Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Legea turismului in dezbatere publica!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Pe sit-ul ministerului turismului s-a pus in debatere publica proiectul legi turismului.(.pdf)

Mi-au atras atentia doua elemente.

1. Susţinerea şi promovarea activităţii turistice - se face prin înfiinţarea funcţiei de ataşat de turism clasa I si II echivalent cu consilier diplomatic clasa I si II din cadrul MAE (art. 3 si 9).
Stiu ca la ambasade sunt materiale de promovare turistice da nu stiu sa fie persone specializate si platite pentru activitatea de promovare a turismului.
Cate tari din UE au consilieri specializati pe turism in Romania sau in alte tari?

2. Se infinteaza Sistemul Informatic de Evidență a Activității de Turism din Romania (SIEATR), un sistem informatic la nivel national administrat de STS si MAI.

Quote

Capitolul VII
Sistemul Informatic de Evidență a Activității de Turism din Romania (SIEATR)

Art. 36
(1) Prezentul capitol reglementează activitățile de colectare, stocare, corelare, ordonare, analiză, prelucrare și diseminare a datelor, precum și a indicatorilor statistici privind activitățile de turism și turiștii, prin intermediul Sistemul Informatic de Evidență a Activității de Turism din Romania, denumit în continuare SIEATR. Acesta reprezintă un ansamblu al sistemelor și mijloacelor informatice, asigurat de către Serviciul de Telecomunicații Speciale, necesare pentru ținerea evidenței structurilor de primire turistice cu funcțiuni de cazare, de evaluare a activității turistice, de evaluare a circulației turiștilor și de furnizare a informațiilor necesare instituțiilor publice.
(2) SIEATR este compus din 3 module distribuite, după cum urmează:
a. modulul 1 – „Evidenta furnizorilor de servicii turistice, persoane juridice și fizice”,
b. modulul 2 – „Indicatorii statistici asociați activității de turism din Romania”,
c. modulul 3 – „Fisa de anunțare a sosirii si plecării turistului”.
.....
(5) Modulul 3 al SIEATR este administrat din punct de vedere tehnic de către Serviciul de Telecomunicații Speciale și gestionat de Ministerul Afacerilor Interne, denumit în continuare MAI, prin intermediul Inspectoratului General al Politiei Romane, denumit in continuare IGPR, având calitatea de operator al acestuia în vederea:
a. protejării turiștilor, a proprietății private si publice,
b. prevenirii si descoperirii infracțiunilor, respectarea ordinii si liniștii publice,
c. protecției martorilor, in conformitate cu legislația in vigoare,
d. depistării persoanelor care se sustrag urmăririi penale, executării pedepselor sau altor hotărâri judecătorești in materie penala,
e. depistării persoanelor dispărute,
f. depistării persoanelor care nu respecta măsura controlului judiciar,
g. prevenirii si înlăturării amenințărilor la adresa securității naționale prevăzute la
art. 3 din Legea 51/1991 privind securitatea României, republicata.
(6) Modulul 3 colectează, stochează si procesează datele cu caracter personal ale turiștilor, cu respectarea prevederilor legale in vigoare.
Indicatori statistici se pot obtine fara a culege datele de identificare.
Pentru depistarea persoanelor care nu respecta măsura controlului judiciar se putea pune bratara la cei care sunt sub control.
Persoanele care se sustrag urmaririi penale nu o sa fie fraiere sa se inregistreze la receptia hotelului cand stiu ca datele se centralizeaza. Daca vor sa se cazeze clandestin recurg la o alta persoana sa inchirieze camera pentru ei.
Infractorii o sa-si ia masuri de precautie. Fie se cazeaza la particulari fie merg cu cortul sau cu rulota si se sustrag inregistrarii.
Protejarea turistilor si protectia martorilor nu stiu cum o asigura prin culegere de date personale.
Fotografiile persoanelor urmarite sau disparute pot fi trimise la receptile hotelurilor si daca cei de acolo considera ca exista suspecti nu au decat sa anunte politia locala.

In expunerea de motive se sustine ca se doreste combaterea evaziunii fiscale.
Daca-i asa de ce nu-l gestioneaza ANAF-ul, de ce il gestioneaza MAI-ul si STS-ul?
Tot expunerea de motive se afirma la:
- impactul macroeconomic "Nu este cazul" Posted Image  
- Impactul asupra mediului de afaceri "Nu este cazul"
Daca nu are impact macroeconomic ce sens mai are investitia? Sau impactul este negativ si atunci se explica "nu este cazul".

Mie mi se pare ca este o idee emanata dintr-o minte obsedata de control, un "Big Brother".
Nu cred ca asemena masuri de supraveghere stimuleaza sau promoveaza turismul, dimpotriva il submineaza.
Cred ca dupa o asemenea evidenta numarul turistilor straini o sa fie si mai mic, iar romanii o sa prefere sa-si faca concedile in tari vecine.

Cate tari din Europa au evidenta centralizata a persoanelor din hoteluri, cu datele de identificare?

Quote

Proiectul de act normativ a fost publicat la data de 24.08.2017.

Observațiile şi propunerile privind proiectul de act normativ pot fi transmise pe adresa Ministerului Turismului, B-dul Dinicu Golescu nr. 38, sector 1, București, la adresa de e-mail: [email protected] sau la numărul de fax 021.303.78.70, persoană de contact  Mircea Valentin Cârlan, tel. 021. 303.78.51.

Termenul limită până la care se pot transmite observații, propuneri și sugestii este de 20 zile  de la publicarea anunțului.

Edited by Moftangiu, 26 August 2017 - 21:59.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Astia sunt bolnavi. Ne intoarcem in 1947. Deabia ajunsesem in 1967.

#3
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Minunat....Unii dezbat legi si fac programe si branduri , alti fac turism.
Primii se bucura la un milion de turisti pe an, altii abea fac fata la 8-10 milioane

#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View PostMoftangiu, on 26 august 2017 - 21:36, said:

Mie mi se pare ca este o idee emanata dintr-o minte obsedata de control, un "Big Brother".
Nu cred ca asemena masuri de supraveghere stimuleaza sau promoveaza turismul, dimpotriva il submineaza.
Cred ca dupa o asemenea evidenta numarul turistilor straini o sa fie si mai mic, iar romanii o sa prefere sa-si faca concedile in tari vecine.

Cate tari din Europa au evidenta centralizata a persoanelor din hoteluri, cu datele de identificare?

[/i]
Nici una. Lege Big brother, sa vada ce complotezi impotriva guvernului. Apropo, sunt curios cum vor face cei din cabanele din munti, din zonele fara semnal, sa transmita online date, cand ei cara inca papa pe munte cu magarusii..

Edited by Wotan, 26 August 2017 - 22:43.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostWotan, on 26 august 2017 - 22:43, said:

Nici una. Lege Big brother, sa vada ce complotezi impotriva guvernului. Apropo, sunt curios cum vor face cei din cabanele din munti, din zonele fara semnal, sa transmita online date, cand ei cara inca papa pe munte cu magarusii..
Cam greu sa explici asta unora care traiesc in nori.

#6
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

Quote

"România este foarte aproape — încă nu e—, este foarte aproape de a ne trezi într-un timp rezonabil cu o poliție politică. Asta este o noțiune foarte grea. Nu suntem în situația în care să avem poliție politică, dar suntem foarte aproape de a avea așa ceva".
Ministrii PSD ai Dl-ului Dragnea pun umarul serios sa ne aduca in situatia "să avem poliție politică" prin legea inregistrarii turistilor.

Edited by Moftangiu, 27 August 2017 - 21:49.


#7
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostMoftangiu, on 26 august 2017 - 21:36, said:

Cate tari din Europa au evidenta centralizata a persoanelor din hoteluri, cu datele de identificare?

[/i]

In cate tari din Europa se face evaziune fiscala ca in Romania.

Avem un boom in turism, multi romani si straini au prins gustul vacantelor , si apar pensiuni peste tot, insa cu plata taxelor mai rarut

Cea mai mare evaziune e in turism

Edited by Astute, 27 August 2017 - 22:01.


#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMoftangiu, on 27 august 2017 - 21:49, said:


Ministrii PSD ai Dl-ului Dragnea pun umarul serios sa ne aduca in situatia "să avem poliție politică" prin legea inregistrarii turistilor.
Legal vorbind, HG 237/2001 oricum te obliga la asta.
Sistemul asta mai fusese propus si de Udrea in 2011 si el exista in Europa numai vorbesc de SUA unde orice dezvoltator de sisteme de gestiune hoteliera este obligat sa furnizeze o copie politiei la toate nivelele tocmai ca sa fie accesate bazele de date.
Iar acest pas nu tre sa ne surprinda totusi avand in vedere ca Unitatea Automata pentru prelucrarea informatiilor care verifica pasagerii curselor aeriene a fost deja operationalizata cu banii si suturile in cur aferente de la UE.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMoftangiu, on 27 august 2017 - 21:49, said:

Ministrii PSD ai Dl-ului Dragnea pun umarul serios sa ne aduca in situatia "să avem poliție politică" prin legea inregistrarii turistilor.
A si declarat public astazi:
„Nu mai e, România este foarte aproape, încă nu e, este foarte aproape de a ne trezi într-un timp rezonabil cu o poliţie politică, asta este o noţiune foarte grea. Nu suntem în situaţia în care să avem poliţie politică, dar suntem foarte aproape de a avea aşa ceva."

Edited by pasilla, 27 August 2017 - 21:58.


#10
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View PostKokoshmare, on 27 august 2017 - 21:55, said:

Legal vorbind, HG 237/2001 oricum te obliga la asta.
Sistemul asta mai fusese propus si de Udrea in 2011 si el exista in Europa numai vorbesc de SUA unde orice dezvoltator de sisteme de gestiune hoteliera este obligat sa furnizeze o copie politiei la toate nivelele tocmai ca sa fie accesate bazele de date.
Iar acest pas nu tre sa ne surprinda totusi avand in vedere ca Unitatea Automata pentru prelucrarea informatiilor care verifica pasagerii curselor aeriene a fost deja operationalizata cu banii si suturile in cur aferente de la UE.
Nu se compara pasagericurselor aeriene cu turistii. Acolo s-au luat masuri pentru a preveni actele de terorism.
In cazul statiunilor turistice nu au cum sa inregistreze toate persoanele din statiune.

Probabil ca HG 237/2001 era facultativa din moment ce al receptie nu cerea actele tuturor persoanelor cazate intr-o camera.
Tariful era pe camera si camera se inchiria prelund datele unei persoane.
Puteai merge cu amanta/amatul ca nu stia nimeni, dar dupa noua lege nu se mai poate ca devi  persoana santajabila.

View PostAstute, on 27 august 2017 - 21:54, said:

In cate tari din Europa se face evaziune fiscala ca in Romania.

Avem un boom in turism, multi romani si straini au prins gustul vacantelor , si apar pensiuni peste tot, insa cu plata taxelor mai rarut

Cea mai mare evaziune e in turism
Ai impresia ca pri nevidenta online se rezolva ceva?
Daca cei de la receptie nu inregistreaza turistii evaziunea ramana la fel.
Daca voiau sa reduca evaziunea trebuiau sa faca controale si sa dea amenzi usturatoare.

Edited by Moftangiu, 28 August 2017 - 07:27.


#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View PostAstute, on 27 august 2017 - 21:54, said:

In cate tari din Europa se face evaziune fiscala ca in Romania.
Avem un boom in turism, multi romani si straini au prins gustul vacantelor , si apar pensiuni peste tot, insa cu plata taxelor mai rarut
Si cu ce-i ajuta CNP-ul meu? Si in plus nu e un standard european. In celelalte tari, Germania, Austria, Ungaria, de exemplu, completezi cu pixul un formular cu numele, adresa, numarul de telefon. Atat! Asta e un sistem comunist, cred ca numai rusii il folosesc in Europa...
Oricum, daca vrea sa faca evaziune, pur si simplu nu te inregistreaza in baza de date, se face doar ca iti ia datele. Iar plata cazarii si emiterea chitantei se face la finalul sejurului, in caz de control hotelierul poate sa zica ca tocmai ai sosit...

Edited by Wotan, 28 August 2017 - 08:52.


#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMoftangiu, on 28 august 2017 - 07:29, said:


Nu se compara pasagericurselor aeriene cu turistii. Acolo s-au luat masuri pentru a preveni actele de terorism.
In cazul statiunilor turistice nu au cum sa inregistreze toate persoanele din statiune.

Probabil ca HG 237/2001 era facultativa din moment ce al receptie nu cerea actele tuturor persoanelor cazate intr-o camera.
Tariful era pe camera si camera se inchiria prelund datele unei persoane.
Puteai merge cu amanta/amatul ca nu stia nimeni, dar dupa noua lege nu se mai poate ca devi  persoana santajabila.


Eu mergi si tu intr-un hotel de ala mai mare cu doua restaurante si 3 baruri:)

#13
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
Metoda cu santajul , dusa pe cele  mai inalte culmi . Ula , ula , ulaaaaaa  !

Deci daca x pleaca de acasa , t afla de la z si poate foarte simplu sa intre prin efractie si sa obtina documentele compromitatoare .

Daca primarul pleaca cu amanta , poate fi foarte simplu santajat , etc si exemplele  pot continua .

Chiar ma intrebam ce naiba au oferit la schimb politicienilor pentru a distruge / desfiinta si sistemul de turism ?

Chiar ieri m-am certat cu receptionerul pentru ca sotia i-a oferit si anumite date personale ( ale mele ) fara acordul meu .

Pai mai bine pleci afara , simplu si rafinat !

E ca si in cazul ala cu primarul de Iasi , eu platesc serviciile sa ma urmareasca pas cu pas , mai ales la wc . Suna bine

#14
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Incepeam sa avem turisti in tara.

Acum nu vom mai avea,

legea asta stranguleaza si distruge turismul din temelii

#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Avem turistii care ii meritam
Adica putini si speriati ca vor fi jecmaniti.
Acum nu-i mai avem.
Se imputineaza.
Lasa ca ii au bulgarii

#16
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Cum o sa asigure STS si MAI confidentialitatea informatilor personale?
La fel cum le-au asigurat pe cele de la sanatate.

EXCLUSIV Medici care aveau contracte cu serviciile de informații au băgat în buzunar banii încasați de la Casa de Sănătate pentru bolnavii fictivi

Quote

Mischie, conectat ilegal la SIUI
Răzvan Mischie a fost arestat preventiv 30 de zile la solicitarea procurorilor Direcției Naționale Anticorupție, care îl acuză de înșelăciune în formă continuată. El a beneficiat în mod constat de informații confidențiale din baza de date a Sistemului Informatic Unic Integrat -(SIUI). În plus, Mischie vindea informații și altor firme de îngrijiri medicale la domiciliu pe care le taxa în funcție de numărul de pacienți, raportări false și validate în Sistemului Informatic Unic Integrat.

Stenogramele din dosar arată că Răzvan Mischie, pe lângă faptul că a înregistrat date false în Sistemul Informatic Unic Integrat, a deţinut ilegal două token-uri de semnătură electronică aparţinând unor medici, în baza cărora a întocmit acte medicale false, utilizând fără drept semnăturile electronice a doi medici.
...
SIUI, protejat de SRI și STS
Magistrații de la Curtea de Apel București au decis arestarea preventivă a 14 persoane pentru 30 de zile, în frunte cu generalul de brigadă ( r ) Marian Burcea, președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Ovidiu Munteanu, șeful Casei de Asigurări București, Nicolae Sergiu Ciobanu, finul ambasadorului George Maior, mai multe funcționare de la Casa de Asigurări, avocata Cristina Manta, dar și afaceristul Răzvan Mihai Mischie într-un dosar legat de decontările fictive la Casa de Asigurări de Sănătate, instrumentat de DNA.

Proasta gestionare a unui sistem informatic a făcut ravagii și în acest caz. Implementarea proiectului SIUI (Sistemul Informatic Unic Integrat) a început cu probleme încă din primul moment, în anul 2003. După aproape 14 ani, proiectul de informatizare a sistemului medical românesc a fost penetrat în stil românesc de afaceristul Răzvan Mihai Mischie. Acest sistem conține toate informațiile medicale ale românilor care sunt depozitate electronic. Printre informațiile din sistem se regăsesc rețeta electronică și dosarul medical al oricărui român. O uriașă cantitate de date administrată de oameni cu diferite niveluri de acces și păzită de SRI și STS.

Vulnerabilitate. Miza: bănoasele afaceri farmaceutice
SIUI reprezintă o tentație pentru spionajul economic din domeniul farmaceutic, un domeniu în care se învârt sute de miliarde de dolari pe an. În ceea ce privește accesul la megabaza de date, vulnerabilitatea este crescută, la fel și confuzia. Acces total au super-userul sistemului, adică directorul general al CNAS, dar și directorul tehnic al instituției.

Ambii beneficiază de certificare ORNISS. Deveniți peste noapte unii dintre cei mai importanți oameni din România, o analiză PERSEC privind securitatea personală relevă faptul că aceste două persoane prezintă un grad extrem de ridicat de vulnerabilitate, chiar și fizică, prin comparație, de exemplu, cu omologii lor de la BNR. Toate acestea în ciuda investițiilor masive, ce se ridică la peste 150 de milioane de euro și a faptului că noul sistem este măcinat de scandaluri de corupție atât în cazul furnizorilor principali, dar mai ales al subcontractorilor.

Edited by Moftangiu, 07 September 2017 - 21:07.


#17
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View PostMoftangiu, on 07 septembrie 2017 - 21:02, said:

Cum o sa asigure STS si MAI confidentialitatea informatilor personale?
La fel cum le-au asigurat pe cele de la sanatate.

EXCLUSIV Medici care aveau contracte cu serviciile de informații au băgat în buzunar banii încasați de la Casa de Sănătate pentru bolnavii fictivi

Mai nou vor sa ii si anunt cu 30 de zile ianinte de a pleca in tari straine la furat !  Rau am ajuns

Sau poate ca vor sa ma astepte cu flori in gara , ...... mi-e teama si de umbra mea , mai rau ca in alte epoci

Edited by madagascar123, 09 September 2017 - 19:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate