Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

The Emergent Structure of Consciousness - articol propriu

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#1
Cosmin_Visan

Cosmin_Visan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.09.2017
Va prezint cel mai recent articol al meu despre constiinta, aparut in Journal of Consciousness Exploration & Research, volume 8, issue 8, august 2017.

Articolul se numeste "The Emergent Structure of Consciousness" si este structurat in 2 parti.

In prima parte este prezentata o analiza fenomenologica a constiintei prin care se arata cum aceasta este structurata intr-o ierarhie emergenta de nivele.
In a doua parte, tinand cont de fenomenologia emergenta a constiintei, fizica actuala (mecanica cuantica si teoria relativitatii) este aratata cum este defapt parte din structura emergenta a constiintei.

Astfel, tot ceea ce exista este constiinta, fizica actuala fiind doar moduri in care constiinta functioneaza.

Semnat,
http://alicematters..../?q=CosminVisan

Attached Files



#2
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Foarte tare! Prin dumneata ne putem alinia in rand cu tarile europene ce au contribuit la evolutia si prosperitatea umanitatii! ;)

#3
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Constiinta mea imi spune ca am mai postat odata aici.

#4
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Mai suferi mult?
A cata oara tii se ne reamintesti ca ai fost unu din miile de studenti care s-au plimbat pe la cern?

#5
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,202
  • Înscris: 01.10.2009
Abc, tu esti mah?

#6
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Un rezumat in limba romana ar fi bun ca sa intelegem si noi ce scrie in articol.

#7
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
- articol propriu - care incepe cu "We would start"... si voi sinteti mai multi?
Ai nimerit bine aici... te las sa faci rezumatul in romana, nu vreau sa stric surpriza doritorilor de engleza.

Pe de alta parte nu cred ca ai mari sanse aici cu SF-uri... am incercat si eu citeva si am primit doar critici.
Vine acusi bizonu si iti explica cum e cu bara din metrou care se moaie la trecerea prin tunelul timpului.

#8
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Multi știu engleza, dar nu toți atât de bine încât să "prindă" toate nuanțele și de aceea cred că ar fi bună versiunea în română.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007

View PostCosmin_Visan, on 02 septembrie 2017 - 20:03, said:


Astfel, tot ceea ce exista este constiinta, fizica actuala fiind doar moduri in care constiinta functioneaza.

Semnat,
http://alicematters..../?q=CosminVisan
eu cred ca tot exista este perceptie, iar fizica actuala este doar moduri in care ne explicam perceptiile.
1. contrazice-ma.
2. hai sa redescoperim impreuna principiul relativitatii.
3. ce e neregula cu tara asta, daca unii simt nevoia sa li se confirme de catre forul academic al  SP ca sunt oameni de stiinta.

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Poststrongsss, on 03 septembrie 2017 - 07:08, said:

eu cred ca tot exista este perceptie, iar fizica actuala este doar moduri in care ne explicam perceptiile.

Perceptia noastra e data de modul de interpretare inclus in constinta sau modul in care senzorii detecteaza. Fizica explica diferit de perceptiile noastre.

initiatorul leaga aspectul fizic al universului de constinta , nu au legatura.

Astept recenzia in limba romana dar am banuiala ca imi pierd timpul.

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Mai unde gasesti tu atatia fraieri care sa-ti publice articolele?

View Postvladutgm, on 03 septembrie 2017 - 07:01, said:

Multi știu engleza, dar nu toți atât de bine încât să "prindă" toate nuanțele

Eu cred ca e mai bine sa nu te chinui cu nuantele, mai bine mananca niste seminte, priveste natura.... orice altceva.

#12
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostCosmin_Visan, on 02 septembrie 2017 - 20:03, said:

Va prezint cel mai recent articol al meu despre constiinta...
Daca le ai si in romana astept un mesaj, desi daca sunt prea ancorate in fizica actuala e posibil sa nu inteleg intrucat nu am pregatirea.
Consider ca pana la urma o sa reusesti intrucat esti pasionat, ai nivelul si in mod normal ai destui ani in care sa iti dai seama cum este.
Spor si succes!

Cainii latra, astrul doar isi arata rostul prin el insusi.

#13
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017

View Postaltnume, on 03 septembrie 2017 - 15:48, said:

Cainii latra, astrul doar isi arata rostul prin el insusi.

Da, il mai asteptam pe aici sa ne explice. E ca si cum am comenta in gol daca nu are cine sa ne pozitioneze in directia corecta.

De exemplu: Povestea lui "Hai noroc!"

Doi maestri lucrau de ceva timp sa potriveasca niste nuante si timpul trecea si nu reuseau si urma sa inceapa regalul sportiv urmarit de tot mapamondul si ei trebuiau sa ia parte la el.
Asa ca unul dintre ei spune: - `ai noroc ca merge si asa, hai acum la meci.

The Subtle Art of Not Giving a F*ck

Edited by Cloudfare, 04 September 2017 - 07:18.


#14
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ursul pacalit de vulpe si-a gasit menirea-n basm, real ursul si menirea nu-s in basm ci, in "a sti.

Edited by altnume, 04 September 2017 - 14:06.


#15
Cosmin_Visan

Cosmin_Visan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.09.2017

View Postaltnume, on 03 septembrie 2017 - 15:48, said:

Daca le ai si in romana astept un mesaj, desi daca sunt prea ancorate in fizica actuala e posibil sa nu inteleg intrucat nu am pregatirea.
Consider ca pana la urma o sa reusesti intrucat esti pasionat, ai nivelul si in mod normal ai destui ani in care sa iti dai seama cum este.
Spor si succes!

Din pacate nu am in romana. Dar ideea e simpla. O sa dau aici exemplu chiar structura despre care vorbesc in articol, foarte pe scurt. Daca reflectezi cu atentie la fenomenologia constiintei, vezi ca aceasta este structurata pe nivele. De exemplu, domeniul vizual poate fi privit in felul urmator: Cel mai general nivel e nivelul unei scene vizuale de exemplu. Scena vizuala cuprinde diverse obiecte. Obiectele au anumite forme. Formele sunt formate din anumite culori. Culorile au o anumita tenta de gri (culori inchise - culori deschise), tentele de gri sunt mai albe si mai negre, ajungand astfel la baza ierarhiei emergente a domeniului vizual. Apoi cand intri mai in profunzime, vezi alte nivele care contribuie la calitatea finala a unei stari de constiinta: vezi ca obiectele se desfasoara in timp, deci ai de a face cu o trecere a timpului (care e retentionala - asta e un aspect tare important, despre care discut pe larg in articol), apoi pentru a putea avea o scena care se desfasoara temporal ai nevoie de memorie. Pentru a avea memorie ai nevoie de diversitate. Apoi fiecare scena este vazuta mai clar sau mai fad, deci e si un element de vivacitate implicat (vividness). In cele din urma, la baza ierarhiei emergente a constiintei se gaseste Eul care este baza ontologic subiectiva in care au loc toate qualiile (stari de constiinta).

In a doua parte, tin cont de aceasta fenomenologie a constiintei si integrez in ea fizica actuala. Discutia nu e neaparat dificila, deoarece nu folosesc ecuatii (care nici nu-si au rost la nivelul asta), iar fenomenele din fizica folosite sunt cele mai elementare: colapsarea functiei de unda din Mecanica Cuantica pentru a arata cum constiinta misca corpul, si dilatarea timpului din Teoria Relatitivatii pentru a arata cum constiintele interactioneaza intre ele. Ideea centrala pe care se bazeaza integrarea fizicii este influenta sus-jos in nivele. Aici cel mai edificator exemplu este cel al formarii propozitiilor. Noi cand vorbim, avem doar intentia in constiinta de a zice ceva. Apoi aceasta intentie aduce automat propozitiile, propozitiile aduc automat cuvintele, cuvintele aduc automat literele, literele aduc automat formele, formele aduc automat alb-negrul. Toata aceasta influenta automata de la cel mai inalt nivel (intentia) pana la cel mai de jos (alb-negrul, si tot mai jos pana la Eu), este folosita apoi pentru a sugera cum tot la fel intentia din constiinta de a misca corpul aduce diverse alte nivele emergente, printre care sunt incluse probabilitatile din mecanica cuantica si eigenvalurile din functia de unda.

Cam asta e tot. Doar ca in articol sunt tratate in detaliu pentru a sustine solid ideea emergentei in constiinta.

Edited by Cosmin_Visan, 04 September 2017 - 18:48.


#16
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017

View PostCosmin_Visan, on 04 septembrie 2017 - 18:39, said:

Din pacate nu am in romana. Dar ideea e simpla. O sa dau aici exemplu chiar structura despre care vorbesc in articol, foarte pe scurt. Daca reflectezi cu atentie la fenomenologia constiintei, vezi ca aceasta este structurata pe nivele. De exemplu, domeniul vizual poate fi privit in felul urmator: Cel mai general nivel e nivelul unei scene vizuale de exemplu. Scena vizuala cuprinde diverse obiecte. Obiectele au anumite forme. Formele sunt formate din anumite culori. Culorile au o anumita tenta de gri (culori inchise - culori deschise), tentele de gri sunt mai albe si mai negre, ajungand astfel la baza ierarhiei emergente a domeniului vizual. Apoi cand intri mai in profunzime,

Vezi ca constiinta unui orb face cu bolta pe teoria ta.

#17
Cosmin_Visan

Cosmin_Visan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.09.2017

View PostCerbulCornel, on 04 septembrie 2017 - 18:41, said:

Vezi ca constiinta unui orb face cu bolta pe teoria ta.

Constiinta cuprinde mai multe domenii, toate fiind structurate la fel: vorbitul unei limbi este format din sunete, sunetele sunt formate din inflexiuni, inflexiunile sunt formate din mai tare si mai incet. Gusturile la fel: gustul ciocolatii este format din dulce, dulcele este format din placut/neplacut, etc. Orice domeniu ai lua din constiinta, toate sunt structurate pe nivele emergente.

#18
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Gusturile unuia fara limba ?

Care e nivelul emergent in cazul curentului electric?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate