Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Accident live 22.08.2017

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Nicaieri in lume nu mai gasesti atat de multi sa sustina tot felul de prostii si aberatii cu atata indarjire!
Cine a fost vreodata intr-un camion fabricat in ultimii 30 de ani stie ca nu exista unghi mort. Unghi mort la camioane mai exista doar la cele articulate, adica cele cap tractor-remorca, cand iau o curba si se "rup".
E ok sa nu fi fost vreodata intr-un camion dar de ce va dati cu parerea fara sa aveti habar? Si sa mai si insistati?
Apoi unii au mai venit si cu ideea asta ca trebuia sa aiba poze dupa accident cu pozitia masinilor.
Dinamica unui accident e atat de complexa incat pozitia "de dupa" accident a masinilor e total irelevanta.
Pana la urma e chiar amuzant, am impresia ca unii care comenteaza nici nu au permis!
Si referitor la accidentul filmat aici se poate afirma fara nici un dubiu vinovatul, si anume camionagiul.
Dealtfel si el stie si asta se vede si din reactia lui cand se ia cu mainile de cap.
Initiator, stai linistit ca n-ai ce sa-ti reprosezi si nu va fi nimeni care sa conteste evidenta.
Si da, din pacate, in ziua de azi camera pe masina e sfanta.

Edited by danaciu, 24 August 2017 - 23:16.


#56
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
@bonygy,
n`ai avut de lucru sa startezi topicul!
Situatia e clara ca buna ziua, reactia soferului este edificatoare.
Oboseala, neatentia, gata atingerea, el e mare...
Bine ca ai scapat sanatos, si poti folosi masina.
In rest, sanatate si urmatorul sa fie mai usor decit asta!

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 24 August 2017 - 23:15.


#57
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Asa se intampla peste tot. Postezi ceva si apar cativa carora le place sa scormoneasca in kk, doar-doar gasesc ceva comestibil.
Chestia grava este ca insista sa ramana in nebuloasa creata, aici este de apreciat, sa nu zica lumea ca se sucesc.
Este ceva similar cu proverbul cu cel care arunca o piatra in apa.

Edited by bonygy, 24 August 2017 - 23:27.


#58
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Accidente d'astea am vazut cu sutele pe yt. Unele chiar oe autostrada, au fost cazuri in care tirul nici nu stia ca are o masina acrosata oe care o tarasete in fata, soferul nevazand nimic din cabina.  Unii au fost tarati asa sute de metri pana s-au tocit cauciucurile si ieseau scantei din jante.
Deci tu zici ca nu ai schimbat banda si ca ala s-a bagat peste tine, desi la prima privire am crezut ca tu i-ai taiat calea.

#59
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Posttfmercedez, on 24 august 2017 - 23:28, said:

Deci tu zici ca nu ai schimbat banda si ca ala s-a bagat peste tine, desi la prima privire am crezut ca tu i-ai taiat calea.
Si tu te indoiesti? Vezi ca exista si sonor ... melodia de la radio nu poate acoperi sunetul impactului.

#60
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postericmario, on 24 august 2017 - 21:21, said:

Pana la urma cred ca-mi iau si eu o camera din aia.
Nu se stie cand ajuta.
Acum 2 saptamani am avut un mic incident cu niste pensionari comunisti (cred ca e pleonasm) care mergeau pe sosea si erau iritati de faptul ca am facut o manevra mai ciudata ca sa parchez.
Pensionarii, tari pe pozitie....ba chiar au inceput sa zica la lume ca erau pe trecerea de pietoni aflata la aproximativ 5 m si era sa-i calc.  La un moment dat a mai aparut si un martor ocular (genul de persoana `l-am vazut eu mergea cu viteza ....avea 150 km/h`) care a inceput sa le ia apararea si sa ma intrebe de ce voiam sa dau peste ei pe trecerea de pietoni. Pensionarii prezentau o oarecare credibilitate pentru erau imbracati decent si vorbeau frumos cu lumea.
Le-am zis : `Puteti abera cat vreti.....dar pe camera video s-a inregistrat totul . Haideti sa va arat !` Am intrat in masina , am pus mana pe camera....si dintr-o data m-am trezit vorbind singur , nu mai era nimeni prin preajma ....nici urma de `martor ocular` iar pensionarii se retrasesera vreo 15-20 metri bolborosind.Posted Image

Quote

Asa se intampla peste tot. Postezi ceva si apar cativa carora le place sa scormoneasca in kk, doar-doar gasesc ceva comestibil.
Chestia grava este ca insista sa ramana in nebuloasa creata, aici este de apreciat, sa nu zica lumea ca se sucesc.
Este ceva similar cu proverbul cu cel care arunca o piatra in apa.
Dai prea multe explicatii. E clar ca unii nu prea au vazut vreo camera auto in viata lor .....si tot incearca sa gaseasca tot felul de chichitze. (bine ca nu ai avut camera montata langa stalpul din stanga....ca ziceau ca mergi pe sensul lui  )

Teoretic soferul camionului trebuia sa aiba `harta` cu masinile care se afla in jurul lui. A trecut pe langa tine...si ati stat ceva timp in coloana.

Vad esti acuzat ca nu ai accelerat si nu te-ai dus mai in fata : 1.eu vad o posibila accelerare exact dupa ce face Mercedesul dreapta (sau poate au fost niste denivelari si pare ca botul/capota se ridica/lasa usor)  2. obiectele de pe camera  par mai aproape decat par (cel putin asa e la camera mea MIO si la multe alte modele). Deci daca unii vad o distanta considerabila intre tine si cel din fata......ei bine distanta e cam injumatatita sau chiar mai mica in realitate.

De obicei evit sa devansez pe cineva pe banda 1 pana nu ma asigur ca m-am facut oarecum vizibil .Insa in cazul de fata nu prea as fi luat nicio masura convins de faptul ca s-au preselectat deja benzile si ca soferul camionului m-a vazut in momentul in care a trecut pe langa mine si in momentele in care am stat in coloana.

P.S. Bine ca ai avut camera....restul sunt detalii de carcotasi. (si eu ma uit la detalii.....dar detalii mai elocvente)

Edited by polizei, 25 August 2017 - 00:31.


#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsamebo, on 24 august 2017 - 22:56, said:

Eu comentez strict imaginile... masoara distanta fata de bordura si fata de linia dintre benzi inainte de semafor (cand face duba din fata dreapta) si masoara imediat dupa... se vede ca alunecai spre stanga, distanta fata de bordura fiind mai mare iar distanta fata de linia dintre benzi fiind mai mica dupa semafor.
Ca era intentionat sau involuntar nu stiu, ca ganduri nu pot citi...

View Postmihaicozac, on 24 august 2017 - 23:04, said:

Şi mie mi se pare că dacă te acroşa el pe banda ta te împingea mai mult în dreapta, dar felul în care se derulează filmarea poate deruta. De aceea ziceam că o poză imediat după accident (de fapt mai mult incident), era mult mai sugestivă. Dar poate apar alţi martori din unghiuri diferite.

Banuiesc ca nu aveti permise, asa ca ce conteaza parerea voastra?

#62
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Asta e cea mai tare "Am semnalizat, ce plm mai vrei" - ca doar prioritatea se da in functie de cum dai de maneta.
Ala s-a speriat de stalpisori ca a crezut ca-l obliga ogligatoriu stanga in giratoriu - multi franeaza pe acolo si se baga pe banda 1 cu tupeu - dar a uitat ca nu e pe buda si a tras de volan.
Vezi daca te-a mancat undeva sa pui filmarea aici - tot tu esti vinovat moral Posted Image sau tu ai vrut sa intre in tine sa-ti repari masina pe asigurarea lui ... - cred ca ar trebui sa li se dea test grila celor care vor sa posteze pe aria asta ca prea multi ... sa nu zic prosti sunt pe aici. Permise poate au dar daca-s pline de praf si tin loc de capac la borcanul de magiun...ce folos?

Edited by petman, 25 August 2017 - 06:04.


#63
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Nu trebuia sa faci amiabila, trebuia sa chemi politia, din filmare se vede ca te-a agatat de coltu spate al masinii si te-a intors in timp ce tu pastrai sensul demers. NICIODATA sa nu faceti amiabile cu astfel de soferi, astia trebuie dati la politie ca sunt pericol in trafic, mai ales soferii profesionisti ca ala cu camionul

Edited by mariancristea1982, 25 August 2017 - 06:37.


#64
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Asa-i ca nu ai treaba cu legislatia rutiera?
Stii ce te intreaba la Rutiera - dupa ce te transfera de la 112? E cu victime, puteti misca masinile, ceva probleme deosebite? NU? Atunci va asteptam la sediu daca nu va intelegeti. Si pa. Nu o sa vina niciun agent sa se apuce sa masoare o tamponare minora fara victime.

#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbonygy, on 24 august 2017 - 23:31, said:

Si tu te indoiesti? Vezi ca exista si sonor ... melodia de la radio nu poate acoperi sunetul impactului.
Uite d'aia au unii doua camere, una sa filmeze si inapoi.

#66
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFriskey, on 24 august 2017 - 21:28, said:

vina ta e numai cea morala (care nu se poate proba) ca n-ai condus preventiv.
Asa e ... e vina lui ca n-a vorbit cu teilganăru' sa-l previna pe camionagiu ca e pe punctu' de a face o prostie Posted Image

#67
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Lasa-l mah in conducerea lui preventiva si cu vina morala.... vai de capul nostru.

#68
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
da eu sunt curios ce a vrut omul sa faca si cum sa schimbe banda intr-un asa fel plus ca unghiul mor la camioane nu mai exista de mult, au 2 oglinzi pe parte, una care omoara unghiul mor, deci clar nu s-a uitat decat superficial... tampit rau asta cu camionul, cum era daca era un scuter sau ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate