Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

home cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ma bate de ceva vreme un gand, anume sa-mi amenajez un home cinema, cu proiector.

Cat de bune sunt acest proiectoarele in comparatie cu Tv-urile aflate la acelasi nivel de pret?

Asta ar fi cam primul proiector 4k mai accesibil la pret, din cate vad https://www.optoma.c...orproduct/uhd60

Trebuie sa se descurce bine atat in filme cat si in gaming.

O alta intrebare este legata de ecranul de proiectie. De ce sunt diferente asa de mari de preturi intre ecrane de dimenisiuni similare, cat de mult difera calitatea finala a imaginii proiectate? Ma intereseaza un spatiu de proiectie fix, nu am ce sa fac cu mecanismele retractabile. Se poate confectiona acasa un panou bun calitativ, la un pret decent (sub 1000 lei)?

Ca idee diagonala ecranului va avea probabil 3m, iar distanta de vizionare aproximativ 4m.

Edited by razor01, 04 September 2017 - 21:57.


#2
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
scuze pentru greseli, am tastat in graba

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca dai 2500 de lire pe un proiector se va gasi un rest de banuti si pentru ecran.

#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce inseamna ,,rest''? Ecranele de proiectie de dimensiuni mari ajung pana la 1500-2000 euro. De ce costa atat?

 keta, on 04 septembrie 2017 - 23:40, said:

Daca dai 2500 de lire pe un proiector

Nu stiu daca dau, trebuie sa vad daca merita, este o suma destul de mare.

Edited by razor01, 04 September 2017 - 23:58.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu sunt mai modest, am un mic LED proiector chinezesc cu tuner dvb-t incorporat pe care-l folosesc in dormitor in loc de tv. Proiectez de la 3 m si am imaginea de aproximativ 2,5 cu 1,40, ceva de genul. Proiectez pe un perete alb-crem si nu ma satisface chiar nuanta de culoare rezultata. In loc sa vopsesc peretele am luat un gen de folie in trei nuante : alb pur , un fel de gri deschis metalizat un pic si alta mai apropiata de reflectorizant lucios (gen oglinda)

Toate au avantaje si dezavantaje, respectiv la redarea nuantelor de gri, la contrast sau la luminozitate, Nu prea am reusit sa le impac sa le am pe toate trei la un loc, dar cum am zis eu am un proiector de 2 lei, nu de bani multi si nu pot sa ma pronunt pe ceva ce nu cunosc.

Edited by keta, 05 September 2017 - 00:10.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 razor01, on 04 septembrie 2017 - 21:56, said:

Cat de bune sunt acest proiectoarele in comparatie cu Tv-urile aflate la acelasi nivel de pret?

Daca esti mai sufletist asa si nationala Romaniei se face de rahat si atunci arunci cu sticla de bere in TV, poti sa stai linistit ca nu ai spart ecranul...Un pic de glet si se rezolva....

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Uite o calitate a ecranelor de proiectie la care nu m-as fi gandit Posted Image

 keta, on 05 septembrie 2017 - 00:09, said:

Eu sunt mai modest, am un mic LED proiector chinezesc

Si asta pus de mine cred ca tot chinezesc este, doar ca face parte dintr-o cu totul alta categorie...

Edited by razor01, 05 September 2017 - 00:49.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In general cand cineva zice ca un lucru este "chinezesc" se refera la un produs ieftin, accesibil, de o anumita calitate , indoielnica.
Eu consider ca este total neadevarat.
Chinezul merge pe principiul, Cat platesti atat ai, pot face produse tehnologice exceptionale si la fel pot face produse de serie la pret de nimic.
Brandurile straine intervin aici si ca sa-si tina obrazul subtire aleg din gama de calitate, de aceea se gasesc anumite copii sau asa zise falsuri. nu sunt falsuri, este acelasi produs la o alta gama de calitate pe care nu s-a pus firma "GIGEL"

Edited by keta, 05 September 2017 - 00:56.


#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Da, clar. Cat priveste pretul, 2500 lire este MSRP (pret de lansare), ca a aparut de putin timp. Cu singuranta o sa se mai ieftineasca, fie sub forma de reducere fie o sa scada pur si simplu. Probabil peste cateva luni o sa fie bine sub 2000 lire prin diverse oferte.

#10
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
decât ecran, poți vopsi acel perete cu o vopsea bună și de anumită culoare. nu te deranjează corpul ecranului și ai și o bază de proiecție cum trebuie - scapi și mai ieftin și mai frumos.

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Singura problema pe care o vad eu personal cu solutia propusa de tine este curatatul. In timp se aseaza praf, iar asta afecteaza sigur caltiatea imaginii. Panza ecranului de proiectie se curata, un perete vopsit, nu o sa ramana murdar?

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 razor01, on 05 septembrie 2017 - 12:26, said:

Singura problema pe care o vad eu personal cu solutia propusa de tine este curatatul. In timp se aseaza praf, iar asta afecteaza sigur caltiatea imaginii. Panza ecranului de proiectie se curata, un perete vopsit, nu o sa ramana murdar?
la o vopsea bună dai cu cârpa udă și iese perfect. în plus pe pânză se așează mult mai mult praf decât pe perete („electrizare”)

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 bobalex18, on 05 septembrie 2017 - 10:21, said:

decât ecran, poți vopsi acel perete cu o vopsea bună și de anumită culoare. nu te deranjează corpul ecranului și ai și o bază de proiecție cum trebuie - scapi și mai ieftin și mai frumos.
există vopsea specială pentru ecrane.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Sunt curios daca poate sa faca cineva care a vazut, o comparatie directa intre perete dat cu vopsea speciala si ecran?

#15
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Cumnatul meu are perete vopsit pentru proiector si se vede superb. Am folosit respectivul proiector si pe ecran in alta locatie si sunt diferente foarte mari

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate