Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Accident live 22.08.2017

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
22.08.2017, Suceava, Ruta Burdujeni-Centru. Ora 14:50 – ora de varf.
Ma apropiam de giratorul de la Iulius Mall, pastrez banda cu gandul sa merg tot inainte, pe langa separatoare.
Toate bune si frumoase, mers linistit…. Trosc si invartit in loc.
Camionagiul incepe sa imi spuna ba ca a dat semnal, ba ca m-am bagat in fata lui fara sa semnalizez, ba ca nu stiu ce, ba ca aia, ba ca ailalta.
A devenit brusc cooperant, cand a auzit de camera si ca voi chema Politia.
Am facut amiabila, amandoi avand asigurari la aceeasi societate (Asirom).
Urmeaza o perioada de relax, conserva intrand in service, va voi tine la curent.
De asemenea, daca exista pe aici colegi care au surprins pe camere buseala din alte unghiuri sa ma contacteze, as vrea sa obtin acele clipuri.
Multumesc anticipat

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cRanCgJpohk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Te-ai cam băgat...

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Unde? Pe banda lui? Explica... poate ajungem la un consens

Edited by bonygy, 24 August 2017 - 21:00.


#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Schimbare de banda fara sa se uite. Eu nu faceam amiabila.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmihaicozac, on 24 august 2017 - 20:58, said:

Te-ai cam băgat...
Unde bre?
Omul si-a vazut de banda lui.

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Erai in unghiul mort al camionului si nu te-a vazut. Din film se vede ca puteai accelera pentru ca aveai spatiu destul de mare fata de cel din fata dar ai preferat sa stai in dreapta camionului. Vina este clar a camionagiului, dar cu un pic de gandire din partea ta puteai evita.
Parerea mea.

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nasol, merge omul linistit si il ia camionagiul inainte.
Inteleg si iert pe blonda care stau pe FB si conduce o masina mica dar pe soferul profesionist care conduce 30 de tone nu-l inteleg si nu il iert.
Soferul de camion trebuie sa ramana fara obiectul muncii, meseria de sofer profesionist nu i se potriveste.

Edited by Kroghy, 24 August 2017 - 21:11.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjm2010, on 24 august 2017 - 21:01, said:

Schimbare de banda fara sa se uite. Eu nu faceam amiabila.
Si ce faceai?

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postliviu_np, on 24 august 2017 - 21:06, said:

Erai in unghiul mort al camionului

Daca te uiti cu atentie, vei vedea ca pe partea lui dreapta, exista nu mai putin decat 4 oglinzi, printre care si cea care ii da posibilitatea sa elimine notiunea de "unghi mort". Daca acolo era un pieton sau biciclist, poate existau sanse sa nu il observe, dar o conserva de 5 metri (sau cat o avea), notiunea corecta este "neatentie".

#10
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Eu vad ca a mers drept inainte si dintr-o data s-a trezit intors. Nu inteleg de ce dați vina pe el...

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postronuquet, on 24 august 2017 - 21:11, said:

Eu vad ca a mers drept inainte si dintr-o data s-a trezit intors. Nu inteleg de ce dați vina pe el...
Era o gluma proasta din partea cuiva care se crede destept dar doar se crede. Evident ca nu are nici o vina.

Edited by Kroghy, 24 August 2017 - 21:12.


#12
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Aceeasi situatie am patit-o eu acum vreo 5 ani, dar exact la fel.
La mine putea sa fie cam mortala treaba, aveam viteza mai mare si m-a intors la 180 grade pe contrasens.
Noroc ca nu a venit nimeni din fata in momentul respectiv.

Mi-a dat omul banii sa-mi repar masina, nu am chemat politia sau altceva....am fost multumit ca nu a patit nimeni nimic.

Edited by eug3n92, 24 August 2017 - 21:14.


#13
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Post_R_A_D_U, on 24 august 2017 - 21:10, said:

Si ce faceai?
Simplu. Mergeam la politie si declaram accidentul. Amiabila se face doar cand ambii conducatori sunt de acord, daca unul nu este atunci se merge la politie. Asa este legea actuala. Alta data sa invete sa isi asume greseala ca un adult.

Edited by jm2010, 24 August 2017 - 21:14.


#14
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
totusi intotdeauna trebuie sa incercati sa evitati sa mergeti in paralel sau in posibilitatea de a va afla in unghiul mort al unui camion.

#15
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
bine ca n-a fost  mai rau:)..nu e vina ta deloc..clar camionagiu..

PS. CE mare esti:))..ce inaltime ai? 1.88?

#16
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Daca ati facut amiabila, s.a cam terminat povestea, doar sa iti repari masina. De acum incolo, vb cantecului: it's a wonderful life

#17
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View Postbonygy, on 24 august 2017 - 21:11, said:

Daca te uiti cu atentie, vei vedea ca pe partea lui dreapta, exista nu mai putin decat 4 oglinzi, printre care si cea care ii da posibilitatea sa elimine notiunea de "unghi mort". Daca acolo era un pieton sau biciclist, poate existau sanse sa nu il observe, dar o conserva de 5 metri (sau cat o avea), notiunea corecta este "neatentie".
Nu neg, poate sa aibe si 50 de oglinzi. Am spus ca vina apartine clar camionagiului, dar la secunda 51 dupa ce dubita aceea a luat-o la dreapta, puteai accelera pentru a nu mai sta cu monstrul acela in spate. Socul nu pare foarte mare, daunele sunt mici, probabil ca acel camionagiul nu a apreciat bine distanta si te-a acrosat.

Edited by liviu_np, 24 August 2017 - 21:19.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjm2010, on 24 august 2017 - 21:13, said:

Simplu. Mergeam la politie si declaram accidentul. Amiabila se face doar cand ambii conducatori sunt de acord, daca unul nu este atunci se merge la politie. Asa este legea actuala. Alta data sa invete sa isi asume greseala ca un adult.
Ok, iar "finalitatea actiunii" era...??? Sau mai lua camionagiul o amenda. Poate si permis suspendat dar omul respectiv traieste din asta (e propfesionist). Pe initiator il intereseaza sa-si repare tinicheaua si gata, restul e...can-can.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate