Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Ac Cooper&Hunter

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
T_Ciprian

Asta nu e modelul Arctic, cred ca e gama ICY....

Pe ce te bazezi când afirmi asta?


zgomotul pe UE e putin ciudat,

Zgomotul UE e putin mai mult ciudat si deranjant

dar pot fi si distorsiuni de la camera de filmat.

Aici esti tare comic  Posted Image


Dar arata bine, nu zice ce capacitate are AC, pare de 18000 btu, vad ca spatiul incalzit este de 52 mp, setat pe 25 grade, dar cam racoare in casa, in jur de 19 grade.


UE arata ca orice UE...daca vrei tu, bine. UI e frumușică.
Daca la -10°C menținea 19°C la interior, oare la -15 sau -25 cat mentine la interior? Da, stiu, izolația este foarte importanta...
Nu stiu ce a vrut sa ne arate cu aceasta filmare...reclama sau antireclama?
Sunt convins ca acel zgomot nu il scot toate ac C&H, cred si sper ca avea o defecțiune, ca daca toate fac asa...
La Daikinul pe care il am UE începe sa se audă pe la temperaturi sub  -15°C si transmite trepidatii foarte putin sesizabile in perete, dar sesizabile. Hitachi si la -20 daca stai afara langa UE te întrebi daca functioneaza, atat de silentios este, trebuie sa te uiți la ventilator sa vezi daca se învârte. In ce priveste zgomotul UI, rolul se inversează. La C&H din videoclip atat UE cat si UI sunt zgomotoase.

Edited by instabilu, 23 September 2017 - 23:22.


#56
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017
Zic ca e ICY si nu Arctic ptr ca UI nu e cea de la Arctic, am catalogul de la Cooper&Hunter varianta tipărită.
UE arata bine in sensul ca nu e înfundată cu zăpadă.
Filmarea postata de tine nu stiu ce scop are, cum bine zici nu are detalii de cat timp functioneaza, daca e unica sursa de încălzire, izolație etc.
Sunetul si imaginea înregistrate cu  telefonul pot avea distorsiuni, nu stiu sigur daca e cazul aici ptr ca nu sunt detalii. UE la aparatul meu nu scoate asemenea zgomote.
Sincer nu vad relevanta filmuletului postat, date incomplete care lăsa loc de interpretări subiective. Tataiepure a pus niste filmulete mult mai relevante si la subiect.

#57
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View PostT_ciprian, on 24 septembrie 2017 - 06:56, said:

Zic ca e ICY si nu Arctic ptr ca UI nu e cea de la Arctic, am catalogul de la Cooper&Hunter varianta tipărită.
UE arata bine in sensul ca nu e înfundată cu zăpadă.
Filmarea postata de tine nu stiu ce scop are, cum bine zici nu are detalii de cat timp functioneaza, daca e unica sursa de încălzire, izolație etc.
Sunetul si imaginea înregistrate cu  telefonul pot avea distorsiuni, nu stiu sigur daca e cazul aici ptr ca nu sunt detalii. UE la aparatul meu nu scoate asemenea zgomote.
Sincer nu vad relevanta filmuletului postat, date incomplete care lăsa loc de interpretări subiective. Tataiepure a pus niste filmulete mult mai relevante si la subiect.

Ai luat-o prea personal. Cautam pe Youtube ceva si am dat de acest film. Am facut rau ca l-am postat? Cui anume? Eu zic ca am facut un bine tuturor celor care doresc sa achiziționeze un ac, fie ca se numește C&H fie ca poarta alt nume mai mult sau mai putin cunoscut. Zgomotul scos de acea ue e groaznic, sa fim sinceri, nu e nici o distorsiune. Da, e adevarat, nu stim ce model este...dar contează? Daca e model "x" se poate defecta, iar daca e model "y" ricoseaza boala din el? Orice model  de la orice marca ac se poate defecta sau poate funcționa prost ori  poate fii mai zgomotos. Oamenii trebuie sa stie ca exista si aceasta posibilitate, ca ue sa scoată astfel de sunete. După ce mi-am montat Daikinul, un prieten a venit pe la mine, i-a placut aparatul si a comandat 3 la fel. La un aparat din cele 3, ue e zgomotoasa, dar la interior  baga la fel de multa căldură ca si celelalte doua ac, in schimb când e liniste in interior se aude bazaitul ue.  Raman la părerea ca C&H Arctic e o solutie viabilă de încălzire pe timp de iarna, dar si la părerea ca trebuia sa fim bine informati pentru a alege cat mai bine ce cumpărăm.

Edited by instabilu, 27 September 2017 - 21:42.


#58
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Atentie , pe  You Tube ,  circula  un  filmulet  in  care  un  rus  dezmembreaza un  C&H .  Ei  bine ,  nu  prea  seamana  cu  ce  se  lauda .  In  primul  rand nu  are doua  randuri  de  lamele  la  schimbator ,  apoi  frecventa  minima  a  motorului  nu  este  de  1 Hz, ci  mult  mai  mare . Eu  nu  am  avut  timp  sa  caut  filmuletul  , poate-l   gaseste  cineva  spre  edificare .  NU  stiu  ce  model  era  aparatul ,  stiu  doar  marca .

#59
bobul

bobul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2011
Am cumpărat de curând un Cooper&hunter arctic de 24000 btu. Ieri i-am dat drumul pe cald. Întrebarea mea este dacă este ok sa se oprească unitățile interioara și exterioara în momentul când ajunge la temperatura setata.

#60
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Poststeliangheorghiu, on 28 septembrie 2017 - 06:36, said:

Atentie , pe  You Tube ,  circula  un  filmulet  in  care  un  rus  dezmembreaza un  C&H .  Ei  bine ,  nu  prea  seamana  cu  ce  se  lauda .  In  primul  rand nu  are doua  randuri  de  lamele  la  schimbator ,  apoi  frecventa  minima  a  motorului  nu  este  de  1 Hz, ci  mult  mai  mare . Eu  nu  am  avut  timp  sa  caut  filmuletul  , poate-l   gaseste  cineva  spre  edificare .  NU  stiu  ce  model  era  aparatul ,  stiu  doar  marca .
Acela este un filmulet mai vechi cu generatia 3-a..din 2016 cand model avea radiatorul cu un singur rand si compresorul difera nu are terminatia cu litera "G" modelul generatia 4-a trebuie sa aibe wifi integrat si noul compresor precum filmul postat de mine la inceputul topicului.

View Postbobul, on 28 septembrie 2017 - 07:36, said:

Am cumpărat de curând un Cooper&hunter arctic de 24000 btu. Ieri i-am dat drumul pe cald. Întrebarea mea este dacă este ok sa se oprească unitățile interioara și exterioara în momentul când ajunge la temperatura setata.
Te ajuta Ciprian parca a postat mai sus ca la temp curente asa functioneaza si al lui.

#61
bobul

bobul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2011
Ciprian, spune-mi ca și la tine se oprește. Ma îngrijorează..... Sper sa nu fie vreo problema.

#62
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

View Postinstabilu, on 27 septembrie 2017 - 21:16, said:

Ai luat-o prea personal. Cautam pe Youtube ceva si am dat de acest film. Am facut rau ca l-am postat? Cui anume? Eu zic ca am facut un bine tuturor celor care doresc sa achiziționeze un ac, fie ca se numește C&H fie ca poarta alt nume mai mult sau mai putin cunoscut. Zgomotul scos de acea ue e groaznic, sa fim sinceri, nu e nici o distorsiune. Da, e adevarat, nu stim ce model este...dar contează? Daca e model "x" se poate defecta, iar daca e model "y" ricoseaza boala din el? Orice model  de la orice marca ac se poate defecta sau poate funcționa prost ori  poate fii mai zgomotos. Oamenii trebuie sa stie ca exista si aceasta posibilitate, ca ue sa scoată astfel de sunete. După ce mi-am montat Daikinul, un prieten a venit pe la mine, i-a placut aparatul si a comandat 3 la fel. La un aparat din cele 3, ue e zgomotoasa, dar la interior  baga la fel de multa căldură ca si celelalte doua ac, in schimb când e liniste in interior se aude bazaitul ue.  Raman la părerea ca C&H Arctic e o solutie viabilă de încălzire pe timp de iarna, dar si la părerea ca trebuia sa fim bine informati pentru a alege cat mai bine ce cumpărăm.
Cred ca m-am facut inteles gresit, nu am luat-o deloc personal ca doar nu produc eu Cooper&Hunter, sunt deschis la orice discutie.
Nu ai facut rau ca ai postat, dar am zic ca este irelevant filmuletul pentru ca nu se dau mai multe informatii gen - scoate UE zgomotul tot timpul sau uneori, face cald satisfacator sau nu, proprietarul se declara multumit sau nu etc, ca sa ne dam si noi seama despre ce este vorba.
Bineinteles ca toate braandurile pot suferi defectiuni mai mult sau mai putin serioase, si e bine sa se discute si de bune si de rele, dar cu informatii clare, fara ambiguitati, ca se ajunge ca fiecare sa inteleaga altceva si se pierde sensul forumului, acela de a clarifica anumite situatii.

View Postbobul, on 28 septembrie 2017 - 14:49, said:

Ciprian, spune-mi ca și la tine se oprește. Ma îngrijorează..... Sper sa nu fie vreo problema.
Am postat acum cateva zile in care am spus ca si al meu merge on-off cand afara este cald (peste 10grade). Azi dimineata afara erau 0 grade al meu a intrat in regim de inverter.

#63
nylsus

nylsus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.01.2016

View Posttataiepure, on 02 septembrie 2017 - 10:54, said:

Initiez acest topic pentru cei care ne dorim sa ne incalzim cu AC marca Cooper& Hunter fiind disponibile mai multe variante.
Atasez aici manualul  de service pt seria arctic cu specificatiile tehnice si scheme tehnice
Manual pt seria VIP poate fi descarcat de aici fiind prea mare nu pot atasa
http://www.cooperhun...d4d4e623bc5.pdf
Pun si filmuletul cu generatia 4-a a seriei arctic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M6WpFRX1bv0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1.Inteleg ca generatia a 4-a au updatat compresorul incat sa nu mai necesite  rezistenta carter si incalzirea uleiului din compresor se face prin inductie din bobinele rotorului?
2.Schimbator de caldura , radiatorul unitatii externe in doua randuri desi la gen mai vechi exista intr-un singur  strat
3.Functie tare utila la caderea tensiunii pe faza utilizarea continua intre 90V-260V tensiune de alimentare
4.Functia I-feel termometru in telecomanda astfel incat utilizatorul sa ii dea unitatii interne diferite temperaturi la alt nivel decat este plasat senzorul aproape de tavan.
@T_Ciprian te rog sa ne ajuti cu lamuriri

[


Si explicatiile ofertite de @T_Ciprian pentru seria arctic

Si detaliile primite de la la @Sandy76
https://forum.softpe...0#entry21622883

Acum si cei care dorim sa cumparam :
Eu 2 buc seria Vip 9000 btu
Nylsus 2 buc seria Arctic
Care mai doriti spuneti si poate ne strangem mai multi sa cumparam la un pret mai bun.

Salutare,
Observ ca ucraineanul aduce o modificare/îmbunătățire a aparatului de aer conditionat(min.6:40). La ce o ajuta? Din ce inteleg eu vorbește de ceva vibrații...



#64
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postnylsus, on 01 octombrie 2017 - 07:27, said:

Salutare,
Observ ca ucraineanul aduce o modificare/îmbunătățire a aparatului de aer conditionat(min.6:40). La ce o ajuta? Din ce inteleg eu vorbește de ceva vibrații...
‘’ Black insulation is for heat insulation of pipes when temperature below -15 in heating mode to escape condensating water on outer surface  “

Raspunsul primit de la importator insa dupa cum postase Luxury 54 are efecte benefice suplimentare

View Postluxury54, on 01 octombrie 2017 - 07:32, said:

inspirandu-ma de la rusul ala din filmuletul acela postat cu o vreme in urma, ieri am profitat de vremea calda si am desfacut C&H-ul meu montat intr-o zona destul de accesibila si am izolat cu folie de aluminiu iar apoi tub de ala negru moale izolator ce vine pe conductele de freon, fiecare tevusoara de aia subtire ce se ramifica pe acolo in interiorul UE; la final am umplut cu vata minerala tot locul ramas gol in jurul compresorului sa fie izolatia cat mai buna, apoi am invelit si traseul in cochilii de acelea cilintrice de vata minerala cu folie la exterior (ce se folosesc pt izolarea tevilor de apa impotriva inghetului); a durat vreo 3 ore operatia fiind destul de dificil sa izolezi fiecare teava de aia subtire in parte, dar a meritat din plin, azi dimineata fiind doar 3 grade in zona mea i-am dat drumul de proba si iti ardea fata jetul de aer cald din UI, pierderile pe traseu fiind minime..eu zic ca conteaza ft. mult, mai ales la temp. negative; pacat ca producatorii sunt destul de superficiali la ce priveste izolatia traseului din interiorul UE, folosind doar un fel de vatelina banala care nici macar nu e stransa ci flendura aiurea pe acolo; se vede ca nu-s axati pe obtinerea randamentului maxim pt. incalzire, la racire AC-ul functionand ft. bine si fara nici o izolatie...am ramas uimit vazand la cineva cat de bine retine radiatia infrarosu chiar si acea banala folie de aluminiu de impachetat alimentara infasurata in jurul unui cazan cu apa calda, tinea de 2 ori mai mult in timp...apoi am vazut ca se foloseste folia aluminizata si ca bariera de vapori, facand un plan de rupere ft. eficient, deci recomand tuturor care au posibilitatea sau inca nu si-au instalat AC-ul, sa infasoare traseul frigorific prima oara cu folie de aluminiu si apoi sa infasoare banda peste


#65
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Varianta veche, tot asa face
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5lSbxnBtp0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ED2WgJuBUi4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Varianta Noua. poate este mai silentioasa Unitatea exterioara oricum nu prea ma pasionaeza am tripan de 52mm, iar vecini....
Important este compresorul in doua trepte cu eficienta ridicata plus schimbatorul unitatii externe in trei straturi cantarind 41 kg pt  9k btu si 43 kg pt 12k btu
fata de 29/30 kg cat au cele standard...si pretul mai mic pentru performante similare cu VIP/U Crown
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QcoYueiFnQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 02 October 2017 - 21:14.


#66
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
@tataiepure faci atata lobby pentru ceva ce e de vanzare dar nu e pe stoc. Plus ca nu are certificat eurovent, de ce am crede un fabricant chinez? Referitor la greutate, Daikin si Mitsubishi sunt mai usoare si sunt lideri.

Edited by xenonhost, 02 October 2017 - 22:33.


#67
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postxenonhost, on 02 octombrie 2017 - 22:30, said:

@tataiepure faci atata lobby pentru ceva ce e de vanzare dar nu e pe stoc. Plus ca nu are certificat eurovent, de ce am crede un fabricant chinez? Referitor la greutate, Daikin si Mitsubishi sunt mai usoare si sunt lideri.
Exemplu MItsubishi nordic unitate interna 13.5Kg unitate externa 37kg ...functioneaza pana la -25C
https://www.climatic...r-9000-btu.html

O mai spun odata, nu fac reclama ! doar incerc sa identific solutia "costefectiv" raport calitate pret....

#68
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
tataiepure, cred  ca  este  bine  sa-l  lasam  sa  treaca  " proba  timpului" . Sa  vedem  daca-l  putem pune  alaturi  de Mitsubishi , Hitachi , Fujitsu , etc . Putine  marci sunt in  folosinta fara  probleme  de cca. 10 ani . Este  bine  sa  ne  uitam  si  la  durata  garantiei . La  fel , putine  sunt  firmele  care  se  incumeta  sa-ti  ofere garantie completa  timp  de  5 ani.

Edited by steliangheorghiu, 03 October 2017 - 08:07.


#69
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

View Posttataiepure, on 02 octombrie 2017 - 23:07, said:

Exemplu MItsubishi nordic unitate interna 13.5Kg unitate externa 37kg ...functioneaza pana la -25C
https://www.climatic...r-9000-btu.html

O mai spun odata, nu fac reclama ! doar incerc sa identific solutia "costefectiv" raport calitate pret....
Pot confirma ca tataiepure nu face reclama, nici macar nu cred ca e convins ca o sa-si cumpere Cooper&Hunter....dar isi da cu adevarat interesul in informarea despre acest brand.
Eu vand acest produs (sau vindeam cand era stoc), dar postez doar din experienta de utilizator si evit sa fac reclama falsa sau sa supraevaluez capacitatile aparatului.
Din cele ce am observat de un an de zile de cand am dat peste acest brand (acum un an nu stiam de el) pot spune ca are un pret mai mult decat decent fata de alte aparate similare (ma refer la gama Arctic vis-a-vis de Daikin, Mitsu, Panasonic si alte marci cu aparate din gama celor cu functionare sub -20 grade), functioneaza corect in sensul specificatiilor aparatului iar cel mai important utilizatorii sunt multumiti, chiar am pre-comenzi de la unii care au deja instalat Cooper&Hunter.
Ca minusuri:
- aplicatia de WiFi si procedura de creare cont cam complicata, fapt pentru care eu inca nu o folosesc (daca dureaza mai mult de 30 secunde deja ma plictisesc),
- la Arctic de 18kbtu si 24kbtu UI puteau fi ceva mai silentioase (18 si 24kbtu sunt cam zgomotoase ptr dormitor)
- cateva neconcordante intre manualul de utilizare si aparat (in manual sunt 5 trepte pe ventilatie, pe telecomanda 4 trepte), or mai fi si altele eu nu le-am gasit
- lipsa certificarii Eurovent
- algoritmul de functionare pe cald (compensare functie de temp exterioara) ii poate duce in eroare pe unii, adica il setezi pe 23 grade si aparatul se duce pana in 25 grade daca afara e ger
- daca ati observat altele, va rog completati
Bilant ptr ceea ce am vandut eu pe Cooper&Hunter - aproximativ 65-70 aparate vandute anul asta (5 buc in familie), clienti multumiti (unii mai vor), zero probleme pana acum (afara de minusurile semnalate mai sus), s-au cerut mai mult cele de 18 si 24kbtu, lipsa stoc Europa si incertitudine privind stocurile, brand insuficient cunoscut si promovat in Romania, dar destul de cunoscut si apreciat in Rusia, Ucraina, chiar Suedia, Finlanda.
Concluziile le trageti singuri.

#70
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostT_ciprian, on 03 octombrie 2017 - 09:56, said:

Bilant ptr ceea ce am vandut eu pe Cooper&Hunter - aproximativ 65-70 aparate vandute anul asta (5 buc in familie), clienti multumiti (unii mai vor), zero probleme pana acum (afara de minusurile semnalate mai sus), s-au cerut mai mult cele de 18 si 24kbtu, lipsa stoc Europa si incertitudine privind stocurile, brand insuficient cunoscut si promovat in Romania, dar destul de cunoscut si apreciat in Rusia, Ucraina, chiar Suedia, Finlanda.
Intamplator cunosc si eu pe cei de la Iasi.
Am inteles ca nu au avut pana acum nici un fel de problema in materie de service si clientii multumiti.
Pe mine ma interesa ce probleme au in service cu ele.

#71
nylsus

nylsus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.01.2016
Gata, eu am cumpărat 2 bucăți C&H Arctic 9000 Btu. Pentru inceput o sa instalez doar unitățile externe, ca mai apoi, după renovare, sa pot instala si unitățile interne.
Sper sa nu imi pară rau după Fujitsu.
Va tin la curent.

Attached Files



#72
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Bravo  Cipriane . Procedezi  corect . Prea  multa  reclama genereaza  o  reactie  de  suspiciune  , daca  nu  chiar de  respingere . Apreciez  ca nu l-ai   alaturat  marcilor  consacrate . Deocamdata C&H este  un "no name " , dar  care  isi  poate  face  un  loc  pe  piata . Faptul  ca  este  cumparat mult in  Rusia , Ucraina , nu  constituie  un  argument  forte  fiindca  acolo  puterea  de  cumparare  este  mai  mica  decat  la  noi si  nu-si  permit  aparate  mai  scumpe.

Edited by steliangheorghiu, 03 October 2017 - 15:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate