Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

USB header MSI H110M PRO-D

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
hai noroace.

am o problema cu placa de baza din titlu si nu stiu cum s-o dreg...

de functionat, o face impecabil, insa are doar doua header-e USB interne, unul 2.0 si unul 3.0. carcasa in care
e montata are si porturile USB frontale acestor doua header-e, le-am conectat, toate bune si frumoase. ideea
e ca mai am nevoie de un header USB 2.0 si nu-l am, fizic. ar fi loc sa fie montat un astfel de header, e prevazut
pe placa de baza, insa nu am nici chef de bricolaj, nici sa caut header-e prin alte placi de baza si nici nu stiu
daca dupa montaj va functiona, poate n-au instalat aia electronicele necesare si muncesc degeaba.

variante de rezolvare ar fi trei:

1: o dracie de splitter de header. adica asa:
https://images-na.ss...iL._SL1500_.jpg
sau asa
https://www.amazon.c...1/dp/B01IFGFTJ2
http://www.ebay.ie/i...DAAAOSwcB5ZJ59y

deci ori scump, ori complicat. nu le am cu cumpararea de pe amazon sau alte site-uri si nici PayPal nu mi-am
facut.

2: din cate inteleg, dupa PIN OUT, un header USB are doua "linii", separate si independente. deci as putea
conecta doua chestii diferite pe un singur header. corectati-ma daca gresesc.
http://en.community....14/1300.USB.JPG
doar pentru exemplu, conectarea se face pe direct, fara circuite electronice:
https://ae01.alicdn....to-4-Female.jpg
daca dintr-un header se pot scoate doua USB-uri, logic ar fi ca sunt doua circuite separate.

3: varianta ciobanului: iau un cablu USB normal, il tai pe din doua si partea cu mufa o leg la device, urmand sa
scot firul pe undeva si sa-l bag intr-un port USB din spate. ciobanesc style, dupa cum spuneam.

foarte putin probabil sa am nevoie vreodata de mai multe header-e, ca sa renteze achizitia unui splitter ca la punctul 1.
imi ajunge sa am USB-ul frontal activ si placa de retea WiFi fully connected, nu mai am ce sa adaug prin PC.

ideal ar fi sa "unesc" cele doua conexiuni intr-o singura mufa si sa folosesc header-ul deja existent, cum ziceam la punctul 2.

idei, pareri, orice? poate ati mai experimentat careva asa ceva.

LE: de ce am nevoie de asa ceva? vreau sa conectez dracia asta de mai jos si daca nu e legata si la USB, nu-i functioneaza
Bluetooth-ul, chestie logica de altfel.

https://www.emag.ro/...t/pd/DM31P2BBM/

Edited by dygey, 31 August 2017 - 12:11.


#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Fiecare header USB2.0 de pe placa de baza are fizic doua porturi USB. Daca pe front-panel ai deja doua porturi USB 2.0 conectate prin fir la placa de baza, nu-ti mai ramane nici un port USB 2.0 liber pe placa de baza.
Nu-i mai simplu sa renunti la porturile USB 2.0 de pe front panel ca sa utilizezi placa wi-fi?

P.S.: Exemplele date de tine la pct. 1 nu sunt simple splittere, sunt hub-uri USB.

Edited by robbie_ro, 31 August 2017 - 12:54.


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Da, sunt 2 porturi independente pe fiecare header. Chiar pentru calculatorul meu (un HP) am vazut ca ei monteaza un card reader optional si il conecteaza la ‘jumatate de header’ (are o mufa mai ingusta, cu un singur rand de contacte). Poate ar merge sa renunti la unul din porturile USB si ‘jumatatea lui’ sa o folosesti pentru placa de retea. Insa tot ramane o problema: care ‘jumatate’ din mufa de la placa trebuie conectata?

Fata de ce ai enumerat cred ca exista si o alta alternativa: GIGABYTE GC-WB867D-I Dual-Band. Acum vad ca se gaseste rev 4.3. Eu am rev 2.0 si are si mufa USB de iesire - sa nu mai ‘imparti’ tu cabluri (dar cred ca tot ramai fara un port USB din cele de pe panoul frontal). Nu stiu exact cum se conecteaza, ca am avut pe placa de baza suficiente headere USB.

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
pe placa de baza am doua header-e, USB2.0 si USB 3.0.

pe carcasa, am doua porturi USB, unul conectat in header-ul 2.0 si celalalt conectat in header-ul 3.0.

le vreau functionale pe-amandoua, de-aia intrebam daca in header-ul 2.0 pot conecta si placa WiFi si USB-ul
frontal, cu un mic bricolaj al mufelor mama (scos conectorii din mufa mama a placii de retea si bagat in locasurile
libere din mufa cablului care vine de la portul frontal).

#5
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Conectorul mama de la portul USB 2.0 de pe front-panel ar trebui sa aiba doar 4 fire, daca zici ca e doar un singur port USB. Cele 4 fire le poti conecta pe jumatate de header.
Mai ramane sa vezi pin-out-ul conectorului de la placa de retea, sa identifici cele 4 fire care trebuie conectate in jumatatea de header ramasa.

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
rezolvat. o surubelnita mica, niste atentie si acum merge de-ndoaie.

legaturile si pentru mufa USB frontala si pentru Bluetooth-ul placii de
retea bagate in aceeasi mufa, niste atentie p-acolo la pini si haida.

Edited by dygey, 31 August 2017 - 19:29.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
asa iti trebuie cand dai pe placa de baza cat dai pe placa wi-fi

#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postshmu, on 01 septembrie 2017 - 07:35, said:

bre @shmu, ce dracu' maestre...

da, corect, nu-i o placa de baza high sau macar mid range, insa tocmai cratitele astea sunt alea care
duc greul si isi iau frecusul si numarul de ore de functionare cel mai mare, deci cam astea sunt facute
sa reziste in timp. constatare facuta personal, dupa ce venea in service. nu sariti cu pietre.

in al doilea rand, al dracu' daca aveam nevoie de ceva mai scump. unitatea e folosita de nevasta-mea
pentru joculete gen hidden objects si Diablo 2, o navigare pe net din an in paste, un youtube la fel de
rar si HBO GO cand vreau eu sa vad vreun episod din GoT. la ce are in ea, e overkill, trust me: placa
de baza din titlu, doua HDD-uri (unul de 80GB si unul de 1T), sursa Corsair de 450W, procesor i3-7100,
Asus GT210 ca placa video si 8GB RAM. aa, si un DVD writer Sony, recuperat de la alta unitate mai veche.

nici nu-i trebuia mai mult nevesti-mii. de ce sa sparg bani aiurea pe chestii inutile? am pus si placa asta
de retea cam de pomana, mai mult pentru Bluetooth, in caz ca am nevoie vreodata de un mouse sau de
o tastatura cu asa ceva sau un streaming audio, ori vreun transfer de fisiere pe telefon. am zis sa fie acolo
si aiba wireless ca poate mut unitatea sau nu mai vreau sa am fire prin casa. singura chestie pe care as
mai putea-o adauga, ar fi o placa de sunet cu iesire optica, dar sunt extrem de mici sanse si oricum nu
am nevoie decat de un port PCIE, singurul care mai e liber si poate inca un ventilator lateral.

Edited by dygey, 01 September 2017 - 11:37.


#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai si daca el al nevestii care nu face mare lucru, de ce-ti trebuie 4 usb-uri in fata? lasa-le doar pe cele 3.0 ca au si compatibilitate cu 2.0 si aia e. 2 usb-uri in fata sunt suficiente.

#10
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

View Postdygey, on 01 septembrie 2017 - 11:24, said:

Asus GT210 ca placa video
Da-o afara, grafica HD630 integrata in i3-7100 este dubla ca performanta.

#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postshmu, on 01 septembrie 2017 - 12:15, said:

de ce-ti trebuie 4 usb-uri in fata?
n-am decat doua.
https://www.emag.ro/...d/pd/D2D1S7BBM/

View Postdygey, on 31 august 2017 - 13:11, said:

pe carcasa, am doua porturi USB, unul conectat in header-ul 2.0 si celalalt conectat in header-ul 3.0.
fiecare port avea cablul lui, conectat in header-ul aferent de pe placa de baza. daca in spate am o gramada de porturi
USB, in fata sunt doar astea doua si cum sunt usor accesibile, nu vedeam rostul sa las unul din ele nefunctional si sa
apelez la prelungitoare pentru a le folosi pe cele din spate sau sa ma bag pe sub masa de fiecare data cand am nevoie.

View Postpaulicamic, on 01 septembrie 2017 - 13:35, said:

Da-o afara, grafica HD630 integrata in i3-7100 este dubla ca performanta.
o fi, dar:

1: placa de baza nu are decat o iesire DVI-D, fix ce nu-mi foloseste. GT210 are 3. VGA-ul se
duce la monitor, HDMI-ul la tv, DVI-ul freaca manganu' si pe placa de baza si pe asta video.
s-o dau afara ca sa raman doar cu o iesire video, dar cu performanta care nu e necesara cel
putin momentan, nu e o solutie.

2: pentru ce e pusa unitatea asta sa faca, GT210-ul face fata cu brio. nu vad de ce as cere
mai multa performanta, chiar daca e vorba de placa video existenta deja, in procesor.

Attached Files


Edited by dygey, 01 September 2017 - 14:31.


#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
lol... ce prostie de carcasa. ocupa 2 porturi usb de fiecare tip si scoate doar 1.

ma.. nush ce sa zic... dar ti-ai cam batut joc de sistemu ala si l-ai luat pe al mai ieftin fara sa fii atent putin la detalii.

existau carcase matx cu mai multe front usb, poate chiar la acelasi pret.

existau placi de baza cu iesiri video de toate si mai multe headere usb pt 30-50 lei in plus.

placa aia video o sa crape la un momentdat (e f veche si dintr-o serie cam praf) si o sa te trezesti ca trebuie sa cumperi alta.

acu daca zici ca ai mesterit la fire si merge, felicitari. dar ca idee, data viitoare fii atent la detalii. chiar daca faci un sistem minimal, nu inseamna ca trebuie sa te zgarcesti pana la ultimul banut.

#13
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postshmu, on 01 septembrie 2017 - 14:48, said:

mda, poate asa pare la prima vedere, insa dedesubturile sunt altele.

multe din componente au avut reduceri semnificative de pret, unele
mai mult de 50%, iar altele au fost chiar moca. avand in vedere ca
unitatea asta m-a costat doar vreo 900 de lei, cu totul, inclusiv SW
licentiat si AV, io zic ca-i binisor. daca nu-i luam HDD-ul si placa WiFi,
ar fi ramas la 500-550 de lei.

si ca tot vorbeam de carcasa...m-a costat fix 56,99 lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate