Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cum se poate conecta o persoana la internet mobil in Romania fiind pe reteaua O2?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Am o cunostiinta care are abonament facut in Germania O2 deci la providerul de telefonie O2 Deutschland si mi-a spus ca venind spre Romania a avut internet mobil atat in Cehia, cat si in Slovacia, Austria si Ungaria dar in Romania sub nici o forma nu are acoperire nu se poate conecta la datele mobile. A incercat toate setarile si nimic.
De ce oare?
Cum s-ar putea conecta in Romania la datele mobile?  Ce ar trebui sa faca? Numai aici nu merge. Persoana are abonament la O2 din Germania. Dar cum spuneam nu a avut probleme in Cehia, Slovacia, Austria si Ungaria.
Daca stiti sa ma ajutati sa-i spun si sa pot ajuta va multumesc mult.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Intri aici (https://www.o2online...-einstellungen/) bagi numarul si primesti sms cu setariile necesare. Cred ca este la VPN, chiar si asa mi se pare ciudat din moment ce poate in restul tarilor.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Semnal are in Romania? Ii functioneaza sms-urile/convorbirile?

#4
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017
O2
Net Frequency: GSM 1800 (+EGSM 900), W-CDMA 2100.
APN settings
username: (blank)
password: (blank)
APN name: surfo2

https://apnsettings....germany/o2-surf

Edited by aurel100680, 29 August 2017 - 14:27.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dar nu este roaming, nu te rupe la bani?
mai bine iti iei un prepay de la noi. la digi, telekom...

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal trebuia sa aiba internet si aici, in Roaming. Automat.
Numai daca nu are ceva limitari la abonamentul lui sau in telefon - gen cota de internet - poate l-a terminat inainte sa intre in tara.

Aici la ce provider s-a conectat cu roaming-ul ?

#7
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

 AlexEn, on 29 august 2017 - 14:20, said:

Semnal are in Romania? Ii functioneaza sms-urile/convorbirile?
Nu nu are semnal, nu poate sa sune pe nimeni, nici familia nu a putut sa o sune in Germania.
SI da are roaming-ul activat este activat.

 business11, on 29 august 2017 - 14:10, said:

Intri aici (https://www.o2online...-einstellungen/) bagi numarul si primesti sms cu setariile necesare. Cred ca este la VPN, chiar si asa mi se pare ciudat din moment ce poate in restul tarilor.
Pai nu poate primi SMS, i-am trimis eu sms am incercat eu sa ii trimit dar degeaba.

 eiffel, on 29 august 2017 - 14:37, said:

In mod normal trebuia sa aiba internet si aici, in Roaming. Automat.
Numai daca nu are ceva limitari la abonamentul lui sau in telefon - gen cota de internet - poate l-a terminat inainte sa intre in tara.

Aici la ce provider s-a conectat cu roaming-ul ?
Se poate si asta multumesc de raspuns. A incercat sa se conecteze la Vodafone ca furnizori de servicii dar spune ''Imposibil de conectat acum, icnercati mai tarziu''. A ales Vodafone ca provider dar la Telekom spune ca este inregistrat in retea dar tot nu poate folosi interentul.

Edited by knight28, 29 August 2017 - 21:15.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu are semnal, ori telefonul lui nu stie nicio frecevnta din cele din Romania ( m-as mira ) ori i-au taiat macaroana furnizorii - adica O2.
Ar trebui sa vorbeasca cu ei.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 knight28, on 29 august 2017 - 21:14, said:

la Telekom spune ca este inregistrat in retea dar tot nu poate folosi interentul.

Nici macar vocea?

Sa incerce pe rand inregistrarea manuala in Digi si Orange.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 knight28, on 29 august 2017 - 21:14, said:

Nu nu are semnal, nu poate sa sune pe nimeni, nici familia nu a putut sa o sune in Germania.
SI da are roaming-ul activat este activat.

Pai nu poate primi SMS, i-am trimis eu sms am incercat eu sa ii trimit dar degeaba.

Se poate si asta multumesc de raspuns. A incercat sa se conecteze la Vodafone ca furnizori de servicii dar spune ''Imposibil de conectat acum, icnercati mai tarziu''. A ales Vodafone ca provider dar la Telekom spune ca este inregistrat in retea dar tot nu poate folosi interentul.

Daca nu are semnal atunci de unde sa aiba internet...
Esti sigur ca nu are semnal? Din cate zici tu, are. Ii apare pe telefon vreo iconita a unui provider local (voda, orange, digi, telecom)?

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
sa intre in setari si la provider sa aleaga manual, nu stiu care este partenerul o2, banuiesc ca orange, sa aleaga providerul orange (daca nu merge, alegi fiecare provider in parte).

Aici este hotline-ul: 0049 176 – 88 85 52 22

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate