Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Probleme cu TDA1562Q

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vanatori2001

vanatori2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2006
Problema sta in felul urmator: Mi-am cumparat un kit cu TDA1562Q i-am montat un radiator si l-am aruncat pe masina cu un difuzor de 8`` intr-o cutie si se aude foarte bine.Acum intervine problema eu am un mp3 sony expload pe acest player kitul functioneaza impecabil dar daca il pun pe alt casetofon la un volum mai mare incepe usor usor sa nu se mai auda pana la un momentdat cand pur si simplu difuzorul ramane "umflat" ca atunci cand ai baga curent simplu in el...si nu-si mai revine pana nu scot alimentarea de la statie.
Asta s-a intamplat la toate casetofoanele, mp3 playere pe care l-am probat.
mp3-ul meu are o iesire pentru subwoofer si o optiune care taie mediile si inaltele...
Tin sa mentionez ca nu am cunostinte de electronica...

#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Partea dificila este ca noi nu cunoastem cum a fost realizat kit-ul respectiv, ce fel de componente au fost folosite, etc.
Se poate presupune ca manifestarea poate fi provocata si de:
-oscilatii pe o frecventa ridicata, cauzata de proasta decuplare a sursei de alimentare, lipituri reci sau lipsa condensatoarelor de decuplare (de la alimentare-pinii 9 si 10 se pune   un condenstor ceramic sau multistrat de 100nF la masa- pinii 6 si 12)
-cuplarea semnalului pe intrare influenteaza galvanic polarizarea intrarilor:
lipsa condensatore la intrare- deci cuplarea directa galvanic
sau folosirea de condensatoare electrolitice cu pierderi la intrare (pinii 1 si 2)

#3
vanatori2001

vanatori2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2006
Moama... :o  pe cuvantul meu daca te contrazic asa este ca tine...te-ai prins ca nu am inteles mai nimic din ce mi-ai scris decat ca toata treaba sta intr-un condensator...dar ce si cum asta nu mai stiu..asa ca lipesc 3 poze facute la amplif ..poate poate cine stie iti dai seama ce este neregula pe acolo...daca vrei iti pot scrie si valorile pieselor...astept sa-ti dai cu parerea...si noi indicatii

Attached Files


Edited by vanatori2001, 17 February 2006 - 19:28.


#4
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Foloseste un cutter pentru a separa traseele respective in zonele incercuite. Apoi incearca sa refaci lipiturile  folosind si colofoniu (sacāz) care va permite cositorului sa ramana grupat fara sa atinga si alte trasee. Incearca sa pui un condensator de 22-100nF pe alimentare, in paralel cu cele doua condensatoare de 2200uF/16V.
Ar fi o idee sa vedem ce condensatoare sunt pe intrare, pinii 1 si 2. Poate postezi o noua  fotografie a montajului vazut de sus, pe partea cu componentele.

[ http://i1.tinypic.com/nysep5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa cum este facut cablajul (traseele sunt cam apropiate in unele zone) pot sa existe probleme de izolatie pe anumite portiuni. Se pot remedia prin crearea unor zgaraieturi cu cutterul. Nu exista un detaliu foto la pinii circuitului integrat sa apreciem daca  nu sunt probleme cu lipiturile si cablajul.

[ http://i1.tinypic.com/nytc3d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Nu stiu cum v-o place voua integratul asta.
Incerca cu un condensator, vezi si tu de cat pe intrare-masa, deci care sa taie posibila autooscilatie.
Probail Play-erul tau il are deja si altele nu-l au.
In cerca si tu sa pui un cond de valoare mica intre diverse punce si masa, in timp ce "bazaie" si vezi cand se opreste oscilatia aia.

Exact nu stiu nici eu ce e, ia-o si tu prin tatonare.



Probail nu ai nici filatraj bun pe alimetare si bum-bum-ul de la bas se "regasete" in circuitul alimentarii si reintra pe inputul Kitului.

Deci incerca sa-i bagi la intrare audio in KIT un bun flitru Rc sau mai multe.


Am o intrebare personala:
Iti place cum se aude TDA1557Q ? E stereo.


Icerca sa-i pui filtru pe alimentare nu doar condensator ci si o bobine tzepana.

Edited by Gurban_Dan, 19 February 2006 - 13:55.


#6
vanatori2001

vanatori2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2006

 Gurban_Dan, on Feb 19 2006, 11:51, said:

Nu stiu cum v-o place voua integratul asta.
Incerca cu un condensator, vezi si tu de cat pe intrare-masa, deci care sa taie posibila autooscilatie.
Probail Play-erul tau il are deja si altele nu-l au.
In cerca si tu sa pui un cond de valoare mica intre diverse punce si masa, in timp ce "bazaie" si vezi cand se opreste oscilatia aia.

Exact nu stiu nici eu ce e, ia-o si tu prin tatonare.
Probail nu ai nici filatraj bun pe alimetare si bum-bum-ul de la bas se "regasete" in circuitul alimentarii si reintra pe inputul Kitului.

Deci incerca sa-i bagi la intrare audio in KIT un bun flitru Rc sau mai multe.
Am o intrebare personala:
Iti place cum se aude TDA1557Q ? E stereo.
Icerca sa-i pui filtru pe alimentare nu doar condensator ci si o bobine tzepana.
O sa incerc si asa cum mi-ai zis tu sa vedem poate iese ceva pana la urma...cat despre TDA1557Q sincer imi place cum se aude si inca ma doare capul daca ascult cateva melodii la volum mare..cu toate ca am mai citit despre el ca nu ar fi asa grozav pe mine ma multumeste destul de bine...nu cred ca este stereo

#7
vanatori2001

vanatori2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2006
Am curatat cablajul dar nu cred ca se atingea pe acolo...o sa incerc sa-i pun si un condensator ...L-am desprins de pe radiator si i-am mai facut niste poze...acum vin cu o alta problema...am un filtru de bass caruia i-am pierdut schema si sa mor daca mai stiu cum sa-l leg...i-am facut si lui 2 poze poate ma poti ajuta si cu asta...

Am curatat cablajul dar nu cred ca se atingea pe acolo...o sa incerc sa-i pun si un condensator ...L-am desprins de pe radiator si i-am mai facut niste poze...acum vin cu o alta problema...am un filtru de bass caruia i-am pierdut schema si sa mor daca mai stiu cum sa-l leg...i-am facut si lui 2 poze poate ma poti ajuta si cu asta...

Attached Files



#8
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 vanatori2001, on Feb 20 2006, 17:31, said:

...am un filtru de bass caruia i-am pierdut schema si sa mor daca mai stiu cum sa-l leg...i-am facut si lui 2 poze poate ma poti ajuta si cu asta...
Modul de conectare este cel din figura:

[ http://i1.tinypic.com/o7pt2t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Salut, imi puteti da si mie schema asta ... sau daca nu sa ma faceti sa inteleg ce e cu condensatorii aia de 4700uF/25v si unde anume se conecteaza.
Multumesc anticipat!

Edited by bogdan286, 13 July 2008 - 21:52.


#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Despre care schema este vorba?

#11
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007

 mister_rf, on Jul 14 2008, 09:54, said:

Despre care schema este vorba?

schema circuitului din poza atasata ... si cum am mai zis, daca se poate sa imi explicati cum sta treaba cu condensatorii de 4700uF

Attached Files



#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Condensatorul de 4700uF este pus probabil pe firele de alimentare.



Fotografia reprezinta cablajul pentru un kit realizat cu circuite din seria  TDA.
O schema aproximativa se poate ridica din foaia de catalog a circuitului.


Pentru TDA1557
http://www.nxp.com/a...1557Q_CNV_2.pdf
[ http://www.elmatrd.ro/schematics/2x22W.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://xr-com.ucoz.ru/temp/003.ht4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru circuite TDA1562

[ http://cxem.net/sound/amps/amp44.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img401.imageshack.us/img401/8906/1562pq6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mister_rf, 14 July 2008 - 17:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate