Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Rent-a-car In Frankfurt calatorie in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015
Salut,

Are cineva o parere, cu ce agentia as putea incerca? A mai ales cineva varianta asta?
Nici Europcar si nici Avis nu permit calatoria in Romania, cel putin asa scrie la ele pe site

Multumesc

#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016
Din cite stiu eu e stadard sa nu permita iesirea din tara sau cel mult ceva gen spatiul Schengen.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu verific preturile la cei mari: Hertz, Avis, Sixt.
De obicei, stiu ca nu e nicio problema atata timp cat nu iesi din Europa, dar nu e de dorit sa fie on-way, adica sa o iei din Germania si sa o lasi in Romania :)

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Nu îți dă nimeni în vest mașina sa vii in Romania, pentru ei e o zona întunecată :)

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 31 august 2017 - 05:24, said:

Are cineva o parere, cu ce agentia as putea incerca? A mai ales cineva varianta asta?
Nici Europcar si nici Avis nu permit calatoria in Romania, cel putin asa scrie la ele pe site

Pana la Budapesta mergi cu ce agentie vrei.
Acolo schimbi masina si iei de la Promo sau de la Autonom, ambele permitand calatoria in Ro.

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Poti merge in Europa de est doar cu anumite modele de masini, exclus cele premium. Dpmdv fugi de Europcar si de Sixt

#7
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Romania este la toate agentiile (ma refer la alea mari) din Germania pe lista de "blocked countries". Din Frankfurt poti merge cel mult pana in Ungaria. Atentie, chiar si pana acolo numai cu clasele mai inferioare de masini.
Parerea mea este ca nu merita, costa prea mult si mai ai si stres. Ai nevoie de inchiriere one-way pana in Ungaria, asta automat costa mai mult, apoi de masina de mers mai departe. Si la intors, same shit...
Eu intotdeauna zbor Fra-Buh, apoi de acolo o masina. Cost tichet Fra-Buh daca nu iei neaparat last minute, circa 180eur, dus-intors. Apoi in Romania o masina care te costa in jur de 30-40eur/zi. Ma refer la clasa compact-medie, masina in stare buna.
Precum vezi, cat dai pe masina, benzina, alte cheltuieli de drum + stresul pe care il ai -> zboara.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOctavian_SK, on 31 august 2017 - 09:35, said:

Poti merge in Europa de est doar cu anumite modele de masini, exclus cele Premium.
Aia de la Autonom ofera de exemplu Mercedes ML si Mercedes GLE. Ti se pare ca-s din clasa economy? :habarnam:

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostKarhu, on 31 august 2017 - 09:42, said:

Aia de la Autonom ofera de exemplu Mercedes ML si Mercedes GLE. Ti se pare ca-s din clasa economy? Posted Image
Autonom e firma romaneasca s nu are office in Frankfurt

Tsunnami: vezi aici

http://www.gemut.com/, pare foarte popular la americani

#10
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
De ce nu închiriat direct din România?

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postfigo1988, on 31 august 2017 - 09:48, said:

De ce nu închiriat direct din România?
Ca sa vina cu masina cu numere de De sa se dea prin Ro :) alta explicatie nu gasesc

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOctavian_SK, on 31 august 2017 - 09:47, said:

Autonom e firma romaneasca s nu are office in Frankfurt
Are insa la Budapest Airport, vezi ce am scris in postul #5.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Am un membru in familie care mi-a asigurat ca in Romania nu permite aproape nici o companie. Mi-a spus sa te interesezi la Budget, astia ar oferi calatorii in Romania la un tarif suplimentar de 20eur/zi doar cu masini din categoria low (Nissan Micra).

Europcar, Hertz, Avis, enterprise, Sixt nu permit din start.

Dar de ce doresti acest lucru? Cu masina de la Frankfurt faci peste 20 de ore pana in Bucuresti spre exemplu, pe langa asta vine motorina si vignetele, riscul ca bulesti masina, etc. De banii astia iti iei bilet de avion Frankfurt - Otopeni si iti raman si bani de cheltuiala.

Edited by business11, 31 August 2017 - 10:10.


#14
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Nici macar Budget nu permite sa mergi cu o masina inchriata din Germania in Romania. Contra cost, Trave-East pachet, este valabil numai ptr CZ, H, HR, PL, SK si SLO. Dar posibil ca Budget Austria sa permita, conditiile sunt specifice locului inchirierii.

Attached Files



#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostKarhu, on 31 august 2017 - 09:58, said:

Are insa la Budapest Airport, vezi ce am scris in postul #5.
Da n-are sens; el vine din USA la Frankfurt zbor direct si vrea sa conduca de acolo; mai bine zboara la Bucuresti decat la Budapesta plus condus

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostPassenger001, on 31 august 2017 - 10:28, said:

Nici macar Budget nu permite sa mergi cu o masina inchriata din Germania in Romania. Contra cost, Trave-East pachet, este valabil numai ptr CZ, H, HR, PL, SK si SLO. Dar posibil ca Budget Austria sa permita, conditiile sunt specifice locului inchirierii.

inseamna ca s-au modificat, inainte se putea si in est. Banuiesc ca riscul este prea mare.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOctavian_SK, on 31 august 2017 - 10:52, said:

Da n-are sens; el vine din USA la Frankfurt zbor direct si vrea sa conduca de acolo; mai bine zboara la Bucuresti decat la Budapesta plus condus
Asa as zice si eu, dar daca omu' vrea altfel, cine suntem noi sa-i facem program pe banii lui? Posted Image

Poate escala la Budapesta e ca vrea sa se destinda putin in Red light district Posted Image

Edited by Karhu, 31 August 2017 - 11:19.


#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostKarhu, on 31 august 2017 - 11:12, said:

cine suntem noi sa-i facem program pe banii lui? Posted Image


Right :) si tinand seama ca am vazut masini in Ro cu numere de USA cascadoria asta e chiar "peanuts"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate