Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8178 replies to this topic

#1171
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Se pare ca e o mica problema la XF9005 cu clouding-ul si folosirea local dimming. Local dimming pe high sau auto poate fi teoretic suparator cand urmarim filme cu subtitrari cu font alb la secventele intunecate. N-ar trebui sa fie vizibil clouding in lipsa local dimming-ului sau cu acesta pe low.

#1172
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008

View Postedigee, on 13 decembrie 2018 - 16:40, said:

Se pare ca e o mica problema la XF9005 cu clouding-ul si folosirea local dimming. Local dimming pe high sau auto poate fi teoretic suparator cand urmarim filme cu subtitrari cu font alb la secventele intunecate. N-ar trebui sa fie vizibil clouding in lipsa local dimming-ului sau cu acesta pe low.

Pe Netflix dolby vision n-am văzut nicio diferență la subtitrarea cu fond alb (si iluminarea în jurul ei) intre local dim high/med/low/off. Mi se pare putin deranjant oricum as seta local dim.

#1173
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 11.03.2010

View Postedigee, on 13 decembrie 2018 - 16:40, said:

Se pare ca e o mica problema la XF9005 cu clouding-ul si folosirea local dimming.
Poate sa aiba clouding zero, asta e local dimming-ul: lumineaza acolo unde trebuie si e normal sa se vada diferenta mare (cu sau fara clouding) fata de zonele intunecate.
"Problema" este la toate tv-urile cu local dimming. Oled si ai scapat :)

#1174
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
La mine pe 55MU7072 ,daca setez local dimming la minim(low) si fac subtitrarea galben mai inchis sau gri din player(MPC-HC plus madVR) nu prea mai apare aceasta problema cu cresterea brusca a luminozitatii pe zona cu subtirarea.

#1175
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 11.03.2010

View Postedigee, on 13 decembrie 2018 - 23:57, said:

La mine pe 55MU7072 ,daca setez local dimming la minim(low) si fac subtitrarea galben mai inchis sau gri din player(MPC-HC plus madVR) nu prea mai apare aceasta problema cu cresterea brusca a luminozitatii pe zona cu subtirarea.
Daca o faci gri inchis, o sa dispara complet "problema". E normal. Inchide ledurile in zonele intunecate si le deschide pe zonele luminoase, direct proportional cu luminozitatea ce trebuie afisata.
La tv-urile cu luminozitate mare, cu backlit si setarea local dimming pe high, este cel mai vizibil acest fenomen dar este normal, asta s-a vrut de fapt.
La edge(bottom)-lit, lumineaza pe verticala toata imaginea, de asta nu prea sunt "performante" cand vine vorba de local dimming.
Deci la sony xf9005, local dimming-ul nu e o problema, ci o calitate. Practic, de ce ai vrea backlit, daca nu vrei local dimming performant?

#1176
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
La mine nu lumineaza pe verticala toata imaginea ci doar zona din jurul subtitrarii. Local dimming nu e pentru subtitrari ,de aceea apare acest fenomen ,ci pentru a vedea anumite detalii pe imaginile intunecoase. Scrisul oricum il vezi ,cu sau fara local dimming.

#1177
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 11.03.2010

View Postedigee, on 14 decembrie 2018 - 10:39, said:

La mine nu lumineaza pe verticala toata imaginea ci doar zona din jurul subtitrarii. Local dimming nu e pentru subtitrari ,de aceea apare acest fenomen ,ci pentru a vedea anumite detalii pe imaginile intunecoase. Scrisul oricum il vezi ,cu sau fara local dimming.
OOK... :)

#1178
crocodiluroz

crocodiluroz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.09.2015
Spuneti-mi va rog la filmele de pe hard cum scot chenarul la subtitrare. Si cum fac sa nu plece filmul de la inceput, daca l-am oprit inainte pe la jumate

#1179
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
La meciurile de fotbal în full hd (1080i/25hz), transmise de digi, marcajelor terenului (dungile albe/cercul de la mijloc) se văd "tremurat" când imaginea e in miscare. Exista vreo opțiune sa scap de acest efect?

#1180
crocodiluroz

crocodiluroz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.09.2015
Daca pun un tv cu diagonala de 49" pe un suport cu brat dublu pe care scrie max 37", tv-ul avand greutatea de 12kg iar suportul scrie ca rezista la maxim 25 kg, e vreo problema? Multumesc

#1181
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 20.11.2007
Dac-o faci, ne vei spune tu nouă. :D

#1182
crocodiluroz

crocodiluroz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.09.2015
E asa riscant ce fac?:)))

#1183
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 20.11.2007
Nu stiu, nu am incercat.

#1184
crocodiluroz

crocodiluroz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.09.2015
L-am returnat. Avea bratul prea mic. Am luat altul cu lungimea bratului de 50. N-am gasit mai lung, macar de 55 cm. O sa stea tv-ul un pic pe diagonala:)

#1185
John_Rullz

John_Rullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 01.11.2007
Suportul asta are specificata distanta de perete pana la 62.2 cm.
http://www.cel.ro/su...ru-pNSUyND0u-l/

#1186
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcrocodiluroz, on 15 decembrie 2018 - 22:50, said:

L-am returnat. Avea bratul prea mic. Am luat altul cu lungimea bratului de 50. N-am gasit mai lung, macar de 55 cm. O sa stea tv-ul un pic pe diagonala:)
Evident ca era o problema de lungimi, nu de greutati. :) Am vrut sa-ti scriu, dar n-am mai apucat.

#1187
crocodiluroz

crocodiluroz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.09.2015
Incerc sa pun un distantier intre perete si bratul suportului sa mai "lungesc" macar cu 5-6 cm

#1188
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004

View PostMMike, on 12 decembrie 2018 - 23:34, said:

Citeste cu atentie politica de retur a magazinului. Ideea este ca daca te duci cu tv-u in magazin si le spui ca vrei sa-l returnezi pe motiv ca ar ar avea ceva, cei din magazin iti vor spune sa te duci in service si apoi cei de acolo sa decida (daca nu iti pot remedia problema) daca sa fie schimbat cu alt tv. Complicat,nu ? Altfel, te duci simplu cu el in magazin si spui ca pur si simplu vrei sa-i faci retur (conform politicii de retur a magazinului ! ).
Contrar asteptarilor mele, baietii din magazin au fost chiar foarte de treaba si m-au ajutat cu returul, preluand TV-ul si facand comanda de un altul (acelasi model), pentru ca nu mai aveau pe stoc in magazin. Asa ca pe moment, sunt in asteptare si cu speranta ca pana de Craciun il trimite Mosu' :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate