Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Accident live 22.08.2017

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Erai in unghiul mort al camionului. Nici un camionagiu nu te poate vedea din poztia aia de la "ora 1-2" a camionului. Clar e vina lui, dar pe viitor sa tii minte sa nu mai stai niciodata in pozitia aia a vreunui camion. Mai bine o lasi mai moale si stai mai pe la jumatatea sau spatele camionului, chiar daca nu se asigura il pozi vedea din timp si da flashuri si vei avea sanse mari sa te vada si evite.
Niciun camionagiu nu isi doreste sa faca accident pe traseu, are marfa de luat/livrat la termen si nu isi prea permite sa piarda timpul.

#20
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Am fost la Asirom, voia sa ne dea culpa comuna (deci cangi despagubiri). Pana le-am aratat clipul si au intors-o si ei.
Au spus si ei ca era interpretabil ca eu am schimbat banda. Clipul a lamurit tot. Dosarul este deschis, luni la constatare.

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pana la urma cred ca-mi iau si eu o camera din aia.
Nu se stie cand ajuta.Posted Image

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postliviu_np, on 24 august 2017 - 21:06, said:

Erai in unghiul mort al camionului si nu te-a vazut. Din film se vede ca puteai accelera pentru ca aveai spatiu destul de mare fata de cel din fata dar ai preferat sa stai in dreapta camionului. Vina este clar a camionagiului, dar cu un pic de gandire din partea ta puteai evita.
Parerea mea.

Fals

View Postbossake, on 24 august 2017 - 21:15, said:

totusi intotdeauna trebuie sa incercati sa evitati sa mergeti in paralel sau in posibilitatea de a va afla in unghiul mort al unui camion.

Da, poate pe autostrada, acolo insa... n=-a avut nici o vina, nu puteam evita accidentul nici eu care sunt cel mai mare sofer din Cosmos al tuturor timpurilor

#23
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
oricum camioanele ar trebui interzise si transportat cu trenul marfurile.

Mai sunt care fac si asa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zLxgN-hZCrc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desi camioanele sunt faine şoferii lor sunt imbecili

Edited by babarzotea, 24 August 2017 - 21:25.


#24
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Post_R_A_D_U, on 24 august 2017 - 21:17, said:

Ok, iar "finalitatea actiunii" era...??? Sau mai lua camionagiul o amenda. Poate si permis suspendat dar omul respectiv traieste din asta (e propfesionist). Pe initiator il intereseaza sa-si repare tinicheaua si gata, restul e...can-can.
Exact. Daca nu stie sa isi asume responsabilitatea si are gura mare, se poate odihni putin in tribune. Exact asta era finalitatea.

#25
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016

View Postjimmyboy9111, on 24 august 2017 - 21:16, said:

bine ca n-a fost  mai rau:)..nu e vina ta deloc..clar camionagiu..

PS. CE mare esti:))..ce inaltime ai? 1.88?
Get a life

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Post_R_A_D_U, on 24 august 2017 - 21:17, said:

Ok, iar "finalitatea actiunii" era...??? Sau mai lua camionagiul o amenda. Poate si permis suspendat dar omul respectiv traieste din asta (e propfesionist). Pe initiator il intereseaza sa-si repare tinicheaua si gata, restul e...can-can.
Nu se pricepe la meseria aleasa si la un moment dat o sa omoara un copil. Acel sofer de camion trebuie oprit.

Edited by Kroghy, 24 August 2017 - 21:27.


#27
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postiliketoforkmyself, on 24 august 2017 - 21:24, said:

Get a life

i have a life:|

#28
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postericmario, on 24 august 2017 - 21:21, said:

Pana la urma cred ca-mi iau si eu o camera din aia.
Nu se stie cand ajuta.Posted Image
Asta ma gandesc si eu, conduc de 19 ani fara nici un accident pana acum insa in cazul de fata chiar e binevenita o camera.

#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postbonygy, on 24 august 2017 - 21:11, said:

Daca te uiti cu atentie, vei vedea ca pe partea lui dreapta, exista nu mai putin decat 4 oglinzi, printre care si cea care ii da posibilitatea sa elimine notiunea de "unghi mort". Daca acolo era un pieton sau biciclist, poate existau sanse sa nu il observe, dar o conserva de 5 metri (sau cat o avea), notiunea corecta este "neatentie".
Exagerezi. Are clar doua oglinzi. Aia mare care ii arata marginea camionului si aia mica ce ii arata ceva mai in lateral.
Din pozitia in care erai ii era imposibil sa te vada. Punct.
Da, vina accidentului e a lui, vina ta e numai cea morala (care nu se poate proba) ca n-ai condus preventiv.

Edited by Friskey, 24 August 2017 - 21:29.


#30
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015

View Postbonygy, on 24 august 2017 - 21:11, said:

Daca te uiti cu atentie, vei vedea ca pe partea lui dreapta, exista nu mai putin decat 4 oglinzi, printre care si cea care ii da posibilitatea sa elimine notiunea de "unghi mort". Daca acolo era un pieton sau biciclist, poate existau sanse sa nu il observe, dar o conserva de 5 metri (sau cat o avea), notiunea corecta este "neatentie".
... ''ți-a dat de ți-a julit mașina'' ... las' că are ASIROMU' bani să te despăgubească
fundalul muzical și felul în care este filmat face totul să pară ca o înscenare de cea mai joasă speță
În plus poate că omul cu camionul vroia să vireze ulterior și la stânga nu doar la dreapta ... probabil pentru a intra la ''Lidl'' Posted Image zic și eu ( nu dau cu parul) , posibil să fi avut marfă de descărcat pentru supermarket, mașina dumitale e doar o victimă colaterală din punctul de vedere al camionagiului

Edited by TheStarkestTruthMatters, 24 August 2017 - 21:36.


#31
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View PostTsunnnami, on 24 august 2017 - 21:22, said:

Fals
Ce e fals? Ca e vina clara a camionagiului sau ca putea sa iasa din acel unghi, traficul permitand acest lucru?



Da, poate pe autostrada, acolo insa... n=-a avut nici o vina, nu puteam evita accidentul nici eu care sunt cel mai mare sofer din Cosmos al tuturor timpurilor
Cel mai mare sofer din Cosmos poate gandeste ca pe autostrada nu se circula ca in oras. Sunt ale conjucturi. Camioanele circula pe banda 1, iar in devansarea unui vehicol care merge pe banda 1 se merge cu o viteza mai mare. Camionagiull vede in oglinda din dreapta cand poate intra la loc pe banda 1. Si ca o regula de bun simt pe care si eu o aplic in aceasta stuatie, incetinesc putin si ii fac semn cu farurile camionagiului ca poate intra in siguranta pe banda 1. Stiu ei ce inseamna acest semn si unii imi multumesc (nu cu avariile cum fac taranii nostri).


#32
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Eu as fi obligat sa monteze magazinele mari langa calea ferata sau sa fie acces de la ea

Edited by babarzotea, 24 August 2017 - 21:43.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postliviu_np, on 24 august 2017 - 21:35, said:


Daca mergi in trafic greu si stai langa un camion riscul este minim sa se intample ca in exmeplu de mai sus

#34
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Dar te-ai bagat frate, si fara semnal...
L-ai si depasit prin dreapta ca sa te bagi in fata lui... asa ceva nu se face.
Ce cautai tu in fata camionului? Nu stii ca are prioritate?
Posted Image

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsamebo, on 24 august 2017 - 21:43, said:

Dar te-ai bagat frate, si fara semnal...
L-ai si depasit prin dreapta ca sa te bagi in fata lui... asa ceva nu se face.
Ce cautai tu in fata camionului? Nu stii ca are prioritate?
Posted Image
Sarcasmul nu-si are locul in cazul de fata.

#36
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Bla bla bla bla,e clar vina soferului de pe tir,trebuia din  timp sa se integreze pe banda 2,nu cand a observat ca nu se mai poate trece pe banda 2,deci e bine ca s'a rezolvat,noroc cu camera ca de nu ala te baga si pe tine in rahat,ca deh asa e romanu.

Edited by Petran_Marius, 24 August 2017 - 22:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate