. sunt multi deja mutati.
Legat de fundatie vom face si o expertiza. Ne da si poze si actele din timpul constructiei.

#14
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 17.02.2016
Poti sa pui o poza cu stadiul constructiei in momentul de fata, eventual si un plan de fundatii?

#15
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

 Catalina_z, on 06 septembrie 2017 - 14:55, said:

sunt multi deja mutati.
Lasa-i pe aceeia "multi", ca poate sunt parte in contractele de concesiune .
Terenurile acelea s-au concesionat cu o anumita procedura,o numita perioada, un anumit scop ( poate pentru defavorizati, rromanasi, o anumita varsta, minim3 plozi,etc.).
Lasa pozele si expertizele, la munca, platiti chirie, si faceti casa cand aveti ceva pus deoparte.

Edited by tiupedix, 06 September 2017 - 15:42.


#16
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 29.07.2017
In multe orase s-au dat gratuit locuri de casa tinerilor pana in 35 de ani. Conditia era ca in timp de 5 ani sa-si construiasca fundatia. Multi dintre ei le-au vandut dar in acte figureaza doar cu promisiuni de vanzare.

#17
Catalina_z

Catalina_z

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2017

 tiupedix, on 06 septembrie 2017 - 15:21, said:


Lasa-i pe aceeia "multi", ca poate sunt parte in contractele de concesiune .
Terenurile acelea s-au concesionat cu o anumita procedura,o numita perioada, un anumit scop ( poate pentru defavorizati, rromanasi, o anumita varsta, minim3 plozi,etc.).
Lasa pozele si expertizele, la munca, platiti chirie, si faceti casa cand aveti ceva pus deoparte.

Terenurile au fost date prin legea 13 / nu mai stiu anul, pentru tineri sub 35 ani cu titlu gratuit de folosinta..dupa cum zicea cineva mai sus.  Stiu conditiile de repartizare, stiu zona, stiu terenul..de 2 ani tot cercetam piata...stiu in ce ma bag legat de teren and sttuff. Nelamurirea era legata de proiectul casei. Si nu ca asta ar fi subiectul adus de mine in discutie..de muncit muncim oricum, bani avem deja pusi deoparte, avem si unde sta...

#18
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Cel mai probabil la legea asta te referi:
Legea 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinte proprietate personala, republicata 2014

Quote

(1) Prezenta lege reglementeaza regimul atribuirii, la cerere, tinerilor cu varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani a unei suprafete de teren, din terenurile aflate in domeniul privat al unitatilor administrativ-teritoriale, pentru construirea unei locuinte proprietate personala.
(2) Atribuirea terenului se face in folosinta gratuita pe durata existentei locuintei proprietate personala, in limita suprafetelor disponibile, prin hotarare a consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau sectorului municipiului Bucuresti in care este situat terenul.
(3) Atribuirea terenurilor se face in ordinea de prioritate stabilita pe baza unor criterii aprobate prin hotarare a consilului local.

Quote

Art. 6
(1) Beneficiarul terenului pentru construirea unei locuinte proprietate personala este obligat sa inceapa constructia locuintei in termen de un an de la data atribuirii terenului si sa o realizeze cu respectarea prevederilor Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) In cazul nerespectarii conditiilor prevazute la alin. (1), prin hotarare a consiliului local i se retrage beneficiarului dreptul de folosinta asupra terenului atribuit.

 Catalina_z, on 06 septembrie 2017 - 16:32, said:

Terenurile au fost date prin legea
Totusi vrei neaparat sa cumperi ceva ce a fost "dat", altcuiva.
Eu, personal, in calitate de cetatean onest si cinstit, mare placere mi-ar face ca cineva incompetent sa fie presat de anumite institutii ale statului roman pentru ca permite prin neglijenta sau neimplicare,  tranzactii cu terenurile respective sau cu destinatia initiala a acestora.
Primaria nu mai tine evidenta contractelor de concesiune?
Dar a autorizatiilor eliberate pe respectivele terenuri?

Edited by tiupedix, 06 September 2017 - 17:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate