Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8163 replies to this topic

#1135
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View PostMisterM, on 06 decembrie 2018 - 09:48, said:

As vrea sa pot sa va spun ca de ieri sunt si eu un mandru posesor de 65XF9005, insa din pacate nu e chiar asa.
...
Atasat si cateva exemple (ignorati calitatea imaginilor)

Multumesc.

Schimba-l urgent, asta e defect insa tare ciudat tinand cont ca este direct led nu edge... chiar daca era de proasta calitate putea sa apara "petele" doar pe langa zona unde exista imagine nu la fundalul negru!

Indiferent de situatie niciodata nu trebuie sa setezi functiile de imbunatatire imagine la maxim cum ai facut tu la "Auto local dimming" , astea trebuie sa fie setate cel mult mediu sau low ca sa "ajute" panoul.

Eu am 55XE9005 si panoul arata excelent, privit din fata exact perpendicular uneori zici ca e oled... exagerez insa imaginea e "criminala"  Posted Image

Edited by KapitaK, 06 December 2018 - 17:37.


#1136
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 03.01.2007
La schimbarea canalelor se opreste procesarea imaginii si local dimmingul si de aceea pentru o secunda imaginea se intuneca (adica pentru o secunda se ascund defectele). E asa la multe modele, inclusiv pe al meu xe9305.

Edited by FeDaYin, 06 December 2018 - 19:01.


#1137
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 04.10.2014

View PostKapitaK, on 06 decembrie 2018 - 17:37, said:

insa tare ciudat tinand cont ca este direct led nu edge...
N-are treaba clouding-ul cu locul în care sunt amplasate LED-urile. Edge-urile au backlight bleeding, care se manifestă pe marginea panoului, nu în centru.
Clouding-ul provine din neuniformitatea unghiului de rotire a cristalelor lichide, cu efect mai pronunțat și mai vizibil pe luminozități scăzute (negru), nu din imperfecțiunile de mascare a sursei de lumină (LED-urile de pe margine).

Edited by Jean-Luc_Picard, 06 December 2018 - 23:39.


#1138
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 04.10.2014
Iată cum arată un bleeding datorat faptului că panoul este edge-LED și nu prea bine realizat (marginea de jos).

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 07 December 2018 - 00:06.


#1139
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 06.09.2017
Pentru cei care aveti sony cu android: De ieri este disponibil HBO GO in play store.

#1140
balasaionel

balasaionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.11.2008

View PostCool_Kick, on 07 decembrie 2018 - 06:31, said:

Pentru cei care aveti sony cu android: De ieri este disponibil HBO GO in play store.
In sfarsit o veste excelenta.
Am testat aplicatia si functioneaza bine, exceptie mici probleme de afisare a diacriticelor.

#1141
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Dupa o seara intreaga de facut ajustari si modificari am ajuns la "performantele" din atasamente (brightness: 5, black level: 45, black adjust si dynamic contrast: off, local diming si extended range pe hight). Pozele nu prea reprezinta realitatea si cam accentueaza doar efectul, insa pentru mine e tot deranjant (in realitate se vede cam cum se vede in imaginea cu selectia de useri din netflix). Va intreb pe voi, posesori de model si marime, nu aveti astfel de probleme? Pot sa ma duc linistit sa fac retur? Sau il schimb si voi avea parte de aceleasi..."efecte"? Puteti sa-mi dati cateva exemple cu setarile pe care le aveti voi la "Picture"?

P.S. Va multumesc tuturor pentru ajutorul oferit pana acum.

Attached Files



#1142
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
N-ai mai inteles ca al tau are o problema!?
Nici tv-urile edge led ieftine nu fac in asa hal clouding si bleeding.
Cat despre setari s-a zis de zeci de ori aici ca nu exista retete prestabilite ,nici pt. acelasi model.
Doar de dezactivat contrastul dinamic si SOE ,adica procesari de miscare ce baga frame-uri in plus. Si ,din cate stiu ,local dimming nu prea-l tii pe high. Ca o sa vezi ce patesti la imagini intunecate cand intra o subtitrare cu caractere albe. De fapt se vede la poza nr.5.
Pacat de probleme ,ala e un model de TV foarte bun!

Edited by edigee, 07 December 2018 - 14:12.


#1143
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,083
  • Înscris: 20.11.2007
Conteaza si telefonul cu care faci pozele. Dar, dacă în realitate arată la fel, cu siguranţă nu aşa trebuie să meargă. Returnează-l!

#1144
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004

View PostKapitaK, on 06 decembrie 2018 - 17:37, said:

Indiferent de situatie niciodata nu trebuie sa setezi functiile de imbunatatire imagine la maxim cum ai facut tu la "Auto local dimming" , astea trebuie sa fie setate cel mult mediu sau low ca sa "ajute" panoul.
Eu am 55XE9005 si panoul arata excelent, privit din fata exact perpendicular uneori zici ca e oled... exagerez insa imaginea e "criminala"  Posted Image

Daca scot local dimming, la setarile de acum, chiar ca nu se mai vede nimic pe ecran :) in plus, cam peste tot citeam ca asta e bine sa fie pe high. Ai putea sa-mi spui ce setari ai tu la picture/imagine?
Acum 2 ani, cand am trecut de la LG la XD700, si eu aveam impresia ca am un OLED, asa bucuros eram de alegera facuta atunci :)

#1145
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Se intampla sa existe produse cu probleme chiar la modele bune.
De inlocuit trebuie!
Mai era un user ce nimerise un Samsung 65MU9002 cu defecte si l-a returnat. Omu ' era foarte suparat ,credea ca asa tre' sa se vada la TV-urile de top.

#1146
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,083
  • Înscris: 20.11.2007

View PostCool_Kick, on 07 decembrie 2018 - 06:31, said:

Pentru cei care aveti sony cu android: De ieri este disponibil HBO GO in play store.
Se pare că nu pentru toate platformele android tv de la Sony. Cel puțin pentru w80 nu e disponibil în acest moment.

#1147
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 03.01.2007
A aparut update Oreo in State, pentru Europa mai dureaza 1-2 luni https://www.sony.com...nloads/00015669
Cica noul update nu mai suporta redarea de fisiere 4K prin USB desi in descriere nu scrie de asa ceva.

#1148
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
De ce posturile HD emit 1080i/25Hz? Nu am vazut nimic in 1080p.

View PostCool_Kick, on 07 decembrie 2018 - 06:31, said:

Pentru cei care aveti sony cu android: De ieri este disponibil HBO GO in play store.
Este free?
L-am instalat din tv, insa imi apar 3 pasi:
1. sa accesez de pe pc siteul hbogo.ro/activate
2. sa tastez un cod de activare afisat pe tv
3. sa astept pana tv-ul se va activa.
Am intrat pe pc si am accesat siteul hbo.ro/activate si imi apar 2 optiuni:cumpara sau activeaza.

#1149
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,083
  • Înscris: 20.11.2007
Te-ai conectat pe PC cu contul de HBO? Altfel, e firesc să nu meargă!

#1150
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,596
  • Înscris: 11.03.2010

View Postekoly, on 09 decembrie 2018 - 13:10, said:

Este free?
Aplicatia e gratuita. Accesul nu este.

Edited by trandafirdoru, 09 December 2018 - 14:18.


#1151
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Credeam ca e free cu totul...inclusiv accesul.Posted Image

#1152
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,083
  • Înscris: 20.11.2007
Deloc! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate