Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Telefon fix 3G cu portare din alta retea fixa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

 baribalu, on 04 septembrie 2017 - 10:16, said:

Doar asa ceva cu cartela 3G de la Digi.
https://www.okazii.r...-nou-a174581167

Main Function
1.   GSM/GPRS:900/1800/1900mhz

Deci nu o să-i meargă

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 adrian_r5, on 04 septembrie 2017 - 16:43, said:


Ei pe dracu ... i-ai verificat tu pe toti si doar astia "ofera servicii de telefonie fixa prin sim" ?


Pai daca nu stii ... de ce vorbesti ?

Folosesc de mai bine de 3 ani un telefon Huawei B160 cu SIM de la RCS-RDS numarul fiind de forma 0256xxxxxx portat din "romtelecom".

Ai baut mai multa cafea azi de esti agitat? Voda ai Orange sunt singurii care au făcu reclama la telefonie fixa fără a avea infrastructura de fix (sârme), ci folosind tehnologia gsm. Rds nu a facut niciodată reclama ca are tehnica necesara implementării (desi ar fi avut un avantaj enorm, dar presupun nu lucrezi in marketing si nu te pasioneaza).

#21
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Pololica, on 04 septembrie 2017 - 19:00, said:

Voda ai Orange sunt singurii care au făcu reclama
Ce treaba are sula cu prefectura ?

 Pololica, on 04 septembrie 2017 - 19:00, said:

esti agitat
Eu agitat ... tu vorbesti prostii ... fiecare cum i-a fost hărăzit Posted Image

Totusi ... dintre noi doi doar unu' a scris pe aici informatii la subiect conforme cu realitatea - te las pe tine sa ghicesti cine ;)

#22
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

 wfnse, on 04 septembrie 2017 - 09:53, said:

Salut!

Ma intereseaza sa portez un numar de telefon fix din reteaua Telekom in reteaua RCS-RDS.
La adresa respectiva nu am alte servicii Digi instalate si nici posibilitatea sa trag cabluri/fibra optica.

Se poate sa portez numarul fix la Digi si sa primesc un telefon fix care sa functioneze pe 3G Digi ?

Nu am gasit nicio informatie pe siteul RCS_RDS.

ps. telefonul mobil iese din discutie - persoana in varsta, vrea telefon cu "receptor".

Multumesc!
RDS nu mai ofera telefonie fixa prin fixo-mobil.
Am vrut eu sa inlocui 2 terminale si nu au mai avut nicaieri sa imi aduca.

Poti opta pentru fix de la Orange cu abon de 4€ si 150 min incluse (cel mai mic abonament).
Dar va trebui sa verifici inainte daca au telefon fix nu din celalalt, care seamana cu mobilul.

https://www.orange.r...-gsm/index.html

Iar la Vodafone doar Business: https://www.vodafone...index.htm#tab-2

#23
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
Poți prelua de la cineva un abonament de fixomobil

#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Cu Orange (si Vodafone) ar mai putea fi o problema: din ce scria cineva mai sus, ei folosesc numere de forma 037…. Acestea sunt numere fixe NON-geografice si nu stiu daca se poate porta un numar geografic (cum sunt de exemplu cele ‘obisnuite’ de la Telekom sau RDS) peste unul non-geografic. Deci trebuie verificat/intrebat inainte de a face vreun abonament.

#25
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Se poate intreba in magazin. Daca nu se poate, nu se face portarea. Vad ca Orange ofeta telefonie prin fibra (teoretic unde e telekom cu fire, pot oferi telefonie fixa traditionala). Un inconvenient ar fi cele 100 min nationale si 100 in retea (dar cu marele avantaj de 1.25E pe luna si fara perioada contractuala). Nu stiu tarifele dupa.

PS: acum vad ca la vodafone telefonia fixa nu e disponibila, comercial, pentru persoane fizice. E doar pentru firme (business). Cand ajungi pe la ei (oricare) vezi ce zic,

#26
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
se poate porta numar de Telekom de genul 021xxxxxxx in reteaua vodafone, orange sau RDS pe numar de genul 037xxxxxxx

cind m-am lovit eu de problema se putea ca persoana fizica indiferent de retea, intreaba la operator daca s-a schimbat ceva

Poti prelua un abonament de fixomobil Digi de la cineva si apoi poti porta numarul dorit peste acel numar (singura retea care permite acest lucru)

#27
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

 Pololica, on 05 septembrie 2017 - 08:53, said:

… PS: acum vad ca la vodafone telefonia fixa nu e disponibila, comercial, pentru persoane fizice. E doar pentru firme (business). …
De pe site cel putin pare sa mai existe. Sunt 2 variante bine ascunse, le-am gasit doar fiindca stiam cam ce sa caut: Ambele apar la persoane fizice.

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cam trebuie sa cauti... Ma intreb de le-au pitulat si nu le-au pus in aceeasi zona cu celelalte?

#29
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Cred ca pana la urma ramane "granny" pe Telekom, chiar daca abonamentu e vreo 60 lei pe luna (doar pentru fix, nu are TV sau internet).

Am fost la o caserie RDS. Cand am intrebat de fix-mobil s-au uitat la mine de parca am intrebat de nave spatiale.

#30
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007
Ia un abonament de fix de la ORG dar cere-le modelul Maxcom MM 28D.
Il am eu si e perfect penteu varstnici.
Poti sa faci cerere de portare si ramai cu acelasi numar.


Ti-am spus ca RDS nu mai ofera de mult acel serviciu.

 Modemuri3G, on 05 septembrie 2017 - 15:11, said:

se poate porta numar de Telekom de genul 021xxxxxxx in reteaua vodafone, orange sau RDS pe numar de genul 037xxxxxxx
Ii ramane acelasi nr ca in Telekom si dupa portare.

#31
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Încearcă o reziliere și spune-le că eventual vrei o ofertă mai bună.
De 2 ani avem Telekom Fix la 11,50 lei/lună în urma renegocierii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate