Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Maslin cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Salut,

Am un maslin adus din .gr cu probleme:
- Frunze ce se innegresc si se usuca (dar raman agatate, cred ca nu cad singure)
- Niste umflaturi (ce par a fi paduchi din ce am citit pe aici dar astept sa-mi confirmati)
- Locuri cu o zeama ce are aspectul si consistenta mierii (nu am gasit acum sa fac poza, am gasit ceva ce arata ca o miere zaharisita).

Nu e foarte mare, e la noi de o luna si un pic si cresc doar 2 ramurele (pe care frunzele sunt mai mari, mai deschise la culoare si mult mai moi decat cele vechi)
Astept sugestii.

Multumesc!

Attached Files


Edited by Alice, 31 August 2017 - 14:24.


#2
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Este normal, mai lasă-l o lună jumate şi-şi revinee. Ai MARE GRIJĂ la temperatură că vine frigul şi lui îi trebuie căldură şi lumină !!!

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am avut și eu unul pe care l-am trimis la țară. Nu suportă sub nici o formă să stea într-o cameră cu geamuri. Iarna îi cad multe frunze pentru că este mutat într-o cameră dar cum este dus afară primăvara îi cresc la loc. Oricum, se dezvoltă cumplit de greu și nu arată nici pe departe a plantă ornamentală. Chiar îmi pare rău că l-am adus în țară.

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Totul e OK? Inclusiv chestiile din poza 2?
O sa stea in casa, nici macar acum nu l-am tinut afara.

#5
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
Alice, doar maslinii salbatici pot trai afara - peste iarna -  in tara noastra.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mXnRBjHSenc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dragne2017, 31 August 2017 - 18:20.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@dragne 2017.
Tin sa te contrazic! Am adus un maslin din Italia in toamna lui 99 si culmea din Palermo, dupa doi ani de tinut iarna in casa, l-am mutat afara. A rezistat 5 ani, pana in iarna asta, cand doua ture de - 24 noaptea,  l-au terminat. Mentionez ca in ceilalta ani, tot afara l-am tinut iarna, cu o folie de poietilena in jurul radacinii, pe care am pus gunoi de grajd proaspat si rumegus deasupra si am invelit maslinul cu impaslitura de la un magazin de constructii, aria gradinarit, peste care am facut o minisera din politilena, la care in zilele cu temperaturi normale, le ridicam "poalele" ca sa primeasca aer. Normal ca ii cadeau toate frunzele, dar in primavara, cand il "dezbracam" dadea din nou frunze.  Se pare ca am neglijat ceva, in zilele acelea de rahat si l-am scapat de sub control. In concluzie cu o ingrijire foarte atenta si adecvata, se pot face incercari de aclimatizare a maslinului la noi. Voi repeta incercarile cu maslini adusi din nordul Italiei, care sum mai putin sensibili la temperaturi joase.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate